Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Boulengerochromis microlepis

Autor luki
Użytkownik
#1 - Posted: 7 Kwi 2010 16:04 
Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia z tymi rybskami? Wiem, że są to duże ryby stąd też pytanie czy nadają się w ogóle do trzymania w domowych warunkach? Jeśli tak to jakie należało by zapewnić mu warunki do życia. Jaki wymagany litraż, powierzchnie dna, jak wygląda agresja u ww wymienionych? Widziałem na jakiś fotkach że w tropheus'ie były trzymane z Cyphotilapia. Jak te dwa gatunki ze sobą współżyją? Każda informacja, porada mile widziana!!

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 7 Kwi 2010 17:50 
luki

U nas żyją z frontozami bo mają 20-25 cm długości. Nie należą do strasznych agresorów. Przynajmniej na tym etapie ich życia.

Akwarium - jak największa powierzchnia dna 2,5 m x 80-100 cm x minimum 60 cm (osobniki dorosłe).

Nie wykazują agresji wobec innych gatunków.

Żarłoki!

Bardzo sympatyczne ryby:))

Marta

Autor luki
Użytkownik
#3 - Posted: 7 Kwi 2010 18:07 
A jak wygląda zalecana przez Ciebie Marto proporcja płci ww gatunku? Czy ktoś odnotował przypadki tarła w niewoli? Pytam gdyż na filmie "Jewels Of The Rift" ok.27min widać jak Boulengerochromis microlepis radzi sobie wyśmienicie z sporawym żółwiem... szok!!

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 7 Kwi 2010 18:16 - Edytowany przez: admin 
Wg mnie w akwarium można trzymać jedną dorosłą parę tych ryb.

Tarło w niewoli - nie czytałam o tym, ale nie bardzo mnie to do tej pory interesowało. Mam zbyt młode ryby:))

Marta

Autor luki
Użytkownik
#5 - Posted: 7 Kwi 2010 19:10 
Marta

O tarło pytałem, gdyż zażartość z jaką para tych ryb chroniła ikrę na ww filmie, daje sporo do myślenia. Myślę, że jeśli doszło by do tarła w akwarium to dorosłe ryby mogłyby z pewnością wykończyć wszystkie pływające w nim ryby (stąd moje obawy). Poza tym wg. Ad Konings’a Boulengerochromis microlepis tak bardzo poświęca się ochronie rodzicielskiej, że nie pobiera w tym czasie pokarmu, trwa to aż do momentu kiedy oboje z rodziców nie padną z głodu. Tarło w akwarium mimo, iż dla większości akwarystów jest powodem dumy i często celem samym w sobie, w tym przypadku mogło by przynieś przykre konsekwencje. Czy moje obawy są uzasadnione?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 7 Kwi 2010 19:13 
Poza tym wg. Ad Konings’a Boulengerochromis microlepis tak bardzo poświęca się ochronie rodzicielskiej, że nie pobiera w tym czasie pokarmu, trwa to aż do momentu kiedy oboje z rodziców nie padną z głodu. T

O tym pisze Konings, z tego co wiem nie jest to potwierdzone.

Marta

Autor luki
Użytkownik
#7 - Posted: 7 Kwi 2010 19:27 
dziękuje za błyskawiczne odpowiedzi..
A jak oceniała byś trudności w trzymaniu w tej ryby. Czy ryba jest wytrzymała czy należy raczej do tych wrażliwszych?

Autor ikola1
Użytkownik
#8 - Posted: 7 Kwi 2010 22:59 
Witam

Zajrzalem sobie w certyfikat i rybcie te w ilosci 6szt kupilem w lipcu 2008r. Miały wtedy okolo 5cm. W dniu dzisiejszym ich wielkosc "na oko" to 40cm.
Ryby nie sa trudne w utrzymaniu (nie biore pod uwage ich wielkosci, ktora stwarza pewne problemy mieszkaniowe).
Dosyc lapczywie zucaja sie na pokarm, ale nie przejadaja sie.
Przy wielkosci do 12 cm plywaly w grupie i byly wszedobylskie. Nie stresowala ich obecnosc doroslych frontoz i lepidolamprologusow.

Obecnie plywaja w zbiorniku 200x80x45 i mimo tego, ze juz powoli z tego zbiornika wyrastaja nie zauwazylem znacznej agresji. Wystepuje czasami co prawda napinanie pokryw skrzelowych, ale cala wojna na tym sie konczy.
Za 2 tygodnie bede je wyciagal do nowego akwa (troszke wieksze), wtedy sprobuje koreslic plec i dlugosc ryb. Ryby sa silne wiec to dopiero bedzie "lany poniedzialek".

