Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Co to za rybka

Autor jaosh
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Kwi 2010 11:29 
Witam,

co to za rybka, mam ich w akwarium 8 sztuk, jeden samiec ma we władaniu dwie samiczki, jedna zajęła grotę a druga muszlę.





Autor jaosh
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Kwi 2010 11:30 - Edytowany przez: jaosh 
ryby są młode mają jakieś 5 do 6 cm długości, samiczki są o trochę mniejsze od samców. Wybarwiają się różnie tzn. niektóre są ciemne a inne jasne. Strasznie terytorialne ryby w obrębie swojego gatunku.

Autor sander
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Kwi 2010 12:52 
Mi to wygląda na Neolamprologus niger Kigoma

Autor Topielec
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Kwi 2010 13:27 
Albo niger albo pectoralis jeśli porównywać do zdjęć dostępnych w sieci.

Nie wiem jakie źródło jest tych ryb, ale jeśli niewiadome, to zerknąłbym też do tego tematu z zagranicznego forum:

http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=7&t =6609&p=38831&hilit=brichardi+hybrid#p38831

Choć w tym przypadku płetwa ogonowa jest inna.

Autor pkubek
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Kwi 2010 16:19 
Jaosh, skąd je masz? poszukuję ich od dawna!

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 27 Kwi 2010 16:30 
pkubek

Ty chyba poszukujesz N. nigriventris nie niger o ile pamiętam;)) Ponadto ryba Jaosha ma żółte znaczenia na pysku nie niebieskie jak niger.


Podobnie znaczenia i pysk ma Telmatochromis dhonti
Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Kwi 2010 16:35 
faktycznie, masz racje, chodzi o nigriventris ale także o pectoralis :) jeju, gdy zobaczyłem z jakim majestatem pływają, jak piękne mają płetwy! TOTAL!

Autor jaosh
Użytkownik
#8 - Posted: 27 Kwi 2010 19:51 
no ja nie mam pojecia co to za ryby, miały być z założenia inne a są te, nie wiem też co zrobić z miotem, którego pozostało jakieś 15 sztuk jeszcze a ma jakieś 5 mm długości.

Autor jaosh
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Kwi 2010 21:48 
ta rybka jest podobna czyli Telmatochromis dhonti, moje ryby jak się wybarwiaja od czasu do czasu to też mają takie charakterystyczne przebarwienia na czole,

choć jak pooglądałem zdjęcia n. niger to też zauważam podobieństwo.

Wiem napewno, że nie jest to n.pectoralis bo ta ryba jest bardziej smukła niż moje rybki i ma dalej odsuniętą płętwę ogonową od grzbietowej niż u moich pociech.


Autor pkubek
Użytkownik
#10 - Posted: 27 Kwi 2010 23:27 
no dhonti to niezły killer

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 28 Kwi 2010 06:59 - Edytowany przez: sander 
jaosh zobacz w książce Ad-a Konings-a Back to Nature - Przewodnik po świecie pielęgnic z Tanganiki zdjęcie N. niger Kigoma, ryba wygląda identycznie jak twoje.



Telmatochromis nie mają ostrego pyska tylko zaokrąglony, zupełnie inna głowa.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 28 Kwi 2010 07:17 
Telmatochromis nie mają ostrego pyska tylko zaokrąglony, zupełnie inna głowa.

Kuba - to zależy od gatunku. W tej samej pozycji sprawdź sobie telmatochromisy, zresztą w necie jest wiele fotek tych ryb:))


To nie może być niger - tego jestem pewna:))

Jest jeszcze możliwa krzyżówka, ale czego?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#13 - Posted: 28 Kwi 2010 09:10 - Edytowany przez: marti 
Może tutaj coś znajdziesz :
http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&topic=1998&forum=4&page=0

W pierwszym poście jest link do wielu zdjęć.
Podałem instrukcję jak się do nich dostać.

Wspomniany N. niger wygląda tak :
http://www.destin-tanganyika.com/Galerie/page-neol amprologus-niger.htm

T. dhonti masz tu :

http://www.destin-tanganyika.com/Galerie/page-telm atochromis-dhonti.htm

T. dhonti, które pływały w moim baniaku 3 lata temu, nie były takie ładne jak na tych fotkach z linka www.destin-tanganyika.com, ale kształt miały identyczny. Widać je na ostatnim zdjęciu wraz z ikrą w wątku przytoczonym powyżej.

