Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Neolamprologus brevis Congo

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor tooold
Użytkownik
#1 - Posted: 5 Lut 2006 05:31 - Edytowany przez: tooold 
mam pytanie doadmina i nabywców - czy to jest cecha tej odmiany, takie plamy na samcach ?



http://tooold.superhost.pl/forum/viewtopic.php?p=5 45#545]

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 5 Lut 2006 07:50 
Na 100% miała ja ta ryba. Był to chyba tylko 1 osobnik. Została mi tylko 1 para i dzisiaj ogladne dokładnie.

A o co chodzi Jurku?

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#3 - Posted: 5 Lut 2006 09:06 
dwóch Kolegów którzy je nabyli - link podałem poprzednio - mają takie ryby. To ryba Faziego , a Sendog pisze ,że u jego samca są już trzy plamy i z tego co pisze wnioskuję że czarne.
Dla mnie to po prostu bardzo ciekawe.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 5 Lut 2006 09:39 
Sprawdziłam - para, która została nie ma nic.

Myslisz, ze to jakieś zmiany? Ja widziałam je tylko u mojego samca. Sendog ( też Krzysiek) nic mi nie mówił, że mają takie plamy. Widziałam sie z nim nie tak dawno.

To ciekawe. Co najlepsze, mnoza sie na potegę.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Lut 2006 10:47 
Nie wiem co o tym sądzić - kiedyś w Doebeln kupiłem samca który miał górną szczękę czarną - z czasem jego cała głowa była pieknie czarna, a nastepnie jakby posiwiał na starość .






to jedna i ta sama ryba.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 5 Lut 2006 11:44 
Znam to Twoje zdjęcie, ale nie wiedziałam, że ta czerń tak "ewoluowała" na jego głowiet przepiękny.

Czy masz jakąś swoją teorię dlaczego tak się dzieje. To niesamowicie interesujące.

M.

Autor tooold
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Lut 2006 14:10 
jest nowa informacja od Sendoga - w forum muszlowcowym ;-)

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 5 Lut 2006 14:59 
Czytałam już. Poprosiłam go o zdjęcia.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Lut 2006 19:30 
....z czasem jego cała głowa była pieknie czarna....

Witam,
Warto bylo wystawic go na aukcji (czasami takie "skazone" okazy osiagaja zawrotne ceny ;))
Fazi64

Autor tooold
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Lut 2006 19:39 
bardziej zależało mi na jego potomstwie - niestety nie miało tej cechy .

Autor fazi64
Użytkownik
#11 - Posted: 5 Lut 2006 19:44 
Niestety nigdzie w sieci nie natknalem sie jeszcze na wyjasnienie pochodzenia tych plam (przebarwien?...). Moze komus sie lepiej powiedzie, wtedy prosze o link.
Fazi64

Autor tooold
Użytkownik
#12 - Posted: 5 Lut 2006 21:03 
Ja w 2002 roku zapytałem redakcję Datz co sądzą o moim brevisie. Przesłali mój list do Heinza Büschera, który odpisał mi że jego zdaniem takie przebarwienia są spowodowane zaburzeniami na tle hormonalno-nerwowym.

Podobną rybę miał kiedyś inny akwarysta ,ryba także pochodziła z Doebeln i była nowym odłowem. Koledzy rozmnożyli te brevisy i podobno ich potomstwo po dorośnięciu, ale bardzo późno zaczęło nabierać czarnej barwy na pysku. Niestety sprawa się rozmyła i nie wiem co dalej z tymi rybami sie stało.

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 5 Lut 2006 21:06 
A w jakim tempie postępowało powiększanie tej plamy na głowie?

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#14 - Posted: 5 Lut 2006 21:26 
niestety nie umiem tego okreslić - rybę miałem około roku .

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 5 Lut 2006 21:39 
Moj samczyk rzadko jeszcze wychodzi z ukrycia (aklimatyzacja), ale bede go pilnie obserwowal, bo troche mnie nurtuje i martwi ta plama (mam nadzieje, ze to nic strasznego).
Fazi64

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 5 Lut 2006 22:14 
W naszym akwarium był dominantem, wieć chyba nic strasznego, ale bardzo, bardzo ciekawa sprawa. Zeszta wcale nie wiedziałam, że to jego łowię. Zwykle dziwne ryby zostawiam sobie. To wszystko przez tą muszlę, w której sie schowały i nie mozna było nawet ich oglądnąć.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#17 - Posted: 5 Lut 2006 22:38 
Ta muszla faktycznie daje im duze poczucie bezpieczenstwa, bo prawie w ogole z niej nie wychodza (moze jak sie przyzwyczaja, to sie to odmieni). Az sie dziwie, jak mi sie udalo zrobic te kilka fotek ;))
Fazi64

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 6 Lut 2006 06:03 
Samica bardzo rzadko opuszcza na dłużej muszle, zwykle siedzi u jej wylotu lub głebiej. Samiec pilnuje terenu nad muszlą i w razie zagrozenia natychmiast sie do niej chowa. To naprawdę spora muszla.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#19 - Posted: 6 Lut 2006 11:03 
Zjawisko wybarwiania sie roznych czesci ciala ryb odmiennie od wzorcow gatunkowych jest dosc czeste w warunkach naturalnych .

