Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Czyli jednak nie Altolamprologus fasciatus a Neolamprologus

Autor marti
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Paź 2009 22:05 - Edytowany przez: marti 
Czyli sprawa przesądzona :

http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=7&t =7183

Magdo, Przemku, czy u Was się rozmnożyły fasciatusy ?

Pamiętam że jakiś czas temu mieliście tylko leciwego samca...

Ciekawy jestem stopnia agresji tych ryb w okresie tarła, czy można je trzymać w tym czasie bez problemu z innymi rybami ?

Autor sue
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Paź 2009 09:05 
Hej!
Od dawna już wiadomo, że "fasciatus" to neolamprologus, ostatecznie stwierdził to 2007 roku S. Koblmuller.
Polecam lekturę: http://www.suephoto.pl/index.php/serwis/strona/8/3 1
Na cichlidae.com wiele wiadomości jest bardzo aktualnych, ale są i takie kwiatki, jak altolamprologus fasciatus. Ostatnio jedyną osobą, ktora nie mogła się pogodzić z nowym zaklasyfikowaniem był Pan Konings ;)
Magda

Autor sue
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Paź 2009 09:11 
"Para „fasciatusów” odbyła szereg tareł, na których miejsce została wybrana duża muszla umieszczona wśród skał. Przy takiej obsadzie zbiornika nie było szans na wychowanie potomstwa. Dopiero po przeniesieniu muszli z ikrą do innego akwarium mieliśmy możliwość obserwacji narybku oraz młodych osobników. Należy zwrócić uwagę na dużą agresję wewnątrzgatunkową samca względem samicy, szczególnie po zakończeniu opieki nad narybkiem."

Dodać mogę jedynie, że nigdy nie mieliśmy żadnych problemów z agresją miedzygatunkową, a jedynie obserwowaliśmy tą wewnątrzgatunkową.

Młode, które udało nam się wychowac rozdaliśmy, wiem że pływały (nie wiem czy nadal tak jest ;)) u wortona, może on coś napisze...

Pozdrawiam
Magda

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 4 Paź 2009 10:39 
Magda ma racje z tym, ze www.cichlidae.com jest chyba jedyny forum na których "fasciatus" jest uznawany za altolamprologusa. Każda inna strona za opracowaniami naukowymi już od dawna zalicza je do neolamprologusów.

No ale cóż Ad Konings jest tam wiodącą postacią....

A co do "fasciatusów" i ich zachowań w stosunku do innych ryb: mamy je zarówno w niecce jak i w akwarium z compressicepsami. Jest to gatunek, który żyje w zgodzie z innymi rybami. Ich agresja wzrasta w czasie wychowywania młodych. Ale to raczej norma u różnych gatunków.


Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Czyli jednak nie Altolamprologus fasciatus a Neolamprologus Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®