Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Lamprologus callipterus

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next »  
Autor tooold
Użytkownik
#31 - Posted: 20 Cze 2006 23:19 
hmm, na razie zazdroszczę ;-)
ale tu pytanie - jakie im stworzyliście warunki - tej parze znaczy się , chodzi mi o akwarium, towarzystwo etc. ?

Autor admin
Admin
#32 - Posted: 21 Cze 2006 05:54 
Ta para była w grupie jeszcze trzech innych par. Wytarły się - ten samiec dominuje w całym zbiorniku. Po kilku dniach siedzenia samiczki w muszli, przeniosłam muszle z "zawartością" do 120l zbiornika. Tam samiczka bardzo szybko wyszła z muszli i tylko pilnowała jej i wachlowała. Jadła bardzo chętnie. Przy kazdym moim ruchu natychmiast sprawdzała co sie dzieje w muszli. Wczoraj zobaczyłam larwy wypływajace z "zawinięcia" w muszli do rozszerzonej części przy wylocie. Muszle to spore muszle morskie, których używamy do rozmnażania Alto.

Marta

To pierwsza udana próba - jak na razie - wcześnie zwykle zjadały ikrę.

Autor admin
Admin
#33 - Posted: 21 Cze 2006 20:37 
Maluszki są coraz bardziej śmiałe, nie wychodzą jeszczez muszli, ale widać ich aktywność.

Marta

Autor admin
Admin
#34 - Posted: 23 Cze 2006 17:22 
Następne słowa relacji

Samica nie wiem jakim sposobem ciągle przestawia tę naprawdę duzą muszlę. Dzisiaj ustawiła wylot muszli "do góry" i maluchy śmiało baraszkują u jej wylotu, zajadając żywego solowca.

Marta

Autor admin
Admin
#35 - Posted: 25 Cze 2006 09:51 
Dzisiaj małe opuściły muszlę, nic w niej nie zostało mimo, że matka nerwowo jej pilnuje. Maluchy pływają w drugim końcu zbiornika. To zachowoanie przypomina mi zachowanie altolamprologus.

Marta

Autor admin
Admin
#36 - Posted: 10 Lip 2006 07:16 
Magda dokonała cucu i zrobiła zdjęcia 1 cm maluchów L. callipterus
http://tropheus.com.pl/galeria/thumbnails.php?albu m=lastup&cat=-25

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#37 - Posted: 9 Wrz 2006 16:11 
Ciekaw jestem jak tam Wasze maluchy.
Zdjęcia faktycznie dobre - pokazują inne niż u innych muszlowców proporcje ciała, ryby jakby wydłużone .
A skąd to wiem? - bo właśnie przed wyjazdem karmiąc rybki zauważyłem małe 8 milimetrowe przecinki w akwarium. Co ciekawe nie ma żadnego zainteresowania samiczki maluchami, nie mówię już o Tatusiu. Jak na takie ryby to bardzo drobny maja ten wylęg, ba myślę nawet czy nie mniejszy od innych muszlowców. Co jeszcze. Młode grupują sie tuż przy filtrze wewnętrznym(wyłączyłem więc) w miejscu gdzie samiczka czasem przesiadywała , bo chyba tak można opisać jej życie w zbiorniku. Myślałem że jeśli do czegoś dojdzie to całkiem gdzie indziej - był okres kiedy okupowała muszlę w drugim końcu akwarium. W tym zaś końcu gdzie siedza maluchy to taty jeszcze nie widziałem , ma swoje ulubione miejsca metr dalej .

Autor admin
Admin
#38 - Posted: 9 Wrz 2006 22:05 
Nasz callipterusy rosną - maja około 1,5 - 2 cm. Jest ich około 80 sztuk. Są same w 120l zbiorniku o sporej powierzchni dna. Samica pilnowała je tylko domomentu całkowitego opuszczenia przez nie muszli. potem - przestała sie nimi interesować.

