Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Tanganicodus sp. Kigoma

Autor sander
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Lip 2009 09:44 
Prowadzę małe doświadczenie nt. odżywiania się Tanganicodusów. Jakiś czas temu kupiłem 2 samce i jedną samicę z lokalizacji Kigoma. Ryby karmię pokarmem typowym dla drapieżników. Ryby otrzymują granulat o zawartości białka 65 %, ochotkę oraz płatki o dużej zawartości krotenoidów. Po tygodniu od kupna i totalnej zmiany diety ryby odbyły tarło, po 2 tygodniach od zakończenia inkubacji przez samicę odbyło się kolejne tarło. Kał ryb badam co tydzień i nie znajduję w nim nawet śladu pasożytów. Odchody są krótkie, ciężkie i szybko się rozpadają. Na razie mogę stwierdzić, że nowa dieta bardzo służy tym rybom i ich kondycja jest doskonała.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 1 Lip 2009 09:55 
Nie wiem czy czytałeś dokładnie:))


Tanganicodus irsacae / 1,75:1 /

Eretmodus cyanostictus / 2,5:1 /

Spathodus erythrodon / 2,5:1 /

Na pewno maja nieco inną dietę ale czy są aż drapieżnikami? tego bym tak raczej nie nazwała.

Nie mogę znaleźć czy podawano gdzieś dokładny skład zawartości jelit u tych ryb.



Marta

Autor sander
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Lip 2009 10:05 
Ja też nie nazywam ich drapieżnikami. Jednak kiedy pierwszy raz zobaczyłem te ryby od razu wydało mi się, że nie są one dobrym współlokatorem dla Tropheus-ów. Bardziej kojarzą mi się z rybkami, które preferują larwy owadów, ślimaki i narybek. Jakiś czas temu uczestniczyłem w programie badania gatunków inwazyjnych w Polsce, łowiłem trawianki, babki łyse i szczupłe. Rybki te lokalizowały się w miejscach gdzie licznie grupowały się kiełże pontokaspijskie i wtedy wpadłem na pomysł doświadczenia bo rybki te bardzo kojarzą mi się z Tanganicodus - ami.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 1 Lip 2009 10:08 - Edytowany przez: admin 
U Eretmodus wynosi to:

detrytus - 35,4 %
glony nitkowate- 26,0%
macrofity 10,1 %
skorupiaki - 2,7%
wrotki - 0,1 %
owady 12,1%
jaja bezkręgowców - 0,2 %
niezidentyfikowane zwierzęta 0,9%
piasek - 12,5 %

przebadano 10 osobników

Marta

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Lip 2009 10:28 
detrytus - 35,4 % 
glony nitkowate- 26,0% 
piasek - 12,5 % 
owady 12,1% 
macrofity 10,1 % 
skorupiaki - 2,7% 
niezidentyfikowane zwierzęta 0,9% 
jaja bezkręgowców - 0,2 % 
wrotki - 0,1 % 


10 osobników zbadanych w jeziorze to tak jakby zupełnie nic nie zrobiono. Badania oparte na takiej grupie osobników a do tego jednorazowo na nic zupełnie nie wskazują :(. Odżywianie się tego typu ryb w środowisku naturalnym związane jest m. in. z sezonowością dlatego badania nad składem pokarmu winna cechować cykliczność w skali roku.

Przykład - Pobrałem w jeziorze Stary Dwór materiał do badań nad składem pokarmu okonia Perca fiuviatilis w miesiącu lipcu. W wyniku analizy okazało się, że 100% składu jelit stanowiły okrzemki mimo n próby 90 szt. Ja powszechnie wiadomo okoń jest drapieżnikiem a badania wskazują coś innego :). Wyjaśnienie jest takie, że woda w lipcu był wybitnie ciepła okonie nie żerowały i bardzo szybki pasaż spowodował opróżnienie jelit w wyniku czego znalazłem tylko przypadkowo połknięte chryzofity.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 1 Lip 2009 10:39 - Edytowany przez: admin 
Dane pochodzą z opracowania:
Christian Sturmbauer, Wolfgang Mark & Reinhard Dallinger Ecophysiology of Aufwuchs-eating cichlids in Lake Tanganyika:niche separation by trophic specialization


the investigation was carried out in March 1985
and in February and March 1988 in Magara (3”44’
South, 29”19’ East), 41 km South of Bujumbura,
Republic of Burundi.


