Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Lamprologus multifasciatus- problem

Autor michal12305
Użytkownik
#1 - Posted: 8 Lis 2009 21:34 
W maju kupiłem 9szt. ww. ryb w układzie 3+6 i umieściłem w akwarium 70l, a w połowie lipca dokupiłem parę Neolamprologus leleupi, z którą żyły zgodnie do września kiedy to leleupi wytarły się i w kwarium pojawiało się +-50szt. narybku, który na drugi dzień stał się przekąską dla multków.
Gdy w połowie października zobaczyłem małe leleupy u wylotu muszli(samica obierała za gniazdo w obydwóch przypadkach dużą muszlę, a nie skalne formacje z piaskowca i wapienia) od razu oddzieliłem 7 multików( 2 udusiły się podczas usterki filtra) do akwa równeż 70l.
Młode leleupi ok.20 sztuk są zdrowe i rosną bardzo szybko.
Multiki dwa tygodnie temu przeniosłem na chwilę do 15l kotnika, a tamto akwarium wyczyściłem na przyjazd nowych mieszkańców(multiki-kolonia 7 dorosłych wycierających się+ ok.15 szt. większych podrostków + ok.20-25 mniejszych), które przyjechały wczoraj rano.
Dziś o 12 dołączyłem do nich pozostałe, które kisiły się w kotniku( 15l) i zaczął się problem. Samce zaczęły się tłuc i jeden z przyjezdnych zaczął pływać 10cm pod powierzchnią wody jako zdominowany, ale inne wciąż go atakowały, więc oddzieliłem go do dużego kotnika wraz z dwiema jego samiczkami.
W akwarium widzę dużo młodych, w tym 3-5 sztuk maluchów, które dzisiaj chyba wyszły z muszli. Nie wiem, co zrobić? Czy moje ,,stare'' samce mogą je zjeść?
Proszę o pomoc jak najszybciej.
PS Dodam tylko, że w akwarium jest ok. 50-55 muszli mniejszych i większych.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 9 Lis 2009 05:59 
Czy aby nie za małe akwarium na to wszystko? O ile zrozumiałam to 9 dorosłych Twoich starych multików+ 7 następnych z młodymi. Połączyłeś dwa zgrane wcześniej stada. Ryby miały już ustalone zasady funkcjonowania.
Wg mnie tylko czas pozwoli na zmianę układów, co stanie się z młodymi? Nie wiem?

Dla mnie był to ruch chyba niepotrzebny z tym dokupywaniem. Ale to moje zdanie.

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Lis 2009 08:35 
To o czym pisała Pani Marta to jedno. Drugie to to, że chyba za wcześnie wpuszczasz ryby do nowego zbiornika, z tego co piszesz to on ma zaledwie dwa tygodnie a już w nim są "dwie rodziny". Nie ustabilizowały sie wszystkie parametry. trzeba było odczekać jeszcze trochę i ryby wpuszczać wszystkie na raz ze zmianą wystroju by każda "rodzina" miała możliwość zajęcia muszli i wytyczenia nowych rewirów.

Piotrek

Autor Lucek1987
Użytkownik
#4 - Posted: 9 Lis 2009 11:57 
Uważam, że masz zdecydowanie za dużo ryb. Nie bardzo rozumiem dlaczego zdecydowałeś się na nowych mieszkańców. W przypadku tych ryb, z pary, po kilku miesiącach można już mieć dużą kolonie. Ja bym na Twoim miejscu zaczął szukać dla nich jak najszybciej nowego domu. A tymczasem zrób przemeblowanie dna, zasyp kratery, poprzestawiaj muszle... niech się Twoje stare ryby czymś zajmą. Możesz też wstawić szybę (nie do samej powierzchni, np. na 2/3 wysokości od dna) między nowych i starych mieszkańców i obserwować. Pozdrawiam,
Łukasz S.

