Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

pomóżcie prosze

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Cze 2009 10:05 
Witam to moj pierwszy post na waszej stronie mam do dyspozycji standardowy zbiornik 240 litrow wapienie juz sa kwarc tez woda rowniez nie ma tylko ryb prosze o pomoc jakie mam kupic chcialbym miesz szczelinowce , naskalniaki i muszlowce doradzcie mi choc troche

Autor Topielec
Użytkownik
#2 - Posted: 26 Cze 2009 10:27 
Cześć.

Może podaj po jednym gatunku szczelinowca, naskalnika i muszlowca, które podobają Ci się najbardziej i po prostu dostaniesz odpowiedź, czy się nadają do wspólnej koegzystencji w takim akwarium;)

Pozdrawiam.

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#3 - Posted: 26 Cze 2009 10:45 
Dzioekuje za odpowiedz tylko ze ja nie znam gatunków i nazw poprostu chodzi mi o takie rozne zestawienia np. ile par tego ile sztuk tego iwogole ile sztuk moge trzymac w moim malym zbiorniku nazwy jak mi podacie to zobacze zdjecia w necie i wtedy wybiore a wy mam nadzieje mi pomozecie :)))

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 26 Cze 2009 12:59 
Spokojnie z tymi rybami. Najpierw musi dojrzeć akwarium. Najlepiej wpuść do niego na razie np. jednego glonojada lub parkę gupików. Ryb raczej nie kupisz w "parach" chociaż jest to możliwe np. u importerów. Jak dojrzeje akwarium przyjdzie czas na zakupy a do tego czasu poczytaj opisy ryb.

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#5 - Posted: 26 Cze 2009 13:06 
wiem o tym doskonale nic nie pisalem o tym ze juz bede wpuszal ryby pytałem tylko jakie >>
Ryby juz wiem gdzie kupie
U pani Marty:))))

Autor sander
Użytkownik
#6 - Posted: 26 Cze 2009 13:21 
Dobry pomysł będziesz kontent

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#7 - Posted: 26 Cze 2009 13:55 
kontent????

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#8 - Posted: 26 Cze 2009 13:57 
Neolamprologus sexfasciatus Blue 1 para
Altolamprologus Calvus Yellow 1 para
Chalinochromis brichardi 1 para
muszlowce wielopręgie okolo 4-6 sztuk
tak moze byc???

Autor sander
Użytkownik
#9 - Posted: 26 Cze 2009 14:03 
Neolamprologus sexfasciatus Blue 1 para

Chalinochromis brichardi 1 para


Na twoim miejscu wybrałbym albo jedne albo drugie

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#10 - Posted: 26 Cze 2009 14:09 
czyli zestaw ogolnie ok tylko np bez
Chalinochromis brichardi 1 para

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 26 Cze 2009 14:10 
Chalinochromis brichardi 1 para

Czy znasz Kubo chalinochromisy z odłowu? To bardzo spokojne ryby i nie będzie problemu. Mam je razem z sexfasciatusami i układ bardzo pasuje:))

Marta

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 26 Cze 2009 14:26 
Nie miałem Chalinochromis z odłowu :) jak i też nie uważam ich za niespokojne. Napisałem, że ja na miejscu kolegi wybrał bym z dwóch w/w gatunków jeden, wcale nie za sprawą agresji tylko dlatego, że zbiornik będzie wtedy funkcjonował bardziej dynamicznie. Osobiście zamiast Neolamprologus sexfasciatus wybrałbym Neolamprologus cylindricus.

Autor sengir
Użytkownik
#13 - Posted: 26 Cze 2009 14:41 - Edytowany przez: sengir 
Zrezygnowałbym w tym zestawieniu z multików.
Skoncentrowałbym się na solidnej aranżacji skalnej odpuszczając kombinowanie z piaszczystymi plażami dla kopiących multików i pokazał jedynie 3 pierwsze gatunki.
Jesteście pewni, że nic multików z tego towarzystwa nie skonsumuje?
Wiem że to waleczny maluch, ale jak ostatnio widziałem atak N.fasciatus na samiczkę T.vittatus to stwierdzam, że różnice wielkości mogą mieć znaczenie. W sumie została wypluta, ale przez chwilę musiała oglądać fasciatusa od środka. Nic jej się nie stało i zaraz po "wypluciu" zabrała się ostro do jedzenia (bo odbyło się to w trakcie karmienia).