Jesli masz stosunkowo duze akwarium to polecam te ryby. W akwarium polecam trzymac je same. To sa na tyle dynamiczne ryby, ze nie znudzisz sie nimi, a dodatkowo z wiekiem pieknieja. U moich w tej chwili szaro zloty kolor zaczyna sie rozjasniac - moze to juz pora, zeby wiecej zolci sie pokazalo.

Dla ciekawostki dodam, ze w akwa mam jeszcze telmatochromis temporalis shell. Te rybcie sa nie do zdarcia. Chyba najsprytniejsze ryby w Tanganice.

Pozdrawiam
grzegorz

Autor tasma
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Kwi 2010 08:57 
A ja jestem ciekawy do jakich rozmiarow dorosna w akwarium. W literaturze spotyka sie przerozne rozmiary nawet powyzej metra.
Oczywiscie zycze wszystkim powodzenia w hodowli.

Grzegorzu jaki to bedzie ten wiekszy baniak?

Przemek

Autor luki
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Kwi 2010 11:49 
No właśnie też jestem ciekaw jak wielkie mogą te rybki urosnąć w domowych warunkach. Jak każdy z nas będę nieco ograniczony wielkościowo.
Na dzień dzisiejszy planuje zbiornik o wymiarach zbliżonych do ok.220x100x80 pytanie czy ryby z odłowu będą rosły bez opamiętania w takim zbiorniku czy ulegną lekkiemu karłowaceniu (jakby dopasują się do warunków życiowych)?

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 8 Kwi 2010 12:13 
luki

Tego chyba nie jesteśmy wstanie na tm etapie ustalić jak szybko rosną i czy będą karłowaciały i do jakich rozmiarów urosną w zbiorniku.

U nas te same ryb co u Grześka są mniejsze, a wcale nie są w małym zbiorniku. U nas jednak cały czas są z frontosami, które są szybsze przy jedzeniu.

To nie są bardzo ruchliwe ryby, pływają stonowane, od czasu do czasu "postroszą się" i tyle.

Marta

Autor luki
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Kwi 2010 12:32 
No ja nie ukrywam, że jestem pod olbrzymim wrażeniem frontek i to właśnie w nich upatruje moja główną obsadę dodatkowo właśnie pomyślałem o Boulengerochromis microlepis plus jakieś stadko sumokształtnych.

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 8 Kwi 2010 12:33 
Wiesz - nie wiem czy dodatek dorosłych Boulengerochromis będzie najlepszy dla frontoz. Póki są młode to nie ma problemu, nie wiem jak potem.

Marta

Autor luki
Użytkownik
#14 - Posted: 8 Kwi 2010 13:54 
A co wg. Ciebie/ Was lepiej by się w sprawdziło razem z frotkami. Wiem że dość często Cyphotilapie łączone są w wspólnym zbiorniku z Alto choć mnie osobiście jakoś te rybki nie odpowiadają (tylko się proszę na mnie nie obrażać wiem że mają na tym forum sporo zwolenników). Może jakiś Lepidiolamprologus?

Autor luki
Użytkownik
#15 - Posted: 8 Kwi 2010 14:45 
Grzegorz jeśli możesz to pochwal się proszę swoim zbiornikiem. Takie wyrośnięte Boulengerochromis'y muszą wyglądać imponująco.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 8 Kwi 2010 15:19 
U nas pływają w różnych ukladach:)

Teraz C. Kapampa Blue Zaire z Greenwoodochromis chrysti i krabami.

Mpimbwe z Neolamprologus furcifer i sumikami.

Kipili z N. tetracantus, sumiki i do tego boulengerochromisy.

Z lepidiolamprologusami także mogą być:)

Marta

Autor ikola1
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Kwi 2010 08:15 
Grzegorzu jaki to bedzie ten wiekszy baniak?

Witam

Zbiornik juz stoi. Pod wzgledem wielkosci zadna rewelacja. Z tego co pamietam 220x80x80. Stoi w ZOO we Wroclawiu - http://www.karczma-koala-grill.pl/obrazki/karczma0 1.jpg. Rybcie bedzie mozna wiec ogladac calkiem z bliska. Po sezonie mam zamiar zostawic sobie pare o ile bede potrafil okreslic plec.

