Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

płeć narybku

Autor jaosh
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Lut 2010 21:32 
Witam,

Siedząc tak przed akwarium i oglądając mój własny wycinek jeziora. Obserwując jak samica altolamprologusa wyprowadza młode, przepychanki callipterusów i glony, które po prawie roku już tak ładnie obrosły kamienie naszła mnie myśl a co za tym idzie pytanie.

Jakie czynniki mają wpływ na ilość danej płci w miocie? A na pewno mają!

Czy to jest temperatura tak jak u krokodyli?
A może twardość?
Ph?
Może głębokość a co za tym idzie ciśnienie?
Wymogi środowiska, w którym żyje dany gatunek czyli naturalni wrogowie, przymus szybkiego rozmnażania się z duża ilością samiczek?

Ja nie mam pojęcia ale postawiłem sobie za cel zbadać to w jakiś sposób choć to może zająć bardzo dużo czasu.

Autor salmo70
Użytkownik
#2 - Posted: 26 Lut 2010 21:35 
Kurcze to są pytania!!!Bardzo mnie to również ciekawi.

Pozdrawiam.

Autor sander
Użytkownik
#3 - Posted: 26 Lut 2010 22:25 
Cóż ryby, termoregulatory, ph plus i minus preparaty, sterowniki czasem oświetlenia macie więc pozostaje zabrać się do roboty i eksperymentować co zbliży Was do odpowiedzi. Można też przekopać literaturę na ten temat. Wszystko to daje satysfakcję z wykonanej pracy.

Autor jaosh
Użytkownik
#4 - Posted: 26 Lut 2010 23:11 
ok ale żeby skrócić sobie "robote" to, które z taganckich ryb najszybciej i najczęściej się rozmnażają, i których narybek najszybciej rośnie. Bo to on w tym wszystkim jest najważniejszy.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 27 Lut 2010 07:16 
Ważne jest także aby płeć w miarę szybko była rozpoznawalna i łatwa do określenia.

Księżniczki mnożą się szybko, ale określenie płci młodych jest trudne, muszlowce podobnie. Nie wiem czy nie najszybciej wybarwiają się paracyprichromisy i leptosomy. Jak na razie nie mam chyba lepszych pomysłów. Ważne jest w jakim okresie chcesz u narybku określić płeć?

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Lut 2010 09:12 
W jak najwcześniejszym, żeby mieć później czas na lekką zmianę parametrów.
Leptosomy i paracyprichromisy to rzeczywiście szybko sie wybarwiają bo już u 6 czy 7 miesięczniaków można odróżnić płeć, ale te ryby wymagają dużego zbiornika, a żeby takie "badania" miały sens, trzeba postawić kilka mniejszych a w nich ten sam gatunek.

Autor salmo70
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Lut 2010 09:30 
Trochę z innej beczki.
Czy ktoś badał płeć Eretmodini?
Chodzi mi o to,że maluszki są jasne i ciemne i była teoria,jakoby na tej podstawie można było określić płeć maluszków.
Jeżeli ta cecha może być wyznacznikiem,to jest to gatunek idealny do badań nad wpływem warunków środowiskowych na płeć .
Pozdrawiam.

Autor jaosh
Użytkownik
#8 - Posted: 27 Lut 2010 11:29 
nie wydaje mi się by intensywność ubarwienia miała jakieś znaczenie przy oznaczaniu płci. ja mam młode callipterusy a wśród nich i jasne i ciemne okazy. Już widzę, że i w jasnych i ciemnych są samce jak i samiczki.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 27 Lut 2010 11:53 
Robercie- chyba nikt nie potwierdził podziału płci wg kolorów, ale mogę się mylić.

Marta

Autor siwy1973
Użytkownik
#10 - Posted: 27 Lut 2010 12:32 
Jakie czynniki mają wpływ na ilość danej płci w miocie? A na pewno mają!
kiedyś w gazecie MA lub NA był artykuł o wpływie pH na płeć pyszczaków z jeziora Malawi, nie mam pojęcia czy tak samo odnosi się to do ryb z Tanganiki.
W dużym skrócie im bliższe obojętnemu 7,4-7,6 przewaga samic , im wyższe 8,2-8,4 przewaga samców.
Pozdrowił

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / płeć narybku Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®