Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Neolamprologus modestus i inne ....noworoczne prezenty

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor admin
Admin
#1 - Posted: 7 Sty 2010 06:53 


Na zdjęciu jest samiec tego bardzo ciekawego gatunku. Ryby te "na żywo "przypominają kształtem delfiny. Wydłużony pysk o wydatnych wargach, u samców garb tłuszczowy na głowie znacznie wydatniejszy niż u samic. Kolor szarofioletowy. Rewelacyjna płetwa ogonowa u samców z niebieskim obrzeżeniem, do tego żółte płetwy piersiowe.

Ryby te są u nas ponad pół roku. Obecnie para pilnuje ikry złożonej na sklepieniu kamienia w grocie. Spokój i harmonia.




Neolamprologus (Lepidiolamprologus) hecgui shell

Pierwsze para tych ryb dobrała się właściwie dwa dni po przylocie. Obecnie rodzice wychowują narybek. Wydawało się, ze są bardzo spokojne i nie będzie z nimi problemów, że mogą żyć w grupach jak wiele form shell. Po złożeniu ikry okazało się, ze para jest na tyle agresywna, ze potrafi zabijać inne osobniki,

Maluchy wypłynęły z muszli są pilnowane przez samicę, która zbudowała wał z piasku wokół muszli.



Neolamprologus pulcher Kantalamba

Para od przylotu w dnu 27 listopada 2009 wyprowadziła już 3 miot.

Marta

Autor tomek72
Użytkownik
#2 - Posted: 7 Sty 2010 19:37 
Neolamprologus (Lepidiolamprologus) hecgui shell

Mam w/w od dosłownie kilku dni ,ale jestem bardzo zadowolony z "zakupu".Para ,wspólnie z parą Ac Red Fine stanowi obsadę 100 l zbiorniczka.Od chwili wpuszczenia do akwa ryby są aktywne,interesują się wszystkim w ich otoczeniu,zawzięcie pracują przy muszlach,bardzo chętnie i w stosunkowo dużej ilości pobierają pokarm,atakując go już przy powierzchni wody. W przeciwieństwie do Ac,które są leniwe ,oszczędne w ruchach -te stanowią wdzięczny obiekt obserwacji.Nawet jeśli spłoszone uciekną do muszli ,to nie przebywają w niej zbyt długo. W stosunku do Ac zachowują się na razie neutralnie,a z pewnością nie są bojaźliwe.
Czekam jaki będzie rozwój wydarzeń.Ac właśnie "wyprowadziły" młode do innego zbiornika.Ciekawe,która para pierwsza zdecyduje się na dzieci?
Pozdrawiam

P.S.
A tak przy okazji chciałem się przedstawić.Mam na imię Tomek,akwarystyką zajmuję się wyłącznie hobbystycznie od 30 lat ( z małymi przerwami),Tanganiką od ok.12 lat.Mieszkam w Wiśle.
Forum czytam od jakiegoś czasu :-)

Autor Sendog
Użytkownik
#3 - Posted: 7 Sty 2010 20:16 
Jesli dobrze kojarzę Tomku jakis czas temu kupowałem od ciebie multifasciatusy gdy zaczynałem moją przygodę z muszlowcami :) Chyba to było ok. 5 lat temu
nie wiem czy pamiętasz ale serdecznie pozdrawiam :)
Krzysiek

Autor tomek72
Użytkownik
#4 - Posted: 7 Sty 2010 20:51 
Bardzo możliwe.Wisła to taki trochę "koniec świata",a już zdecydowanie akwarystyczny i niewielu zapaleńców miałem przyjemność gościć w domu.
Multi niestety w naszych akwa obecnie nie występują:-(,ale kto wie,może jeszcze... Dla mnie pozostaną wspaniałymi miniaturami.Swoimi rodzinnymi zachowaniami zdobyły moją dozgonną sympatię i uznanie.
Dzięki za pamięć -również pozdrawiam.
Tomek

Autor tomek72
Użytkownik
#5 - Posted: 7 Sty 2010 20:54 
Neolamprologus (Lepidiolamprologus) hecgui shell

A wracając do w/w muszlowców,bo to przecież ich wątek - muszę powiedzieć ,żę wspaniale się wybarwiają! A te oczy!!! Niesamowity kolor!