U ssakow dominujacym zrodlem sa zapisy pul genowych i tylko mutacje genowe maja najwiekszy wplyw na takie zjawiska .

U ryb procz mutacji genowych na powstawanie takich zjawisk maja takze wplyw czynniki zewnetrzne w okresie kiedy ryba jest larwa i narybkiem.
geny ryby sa jakby bardziej podatne na mutacje spowodowane czynnikami zewnetrznymi .
Wiemy ze w przypadku koloru glowy z czynnikow zenetrznych majacych na to wplyw jest witamina A. Od jej stezenia w okresie larwalnym i narybkowym zalezy intensywnosc wybrawienia doroslej ryby .
Poniewaz mutacje takie powstaja na pulach genowych pierwotnych to sa one nie trwale i moga miec znikome cechy dziedzicznosci ..chyba ze czynnikami zenetrznymi doprowadzimy do ich ponownego wystapienia. Czyli samiec bedzie mial w zapisie genowym informacje o czarnej glowie wywolana mutacja genowa i przekaze ten zapis potomstu ale wraz z tym zapisem potomstwo dostaje zapis pierwotny/gatunkowy/ i moze sie tak zadzyc ze w procesie dorastania jesli czynnikiem mutogennym byl czynnik zenetrzny i zostanie on powtorzony mutacja ta sie powtorzy . W innym przypadku aby potomstwo mialo czarna glowe to gra przypadkow ..czyli urodza sie np ,,normalne ,, a jeden lub wcale z czarna glowa ... lecz material genetyczny bedzie caly czas wyposazony w informacje o tej mutacji /dziedziczenie/ lecz by stal sie ta mutacja dominujaca/widoczna/ musi nastapic ponowna mutacja przyjmujaca ten zapis/czarna glowa/ jak zapis glowny.

Pozdrawiam

Autor tooold
Użytkownik
#20 - Posted: 11 Lut 2006 09:38 
a ja czekam z niecierpliwością na zdjęcia od Sendoga.........

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 11 Lut 2006 09:53 
Ja też czekam, ale rozmawiałam z nim. Mieszka w dwóch miastach....aparat zostawił w jednym, a był w drugim. Powinien może w weekend je zamieścić.

marta

Autor tooold
Użytkownik
#22 - Posted: 13 Lut 2006 20:25 
jeszcze jedno pytanie czy odmiana Congo to to samo co odmiana Zair , a i jest w ofertach jeszcze odmiana Tembwe - a przecież to także Congo ?

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 13 Lut 2006 21:21 
Obawiam sie, że to już jest nazewnictwo exportera. Myślę, ze może chodzić o tą sama rybę, tylko różnie nazywaną.

Marta

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 17 Lut 2006 15:10 

Autor tooold
Użytkownik
#25 - Posted: 17 Lut 2006 17:59 
Obejrzałem - wygląda to zmiany prawie "chorobowe" ;-)
W każdym razie nie widzę tu podobieństwa jak na razie do mojego "czarnogłowego" .

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 17 Lut 2006 18:02 
Krzysiek twierdzi, że tryska zdrowiem. Ja nie obseruje tego u pozostałej pary. Bardzo mnie intryguje ten fakt.

Czy moze to wynikać z diety. Ten osobnik u nas tego nie miał. Tylko ten, którego kupił Fazi. Co o tym sądzisz?

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#27 - Posted: 18 Lut 2006 10:57 
Myślę,że nie wiem ;-) poważnie ,
ale bardziej podejrzewam inne parametry wody niż dietę.

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 18 Lut 2006 11:45 
Bardzo mnie nurtują takie sytuacje, o jakich parametrach myślisz?

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#29 - Posted: 18 Lut 2006 11:59 
kiedyś StS mi tłumaczył o wpływie różnych twardości i pH z tym związanego na komórki w skórze - niestety nie pamiętam szczegółów jego wywodu, bo piliśmy piwo ;-)

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 18 Lut 2006 13:40 
Masz z nim nadaj kontakt?

Może by spróbowac dowiedzieć sie jak to jest.

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Neolamprologus brevis Congo Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®