Nie ulega wątpliwość, że skład diety jest różny w różnych okresach w jeziorze zależnie od pory roku. O tym raczej autorzy nie piszą bo chyba nie o to im chodziło.

Mam pdf jak jesteś tym zainteresowany.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 1 Lip 2009 10:54 
Na razie wydaje mi się, że Tanganicodus lepiej będzie się czuł w towarzystwie muszlowców i naskalników niż tropheus-ów ale zobaczymy co się będzie działo po dłuższym czasie, myślę, że po pół roku. Nie mam do końca pewności ale wydaje mi się, że w naturze Tanganicodus żyje znacznie krócej niż w akwariach, obserwując te ryby widać gołym okiem jak wyraźnie wzrasta metabolizm w momencie kiedy ryba musi pływać do czego w jeziorze ma raczej więcej powodów :).

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 1 Lip 2009 11:09 
Jak na razie nie mam dla Ciebie łusek Eretmodini wiec nie sprawdzimy tego.


Na wszystkich fotkach z natury, które widziałam ryby siedzą na skałach pokrytych glonami. W akwarium jednak są bardzo aktywne i często pływaja po całym zbiorniku.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#9 - Posted: 1 Lip 2009 12:14 - Edytowany przez: sander 
Na zdjęciach z natury trudno by było zobaczyć pływające :) a tym bardziej fotografować w "locie" ;)

U mnie głównie siedzą w swoich norkach ale chętnie wypływają po pokarm albo żeby odpędzić inną rybkę.

Autor Beliar
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Lip 2009 21:09 
Na zdjęciach z natury trudno by było zobaczyć pływające :) a tym bardziej fotografować w "locie" ;) Ryby karmię pokarmem typowym dla drapieżników
sander czy ty oby nie za daleko sie zapedzasz?
Ostatnio robiles tez doswiadczenia na tropheus bemba karmiac je tylko ochotka
Tu chyba sie konczy dobro zwierzat i zaczyna twoja chora pasja badawcza
Mnie to nie bawi i mysle ze 90% forumowiczow tez
Dla mnie ryby to zywe organizmy a jesli szukasz przygody jedz na wakacje
Jarek

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 4 Lip 2009 23:00 - Edytowany przez: admin 
Jarku

W czym problem?

Tanganicodusy jak wykazuje literatura mają inna dietę niż pozostałe Eretmodini?


Sander chyba nie pisał do tej pory o karmieniu ochotką Bemba?

Marta

Autor Beliar
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Lip 2009 23:11 

Sander chyba nie pisał do tej pory o karmieniu ochotką Bemba

Na forum nie pisal ze mna na gg:((
Wybacz Marto ale to forum schodzi na psy:(
Ja nie wierze ludziom ktorzy bawia sie zwierzetami nie wszystko jest zabawne, ja jestem pasjonatem przede wszystkim
Pozdrawiam
Jarek

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 4 Lip 2009 23:14 
Jakbyście przeanalizowali dokładnie wątek o dlugości jelit to zauważycie, że podobną długość jelit ma np Boulengerochromis
Czy w takim razie opieranie się na badaniach jest błędne?

Myślę, że niewielu akwarystów wie, ze ważnym składnikiem w jelitach wielu ryb jest piasek.A wiadomo to z badań naukowych.

Może jednak należy zmienić nasze zaprzeszłe wiadomości i sprawdzić co w naturze jedzą ryby, a potem ustalać ich dietę.

Marta

Autor Beliar
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Lip 2009 23:21 
Może jednak należy zmienić nasze zaprzeszłe wiadomości i sprawdzić co w naturze jedzą ryby, a potem ustalać ich dietę
Widze ze dotychczasowe wiadomosi i badania nie wystarcza i wystarczy ze pokaze sie SANDER i swiat staje na glowie
No coz bez komentarza
Jarek

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 5 Lip 2009 08:13 - Edytowany przez: admin 
Beliar

Nie interesują mnie Twoje prywatne rozmowy na gg ani nie opisuję moich prywatnych rozmów z nikim na forum, tak jest zasada. To primo.

Jak uważasz, że forum schodzi na psy...trudno Twoja wola. Ja nie uważam aby analizowanie opracowań naukowych takich jak te, które cytuję ja czy inni cofało wiedzę, a wręcz przeciwnie.