Autor tomek72
Użytkownik
#6 - Posted: 10 Sty 2010 21:52 - Edytowany przez: tomek72 
[imgs]http://picasaweb.google.pl/DENTISZWISLY/Ryby ?authkey=Gv1sRgCNuugZOxi6XMlwE&feat=directlink[/im gs]

W albumie kilka prób ufocenia moich shell'ek i ich towarzystwa.
Nie mam wprawy w akwa-foto,a i inne szkło byłoby pewnie potrzebne ,ale jak na pierwsze ...
Muszę jeszcze poczytać jak wklejać same fotki.
pozdrawiam
Tomek

Autor tomek72
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Sty 2010 10:00 - Edytowany przez: tomek72 
[imgs]URL=http://img121.imageshack.us/i/51418442.j pg/][/URL][/imgs]Przepraszam testuję wklejanie zdjęć

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 11 Sty 2010 10:17 

Autor tomek72
Użytkownik
#9 - Posted: 11 Sty 2010 13:31 - Edytowany przez: tomek72 
dzięki,już tam dotarłem wcześniej,ale jeszcze robię jakiś błąd
Tomek

Autor sander
Użytkownik
#10 - Posted: 11 Sty 2010 13:35 - Edytowany przez: sander 
http://www.your-url-to-image-here.com/image.jpg
Ważne aby adres strony zawierał www. i rozszerzenie na końcu .jpg według powyższego wzoru

Autor tomek72
Użytkownik
#11 - Posted: 11 Sty 2010 22:04 
[imgs] [/imgs]
Chyba powinienem zmniejszyć
Tomek

Autor tomek72
Użytkownik
#12 - Posted: 11 Sty 2010 22:09 


Ostatnie ,żeby nie męczyć.

Dzięki za podpowiedzi.Wprowadziłem zdjęcia w końcu na imageshack,bo inne/ picasa i jpg/ nie dawały adresu w wymaganej formie.
Pozdrawiam
Tomek

Autor tomek72
Użytkownik
#13 - Posted: 12 Sty 2010 23:51 - Edytowany przez: tomek72 
Neolamprologus (Lepidiolamprologus) hecgui shell

Witam,
Dzisiaj moje shell'ki zaskoczyły mnie totalnie.Zaledwie po 10 dniach od przyjazdu z Krakowa wyprowadziły młode na brzeg muszli :-))

Matka troskliwie zbiera młode ,które wypadają . Odsiewając piasek -pakuje je znów do muszli.Stary krąży wokół i udaje,że jeszcze nie jest ojcem.
Mam nadzieję ,że mimo towarzystwa alto,uda nam się ( zachwycamy się całą rodziną) poobserwować je jakiś czas.

Pozdrawiam
Tomek
P.S. mam nawet krótki filmik - z komórki wprawdzie-ale nie wiem jak i gdzie go wkleić,żebym mógł się pochwalić ?

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 13 Sty 2010 06:07 - Edytowany przez: admin 
Gratuluję Tomku. Obserwuj pilnie maluchy, jest bardzo wiele ciekawych zachowań rodziców w okresie opieki:)

Marta

Autor piotr993
Użytkownik
#15 - Posted: 13 Sty 2010 16:45 
Tomek72 co to za ryby na pierwszym zdjęciu jakie wkleiłeś znaczy wiem ze jakieś altolamprologus ale jaki

Autor tomek72
Użytkownik
#16 - Posted: 14 Sty 2010 08:20 
Ac Red Fine -para u mnie dopiero od 2 m-cy.

Autor tomek72
Użytkownik
#17 - Posted: 22 Sty 2010 20:46 
Neolamprologus (Lepidiolamprologus) hecgui shell

Witam,
Minęło kolejnych dziesięć dni życia młodych i tylko kilka chwil moich obserwacji (niestety inne obowiązki) rodzinki shelli.

