Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Zalegająca ikra??

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor maniutek15
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Lip 2010 19:52 
Witam mam pewien problem:/ moja samica X. Red Princess do ok 2 dni zachowuje się dziwnie. Oddycha bardzo hmm głęboko, ciężko i siedzi na piasku (prawie nie pływa, nie je) Jak usiadła przy szybie to zauważyłem powiększoną brodawkę moczowo płciową nie wiem czy ta "poduszeczka nachodzi na odbyt, wydaje mi się że widać było ikrę w niej. Pierwsza myśl zatkanie przewodu pokarmowego ale to chyba nie to... Co myślicie czy to może by zalegająca ikra? Brałem też pod uwagę przegrzanie ale temp w akwa ma max 28 stopni(wiem że i tak za dużo ale niżej nie dałem rady zbić:/)
Akwa 375l standard
Parametry:
Amoniak-0
NO2-0
NO3 15-20
pH ~8

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 16 Lip 2010 19:55 
Czy jesteś pewien, że to chodzi o otwór płciowy, czy może jednak otwór odbytowy? Koniecznie to sprawdź i napisz.

Marta

Autor maniutek15
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Lip 2010 20:03 
Nie mam pojęcia;/ ona tak siedzi że nie widać a nie chcę jej stresować postaram się zrobić fotkę ale nie wiem czy mi się uda:( Wydaje mi się że to płciowy był ale ta poduszeczka miała ze 2 mm długości...

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 16 Lip 2010 20:06 
Ryba dyszy ciężko czyli ma jakiś stan zapalny. Jak układ pokarmowy - to co podawałeś ostatnio?, jak płciowy, to może mieć problem ze złożeniem ikry.

Postaraj się szybko o fotki.

Marta

Autor maniutek15
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Lip 2010 20:20 
Zdjęcia na szybko ale raczej nic nie widać :(



Jedzą przede wszystkim mrożonki: oczlik, dafnia, szklarka,czarny komar(rzadko), lasonogi,czerwony plankton
raz na jakiś czas dostaną suchy: Tanganika i Spirulina 36 Tropicala.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 16 Lip 2010 20:38 
Widać niewiele, co prawda wg mnie kształt głowy jest dziwny tak jakby oczy wystawały ponad krzywiznę głowy. Ale może to wrażenie.

Jakie masz leki?

Marta

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 16 Lip 2010 20:39 
Czy jesteś pewien parametrów wody, kiedy robiłęś ostatnią podmianę? Czy dodawałeś soli do zbiornika?


Marta

Autor maniutek15
Użytkownik
#8 - Posted: 16 Lip 2010 20:43 
Niestety moja apteczka jest niewielka obecnie mam: Seroskie baktopur, oodinopur, mycopur i tropikaloskie ichtio i discus sept

Może i ma lekki wytrzeszcz:(

Autor maniutek15
Użytkownik
#9 - Posted: 16 Lip 2010 20:46 - Edytowany przez: maniutek15 
Ostatnia podmiana dzisiaj parametry też dziś mierzone, nie stosuje soli...

Lepsze zdjęcie (niestety musiałem walnąć jej po oczkach lampą)

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 17 Lip 2010 06:01 
Dla mnie to pokarmowa sprawa.

Masz Bactopur direct? lub Preis Coly lub Ichtiomycin? Chyba trzeba to podać

Marta

Autor maniutek15
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Lip 2010 07:05 
Niestety ryba nie przeżyła nocy:(, czy mam coś podać zapobiegawczo żeby w razie co nie rozeszło się na inne ryby?

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 17 Lip 2010 07:30 
Wg mnie odpuść 1-2 dni karmienie, dodaj soli.



Marta

Autor maniutek15
Użytkownik
#13 - Posted: 17 Lip 2010 09:44 
Ok a w jakiej proporcji mam dodać soli?

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 17 Lip 2010 09:51 
Ja w sytuacjach "niepewnych" dodaję +_ 3 łyżki od zupy na każde 100 l wody.

Marta

Autor maniutek15
Użytkownik
#15 - Posted: 17 Lip 2010 12:54 
Sól podana, mam nadzieję że to nic zakaźnego...
Pozdrawiam Maciek

Autor sander
Użytkownik
#16 - Posted: 17 Lip 2010 13:08 
maniutek15 nie musisz podawać ani soli ani leków twoja ryba padła gdyż nie mogła zrzucić ikry. Oocyty zwyczajnie uległy autolizie i ryba padła w wyniku ogólnego zakażenia.

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 17 Lip 2010 13:15 
Kuba

Czy jesteś pewien, ze to z powodu ikry? Nie widzieliśmy dokładnie ryby, a powiększona brodawka niekoniecznie wygląda na płciową?

Skąd masz pewność co do diagnozy?

Marta

Autor maniutek15
Użytkownik
#18 - Posted: 17 Lip 2010 14:16 
Lepiej chyba podać zapobiegawczo, zresztą i tak już podana:P

Autor sander
Użytkownik
#19 - Posted: 17 Lip 2010 19:44 - Edytowany przez: sander 
Jestem pewny bo zdjęcie wyraźnie wskazuje na brodawkę płciową. Ryba nie była opuchnięta w sposób jaki wskazuje na problem z przewodem pokarmowym. Wiele ryb resorbuje ikrę, która nie wydostaje się na zewnątrz ale często jest podobnie jak w tym przypadku. Opuchnięta brodawka nie występuje podczas infekcji jelit, zwykle jest wręcz wklęsła a ryba pada dopiero kiedy wzdęcie wypiera łuski poza ich normalne położenie. Sól w takiej ilości niestety nie ma działania terapeutycznego ani bakteriostatycznego.

