Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Xenotilapia caudafasciata, Poll 1951

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor admin
Admin
#1 - Posted: 24 Lut 2009 15:13 
W nowej dostawie dotarła do nas ta niezwykle rzadka xenotilapia. Przez wiele lat jedynym obrazem pozwalajacym zaobserwować cechy było zdjęcie okazu muzealnego:



Jakiś czas temu w dostawie do Verduijn Xenotilapia sima zaplątało sie kilka okazów X. caudafasciata. Był to pierwszy eksport tej ryby, nieświadomy, ale dotarł. Ryby zostały złowione przez nasza firmę odławiającą, czyli ACA Ltd. Od tego czasu prosiłam Michelle aby spróbowała złowic te ryby dla mnie. Są dotarły tym razem. Fotografie juz w najbliższym czasie:))

Teraz dla zobrazowania kształtu http://www.destin-tanganyika.com/Galerie/page-xeno tilapia-caudafasciata.htm

Cechą charakterystyczną jest to, że samce są mniejsze od samic!!. Dodatkowo szczególnie ubarwione są płetwy, a piersiowe mają łopatowaty kształt.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 26 Lut 2009 21:19 
Taki ciekawy temat i nic????

Marto możesz napisać coś więcej o nich?

Zachowanie rozmiar itp... Miałaś już jakieś okazy wcześniej. Czy masz jakieś obserwacje?

Co się stało z tymi okazami? Nadal są u Was?

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 27 Lut 2009 08:19 
Nie bardzo mogę napisać coś więcej, bo mam je tydzień, czyli jest zbyt szybko na wnioski o agresji czy innych i zachowaniach.

Rozmiar : samce - 8 cm - samice 10 cm

Ryby te, podobnie jak i kilka innych nie są na sprzedaż, co łatwo zauważyć w ofercie:)

Marta

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Lut 2009 20:12 
Tak tak Marto ale wspominasz że miałaś je w innej dostawie.

Czy na ich podstawie nie możesz nic powiedzieć?

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 28 Lut 2009 07:10 
Wystarczy spokojnie przeczytać pierwszy post i wszystko jest jasne. Ryby mam po raz pierwszy.

Marta

Autor Alwin
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Maj 2009 16:21 
Witam,
Marto jak Twoje perełki ? Czy po prawie dwumiesięcznej obserwacji możesz podzielić się jakimiś obserwacjami ?

Byłbym bardzo wdzięczny :)

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 4 Maj 2009 16:33 
Ryby spokojne, przynajmniej jak na razie. Jak pisałam samiec jest mniejszy i zdecydowanie atrakcyjniej ubarwiony niż samica. To samiec ma wyraziste wzory, paski na płetwie ogonowej i znaczenia na pletwach. Jak na razie nie zaobserwowałam prób tarła...ale mam nadzieję, ze i to sie uda. Ryby jedzą chętnie skorupiaki i pokarm sztuczne. Jak na razie to chyba tyle:)

Marta

Autor Alwin
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Maj 2009 17:03 
Rozumiem, czyli bardzo wolno rosną z tego co wynika.
Ile sztuk gości w Twoim zbiorniku ? Ile razy dziennie je karmisz ?
W jakim pływają zbiorniku z jaką filtracją ?? Same czy w towarzystwie innych ryb .

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 4 Maj 2009 17:16 
Rozumiem, czyli bardzo wolno rosną z tego co wynika

Tego nie rozumiem? To dorosle ryby samiec ma około 8 cm, samica 10-11cm.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jakie to rzadkie ryby? Michelle udało sie odłowić 3 osobniki. Słownie 3 osobniki!!! Ja mam jedna parę!!. Nie wiem ile ryb pływa u Katriny w Verduijn, bo tam, jak pisałam dotarły jako pierwsze chyba 1,5 roku temu zamieszane i niezidentyfikowane wśród X. sima.

Katrina je rozmnożyła i ma F1 (od niej ma je także Thomas). Nie słyszałam aby ktoś jeszcze oferował te ryby. Ich złowienie to zupełny przypadek:)

Pływają z X. rotundiventralis i młodymi Tylochromis polylepis. Zbiornik 200 x 60 x 50 cm. Filtracja - Atmany 202 z gąbkami.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Maj 2009 09:28 
...
Na tym forum jest zwyczaj co najmniej witania się. A jeśli już ktoś nie umie albo zapomniał, że tak się robi, to chociażby powinien napisac o co mu chodzi a dopiero potem podpina link. Dlatego sam link został przeze mnie wycięty.

Robert Mierzeński

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 5 Maj 2009 14:36 - Edytowany przez: timus 
Witam!

