Hej,
Chcialbym pociagnac temat z ksiezniczkami. Podobno akwarystow afrykanskich w swojej karierze styka sie z tymi rybami, wiec pewnie bedziecie potrafili podpowiedziec kilka szczegolow.
1. Odmiany barwne ksiezniczek.
Z tego co sie orientuje (zrodlo: internet) to wszystkie odmiany barwne to jeden gatunek, barwy i wzor przy pysku potrafia sie zmieniac w obrebie pokolen w ciagu kilku generacji. Jak sie ma do tego hodowanie kilku (wiecej niz jednej) odmian barwnych ksiezniczek? Czytalem ze takich ksiezniczek nie mozna wprowadzac powtornie do obiegu (oddac do sklepow itp), w trosce o czystosc gatunku. Jednek w swietle faktu iz to jeden gatunek - moze to juz przestarzale informacje?
Pytam, bo zastanawiam sie nad sensownoscia zakupu "startowych" osobnikow w roznych kolorach z roznych zrodel.
2. Ksztalt ciala
Czy osobniki (moze z roznych czesci tanganiki) roznia sie budowa ciala? Wydawalo mi sie przegladajc galerie, ze czesc ksiezniczek miala bardziej wydluzone cialo niz inne. To tylko zludzenie, czy tez tak jest naprawde?
3. Sposob zarybiania.
Lepiej kupic 1 pare dobrana z 1 zrodla, kilka malych osobnikow z roznych zrodel, czy kilka doroslych osobnikow z roznych zrodel? Czy jesli kupie F1 z jednego sklepu jako zestaw startowy, to faktycznie potomstwo bedzie oslabione genetycznie? Moze ksiezniczki wyksztalcily jakies genetyczne mechanizmy obronne przed mutacjami na skutek przystosowania do zycia w rodzinie?
4. I jeszcze jedno: sa jakies odmiany rzadziej spotykane / szczegolnie ciekawie wybarwione? Do tej pory najbardziej podobaja mi sie opalizujace na fioletowo, badz zolte. Przypuszczam ze rzadkosc odmiany barwnej ma znaczenie przy ew. checi oddania nadmiaru ryb do sklepow. |