Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

112L kilka pytań

Autor hurcik
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Sty 2006 10:37 
Witam
w moim zbiorniku mieszkają 3 naskalniki 2 marlieri i 1 regana, młoda para brevisa, 5 szczelinowców cylindrycznych(chyba same samce młode)i 5 młodych compressicepsów "sumbu".Czy mogę dodać coś do tej obsady?Jak rozpoznać płeć u naskalników?Czekam na Wasze rady.W akwarium jest dużo wolnego miejsca do pływania.Czy można do niego wpuścić księżniczki z burundii?

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Sty 2006 11:11 
Witam!!!
Ja w takim akwarium trzymałem tylko parę naskalników Julidochromis regani a w drugiej 100 -ce J. marlieri. Wydaje mi sie że tych ryb u Ciebie jest zbyt duzo. Ponieważ oba gatunki naskaliników które masz należą do nawiększych naskalników z gatunku Julidochromis. Musisz patrzeć w "przyszłość", co z nich wyrośnie. To samo dotyczy Nelamprologus cylindricus, których masz 5 sztuk. Jeżeli chodzi o Neolamprologus brichardi to ta rybka również dorasta do ok. 10 cm (chociaz w takim zbiorniku może mieć problemy). Jest piękna, ale gdy pojawią sie maluchy jest agresywna i dość zaczepna.
Rozpoznanie płci u naskalników można łatwo rozpoznać po brodawkach moczowo- płciowych i po podkładełku (taki wyrostek przy odbycie). U samicy ten wyrostek jest słabo widoczny i bardzo krótki, u samca zaś jest wyraźny i znacznie dłuższy. Podkladełko ma przeważenie w tym przypadku kolor czarny. Z cech zewnętrznych samica jest wieksza od samca i masywniejsza, sprawia wrażenie potężniejszej od mniejszego i smuklejszego samca. Przeważnie to ona dobiera sobie partnera i później są juz stałą parą. Pozostałych samców może zabić.
Moim zdaniem ja jednak przemyslałbym obsade w Twoim akwarium bo jest troszke tłoczno, a to sa dopiero młode ryby które nie maja jeszcze odowiednich zachowań charekterystycznych dla ryb dorosłych.
Ciekawymi rybkami będą na pewno A. "sumbu".
Leszek

Autor hurcik
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Sty 2006 11:17 
Szczalinowce będe pewnie musiał sprzedać,ponieważ wydaje mi się,że są same samce,bo cały czas się ganiają.Czy naskalnik renaga może się skrzyżowac z marlieri?Jakie ryby można dodać zamiast szczalinowców?

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Sty 2006 12:06 
A dlaczego chcesz dodawać. Przecież masz Altolamprologusy "sumbu". Piękne rybku. Chcąc obserwowoać powiedzmy w miarę ich normalne zachowanie nie rób tloku w akwarium.
Jeżeli chodzi o krzyżówki J. regani z malieri ja osobiśnie nie mam takich przykrych doświadczeń, u mnie ryby były oddzielnie. Ale słyszałem o takich krzyżówkach i gdzieś widziałem zdjecia. A może para naskalników i A. "sumbu"?
Pytanie po co nam akwarium? Dla bajeru, jako żywy telewizor kolorowy czy chcemy jednak podglądać naturę? Ja myslę że to drugie jest przyjemniejsze. Dlatego nie rób z tego małego akwarium "konserwy", a zobaczysz że będziesz mógł obserwować ciekawe zachowanie ryb, chociaz przyznam ze to dość małe akwarium, dlatego zostaw jeden góra dwa gatunki.
Leszek

Autor hurcik
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Sty 2006 14:34 
to właśnie w tej chwili mam takowe połączenie,a dokładnie jest 4 szczelinowce cylindryczne,2 nasklniki marliera( nie wiem czy para-jeden większy od drugiego) 1 regana,para brevisa i 5 młodych compressicepsów sumbu.W zbiorniku jest troche kamieni,rośliny(rogatek,anubias,mikrozorium),muszl e.Ogółem akwarium sprawia wrażenie trochę pustego.Ja nie jestem początkujący w Tanganice.Oprócz tej 112 posiadam jeszcze 375,240 i 60L

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 27 Sty 2006 15:09 
No... Chyba jest jednak kolega początkujący :-)
Czytając pytania szanownego kolegi na innych forach, moja łysa pała nieco sie czerwieniła :-) Nie będę cytował.
Pytania kolegi częstokroć niekonwencjonalne, że tak powiem, podnosiły ciśnienie niejednemu odpowiadajacemu.
Witamy i liczymy na wyjatkową merytoryczność i wysoki poziom wypowiedzi. :-))

Z sympatią
Robert

Autor hurcik
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Sty 2006 19:11 - Edytowany przez: hurcik 
Witam Panie Robercie
Nie bardzo wiem co ja takiego złego mówiłem,a w dziedzinie trofci to cały czas się uczę.Ja juz byłem zarejestrowany na tym forum wcześniej :-)
A co do rybek to można prosić o jakieś rady?

Autor tasma
Użytkownik
#8 - Posted: 27 Sty 2006 19:42 
No wiec zacznij od odpowiedzenia sobie na jedno trudne pytanie. Po co Ci to akwarium i te ryby. Jesli chcesz zapewnic im dobre warunki, obserwowac naturalne zachowania to powinienes znacznie zmniejszyc obsade. Wg mnie dwa gatunki to max.
Jesli jednak chcesz zrobic zupe rybna to proponuje dolozyc jeszcze ze 20 rybek (im bardziej kolorowe tym lepiej) i koniecznie wlaczyc grzalke 500W (bez termostatu). Smacznego.
podobnie jak Robert z sympatia
Przemek

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / 112L kilka pytań Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®