Autor michal12305
Użytkownik
#5 - Posted: 9 Lis 2009 17:39 
wiem, teraz zrozumiałem swój błąd, ale za jakieś 2-3 miesiące postawię kolejne akwa 70-80l i tam częć przeniosę multików.
Proszę jednak o radę co zrobić teraz?
Po powrocie ze szkoły zauważyłem przegonione ok. 20 młodszych i starszych w jeden kąt i dwa najbardziej agresywne samce oddzieliłem do dużego kotnik.
Czy sytuacja się ustabilizuje?
Pragnę wspomnieć iż oba stada zostały wpuszczone w odstępie 12 godzin

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 9 Lis 2009 17:45 
michal12305

Wiesz, że zrobiłeś błąd, ale oczekujesz porady...

Dla mnie należało zapytać przed połączeniem stad, a teraz.....ja nie wiem co masz zrobić. Zredukować obsadę teraz lub postawić zbiornik teraz, a nie za 2-3 miesiące. Wg mnie trzeba było wpuścić je w jednym czasie.

Nie wiem czy sytuacja sie ustabilizuje, bo dla tych ryb jest to za mały zbiornik.

Marta

Autor michal12305
Użytkownik
#7 - Posted: 9 Lis 2009 19:44 
jak wobec tego rozdzielić stada?
ciężko mi stwierdzić która ryba jest z którego stada
postawię drugi zbiornik

Autor michal12305
Użytkownik
#8 - Posted: 9 Lis 2009 20:04 
proszę o pomoc

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 9 Lis 2009 20:09 
Teraz będziesz miał problem z rozróżnieniem ryb. Ile samców jest tak agresywnych, jak samice?

Marta

Autor michal12305
Użytkownik
#10 - Posted: 9 Lis 2009 20:20 
Marto, nie rozumiem bo samice nie są agresywne raczej
Samców jest agesywnych 2 jeszcze, bo 2 odłapałem do dużego kotnika i tam siedzą

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 9 Lis 2009 20:22 
Czy agresja jest tak duża jak wczoraj? Czy coś się zmieniło?

Marta

Autor michal12305
Użytkownik
#12 - Posted: 9 Lis 2009 20:25 
dzisiaj, jak po południu oddzieliłem te dwa najbardziej agresywne samce to jest trochę spokojniej

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 9 Lis 2009 20:29 
To może zaczekajmy do jutra jak nie ma wojny. Przecież dzisiaj nie masz chyba możliwości postawienia zbiornika?

Ja chyba dzieliłabym losowo, rozdzieliłabym agresywne samce i do nich dodała samiczki. Jak podzielić młode, nie wiem? tego się chyba nie da zrobić. Wg mnie agresja to wynik sporego przegęszczenia.

Może inni mają inny pomysł?

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#14 - Posted: 9 Lis 2009 20:51 
trzymaj ryby przy zaciemnionym akwarium, stawiaj nowy baniak, a w miedzy czasie przyglądaj się i zapamiętuj, które ryby w jakim stadzie chcesz zostawić.

jak będziesz mieć już drugie akwarium to spuść z pierwszego 1/4 wody i wlej do drugiego, a w pierwszym uzupełnij. następnego dnia zrób coś podobnego,. nie jest to może wyrafinowany sposób stawiania baniaczka ale jak czas nagli to nic innego nie przychodzi mi do głowy. a możliwe, że unikną Twoje ryby dodatkowego niepotrzebnego stresu związanego z przeławianiem. Dużo muszli!!!!! Pamiętaj!!!

Autor sander
Użytkownik
#15 - Posted: 10 Lis 2009 08:35 
IMO zostaw ryby samym sobie. Zrobiłeś błąd a ryby niestety za to płacą ale w sposób powiedzmy naturalny. Machanie siatką i pakowanie rybek w jakieś kotniki mija się z celem. IMO lepiej poczekać i niech ryby same się wyregulują.

Autor michal12305
Użytkownik
#16 - Posted: 10 Lis 2009 18:50 
dziękuje za porady
chyba zaczekam jak pisze sander i normalnie przygotuję drugi zbiornik
chyba trochę spokojniej ale jedna ryba ok.1,5cm była martwa
ubyło też parę młodych najmniejszych

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Lamprologus multifasciatus- problem Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®