Ogólnie łatwiej byłoby doradzać, gdybyś pokazał na zdjeciu co już przygotowałeś.

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#14 - Posted: 26 Cze 2009 14:49 
Neolamprologus sexfasciatus Blue 1 para
Altolamprologus Calvus Yellow 1 para
Chalinochromis brichardi 1 para
muszlowce wielopręgie okolo 4-6 sztuk
zakupie taki zestaw i niech sie dzieje co chce a jak nie to 2 rodzaje po 8 sztukDuboisi i Chimba
Duboisi i Golden kazumba
Ikola i Kasanga.
sam juz nie wiem duzo czytam na forum i nie tylko i juz mam plan to ktos pisze ze tak nie moze byc bo cos tam

Autor sengir
Użytkownik
#15 - Posted: 26 Cze 2009 14:54 
Nikt tu nie napisał, że tak nie może być.
Każdy wyraźnie stwierdzał jak by zrobił na twoim miejscu.
Problem w tym że kupienie licznej obsady może okazać się przesadą, z której potem ciężko wybrnąć.
Kupienie zbyt skromnej obsady stwarza problemy z wpuszczaniem później dokupionych gatunków do ustabilizowanego akwarium.
Pozostaje szukać przykładów, a decyzja i tak będzie twoja, niezależnie co kto Ci odpisał.

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#16 - Posted: 26 Cze 2009 15:05 
wiem rozumiem ale dalej jestem w kropce podobaja mi sie muszlowce szczelinowce i naskalniaki i bardzo bym chcial je miec i zarazem zeby bolo ladne akwarium wizualnie chodzi o ryby bo sam zbiornik wydaje mi sie ze jest ok mnie sie podoba przesle zdjecia jak ono wyglada wiec moze wtedy bedzie wam prosciej mi doradzic jestem poczatkujacym w tej dziedzinie ryb mam w domu pyszczaki i akw. holenderskie obydwa bardzo ladne i duze chce teraz miec tanganike i bedzie to spelnienie moich akwarystycznych
pozdrawiam wszystkich akwarystow tych wiecej i mniej zaawansowanych tych mniej bardzziej i prosimy o wyrozumialosc w odpowiedziach :)))nie wszyscy musza od razu wszystko iwedziec :)))

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 26 Cze 2009 15:12 
Zrezygnowałbym w tym zestawieniu z multików.


Tak była propozycja - muszlowce szczelinowce, naskalniki... zreszta początkowa bardzo, bardzo szeroka:)) To raczej kompromis. Alto multików nie ruszą, podobnie jak sexfasciatus i chalinochromis. Konsumpcja raczej nie wchodzi w grę. A co do "fasciatus" i reakcji na vittatusy - to raczej przypadek. Tak jak napisałeś - szybko została wypluta. Pokarmem może zostać narybek. U mnie nigdy nie doszło do ataku a mam podobną nieckę jak Ty.


Zbiornik jest dość mały i to stawia spore problemy.

Tylko w tym układzie jedynie łatwo mnożą się alto. Sexfaciatus blue jak wiecie nadal nie został rozmnożony w niewoli. Ostatnio dyskutowałam o tym z Thomasem - nikt nie zna przyczyny tego faktu. Nawet nie bardzo chcą się dobierać w pary. Ja mam nadzieję, że w końcu komuś się to uda. My mamy tym razem dość młode ryby - około 10 cm stąd mam nadzieje, ze wreszcie dojdzie do połączenia w pary. Pleć jest łatwo odróżnić a mimo to ....nici z seksu

Obsada jak zawsze poddana jest dyspucie i to jest ważne:))

Zwyczajny242


Z trofeusów na Twoim miejscu raczej bym zrezygnowała. Nie ten zbiornik:) Zresztą "drapieżnki" to bardzo ciekawe doświadczenie.

Marta

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 26 Cze 2009 15:17 
Mzoe poczytaj ten artykuł?

http://www.tropheus.com.pl/index.php?option=articl es&Itemid=3&topid=5#

To inny wariant geograficzny ale....ten sam gatunek

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#19 - Posted: 26 Cze 2009 15:24 
Zwyczajny242

Wklej zdjęcie zbiornika i może jakiś opis techniczny. To naprawdę ułatwia dyskusję o obsadzie.
240l to jest wredny litraż. Z jednej strony to już zdecydowanie za duży zbiornik, żeby pokazywać tylko muszlowce. A z drugiej jeszcze zbyt mały, żeby w pełni zaszaleć z obsadą.
Narazie obsada wydaje się sensowna, ale to nie powód, żeby konczyć rozważania :)
Ja mam 210l i mając 2 duże samce (exL. callipterus i N.fasciatus), 1 mniejszego (T.vittatus), i 5 małych samic (wiecznie poupychanych do muszli) stwierdzam, że to maksymum mojej obsady w tym litrażu.
Co więcej po oddaniu alto akwarium się niezwykle ożywiło. Także to co pisze sander o dynamice akwarium przy mniejszej ilości gatunków jest warte przemyślenia.