Kilka uwag i spostrzeżeń:
Bezpośrednią opiekę nad młodymi sprawuje samica.Stworzyła ona w piachu nieckę o rozmiarach 10 na 40-50 cm ,po której początkowo poruszały się młode.Stopniowo zapuszczały się także poza nią,a matka systematycznie zbierała do muszli osobniki najbardziej od niej oddalone.
W obrębie niecki, poza główną muszlą (po winniczku-tą ,w której była złożona ikra),znajdowało się jeszcze kilka innych,które w chwilach zagrożenia stanowiły czasowe schronienie dla narybku i matki.
Samiec patroluje jakby z góry całą nieckę i przyległe tereny.Nie bierze udziału w "zbieraniu" młodych.
Narybek jest bardzo śmiały,ma stosunkowo duży otwór gębowy.Chętnie zjadanym pokarmem są naupliusy solowca,a także Premium Plancton XXS z Naturefood.Małe rybcie rosną zauważalnie i mierzą już prawie 8-9mm.
Przy tym szaleją po praktycznie całym zbiorniku,czym przysparzają kłopotów swoim opiekunom. Rodzice zabezpieczają młode.Skutecznie zepchnęły Alto w zakamarki akwa.Pozwalają im wychylić nosy jedynie na czas karmienia. Trochę mi ich żal,ale cóż c'est la vie...

Ostatnio widzę samca ,który większość czasu spędza w dużej muszli.Czyżby przygotowania do nowego tarła???

Tyle na dziś .
Mam nadzieję ,że będę mógł nadal obserwować wzrost i rozwój moich shell'ek w tym zbiorniku.
Pozdrawiam
Tomek

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 22 Sty 2010 20:56 
U mnie para, która ma już jeden miot , właśnie pilnuje nowej ikry. Tak jak opisałeś opieką zajmuje się głownie samica. Samiec jest z boku, albo z góry penetruje teren. Nie jest to jednak tak opieka jak u większości muszlowców

Cechą charakterystyczną jest to, ze w momencie kiedy maluchy opuszczają muszlę samica tworzy nieckę, ograniczającą teren ich przebywania.

Samica pilnuje nowej ikry, a pierwszy miot stara się być dość blisko matki.

Marta

Autor tomek72
Użytkownik
#19 - Posted: 28 Sty 2010 22:47 - Edytowany przez: tomek72 
http://img85.imageshack.us/img85/3955/ryb.jpg

Małe foto małych.Z dnia na dzień coraz większe.

Autor tomek72
Użytkownik
#20 - Posted: 31 Sty 2010 22:11 
Niedzielny wieczór -chwila ,żeby przeanalizować mijający weekend ( wiele osób nie lubi słowa "analiza" -z góry przepraszam).

Wszystkie ostatnio przeze mnie nabyte gatunki mają dzieci ( no może poza Mastacemabalusem,który jest w liczbie sztuk 1).A więc Altolamprologus compressiceps Fire Fin ,Neolamprologus (Lepidiolamprologus) hecgui shell,Altolamprologus sp. “Compressiceps Shell” Cameron Bay.Wszystkie z Krakowa :-)
Moje stare ( od ok.11 lat) księżniczki też nie chciały zostać w tyle i wyprowadziły chmurkę młodych pomimo asysty Mastacembalusa i Phyllonemusów.
Młode hecgui shell mają już ok.1,5 cm i poruszają się całkiem swobodnie po całym akwa w asyscie rodziców.W tym samym zbiorniczku duże Alto podchodzą do drugiego tarła ,choć jeszcze kilka dni wcześniej nie widziałem dla nich przyszłości w tym towarzystwie.Młode z pierwszego przeniosłem do zbiornika młodzieżowego.
Ku mojej wielkiej radości kilka dni temu moje córki doniosły mi ,że małe Alto mają dzieci.Byłem bardzo zaskoczony tym faktem ponieważ codziennie próbuje je bezskutecznie poobserwować w wolnych chwilach,a nie zauważyłem nic "podejrzanego". Faktycznie! Pojedyncze osobniki poruszają się po powierzchni podłoża,wśród muszli i kamieni,trudne do zauważenia,równie płochliwe jak ich rodzice.

Jakby tego było mało wczoraj odebraliśmy z żoną poród naszej miniatury.
Efekt 5 suczek -sznaucer miniaturowy pieprz i sól.Psie aktualności można śledzić na naszej stronie www.hodowlasznaucerow.pl .Więcej informacji jak się otrząśniemy. Zdjęcia później.