Zatem zastosuje się do wskazówek i poprawie.

W poniższym linku chciałem pokazać że już nie tylko w Waszej firmie i u Katriny Verduijn pływają te arcy ciekawe i rzadkie ryby. Jak można wyczytać w poniższym linku pływają też w Afrika Cichliden Sieradz. I to w całkiem pokaźnej grupce ;)

http://klub-tanganika.pl/forum/viewtopic.php?p=216 82#21682

Ps. Na tym forum jest zwyczaj co najmniej witania się. A jeśli już ktoś nie umie albo zapomniał, że tak się robi

Nie widziałem tego w regulaminie ani nie widziałem że Ty Robercie się przywitałeś. Pewnie zdenerwowałeś się moim linkiem dlatego zapomniałeś ;)

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 5 Maj 2009 15:05 - Edytowany przez: admin 
Jak widać firma Afrika Cichliden musi sie reklamować Twoimi rękami na naszym forum. No cóz tak bywa:)) Szkoda, że nie ma tych ryb jak do tej pory w swojej ofercie na stronie.

My zapraszamy do merytorycznej dysputy czego Ty jak widać nie potrafisz zrobić.

Szkoda, że pojawiasz się pisząc reklamy za kogoś, a nie prowadząc rozważania merytoryczne.

Marta

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 5 Maj 2009 15:07 - Edytowany przez: admin 
A tak naprawdę to znasz bardzo dobrze zasady naszego forum. Wielokrotnie ich przestrzegaleś ...teraz wolisz je łamać.

A rozmawiac będę z Tobą wyłącznie merytorycznie.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#14 - Posted: 5 Maj 2009 15:40 
Nie reklamuje nikogo i nie mam takiego zamiaru. Nie jestem jakimś wyznacznikiem w Polsce. Reklamą firm zajmujących się hodowlą czy importem ryb jest towar jaki oferują i jego jakość. A n ie moja rekomendacja czy wzmianka o takiej firmie.

Chciałem tylko pokazać że coraz więcej ciekawych i rzadkich ryb pojawia się w Polsce. A przecież o tym mówi się w tym temacie.

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 5 Maj 2009 15:45 - Edytowany przez: admin 
Więc zapraszam Cię do merytorycznej dysputy, może coś opowiesz o doświadczeniach z tymi rybami? Bo po to chyba był ten wątek na naszym forum, prawda? Jak na razie o tym cisza. Moze porównamy doświadczenia? Moze napiszesz cos ciekawego

Jak narazie to piszesz o firmie a nie o doświadczeniach.


Marta

Autor timus
Użytkownik
#16 - Posted: 5 Maj 2009 16:05 - Edytowany przez: timus 
Ja nie ma tych ryb więc o nich nie mogę pisać. Ale co nieco jest pod podanym linkiem.

Jak już powyżej słusznie zauważyłaś żadna z firm nie wystawia ich na sprzedaż.

Marcin.T <')))><

Autor Alwin
Użytkownik
#17 - Posted: 5 Maj 2009 17:36 
Zatem ja jak to ujęła Marta do dysputy się nie dołączę ponieważ niestety też nie mam okazji ich obserwować i pewnie nie będę miał :( W takim układzie moja merytoryka w powyższym temacie tutaj się kończy. Mimo wszystko Marto informuj proszę o jakichś nowościach.
Pozdrawiam
Alwin

Autor Alwin
Użytkownik
#18 - Posted: 5 Maj 2009 17:48 
Mam jeszcze jedną gorącą prośbę do lepiej poinformowanych, gdzie mogę znaleźć jakieś wzmianki o wielkościach do jakich dorastają ?
Serdeczne dzięki.

P.S.
Jak liczne były mioty u Kathrin - wiadomo ??

Autor Vepsik
Użytkownik
#19 - Posted: 5 Maj 2009 18:10 

Autor Alwin
Użytkownik
#20 - Posted: 5 Maj 2009 19:37 
Dziękuje za pomoc.

Ale z tego wynika , że max Size to 10,5 cm samiec i 15,6 cm samica, czy się myle
????

Pozdrawiam

Autor Alwin
Użytkownik
#21 - Posted: 6 Maj 2009 18:45 
Marto czy możesz się ustosunkować do moich powyższych pytań ?
Czy posiadasz takie informacje ??

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 6 Maj 2009 19:15 
Trzeba zajrzeć do oryginalnego opisu tej ryby

Poll, Max; 1951; "Troisi&egrave;me série de Cichlidae nouveaux recueillis par la mission hydrobiologique belge au lac Tanganika (1946-1947)"; Bulletin de l'Institut royal des Sciences naturelles de Belgique; pp. 1-12.

