Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Limnochromis Staneri

Autor Alex
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Gru 2009 11:25 - Edytowany przez: Alex 
Witam

Tydzień temu przyjechała do mnie para tych niesamowitych ryb.Samiec jest olbrzymem ma około 18 cm,samiczka jest sporo mniejsza ma 9-10 cm.Po wpuszczeniu do akwarium,od razu rzuciła się w oczy masywna budowa samca, i jego przepiękne wielkie oczy.Ryba w pierwszej kolejności zaatakowała termometr,wydawał się jej dobry do zjedzenia,po chwili jednak zrezygnowała.Po kilkudziesięciu minutach,samiec pięknie się wybarwił,oczy i wszystkie płetwy zrobiły się intensywnie złote.Im więcej czasu upływało tym bardziej dochodziłem i nie tylko ja,ryby wpuszczałem ze znajomym że frontosa,która jest w akwarium już nie jest taka atrakcyjna :) Zachowanie samca,było niezwykłe,wyglądał jakby cały czas szukał zaczepki,jego pysk dodatkowo potęgował to wrażenie.Miałem przygotowanych kilka rurek PCV,szybko jednak z nich zrezygnowałem,rybom wystarczyła wielka grota.Bodajże przy trzecim karmieniu,żarłoczność tej ryby dała o sobie znać,ugryzła mnie do krwi.Jak się pózniej okazało nie był to ostatni raz.Trzeba na nią bardzo uważać,ryba ślepo celuje w palce,w których jest pokarm i do tego przeważnie nie trafia.Po tygodniu jestem dalej zdumiony jej zachowaniem.Co bardzo ciekawe,ryby te jak na razie wogóle nie kopią,zachowania ich są zupełnie inne porównując np. do Triglachromisów,czy L.Auritus,które uwielbiają kopać.Ryba ta jest niezwykle aktywna,właściwie ciągle patroluje zbiornik,a gdy tylko ktoś wchodzi do pokoju,od razu ustawia się pionowo pod powierzchnią wody,czekając na to co się będzie działo.Absolutnie rewelacyjna ryba.

Maciek

Autor Alex
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Gru 2009 13:31 - Edytowany przez: Alex 
Kilka fotek:



I filmik z karmienia,niestety mało widać,nie chciałem świecić mocnego światla.Polecam oglądać w HQ i pełny ekran:

http://www.youtube.com/watch?v=-J_48bOO8Ps

Maciek

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 20 Gru 2009 18:53 
Limnochromis staneri to ryba o bardzo słabo poznanej biologii. U nas wcale nie kopały. To nie są triglachromisy. Podobnie L. auritus, nie widziałam u nich zbyt dużego zacięcia do kopania w zbiorniku. Zamieszkują rurki i groty i czasami robią sobie obwarowania. Ale do triglachromisów i ich zachowań jest im bardzo daleko.


Marta

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 20 Gru 2009 19:36 
A o żarłoczności pisałam Ci w mailu:)) Ryba ta pochłania tak ogromne ilości jedzenia, że aż trudno uwierzyć. Zbiera do pyska wszystko co znajdzie się w zasięgu jej wzroku. Zwykle inne ryby nie maja szans być pierwsze.

Pisałam o zachowaniach staneri juz wielokrotnie. To jedne z najbardziej fascynujących ryb.

Marta

Autor Alex
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Gru 2009 20:04 - Edytowany przez: Alex 
Marto,przy niej nawet duże petrusie to niejadki.Ostatnio wyśliznęło mi się pół kostki zamrożonego wodzienia,a ta bestia ją chwyciła i żuła aż zjadła,coś niesamowitego.Gorzej bo co chwile musze latać odkażać palca,już ze trzy razy ugryzła mnie do krwi,a dzisiaj zrobiła to frontosa po raz pierwszy co widać na tym filmiku na początku.Polecam kliknąć opcje HQ do oglądania.

http://www.youtube.com/watch?v=1pY5aRLBd9I

Maciek

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 21 Gru 2009 08:29 
Maćku

Chciałeś ciekawe ryby to masz:)) Nie wiem czy odnosisz takie samo wrażenie jak ja. Ta ryby są wszędzie w akwarium i wypełnia go w całości. Jej ciekawość jest wprost niesamowita.