No i jak tu nie wierzyć ,że zbliża się wiosna? :-)

Pozdrawiam
Tomek

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 1 Lut 2010 06:40 
Gratuluje tylu "dzieci". Mnie najbardziej chyba cieszą mnie altolamprologusy shell, które szybko się rozmnożyły.

Ja dopiero dzisiaj oglądnę dokładnie ryby w firmie, po naszej 4 dniowej nieobecności. Zobaczymy co u nas się stało i czy wiosna nadchodzi:))

Marta

Autor Rafa
Użytkownik
#22 - Posted: 1 Lut 2010 10:04 
Gratulacje!!!!! Zastanawiam się tylko kiedy mastecembalus zrobi przekąske z księżniczek ? A może rodzice cos obronią ?

Joanna

Autor tomek72
Użytkownik
#23 - Posted: 2 Lut 2010 23:41 - Edytowany przez: tomek72 
Mnie najbardziej chyba cieszą mnie altolamprologusy shell, które szybko się rozmnożyły.

Mnie też ucieszyły,ale chyba na krótko.Nie mogę dojrzeć łobuzów.Może znów muszę poprosić dzieci :-),oczy jakieś zmęczone po pracy ,czy co?

Za to hecgui shell'e mają się dobrze.Super rybcie,choć bardzo zdecydowane w obronie potomstwa.Małe rosną jak na drożdżach.Mają duże otwory gębowe i karmienie ich nie przedstawia żadnych problemów nawet w ogólnym akwarium.Bardzo sympatyczny gatunek,szczerze polecam .

Tomek

Autor tomek72
Użytkownik
#24 - Posted: 2 Lut 2010 23:46 
Gratulacje!!!!! Zastanawiam się tylko kiedy mastecembalus zrobi przekąske z księżniczek ? A może rodzice cos obronią ?

No tak już jest,niestety.Mastacembalus zaryzykuje .kiedy tylko stwierdzi,że mu się to opłaca.Jest dobrze karmiony krewetkami.Ale co żywe, to żywe.A polowanie też ma swój smaczek.

Autor tomek72
Użytkownik
#25 - Posted: 3 Lut 2010 21:40 
Nie rybki,ale leżą w kącie akwa







Pozdrawiam
Tomek

Autor tomek72
Użytkownik
#26 - Posted: 10 Lut 2010 23:07 
Altolamprologusy shell - młode jednak są!!!
Kilka pojedynczych osobników chowa się jak może :-)

Księżniczek niestety już się nie uświadczy :-(

Hecgui shell za dwa dni osiągną pierwszy miesiąc życia i pewnie 2 cm !!!

Szczeniaczki po tygodniu podwoiły swoją masę urodzeniową:-)
Pozdrawiam
Tomek

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 11 Lut 2010 07:23 
Hecqui dość szybko rosną, tak przynajmniej obserwuję u mnie. Ponadto są wszędobylskie. W całym zbiorniku ich pełno:))

A szczeniaczki super:)) My za to mamy nowego kociaka - takiego mikrusa, ale ma wszystkie kolory na sobie.

Marta

Autor tomek72
Użytkownik
#28 - Posted: 11 Lut 2010 08:55 - Edytowany przez: tomek72 
No u nas z kotkami to ciężko byłoby :-)))
Nawet o "podwórkowe" trudno,bo omijają nasz dom z daleka.
Małe jest piękne!

Hecqui jedzą wszystko,to i rosną. Za to Ac za pierona nie chcą (wzrastać,bo jeść - jedzą).
Czekam teraz na drugi wysyp,żeby porównać je wielkościami.Przygotowuję też większe akwa młodzieżowe.
Zosia zgodziła się przejąć Altolamprologusy shell do siebie,to automatycznie poprawiło horyzonty rozwojowe :-)).
Jesteśmy na etapie przyspieszonego dojrzewania zbiornika.

Tomek

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 11 Lut 2010 08:57 
Alto zawsze rosną bardzo, bardzo powoli. To u nich norma.

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#30 - Posted: 11 Lut 2010 17:22 
Tomku, przeslij zdjecie calego zbiornika! masz piekny osad! wyglada bardzo naturalnie, czy to od zwiru koralowego czy po prostu zbiornik jest bardzo dojrzaly?

pawel

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Neolamprologus modestus i inne ....noworoczne prezenty Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®