Marcin

Autor sander
Użytkownik
#14 - Posted: 28 Kwi 2010 10:14 
marti warto dodać, że ryby na zdjęciach są już dorosłe. Ja nie mam pewności jakie ryby ma jaosh ale Telamtochromis mają górny otwór gębowy a ryby jaosh-a wybitnie końcowy.

Autor marti
Użytkownik
#15 - Posted: 28 Kwi 2010 10:51 
Ja nie mam pewności jakie ryby ma jaosh ale Telamtochromis mają górny otwór gębowy a ryby jaosh-a wybitnie końcowy.

Ja też nie mam.
I moim zdaniem otwór gębowy jest u T. dhonti inaczej ukształtowany niż u ryb które ma jaosh, tzn nie jest on ostro zakończony patrząc z profilu i głowa jest nieco bardziej masywna.
Chociaż z drugiej strony Evert pokazywał na którymś spotkaniu tanganickim T. dhonti o czerwonym rysunku na pokrywach skrzelowych.
Może są różne odmiany, np. forma orange, i inne które nieco się różnią, nie wiem.

Marcin

Autor sander
Użytkownik
#16 - Posted: 28 Kwi 2010 11:25 
Jakieś 9 lat temu w Gorzowie Wielkopolskim oglądałem w piwnicy jednego z tamtejszych akwarystów 2 ryby z odłowu. Naturalnie były to ryby tanganickie, których nikt z nas tam obecnych nie potrafił zidentyfikować. W zasadzie do dziś nie znalazłem nawet zdjęć tego gatunku w żadnym katalogu czy albumie. Wydaje mi się, że były to Telamtochromis sp. ale nie wiem jaki dokładnie gatunek. Ciało tych osobników było kremowo-szaro białe z masywną głową nieco nawet przypominała ona głowę lion head-ów. Ryby były ok 6cm, robiły wrażenie gdyż nikt łącznie z właścicielem nie znał ich nazwy. Jeden z oglądających wyjął portfel z plikiem banknotów i zaproponował chęć zakupu za dowolnie wyznaczoną kwotę - ryby nie były na sprzedaż. Wydaje mi się, że w tym jeziorze pływa wiele gatunków, których jeszcze nie znamy a czasem pojawiają się one w akwariach i nic o nich nie wiemy :-(

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 28 Kwi 2010 11:39 
Chłopaki

To nie jest odłów.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#18 - Posted: 28 Kwi 2010 11:51 

Autor jaosh
Użytkownik
#19 - Posted: 28 Kwi 2010 13:13 
to nie jest odłów, nawet nie wiem czy to f1 są, może i już dalsze pokolenia.

rybki kupiłem we wrześniu, miały wtedy ok 2 cm długości czyli mogły być półroczniakami czyli teraz zakładam, że mają ponad rok.

samiczki są zbliżonych gabarytów co samce choć u samców widać już, że masywniejsze będą. Zaczyna im się wykształcać mały garb na głowie.

Jeden samiec ma "pod sobą" dwie samiczki i pilnuje terenu jak oka w głowie.

Rybki na razie się straszą i stroszą, choć widać też już na nich pierwsze oznaki walk.

Autor jaosh
Użytkownik
#20 - Posted: 14 Maj 2010 20:12 
Ten link, który wkleił Taśma w innym poście

http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t &hl=pl&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fbur nel.perso.neuf.fr%2Fhorreur_hybrides.htm&sl=auto&t l=en

rzuca trochę więcej światła na rybki, które posiadam w baniaczku. Może moje małe zguby to też jakieś bastardy?

Autor jaosh
Użytkownik
#21 - Posted: 14 Maj 2010 20:13 - Edytowany przez: jaosh 
coś mi się ten link wkleić nie chce :]

Autor marti
Użytkownik
#22 - Posted: 14 Maj 2010 21:21 - Edytowany przez: marti 
Tak, ten link Przemka jest w temacie "agresja Altolamprologusów"

Nieco szokujące jest to zdjęcie :

"Hybrid Julidochromis transcriptus X Altolamprologus calvus"



Marcin

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Co to za rybka Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®