Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Neolamprologus sexfasciatus - potrzebna wiedza

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor jaosh
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Lis 2009 21:06 
Witam,

Potrzebuję trochę wiedzy na temat tych ryb a dokładnie:

1. Jak się rozmnażają?
2. Czy kopią dołki?
3. W jakich miejscach przyklejają ikrę?
4. Kto opiekuje sie ikrą?
5. Zachowanie "małżonków" tuż przed składnaniem i zapładnianiem ikry?

Za wszelkie info będę bardzo wdzięczny.

Piotrek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 12 Lis 2009 21:52 
Chyba będzie problem. Jak Ci mówiłam niebieska forma nie została jeszcze rozmnożona naturalnie. A Gold- my nie rozmnożyliśmy ich.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#3 - Posted: 12 Lis 2009 22:07 
Eee... Co sie stalo z wiara w ludzi? :-)

Autor jaosh
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Lis 2009 23:42 
nie chodzi mi o rozmnażanie bo wiem, że z blue będzie problem,

ale zaciekawił mnie fakt dołka, który powstał przy wlocie do jaskinki, w której chowa się samica.
I tak jak mówiłem w firmie, po wyłączeniu światła parka pływa razem, a w tym momencie to wygląda to tak, że samica płynie z przodu i merda płetwą ogonową a za nią samiec. I ewidentnie ciągnie go w strone tego dołka. Dlatego chciałbym się dowiedzieć jak to jest w wersji Gold :)

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 13 Lis 2009 09:07 
Musisz wszystko pilnie obserwować. Wiele gatunków kopie dołki tuż przed tarłem. Być może faktycznie tym razem się uda:)) Trzymam mocno kciuki.

Ale byłoby super.

Niestety nie mam własnych doświadczeń, ale zobacz tutaj http://www.destin-tanganyika.com/Articles-especes- Tanganyika/neolamprologus-sexfasciatus.htm

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Lis 2009 13:54 
no tylko, że to po francusku jest,

moje ryby też się "całują"

i właśnie zmiana zachowania u samicy, która wcześniej się chowała mnie zastanawia. teraz role się odwróciły i to ona ściga samca.

Autor jaosh
Użytkownik
#7 - Posted: 15 Lis 2009 22:32 
no i kolejna nowość

samica ma wydatną prodawkę płciową!!!

po jej zachowaniu widzę (może mi się wydaje, że widzę), że ona ma straszną ochotę, ale samiec nie wykazuje większego zainteresowania, raczej unika spotkań.

Autor marti
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Lis 2009 22:50 
jaosh mógłbyś zamieścić kika fotek swoich ryb ?

Autor jaosh
Użytkownik
#9 - Posted: 15 Lis 2009 23:04 
zamieszcze, zamieszcze, ale jeszcze nie teraz, nie mam odpowiedniego sprzętu i jestem w tej kwestii uzależniony od kumpla, ale zdjęcia się powoli robią.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 16 Lis 2009 06:14 
No to ładny numer:))) Jak tylko masz czas obserwuj wszystko.

A jak z agresją w tej chwili?

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#11 - Posted: 16 Lis 2009 08:54 
spokoiło się, od czasu do czasu tylko się całują, czego wcześniej nie obserwowałem,

samica "wisi" nad jedną ze skałek i wypatruje samca, który bojaźliwie pływa po akwarium,

tak jak pisałem wcześniej i mówiłem, wcześniej samica była przeganiana i się chowała, teraz role tak jakby się odwróciły a przynajmniej wyrównały.

Autor pkubek
Użytkownik
#12 - Posted: 16 Lis 2009 22:45 
myślę o tych rybach w towarzystwie Altolamprologusow Compressiceps i L. caudopunctatus, trzymam kciuki!

Autor jaosh
Użytkownik
#13 - Posted: 18 Lis 2009 18:51 
choroba mnie dopadła, wyjazdy się skończyły ale za to czas na obserwacje akwarium, i moim skromnym zdaniem to, że te ryby nie udało się rozmnożyć w akwarium to wina a raczej problemu powinno szukać się w samcach.

Autor jaosh
Użytkownik
#14 - Posted: 18 Lis 2009 19:00 
mianowicie,

agresja samca od początku była straszna w stosunku do samicy, chowała się, unikała spotkań, wypływała jeynie na jedzenie.

od momentu uwydatnienia się brodawki płciowej, zajęcia rewiru i wykopania dołka, samica stała się odważniejsza, zaczęła stawiać czoła samcowi i "pocałunki" stały się nagminne.

Samiec został zdominowany i teraz on się ukrywa w na drugiej połówce akwarium.

Ciekaw jestem jak to jest w naturze tzn. jak żyją te ryby?

Autor michal132
Użytkownik
#15 - Posted: 18 Lis 2009 19:22 
Witam :)
Może smiec potrzebuje konkurenta ????????do walki o samice

Autor jaosh
Użytkownik
#16 - Posted: 18 Lis 2009 19:58 
no może tylko wszędzie wszyscy piszą żeby w jednym akwarium nie hodować dwóch samców!!

może one muszą powalczyć o swoje i jakoś podbudować swoje libido;)

Autor pkubek
Użytkownik
#17 - Posted: 18 Lis 2009 20:10 
myslicie ze w 240l z alto i ew. ornatopinis lub ocellatusami bede w stanie zapewnic im nalezyta swobode?