Mnie intryguje to czy tak samo zachowują się w naturze? Te osobniki zostały złowione w ostatniej chwili przed przylotem. Czyżby w naturze także było ich wszędzie pełno?

Marta

Autor Alex
Użytkownik
#7 - Posted: 21 Gru 2009 19:31 
Marto

Masz racje te ryby są fascynujące.Zbiornik 1100 litrów,jeden wielki samiec doskonale wypełnia,ich ruchliwość,determinacja w poszukiwaniu pożywienia a także zachowanie budzi podziw każdego kto ogląda te ryby "w akcji".Ja jestem tylko ciekawy czy w naturze z łatwością przychodzi im znalezienie takich ilości jedzenia jakie potrzebują i to w warunkach w jakich żyją.Gdyby był z tym problem,to możliwe jest że 99% czasu spędzają na poszukiwaniu pożywienia,co może mieć wpływ na rozród i liczbę odbytych tareł.Być może tutaj leży też jeden z czynników ograniczonej liczby osobników w jeziorze?

Czy znasz dokładne powody, dlaczego te ryby są tak rzadko sprowadzane ?Czy problemem jest to że jest ich po prostu mało,są rzadkie,czy faktycznym problemem jest to że wypływają na płycizny nocami?

Maciek

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 21 Gru 2009 19:52 
Myślę, ze powodów może być wiele. Po pierwsze, zainteresowanie akwarystów. Wiele ryb nie było popularnych do tej pory stąd i zapewne nie było odławianych. Po drugie, żyją głęboko i chyba nie tworzą dużych grup.

Michelle na 100% nie łowi ich w nocy. Powód zapewne znasz:))

Czy w naturze są tak żarłoczne? Tego nie wiem.

Marta

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 28 Gru 2009 09:13 
Na CRC Michael Andersen (przyjaciel Thomasa) napisał, że staneri mu się rozmnożyły:)) Ma obecnie około 150 sztuk narybku.

Już napisałam do niego o więcej szczegółów.

Marta

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 2 Sty 2010 07:53 
Michael opublikował zdjęcia narybku z rodzicami.

Fotografie są w tym wątku: http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=7&t =7129

Jak widać relacja z rozmnożenia będzie w Tanganika MAGAZYN. Dodam, że ryby pochodzą od nas.

Marta

Autor Alex
Użytkownik
#11 - Posted: 5 Lip 2010 13:01 
Witam

Kopiec usypywany przez ryby jest coraz większy.Coś jest chyba na rzeczy ponieważ coraz częściej stroszą się do siebie.Zauważyłem też że para bardzo starannie czyści kopiec, coraz częściej muskają i badają podłoże podbrzuszem.Każda próba ingerencji w zbiornik,czyszczenie szyby wiąże się z bardzo agresywnym atakiem samicy na rękę.Właściwie nie można nic zrobić w akwarium.Para dodatkowo dziwnie się uspokoiła,wydaję się jakby była mocno skoncentrowana.Mam nadzieje że to oznaki zbliżającego się tarla.



Maciek

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 5 Lip 2010 15:11 
Czy jest to wyraźny kopiec czy raczej dół? U Michaela pierwszym razem ryby rozmnożyły się w dołku, a za drugim razem w grocie:)

Cieszy mnie, ze coś się dzieje. Jakie wymiary mają teraz ryby?

Marta

Autor Alex
Użytkownik
#13 - Posted: 5 Lip 2010 15:52 
Jest to raczej spory kopiec.Samiec ma prawie 20 cm,natomiast samica około 14 cm.Będę informował na bieżąco co się dzieje.

Maciek

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Limnochromis Staneri Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®