Autor nechor
Użytkownik
#20 - Posted: 28 Cze 2009 22:06 
Najwieksza frajde w rybach sprawia mi zawsze nieodmiennie tarlo+narybek. Moze na poczatek warto wybrac sexfasciatus gold zamiast blue? Nie to zebym podwazal mozliwosc zajscia tarla, ale jednak szansa jest mala :-)

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#21 - Posted: 29 Cze 2009 15:00 
witajcie dziekuje za wasze opuinie ale nie umiem dodac zdjec

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 29 Cze 2009 15:19 

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#23 - Posted: 1 Lip 2009 10:47 
Witam ponownie a moim akwarium mam juz 2 szt lelupi i dwa naskalniaki wczaraj dolozylem delikatnie 4 muszlowce wielopregie i jest tak jedna lelupi siedzi w jedym koncu akwa druga w drudim naskalniakow malo co widac a muszlowce ladnie bawia sie w muszlach co do tego jeszce mozna dolozyc ???nie wiem czy dobrze mysle ale moze musze dolozyc po pare sztuk tych lelupi i naskalniakow dobiara sie w pary a reszte ktora zostanie odlowie ??? moge tak zrobic????
jak juz wszystko sie dobierze to co jeszcze dolozyc zeby bylo zgodnie bez wasni ???

Autor sander
Użytkownik
#24 - Posted: 1 Lip 2009 10:57 
Nie widzę powodu dla którego miałbyś trzymać te ryby tylko w parach? Ja trzymałem je w licznych grupach i uroczo to wyglądało. Trzy gatunki powinny Cię zadowolić IMO.

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#25 - Posted: 1 Lip 2009 11:20 
myslalem zeby dolozyc jakiegos Altolamprologus calvus lub
compressiceps i Neolamprologus sexfasciatus Blue

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 1 Lip 2009 11:27 
Jak dla mnie to zacznij od uporządkowania sprawy z julidochromisami. Jak pisałeś jeden jest w paski, drugi w "kratkę" czyli dwa oddzielne gatunki.

Marta

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#27 - Posted: 1 Lip 2009 11:38 
tego w kratke juz nie ma mam dwa Naskalnik Regana :))))

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#28 - Posted: 1 Lip 2009 11:48 
Wiekość akwarium, a jakość życia ryb. Jarek Grejczyk 14-01-2007 dokladnie taki artykul znalazle ale nie polecacie tego wiec dlaczego on tutaj jest przeciez ktos moze sie na tym wzorowac prawda???

120x40x50 240 litrów

Altolamprologus fasciatus -> para
Julidochromis regani -> para
Neolamprologus sexfasciatus -> para
Neolamprologus leleupi -> para
Neolamprologus buesheri -> para
Limnochromis auritus -> para
Altolamprologus calvus -> 1-2 pary
Altolamprologus compressiceps -> 1-2 pary
Caecomastacembelus tanganyicae -> 3-5 osobników

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 1 Lip 2009 11:56 
Chyba jednak nie doczytałeś: do tego co zacytowałeś dopisane jest w jakich układach mogą żyć ryby

W wyszczególnieniu starano się określić najmniejszą liczebność, w której funkcjonowanie grupy ryb danego gatunku na tyle oddaje ich charakter i pełnię naturalnych zachowań, na ile tylko pozwalają na to warunki sztuczne i do takiej liczebności dobrano optymalną wielkość zbiornika.


Przykładowe obsady masz na dole tekstu:

120x40x50 240 litrów

1.

Altolamprologus calvus -> para

Phyllonemus typus -> 2 pary

2.

Altolamprologus compressiceps -> 2 pary

Caecomastacembelus tanganyicae -> 5 osobników

Marta

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#30 - Posted: 1 Lip 2009 12:03 
rozumiem jzu przepraszam ze tak wyszlo wiec chodzilo o ilosc a nie o rodzaje ryb

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / pomóżcie prosze Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®