Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

warianty obsady mięsożernej - 240l

Autor pkubek
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Lis 2009 15:35 
WItam,
jestem początkujący jeśli chodzi o Tanganikę. Zawsze fascynował mnie ten biotop jednak z różnych przyczyn nie mogłem mieć tych ryb.

Pracuję teraz nad przygotowaniem zbiornika 240 l (120x40x50),
Myślę o miesożernej obsadzie kilku gatunków tak aby wypełnić różne przygotowane pod ich kątem siedliska.

Podłoże: piasek rzeczny wielkości 03-08 mm (1mm max)
Filtracja: JBL Cristal Profi e900 z prefiltrem na wlocie, wkład z grysu koralowego, ceramika
Wystrój: muszle z Tanganiki, skały (myślę o łupku Fyllitowym lub Serycytowym, ewentualnie dolomit przy czym jego wada jest jasny kolor) ustawione na płytkach podżwirowych) w układzie - większe w tylniej częsci, mniejsze, tworzące lekkie usypiska i schronienia na przodzie, kilka płaskich skałek na dnie dla tych preferujących podkopywanie; strefa piaszczysta utworzona po oddzieleniu pozostałej części dna lekkim usypiskiem, tu znajdą się muszle,

Rośliny: Valisaneria, Rogatek ew. Bolbitis, niskie pedy moczarki w strefie piaszczystej

Oświetlenie: 2x40W świetlówki Aqa- glo oraz Power-glo

Ew. czarne tło firmy Juvell

Dla tego zbiornika myślałem o obsadzie (poniżej kilka wariantów)

2-3 świderki

1)

Neolamprologus multifasciatus
Julidochromis transcriptus kapampa
Altoamprologus Red Fin

2)

Altolamprologus Calvus
Lamprologus multifasciatus
Paracyprychromis nigripinnis blue neon

3)

Neolamprologus sexfasciatus
Lamprologus multifasciatus
Paracyprychromis nigripinnis blue neon

4)

Altolamprologus Calvus
Lamprologus ocellatus
Lamprologus caudopunctatus

5)

Altolamprologus Calvus
Neolamprologus sexfasciatus
Laprologus ocellatus

6)

Altolamprologus Calvus
Julidochromis transcriptus
Mamprologus multifasciatus

ewentualnie do tej obsady:
Paracyprochromis nigripinnis blue neon

Mam do Was prośbę o weryfikację moich propozycji doboru, ewentualne wskazanie innych gatunków. Czy wydaje się on sensowny i właściwy pod kątem współwystępowania w takim zbiorniku? Czy pozwala na uniknięcie przerybienia i konkurencji o strefy akwarium a co za tym idzie - uniknięcia nadnaturalnej agresji w skutek nieprawidłowej obsady

Przyznam, ze mam wątpliwości co do współwystępowania Julidochromisów z Altolamprologusami. Co o tym sądzicie?

Proszę także o uwagi co do wyboru kamieni. Jeśli ktoś z Was mieszka w Warszawie - może mógłby mi wskazać sprawdzone miejsce, gdzie można wybrać i kupić skały?

Oczywiście planuję długi rozruch akwarium, prawdopodobnie ok 4 tygodnie. W tym czasie chciałbym popracować troche nad chemią, w poprzednich zbiornikach nie dokonywałem pomiarów (miałem wówczas 2 zbiorniki - z Płaskobokami Tęgogłowymi oraz towarzyskie z Akarami z Maronii i Skalarami, gatunki mnożone w Polsce)

woda w kranie (centrum Warszawy):
ph 7,28-7,38
tw (dh) 1,28
franc: 22,8-26,3
ang: 15,9-18,4

Co o tym sadzicie?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 15 Lis 2009 18:01 
Tak naprawdę to wybór należy do Ciebie:)) Generalnie nie widać błędów. W takim zbiorniku alto spokojnie mogą żyć z julidami. A co do roślin.....może być różnie. Jak z muszlowcami, to raczej przy niektórych gatunkach będzie trudne ich utrzymanie.

A 2-3 świderki? o tym zapomnij, mnożą się bardzo szybko

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#3 - Posted: 15 Lis 2009 18:03 
studiowałem troche formu i zauważyłem, że opinie są różne. myślałem jednak, że ślimaki załatwią sprawę stref beztlenowych. wiem, że można oczywiście poruszać delikatnie podłoże np podczas podmiany wody, ręką i pewnie tak się to skończy. Z drugiej strony czytałem, że np. naskalniki lubią sobie skubnąć takiego ślimaczka

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 15 Lis 2009 18:25 
Mnożą się szybko i mogą stanowić dietę np. N. sexfasciatus i niektórych julidochromisów. Ale wcale nie jest to pewnik,że będą zjadane. Przy odpowiednim karmieniu ryb i ilość można utrzymywać na określonym poziomie. Nie ma jednak możliwości posiadania 2-3 sztuk w zbiorniku. To po prostu jest wg mnie nierealne:))

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#5 - Posted: 15 Lis 2009 18:27 
aaa, juz wiem co masz na myśli, oczywiście chodzi mi o to, ze kupie 2-3 na początek, napewno się namnożą z czasem

Autor pkubek
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Lis 2009 18:29 
zastanawiam się jeszcze tylko nad jednym - czy sexfasciatus moze byc w akwarium z alto? czy to za duze ryby jak na taki zbiornik by koegzystowac? chcialbym uniknac miedzygatunkowej rywalizacji o schronienia, myslisz? ze moglyby sie po prostu podzielic akwarium?
paw

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 15 Lis 2009 18:35 
My mamy sexfasciatusy i alto w 375 litrach. Nie ma z nimi problemu. Nie miałam ich w zbiorniku 240l. Jednak nie widzę najmniejszej agresji pomiędzy tymi gatunkami.

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / warianty obsady mięsożernej - 240l Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®