Pozdrawiam
grzegorz

Autor ikola1
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Kwi 2010 08:18 
Grzegorz jeśli możesz to pochwal się proszę swoim zbiornikiem. Takie wyrośnięte Boulengerochromis'y muszą wyglądać imponująco

Moje zbiorniki nie sa sa raczej dekoracyjne, typowe zbiorniki hodowlane. W tej chwili nawet nie moge zrobic dobrych zdjec tym rybom z powodu umiejscowienia zbiornika. Jak przeniose ryby to cos popstrykam

Pozdrawiam
grzegorz

Autor ikola1
Użytkownik
#19 - Posted: 9 Kwi 2010 08:28 
A co wg. Ciebie/ Was lepiej by się w sprawdziło razem z frotkami. ... Może jakiś Lepidiolamprologus?

Witam

Mialem z Frontosami lepido nkambae i attenuatus. Po jakims czasie zawsze lepido ginely - nigdy nie widzialem bezposrednio co jest przyczyna, ale mam podejrzenia, ze zrobily to Frontki. Mam natomiast z Frontosami sumiki Lophiobagrus cyclurus i Telmatochromis temporalis shell i oba te gatunki radza sobie doskonale zasiedlajac szczeliny skalne.
Sumiki ostatnio nawet zostaly rodzicami.


Pozdrawiam
grzegorz

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 9 Kwi 2010 09:15 
Grzesiu,

Nkambae i attenuatusy? Nigdy u mnie to nie miało miejsca. To bardzo ciekawe co piszesz:)

Sumiki zawsze bez problemu.


Marta

Autor ikola1
Użytkownik
#21 - Posted: 10 Kwi 2010 00:35 
Nkambae i attenuatusy? Nigdy u mnie to nie miało miejsca. To bardzo ciekawe co piszesz:)

Witam

Mam trzy wersje tych wypadkow.

1. Lepido sie przejada, frontozy sa mniej lapczywe i glodne korzystaja z okazji i atakuja ryby

2. Lepido sa przed tarlem bardziej agresywne, probuja przepedzac frontosy i katastrofa gotowa ( ta wersja mniej prawdopodobna poniewaz mialem tez lepido mlode okolo 6-7cm z mlodymi frontozami okolo 7-10cm

3. Agresja wewnatrzgatunkowa zakonczona zgonami (tez troche mniej prawdopodobne w przypadku mlodych ryb poniewaz trzymalem narybek 5cm w dyzych grupach bez frontoz i nic sie nie dzialo.

Mialem trzy podejscia i trzy porazki laczenia lepido z frontozami (laczylem i dorosle i mlode ryby). Obstawiam wariant nr 1, ale moze jest cos czego nie wymyslilem i po prostu mialem pecha.

Pozdrawiam
grzegorz

PS mam juz mlode sumiki z czego sie bardzo ciesze :)

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 10 Kwi 2010 08:30 
Ciekawe teorie, ale coś chyba jest w pierwszej. Tylko, że u mnie to frontozy są najbardziej żarłoczne.

Masz fotki małych Lophiobagrus?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#23 - Posted: 10 Kwi 2010 09:15 - Edytowany przez: marti 
Po jakims czasie zawsze lepido ginely
Ciekawe teorie...

Co prawda nie obserwowałem u siebie martwych Lepido. ale widziałem wielokrotnie próby ataków dorosłych frontoz (Mikula F0) na Lepiduski.
Sądzę że to raczej podłużny, cylindryczny kształt ciała lepido prowokuje frontozy do ataku na nie. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku ataków na Cyprychromisy i Paracyprychromisy. Frontozy po prostu odżywiają się w naturze (oprócz detrytusem i itp) min. rybami o takim kształcie ciała i nie ma chyba dla nich większego znaczenia do jakiego gatunku należą. Podłużny i dość cienki kształt ciała prowokuje je do ataku i konsumpcji takiej ryby.

Marcin

Autor luki
Użytkownik
#24 - Posted: 11 Kwi 2010 16:39 
Poniżej pozwole sobie zamieścić linka do niezwykle fajnego zbiornika z Boulengerochromis microlepis oraz Cyphotilapia. Ryby są już naprawdę wyrośnięta ale i zbiornik nie mały 6000l. Jak ktoś już skomentował filmik "czyste szaleństwo".

http://www.youtube.com/watch?v=RDH2vIq8n9o&feature =related

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Boulengerochromis microlepis Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®