O opiece samca niewiele mogę powiedziec, bo odłowiliśmy muszlę z samiczką do oddzielnego zbiornika. W akwarium ogólnym z innimi osobnikami nie doczekaliśmy sie młodych.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#39 - Posted: 14 Kwi 2007 22:21 
Magda dokonała cucu i zrobiła zdjęcia 1 cm maluchów L. callipterus

a ja dziś przez przypadek
zrobiłem takie :

Autor sue
Użytkownik
#40 - Posted: 14 Kwi 2007 22:27 
Gratulacje!
Piękne ujęcie i zdjęcie :)

Czy to pierwsza ikra w muszelce Twoich callipterusów?

Magda

Autor tooold
Użytkownik
#41 - Posted: 15 Kwi 2007 06:36 
pierwszą ikrę przegapiłem, potem były maluszki , ale szybko zniknęły - myślę że tu trzeba odławiać rodziców

Autor admin
Admin
#42 - Posted: 15 Kwi 2007 07:08 
Jurku

Ja odławiałam muszlę z samicą do oddzielnego zbiornika. Potem jak maluszki już wypływały z muszli , a samica nimi sie nie interesowała - wracała do swojego zbiornika.

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#43 - Posted: 15 Kwi 2007 09:13 
Super! Patrze i patrze i w muszelce jest bardzo dużo ikry...
Ja bym zrobił tak jak Marta proponuje - odłowić samiczkę z ikrą.

Marek

Autor admin
Admin
#44 - Posted: 15 Kwi 2007 09:37 
U mnie z jednego miotu dorosło około 60 sztuk maluchów.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#45 - Posted: 15 Kwi 2007 11:05 
Obawiam się, że bez odłowienia muszli z samicą, maluszki zawsze będą znikały... A warto pooglądać dorastanie chociaż jednego miotu!

Dla mnie maluchy callipterusów są uderzająco podobne do fasciatusowych (w końcu to najliżsi krewni :). Mają bardzo specyficzny kształt i ubarwienie.

Magda

Autor tooold
Użytkownik
#46 - Posted: 17 Kwi 2007 06:11 - Edytowany przez: tooold 
wczoraj zastałem samiczkę w muszli - ale chyba tatuś jest nerwowy, bo muszla była około 10 cm przeniesiona.

Autor tooold
Użytkownik
#47 - Posted: 22 Lis 2007 03:22 
odświerzam temat bo mam spore stadko młodych jeszcze przecinków - ciekaw jestem jak Wasze Marto urosły przez ten okres

rodzice odłowieni - bo ja zawsze łapię dorosłe ryby

Autor admin
Admin
#48 - Posted: 22 Lis 2007 05:53 
Nasze - jest juz końcówka, dosłownie kilka sztuk. Rosną bardzo nierówno, samce znacznie szybciej, ale i wzrost "samiec" jest bardzio rózny. Dla mnie wygląda to tak: cześć samców rośnie bardzo szybko i są duze, cześc wolniej i ....czy potem dorastaja nie wiem i najjwolniej samice. Krzysiek coś wiecej moze powie na ten temat.

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#49 - Posted: 22 Lis 2007 08:41 - Edytowany przez: Sendog 
Najwięszy samiec którego mam ma około 8 cm - nosi już muszle i tłucze się po zbiorniku aż miło. Pzostałe dwie ryby - jedna to na pewno drugi samiec, a co do trzeciej nie wiem, rzeczywiście ryby rosną bardzo nierówno. Są bardzo bardzo zarłoczne. Idą przez zbiornik jak odkurzacze. Błyskawicznie wyjadają narybek Telmatochromisów mimo szaleńczej opieki rodziców.

Krzysiek

Autor tooold
Użytkownik
#50 - Posted: 23 Lis 2007 20:46 
rzeczywiście ryby rosną bardzo nierówno

no cóż samice są na tyle inne ,że chyba powinno być widać różnicę ?

Autor admin
Admin
#51 - Posted: 23 Lis 2007 20:55 
Ale Jurku wzrost jest bardzo nierówny - wyraźnie jedne samce rosną szybciej niź inne - dlaczego? nie mam pojęcia?