Autor jaosh
Użytkownik
#18 - Posted: 18 Lis 2009 20:48 
im zapewnisz, ale nie wiem jak oceloty na to towarzystwo?

Autor jaosh
Użytkownik
#19 - Posted: 18 Lis 2009 20:50 
ja w 400l mam dwie parki alto, parke bohaterów z tematu, 11 cyprichromisów, i wszystkie dają radę,

alto jak z zegarkiem w ręku podchodzą do tarła, cypriski właśnie też zaczęły się sobą interesować no i nasi bohaterowie :)

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 18 Lis 2009 20:53 
"sexfasciatusy" mogą pożywić się muszlowcami, ot tak dla rozrywki:))

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#21 - Posted: 18 Lis 2009 22:29 
i nie tylko muszlowcami, wiem co się dzieje z moimi cypriskami,

Autor nechor
Użytkownik
#22 - Posted: 18 Lis 2009 22:34 
no może tylko wszędzie wszyscy piszą żeby w jednym akwarium nie hodować dwóch samców!!

Skoro nikomu sie nie udalo sie rozmnozyc tej odmiany to czemu uwazasz iz wszyscy maja racje?

Probuj po swojemu - Kopernikowi tez wmawiali rozne rzeczy...

U mnie tez akurat samica jest wlasnie agresywniejsza w okresie tarla i wychowu malutkich mlodych. Samiec tylko pilnowal granic. Teraz mam tylko jedna pare i wieeelki spokoj, ale tez ryby nie przystepuja do tarla. Byc moze to wlasnie obecnosc konkurencji prowokuje ryby do tarla? Moze celowe jest nie umieszczanie jednej pary w zbiorniku, a takie urzadzenie zbiornika, zeby mimo komurencji ryby (np. 2 samce) sie nie pozabijaly?

Nawet proste pytania odnosnie tak popularnego gatunku jak ksiezniczki wywolaly kilka ciekawych dyskusji. Pomysl sobie jakie Ty masz mozliwosci... :D

Autor pkubek
Użytkownik
#23 - Posted: 18 Lis 2009 22:53 
hmm skoro z muszlowce miałyby wzbogacić dietę sexfasciatusów to moze jednak lepiej laczyc z ornatopinis?

Autor jaosh
Użytkownik
#24 - Posted: 19 Lis 2009 00:38 
wiesz możliwości mam tylko co jesli ci, którzy piszą, że nie można mają rację? co ja póżniej z rybą zrobie?

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 19 Lis 2009 05:48 - Edytowany przez: admin 
epiej laczyc z ornatopinis
Ex.Lamprologus ornatipinnis to także muszlowiec. Samiczka jest bardzo mała w tym gatunku.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#26 - Posted: 19 Lis 2009 09:08 
wiesz możliwości mam tylko co jesli ci, którzy piszą, że nie można mają rację? co ja póżniej z rybą zrobie?

Nie naciskam na konkretny wariant, bardziej chodzilo mi o zwrocenie uwagi na niecelowosc rutynowego podejscia do problemu, ktorego nie udalo sie jeszcze nikomu rozwiazac.

Autor jaosh
Użytkownik
#27 - Posted: 21 Lis 2009 22:04 
co z nowości:

samiec i samica pływają razem, "pocałunki" ustały, ryby ewidentnie obrały sobie rewir, którego się trzymają, agresji w stosunku do innych mieszkańców nie odnotowałem ( agresjii związanej z ewentualnym tarłem)

szukałem w grotach i na skałkach ale ikry też się nigdzie nie dopatrzyłem, co rusz widzę tylko nowy piasek na skałach naniesiony przez samicę...

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 22 Lis 2009 08:03 
Obiecująco wygląda to co opisujesz. Czekam niecierpliwie na dalsze relacje.

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#29 - Posted: 22 Lis 2009 14:20 
hmm, zauważyłem ciekawą rzecz dzisiaj, małe porządki w akwarium, wyczyściłem pompkę cyrkulacyjną i umieściłem ją tym razem w połowie szyby bocznej.
Na co reakcja osobników z tematu była zaskakująca (przynajmniej dla mnie), zaczęły „pływać” na prądzie wodnym wytworzonym przez pompkę, razem, bez agresji, tak jakby sprawiało im to frajdę. Od tamtego momentu ryby ciągle przebywają w okolicach „mini prądu”, które są również okolicami ich rewiru.

No i cyprichromisy już mi nie zdychają odkąd parka coś tam kombinuje na boku J

Autor Topielec
Użytkownik
#30 - Posted: 23 Lis 2009 07:51 
Czy dałbyś radę zrobić zdjęcia swoich sexfasciatusów? Chciałbym zobaczyć jak wygląda wersja blue u Ciebie. Niewiele jest takich zdjęć tych ryb necie:)

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Neolamprologus sexfasciatus - potrzebna wiedza Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®