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 17 Lip 2010 20:11 
Kuba

Jak często występuje resorbowanie ikry i co może być jej przyczyną? U mnie problem o jakim piszemy obserwowałam może dwa- trzy razy, a jak wiesz ryb mam sporo. Wtedy jednak brodawka płciowa była bardziej powiększona.

Mnie tutaj jednak nieco niepokoją powiększone oczy- kształt głowy jest dla mnie nieco zmieniony.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#21 - Posted: 18 Lip 2010 15:55 
Ja spotkałem się z takim problemem dziesiątki razy a brodawka miała różny stopień powiększenia. Powodów takiego stanu jest wiele począwszy od sytuacji kiedy w zbiorniku samica dominuje nad samcami do wad budowy układu rozrodczego i wpływu węglowodorów. U naszych rodzimych gatunków duże znaczenie ma wpływ temperatury i/lub, u ryb wędrownych, przegrodzenie szlaku wędrówek a także udomowienie np. O. mykiss (tęczak).

Autor maniutek15
Użytkownik
#22 - Posted: 19 Lip 2010 08:00 
Niestety to chyba jakaś infekcja :( kolejne 3 ryby nie przyjmują pokarmu, nie mają powiększonej brodawki ani nie są wzdęte, 1 już mało pływa i ciężko oddycha 2 pływają normalnie ale już się zaczynają kłopoty z oddychaniem(tak głęboko)

Baktopur mam tylko ten zwykły w płynie...

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 19 Lip 2010 08:36 
Szukaj Ichtiomycin lub Bactopur Direct ( to u znajomych jeżeli mają).

Znajdź przyczynę stanu: temperatura, pokarm? parametry wody?



Marta

Autor nechor
Użytkownik
#24 - Posted: 19 Lip 2010 08:52 
A moze jednak temperatura? Termometry czasem zaklamuja wskazania - jesli Twoj, maniutek, termometr falszuje je o 2 stopnie w dol to mialbys 30 stopni. Moze w takim wypadku nie wyrabia napowietrzanie i dlatego ryby tak ciezko oddychaja?

Skojarzylo mi sie tak, bo ostatnio tez "zagrzala" mi sie woda i widzialem, ze ewidentnie ryby oddychaja ciezej.

Autor maniutek15
Użytkownik
#25 - Posted: 19 Lip 2010 09:38 - Edytowany przez: maniutek15 
Dopiero jutro będę w zeologu;/ mam nadzieję że uda mi się dostać ten lek.
wydaje mi się że napowietrzanie jest ok bo 2 deszczownie są skierowane w lustro wody więc się mocno rusza.
temp- obecnie28*
parametry tylko no3 wzrosło ale to chyba norma bo tamto mierzenie było po podmianie

co do pokarmu to się dowiedziałem że moja mama je nakarmiła jak mnie nie było cały dzień w domu. Podała im najprawdopodobniej tropikalowski D-allio plus;/ bo był na wierzchu. Podała go tylko szczyptę (kiedyś jej pokazywałem ile ma karmić jak wyjadę na wakacje) naprawdę bardzo mało, prawdopodobnie to chyba to wywołało stan zapalny, bynajmniej tak mi się wydaje.

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 19 Lip 2010 09:54 
To jakie masz teraz N03?


Marta

Autor maniutek15
Użytkownik
#27 - Posted: 19 Lip 2010 10:05 
Mniej niż 25mg/l powiedział bym że tak ze 20 ale ciężko jest określić bo barwa taka przejściowa.

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 19 Lip 2010 10:22 
Wątpię aby przyczyną było D- Allio, chyba, że było stare, zepsute. Dziwi mnie, że ryby nie zjadły pokarmu. Może jednak wcale mało nie dostały?

Obawiam się, ze do jutra może być zbyt późno...

Nie karm ryb, podmień wodę, postaraj się jednak o lek. W zoologicznym nie ma leków w tej chwili. Ichtiomycin widziałam w ofercie Rybarium.

Poszukaj znajomych - może ktoś coś ma z tych leków.

Teraz podmień wodę - postaraj się obniżyć nieco temperaturę, nie karm ryb.

Nagraj filmik lub zrób nieco fotek ryb.

Marta





Marta

Autor maniutek15
Użytkownik
#29 - Posted: 19 Lip 2010 10:30 
Niestety nie mam możliwości dostania leków od znajomych bo jeśli już ktoś ma akwa to tylko takie z gupikami;/ i nie mają takich leków

Autor nechor
Użytkownik
#30 - Posted: 19 Lip 2010 11:19 - Edytowany przez: nechor 
wydaje mi się że napowietrzanie jest ok bo 2 deszczownie są skierowane w lustro wody więc się mocno rusza.
temp- obecnie28*


Niektorzy twierdza, ze nic nie zastapi babelkow. Ja mam puszczone bable na max - jak juz pisalem widac je w calej objetosci wody. Mimo to w temperaturze ok. 30 stopni ryby po kazdym wysilku (sprzeczce) wyraznie ciezko oddychaly. A ruch wody na powierzchni tez mam.

Nie upieram sie przy tej teorii, bo tak sobie wymyslilem, ale zweryfikowac temperature drugim termometrem i sprobowac ja obnizyc zwiekszajac tym natlenienie nie zaszkodzi na pewno. Jesli nie wiadomo o co chodzi, trzeba szukac prostych rozwiazan. Twoje ryby ciezko oddychaja - moze sie dusza?

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Zalegająca ikra?? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®