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#52 - Posted: 23 Lis 2007 20:56 
wyraźnie jedne samce rosną szybciej niź inne - dlaczego? nie mam pojęcia?

a czy nie wynika to z tego,że są dwa rodzaje samców ?
już kiedyś o tym pisaliśmy

Autor admin
Admin
#53 - Posted: 23 Lis 2007 21:11 
Być moze tak, tylko po rozdzieleniu albo po jakimś czasie dorastają także te mniejsze. To tak jakby te większe hamowały wzrost mniejszych. Ciekawa sprawa. Może Tobie Jurku uda sie lepiej to poobserwować, u mnie wiesz jak jest - ryby sie sprzedaja, a każdy wybiera te największe samce

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#54 - Posted: 23 Lis 2007 22:33 
To tak jakby te większe hamowały wzrost mniejszych

wydaje mi sie ze podbnie jest u Telamtochromis vittatus shell. U mnie jeden dominujący samiec jest najwiekszy, reszta nawet nie drgnie do przodu.

Autor tooold
Użytkownik
#55 - Posted: 23 Lis 2007 23:14 
wydaje mi sie ze podbnie jest u Telamtochromis vittatus shell. U mnie jeden dominujący samiec jest najwiekszy, reszta nawet nie drgnie do przodu

nie widzę w biologii mechanizmu, który skutkuje tym,że obecnośc jednego osobnika ogranicza wzrost drugiego - jedynie to że większy ma lepszy dostęp do pokarmu i nie pozwala najeść sie małemu i to w trybie narastającym

Autor rufus1
Użytkownik
#56 - Posted: 23 Lis 2007 23:32 - Edytowany przez: rufus1 
jedynie to że większy ma lepszy dostęp do pokarmu i nie pozwala najeść sie małemu i to w trybie narastającym

u mnie akwarium dla 6 sztuk T. vittatus jest moim zdaniem wystarczajce. Wszystkie osobniki jedza rowno pobieraja pokarm, nie ma wzajemnej agresji podczas jedzenia poniewaz pokarm powoli rozplywa sie po akwarium. Kazdy znajdzie cos dla siebie. Problem zaczyna sie po karmieniu. Mniejsze samce sa stale przeganiane przez wyraznie wiekszego samca po calym zbiorniku.
szczegolnie jak wplywaja na jego terytorium. Jedyne schronienie dla zdominowanych mnieszych samcow to strefa roślin. Tam one siedza do pory karmienia. Nie maja mozliwości normalnego funkcjonowania w zbiorniku. Czasmi zdarzy sie ze plywaja w poblizu skal i tyle ich plywania, dopoki nie zobaczy ich dominujacy samiec. Ale jezeli w akwarium pojawi sie samiczka gotowa do tarla, domiujacy samiec przegania z podwojna agresja pozostale samce i co ciekawe te mniejsze samce za wszelka cene staraja sie jednak zblizyc do samicy mimo ze sa atakowane. W tym przypadku konczy sie to mocnym poturbowaniem tych mniejszych oraz utrata czesci pletw.

W przypadku moich ryb problem raczej nie lezy w dostepie do pokarmu. Wydaje mi sie ze problemem jest "slaby" komfort funkcjonowania zdominowanych samcow w akwarium ktore rozwniez daza do spotkania z samica podobnie jak dominujacy, najwiekszy osobnik. Nie wiem co by sie stalo gdyby w akwarium zabraklo tego najwiekszego samca. Czy znalazlby sie na jego miejsce inny i jakby bylo z jego wzrostem?

Autor tooold
Użytkownik
#57 - Posted: 2 Gru 2007 22:32 - Edytowany przez: tooold 
Nasz callipterusy rosną - maja około 1,5 - 2 cm. Jest ich około 80 sztuk.
no cóż moje są wielkości w tej chwili 1 cm.
co do ilości - faktycznie jest ich sporo , na peno kilkadzieiąt
jeden jest specyficznie zmutowany - ten pod napisem

Autor admin
Admin
#58 - Posted: 3 Gru 2007 06:01 
Tylko jedna sztuka ma takie zmiany? Mam nadzieję, zę bedziesz go obserwował i fotografował?

P.S. co to za rośłina w tle?

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#59 - Posted: 3 Gru 2007 08:57 
Witam,
Roslina w tle to wlasnie tlo ;)))
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#60 - Posted: 3 Gru 2007 09:15 
Teraz juz widzę -:)))

Marta

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Lamprologus callipterus Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®