Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Altolamprologus calvus Black

Autor jaosh
Użytkownik
#1 - Posted: 10 Cze 2009 16:50 
Witam,

Moje pytanie i ciekawość związana jest z Altolamprologus calvus Black.

Zakupiona parka w firmie Tropheus Tanganika jest już u mnie jakieś 4 tygodnie. Od 4 dni samiczka prawie nie opuszcza muszli jedynie co to na dosłownie kilka sekund porozglądać się. Samiec pływa po całym zbiorniku ale najczęściej przebywa w odległości do 20 cm od muszli. Niedaleko też u podnóży jednej ze skałek wykopał dołek.
Zauważyłem, że jak samiczka wychyli pyszczek z muszli to przebywające w zbiorniku Cyprichromisy krążą nad muszlą jak stado sępów. Wtedy też do działania wkracza samiec i rozgania towarzystwo. Czy to może być pierwsza próba wylęgu u Altolamprologusów?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 10 Cze 2009 19:00 
Czy to może być pierwsza próba wylęgu u Altolamprologusów?

Dokładnie tak.

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#3 - Posted: 10 Cze 2009 23:08 
czyli jak to trwa już 4 dni to jeszcze ok 6 dni i powinny pokazać się maluchy? Przynajmniej tak wyczytałem, że po 10 dniach samica zaczyna wyprowadzać młode.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 11 Cze 2009 06:54 
Jeżeli samica poczuje, że jest bezpiecznie to tak:))

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Cze 2009 10:19 
nastąpiła pewna zmiana, samiec cały czas siedzi przy muszli od rana, można nawet powiedzieć, że leży i wachluje płetwami. Samiczki nadal nie widać. Cyprichromisy oddalone i przepędzane są z dala od muszli

Autor jaosh
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Cze 2009 20:33 
Niestety to była przed wczesna radość, samiczka wypłynęła dwa dni temu z muszli.

Jednakże właśnie w tym momencie samiczka wabi samca w okolice muszli. Samiec „kładzie się” na wejściu do owej muszli a samiczka częściowo schowana szybko wachluje płetwami.
Mniemam, że owa parka spoufala się ze sobą.

Czy płyn, którego nadmiar pozbywa się samiec, jest widoczny dla oka ludzkiego?

Autor marti
Użytkownik
#7 - Posted: 15 Cze 2009 20:46 
Czy płyn, którego nadmiar pozbywa się samiec, jest widoczny dla oka ludzkiego?

Nigdy tego płynu nie zauważyłem ;) a okazji było wiele.
Sądzę że nie jest widoczny.

Autor jaosh
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Cze 2009 20:47 
a jak u ciebie zachowywał się samiec?

czy też "kładł" się na muszli?

Autor marti
Użytkownik
#9 - Posted: 15 Cze 2009 21:20 
Od kilku lat pływają u mnie Altolamprologusy ale compressicepsy.
Alto calvus Black mam jeszcze niedojrzałe płciowo.
W związku z tym nie wiem czy zachowanie A. compress. może być odnośnikiem do dojrzałych calvusów.
W każdym razie pokładania się na muszli nie zaobsrwowałem, przynajmniej na tyle często żeby rzucało się to specjalnie w oczy.
Poza tym zawsze pływały u mnie 2 lub 3 samce i kilka samic, więc ich zachowanie zapewne znacznie się różniło od zachowania pojedynczej pary.
Może Magda, Przemek, Marta, Robert lub inne doświadczone w tej materii osoby odpowiedzą coś więcej na temat pokładania się Alto calvus Black na muszli ;)

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 16 Cze 2009 05:41 
Samiec „kładzie się” na wejściu do owej muszli

Takie zachowanie jest normalne u tych ryb. Podobnie zachowują się u nas compressicepsy

A to cytat z arrtykułu http://www.suephoto.pl/index.php/serwis/strona/8/2 0


A. calvus jest rybą o wylęgu otwartym. Samica składa od kilkudziesięciu do około dwustu ziaren ikry w dużej muszli lub szczelinie skalnej dobierając ją w taki sposób, aby wejście było zbyt małe dla samca (!). Jeśli nie spełnimy tego warunku do tarła nie dojdzie. Samiczka prężąc się i tańcząc przed samcem zwabia go w pobliże ujścia muszli/szczeliny, gdzie pozostawia on mlecz, który oboje rodzice poprzez ruchy płetwami kierują na ikrę.


Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Altolamprologus calvus Black Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®