Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

enantiopusy i ich zachowanie

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor JacekK
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Sty 2006 13:41 
mialem wiele ryb roznych gatunkow ale to co wyprawiaja enantiopusy zakupione u Marty ....nie potrafie sobie wytlumaczyc.... w czasie karmienia a raczej w czasie pobierania wody do zbiorniczka z pokarmem /taka przezroczysta menzurka 500ml/ enantiopusy wskakuja mi do niej ... nie koniec nie przejawiaja zadnego objawu strachu ..plywaja miedzy palcami w czasie karmienia.... witalnosc tych ryb wzbudza u mnie takie emocje jak do tej pory zadne inne gatunki .. sa to pierwsze me enantiopusy m. .... a jak jest u was ???
I pytanie Marta to ze znimi rozmawialas to wiem /mowily mi/ ..ale ze je glaskalas tego nie wiedzialem :).
Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 28 Sty 2006 13:59 
Jacku

Moje trofie też tak sie zachowują, wpływaja do rąk. Jak daję pokarm z kubka to nawet dorosłe enantiopusy do niego wpływaja!!!!

Generalnie wg mnie ejst tak Ryby z odłowu i potem ich potomstwo boi sie siatki, a nie boi sie rąk ludzi.

Ale takie ryby w rece to miłe co? Kiedyś (dawno temu) miałam opory z trzymaniem karpia, teraz.....lubie trzymać ryby w rękach. najbardziej chyba aksamitne w dotyku sumy.


Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Sty 2006 18:24 
Jacku masz odlow czy f1. Bo ja mam f1 i zachowuja sie tak jak piszecie. Jedza praktycznie z reki. Poza tym to ryby denne a u mnie w zbiorniku zachowuja sie raczje jak ryb srodkowych warstw a nawet zbieraja pokarm z powierzchni.


Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Sty 2006 00:22 
Witam!!!
To co opisujecie to nic,przynajmniej dla mnie , powiem tak- normalne zachowanie :-), ja też sie pochwalę u mnie też tak jedzą ale tylko w porze karmienia (ok. 1 min), później schodzą na dno i tam cały czas żerują. Nie wiem Jacku jaki masz układ płci i w jakim zbiorniku pływaja, ale zobaczysz co się dzieje (a może juz obserwujesz) jak samce wykopia dołki i zalecaja sie do samiczek. To jest dopiero żywioł!!! U mnie na części powierzchni dna 60x80 cm zmieściły sie aż 3 samce, w porywach 4. Jeden przez drugiego pręży sie, krąży, trzepoce płetwami i cały czas w ruchu, piekne kolory, a przy tym nie ma agresji. Bardzo wdzięczne ryby. Jacku jeżeli tych ryb wcześniej nie obserwowałeś dłużej w akwarium na pewno będziesz zachwycony. Ja przynajmniej byłem i jestem!!!! Niedawno brat mnie odwiedził i nie widział wcześniej enantiopusów. Jak zobaczył zachowanie w akwarium (tańce samców) to był w zuroczony nimi i pytał skąd te ryby mają w sobie tyle energii. I tak stał i stał i patrzył....... ;-). U mnie w akwarium przez cały dzien siedza przy dnie. Jedynie samice pływaja po całym akwarium, ale zawsze w poblizu dna no, i oczywiście ławicą. Piękny widok. Bardzo chętnie popiszę i wymienię spostrzeżenia w tym temacie!!! "Piaskowych pielęgnic" mam coraz wiecej w swoich zbiornikach i to jest to!!!
Pozdrawiam Leszek
ps. po zgaszeniu światła moga troszke szalec po akwarium (przynajmnie tak jest u mnie),proponuje dobrze przykryć akwarium. Ryby te lubią spokój i jak najmniej ingerencji w zbiornik. Ja samice z młodymi wyłapuję w nocy.

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Sty 2006 00:25 
Aha, małe sprostowanie. Dno akwarium jest o sporo większe. Podałem tylko powierzchnię na jakiej zmieściły się aż 3 samce. Ale teraz maja rywala, równie pięknego - Xenotilapie ochrogenys i on im podbiera troszke piaskowego placu. Ale w krótce juz pójdą xeny do swojego zbiornika.
Leszek