Jeżeli masz animozje względem Sandera to proszę załatwiaj to na private lub merytorycznie uzasadnij tutaj w odpowiedziach na jego, jak uważasz niewłaściwe wypowiedzi. Właśnie takie uwagi jak Twoje i cytowanie fragmentów prywatnych rozmów szkodzą forum, a nie dyskusja.

Jak widzę w tej chwili nie masz ich tylko do Sandera ale i o Sengira i jego uwag w sprawie opracowań Antychowicza.

Cytowane akapity z "Chorób ryb akwariowych" pochodzą z 1990 roku. Nauka i świat idzie do przodu. To co było niemożliiwe do zrealizowania i opisania w tamtych latach nie znaczy, że nie jest teraz.

Marta

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 5 Lip 2009 08:35 
A tutaj cytuję opracowania naukowe dotyczące tanganicodusów, ewolucji uzębienia i specjalizacji troficznej w jeziorze

Ruber L., Verheyen E., Meyer A. 1999. Replicated evolution of trophic specializations in an endemic cichlid fish lineage from Lake Tanganyika. Proc. Natl. Acad. Sci. USA 96: 10230-10235

Salzburger W., Mayer A., Baric S., Verheyen E., Sturmbauer C. 2002. Phylogeny of the Lake Tanganyika cichlid species flock and its relationship to the Central and East African Haplochromine cichlid fish fauna. Syst. Biol. 51(1): 113-135.

Yamaoka K., Hori M, Kuratani S. 1986. Ecomorphology of feeding in 'goby-like' cichlid fishes in Lake Tanganyika. Physiol. Ecol. Japan 23: 17-29

Mam pdf-y wymienionych prac.

Określenie Tanganicodus jako roślinożercy jest błędne, najbardziej prawidłowe określenie jakie nasuwa się to wszystkożerca.

Zresztą nie ma się czemu dziwić, trudno aby w jeziorze w tym samym siedlisku mogły żyć dwa gatunki o dokładnie tej samej niszy. Występowanie Tanganicodus pokrywa sie z występowaniem przedstawicieli Spathodus i Eretmodus sp. North. Każdy z tych gatunków musi się wyżywić w dość wąskim pasie skał i przypływów. Stąd i ewolucja tych ryb i zmiana typów uzębienia przystosowująca do pobierania odpowiedniego pokarmu..

Jak wiecie grupa Eretmodini jest tak samo słabo poznana jak rodzaj Tropheus i podobne problemy ewolucyjne w jej obrębie występują.

Tanganicodus jako jedyny w tej grupie ma zęby stożkowane, zaostrzone co świadczy o rodzaju pobieranego pokarmu.

Marta

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 5 Lip 2009 15:30 
I cytat:
Tanganicodus is an invertebreater "picker" whereas the Eretmodus and Spathodus mainly scrape algae off rocks.

Czyli tanganicodusy są "łapaczami bezkręgowców".


Yamaoka Kosaku. 1986 Ecomorphology of feeding in "goby-like" cichlid fishes in Lake Tanganyika. Physiol.Ecol.Japan. 23:17-29. 1986.

Yamaoka Kosaku. 1987 Comparative osteology of the jaw of algal-feeding cichlids (Pisces: Teleostei) from Lake Tanganyika. Rep.Usa Mar. Biol.Inst., Kochi Univ. Vol.9:87-137.1987.

Marta

Autor tymek666
Użytkownik
#18 - Posted: 5 Lip 2009 21:37 
Hmm, a to nie Yamaoka pisał, że samce Sphathodusa nie inkubują ikry?

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 6 Lip 2009 05:50 
Sprawa co do odżywiania wygląda tak:

Spathodus marlieri - roślinożerca
S. erytrodon - przejściowy pomiędzy pokarmem roślinnym i "mięsnym"

To Yamaoka pisał o inkubacji wyłącznie przez samicę u Spathodus. Potem zacytował go Konings i.....

Moje ostatnie rozmowy z paroma osobami: Patrick Tawil, Evert Ammelrooy i Rene Kruter podważyły to twierdzenie.

S. erytrodon - inkubacja potwierdzona u wielu osób przez oboje rodziców. U nas także

S. marlieri - także. Zresztą pisałam o tym do Ciebie:))

W "Back to the Nature" Konings pisze już o inkubacji przez oboje rodziców.

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Tanganicodus sp. Kigoma Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®