W tej chwili nie mam tej pracy


na tej stronie podane są rozmiary ryb, ale jak widać bez określenia płci osobników
http://fishbase.org/PopDyn/LLRelationshipList.cfm? ID=9169&GenusName=Xenotilapia&SpeciesName=caudafas ciata&fc=349

Wg mnie na stronie www.fishbase.org rozmiary podawane są za oryginalnym opisem. Czyli tej wielkosći osobniki były katalogowane przez Polla.

Marta

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 9 Wrz 2009 16:09 
No i udało mi się wreszcie dzisiaj zobaczyć maluchy wypuszczone przez samiczkę caudafasciata.

Matka inkubowała 23 dni, podejrzewam, że wcześniej wypuszczała już maluchy na spacer, ale w momencie kiedy podchodziłam do zbiornika zaraz je zbierała. Cały czas asystuje jej samiec.

Samica ma bardzo wypchany pysk, nie wiem niestety ile ma maluchów, bo trudno policzyć je w momencie, gdy zbiera je do pyska. Dzisiaj zostawiła na chwilę jednego malucha na piasku i udało mi się zobaczyć, że ma około 6 mm. Za chwilę był znowu u mamusi.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#24 - Posted: 9 Wrz 2009 22:25 
Witam!
Gratuluję maluchów!
Czy para jest w osobnym zbiorniku? Czy planujesz odłowić maluchy, czy raczej zostawisz je z rodzicami?
Pozdrawiam
Magda

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 10 Wrz 2009 05:57 
Madziu

miałam tylko jedną parę (tyle ryb dotarło do mnie z Afryki) i od około 2 miesięcy była ona w oddzielnym 240l zbiorniku. To ich drugie tarło, pierwsze po kilku dniach od przenosin zakończyło się fiaskiem. Teraz samiczka dzielnie nosiła wypchany pysk aż do końca. Obserwowałam u nich tarło i cudowne kolory samca. Wczoraj wieczorem udało mi się zaobserwować 3 sztuki maluchów. Maluchy są spore jak na to co można obserwować u innych xen. Opiekują sie nimi oboje rodzice, chociaż do pyska zbiera je tylko samiczka. Nic nie będę ruszała.

Marta

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 10 Wrz 2009 06:49 
Rano 5 maluchów pływało swobodnie po zbiorniku, reszta jeszcze była w pysku matki.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#27 - Posted: 10 Wrz 2009 07:39 - Edytowany przez: timus 
Gratuluje Mato!

Jesteś drugą osobą w Polsce której udało się rozmnożyć X.caudafasciata.

U kolegi samiczka wypuściła 11 maluchów i dość szybko rosną. Miałem okazje widzieć tarło i rewelacyjne kolory samca zwłaszcza te czarne pod pyskiem.

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 10 Wrz 2009 09:06 - Edytowany przez: admin 
Nie zalezy mi na tym, czy jestem pierwsza, czy druga, bo to nie ja je rozmnożyłam, tylko same to zrobiły:)) Ja wyłącznie zapewniłam im warunki do tego.

Mnie intresuje to, że samiec bardzo aktywnie pilnuje maluchów. Zwykle u ryb, gdzie tylko samica inkubuje ikrę to ona zajmuje się maluchami. Tutaj samiec dogląda maluchy, wtedy kiedy ona resztę inkubuje w pysku.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#29 - Posted: 10 Wrz 2009 10:30 
Ciekawe zachowanie jak na gębacze

Autor timus
Użytkownik
#30 - Posted: 10 Wrz 2009 13:40 
Nie zalezy mi na tym, czy jestem pierwsza, czy druga, bo to nie ja je rozmnożyłam, tylko same to zrobiły:)) Ja wyłącznie zapewniłam im warunki do tego.

Nie chodziło mi o to kto był pierwszy kto drugi. Nawet nie podałem danych kolegi by nie być w ten sposób odebrany. Atu masz ;)

Chodzi mi o pokazanie rzadkości tego zjawiska.

Jest jeszcze jedna ciekaw rzecz której nie mogłaś zobaczyć z racji tego że posiadasz tylko jedną parę tych ryb.

W momencie gotowości do tarła samiczki piękne kolory nabrało kilka samców ze stada. Rywalizowały o względy samicy i wytarła się z dwoma.

Proszę nie doszukiwać się ukrytych podtekstów bo ich nie ma ;)

Marcin.T <')))><

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Xenotilapia caudafasciata, Poll 1951 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®