Autor JacekK
Użytkownik
#6 - Posted: 30 Sty 2006 10:11 
Leszek to dopiero ..mlododzieniaszki,,.../f1/... Leszek wsyp drobne kamyczki tam gdzie masz T5 /1-2mmm/...poczym je daj do Enatiopusow jak tylko sie pokryja glonikiem....zobaczysz co skurczybyki robia ..... i ile na raz potrafia wziasc kamieni ....
Pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 30 Sty 2006 11:58 
Jacku myslę że wejdzie im z 15 takich kamyków, bo podobnej wielkości jest ikra. Tylko jest problem napewno tymi kamykami zainteresowałby się jeszcze Xenotilapie ochrogenys. Te to dopiero mielą piach. Ciekawa sprawa. Tak duże pobieraja ilości piachu do pyska że jak żerują to przy ich pokrywach skrzelowych usypują sie małe górki piasku już przeczesanego. Enantiopus jednak jest oszczędniejszy. Ten działa jak odkurzacz, rozciągając swoją szczękę.
Leszek

Autor JacekK
Użytkownik
#8 - Posted: 31 Sty 2006 11:08 
Leszku w jakim czasie osiagaja dojrzalosc plciowa ... bo od Marty wzielem maluszki ...
Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 31 Sty 2006 11:16 
Jacek

umnie z tych 4 sztuk, które zostały jedna nosi coś od wczoraj. Może piasek? Bo kamyków tam nie ma.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 31 Sty 2006 12:30 
Jacku,
u mnie pierwsze udane tarła były po ok. 6-7 miesiącach. Ryby maja ogromny apetyt co pewnie zauważyłeś i rosną dość szybko. Dostaja karmę bardzo urozmaiconą. Moje jak do mnie dotarły w maju 2005 r. to miały ok. 1,5 cm (max). Teraz samce maja ok. 10 cm, samice są mniejsze (różna wielkość). Pierwsze dojrzałość płciową osiągaja samce. Mimo że nie są wybarwione, to juz zalecaja sie do innych przedstawicieli własnego gatunku. Fajnie jest oglądać jak wraz ze wzrostem ryb "rośnie" średnica krateru który kopią samce.
Leszek

Autor JacekK
Użytkownik
#11 - Posted: 31 Sty 2006 14:04 
Dzieki Leszku .. jeszcze na karterki poczekaja ... taki eksperymencik....
Pozdrawiam

Autor Belgrano
Użytkownik
#12 - Posted: 31 Sty 2006 15:59 
Możecie napisać w jakich zbiornikach i z jakimi rybami je trzymacie?? Żyją zgodnie z innymi?

Autor JacekK
Użytkownik
#13 - Posted: 31 Sty 2006 16:02 
650 litrow 5 enatiopusow i 7 n.speciosus.... maja raj :):).

Pozdrawiam

Autor rambowskixx
Użytkownik
#14 - Posted: 31 Sty 2006 17:09 
Z paracyprichromisami i cyprichromisami u mnie tez sie czuja chyba dobrze:-) Zbiornik to 500 litrow. Pierwsze tarla juz mialem ale narazie niedonoszone.

Łukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 1 Lut 2006 10:22 
Ja enentiopus melanogenys trzymam z Xenotilapiami i bentochromisem.
Akwarium 150-60-60 cm. Wpuściłem na przetrzymanie Xenotilapie ochrogenys małą grupę (zbiornik dla niech jest juz zaplanowany, luty). W tym skojarzeniu gatunków (enantiopus- X. ochrogenys) widze że sa małe problemy, ryby sobie wzajemnie przeszkadzają. Jedna i drugie maja podobny sposób pobieranie pokarmu (wyłacznie czyszczenie piachu), podobne zachowanie rozrodcze (dołki, bronieinie swojego rewiru wokół krateru). Dno zbiornika opanowały enantiopusy i dla X. ochrogenys brakuje miejsca, dla tego te drugie będą miały swój zbiornik z X. Tembwe. Z pozostałymi gatunkami w akwarium jest w porządku. Dowodem że mogą obok siebie funkcjonować są udane tarła enentiopusa i piekne zaloty samców. Xeny ( papilio sunflower) zajęły kamienie i otoczenie wokół nich, enentiopus wolna przestrzeń dna, a bentochromis góra akwarium i środkową część.
U Jacka rzeczywiście mają raj :-)!!!
Leszek

Autor Belgrano
Użytkownik
#16 - Posted: 1 Lut 2006 10:58 
Widzę że wszyscy macie duże zbiorniki dla tych ryb, a jako że mam 1 i myslę nad kupnem odłowu, jaki minimalny zbiornik byłny dogodny dla parki-małej grupy?? Macie jakies przemyślenia w tytm temacie bo kolejnego olbrzyma narazie nie moge wstawić:-(

Autor JacekK
Użytkownik
#17 - Posted: 1 Lut 2006 11:02 
obawiam sie ze przy rybach u ktorych zwiazek z dem i jego codzienna penetracja ..i wielkosc samej ryby...tu nie znajdziesz oszczednosci..
Jaka obasde chcesz miec ???
Pozdrawiam

Autor Belgrano
Użytkownik
#18 - Posted: 1 Lut 2006 15:57 
Jakąs parkę, myślałem o akwarium 250L, czy można zacząć się bawić??

Autor JacekK
Użytkownik
#19 - Posted: 1 Lut 2006 16:11 
250 litrow ..no pewnie jesli zrezygnujesz z wysokosci kosztem powierzchni dna .
Pozdrawiam
Ale nie bedzie to dla nich raj.:(

Autor Belgrano
Użytkownik
#20 - Posted: 2 Lut 2006 18:29 
A jak byłaby dobra powierzchnia dna?? Jak duże obierają one rewiry??

Autor JacekK
Użytkownik
#21 - Posted: 3 Lut 2006 11:35 - Edytowany przez: JacekK 
mam je jeszcze mlode ..nie chce odpowiadac bo sam czekam kiedy tego sie dowiem.
Tylko czy jest to ryba do trzymania tylko w parce .....
z wstepnych obserwacji widze ze raczej nie ... stadko zalecam./ale nie w 250/
Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 3 Lut 2006 11:48 
Enantiopusy rosnąduże samce 15 cm, samice mniejsze. My mamy 8 sztuk w 450l i śmiem twierdzić, ze to zbyt mało (160x50 cm). Samce tworzą okręgi około 25-30 cm srednicy, dominujace samce (albo te, które pierwsze sobię zajmą miejsce, maja wieksze okręgi, tym, którym miejsca nie starczy, mniejsze). To wyraźnie ryby, ktore muszą życ w grupach. Nie możnaich wg mnie trzymac w parach. Zreszta wtedy nie zobaczy sie ich zachowań godowych i cudownego wybarwienia się.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#23 - Posted: 3 Lut 2006 12:42 
Witam!!!
Chciałbym potwierdzić że Enantiopus powinien być trzymany w grupie. Dlaczego: odpowiedź wyżej, w postach. Potrzebuja dużej powierzchni dna. U tych ryb pary nie dobieraja sie na stałe, poniewaz sa to ryby stadne, a inkubujace samice pływaja ławicami.
Leszek

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 3 Lut 2006 13:13 
Samice w czasie tarła podpływaja do samców i odbywaja tarła z kilkoma z nich. U nas jest wiecej samców niz samic i nie ma z nimi problemu. A te barwy i kolory w czasie godowym, coś cudownego.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#25 - Posted: 3 Lut 2006 13:25 
jako ciekawostke napisze ze sa straszne spory czy enatiopus do xenotilapi czy odwrotnie.. jeszcze mozna spotkac wiele zrodel laczacych te dwa rodzaje w jeden . Mimo wielu staran nie udalo mi sie dociec klucza dzieki ktoremu wyodrebniono e. z x..
Pozdrawiam

Autor timus
Użytkownik
#26 - Posted: 3 Lut 2006 13:44 
No to faktycznie ciekawostka bo jak sie patrzy na Xeny i Enantiopusy to dwie ruzne ryby.
Marcin.T

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 3 Lut 2006 14:15 
Ale jak spojrzysz na Xenotilapie ochrogenys i Enantiopusa to pewne cechy juz są wspólne. Mam na mysli wyłącznie cechy widoczne gołym okiem, genami nie bedę sie zajmował ;-), bo to za wysokie progi dla mnie żeby coś wiecej konkretnego napisać.
Leszek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#28 - Posted: 3 Lut 2006 14:24 
Miałem okazję widzieć w grudniu enatiopusy z odłowu u Pani Marty. Samce były naprawdę duże. Moje największe samce nie mają nawet do nich porównania. Nie wiem czy byłem wtedy przed tarłem tych 8 sztuk ale samce wyglądały wówczas niesamowicie. Wcześniej jak byłem po tropheusy to nawet nie zwrócilem uwagi na enatiopusy. Natomiast ostatnio tak mnie zauroczyły że zamierzam już chyba na stałe wpisać je do obsady moich zbiorników. Gorąco polecam te ryby ale do dużych zbiorników.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor JacekK
Użytkownik
#29 - Posted: 3 Lut 2006 14:28 
..,,Natomiast ostatnio tak mnie zauroczyły że zamierzam już chyba na stałe wpisać je do obsady moich zbiorników...,,

Łukasz mam te same odczucia dokladnie ..nie moge od nich oderwac wzroku.
Pozdrawiam

Autor rambowskixx
Użytkownik
#30 - Posted: 3 Lut 2006 14:31 
Nie wiem Jacku czy widzialeś na żywo te samce u Marty. Jak nie to polecam wtedy będziesz jeszcze bardziej nimi zauroczony no chyba że już miałeś okazję je zobaczyć:-)

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / enantiopusy i ich zachowanie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®