Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Callochromis Macrops Ndole Red

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor darecki123
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Paź 2010 06:15 
Cześć

Ciekawy jestem jak długo żyją w/w rybki? czy tak krótko jak xenotilapie? czy dłużej?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 24 Paź 2010 12:30 
A co znaczy czy tak krótko jak xenotilapie?

Marta

Autor darecki123
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Paź 2010 13:40 
Uważam tak na podstawie przeczytanego artykułu, oto link do niego:

http://www.tooold.ayz.pl/...ochrogenys.html

i cytat który o tym świadczy,

"Ryba żyje zwykle ok. trzech lat. W pierwszym roku życia dorasta. W drugim jest już dojrzała płciowo i jest to rok, w którym najintensywniej się rozmnaża. W trzecim roku życia, aktywność reprodukcyjna wyraźnie spada, najczęściej ryby już się w ogóle nie wycierają. "

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 24 Paź 2010 15:08 
Widzisz chyba nie mogę się do końca zgodzić z tym artykułem:)) Mam wiele xen w zbiornikach, przyjeżdżają jako ryby dorosłe i na pewno mogą żyć dłużej niż trzy lata:) To uogólnienie nie jest chyba najszczęśliwsze.

Ponadto ryby maja zupełnie inny czas życia w naturze, a inny w zbiornikach, piszę o tym przy okazji "calipterusów" we najnowszym TM. Badania robiono w naturze i w zbiornikach.

O długość życia callochromisów musisz pytać tych, którzy mieli je od narybku, aż do naturalnej śmierci. Ja nie mam nigdy tak długo ryb.

Marta

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 24 Paź 2010 19:05 
Usunęłam Twój nowy wątek.

Przeczytaj regulamin!

Marta

Autor darecki123
Użytkownik
#6 - Posted: 21 Lis 2010 18:13 
cześć

przed momentem byłem świadkiem tarła moich callochromis macrops ndole red, ile trwa inkubacja i jak duży jest narybek?

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 21 Lis 2010 21:20 
Inkubacja 18-21 dni zależnie od temperatury wody.

Narybek - 3-4 mm, czasami więcej - zależne to jest od wielkości samicy i liczby maluchów w pysku.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Lis 2010 17:37 
darecki123 , te samice które masz, pomimo że nie są jeszcze duże, dają dość spore maluchy. U mnie dawały narybek 6-7 mm w momencie wypuszczenia.

Marcin

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 22 Lis 2010 19:09 
Marcinie, a w jakiej ilości narybek?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#10 - Posted: 25 Lis 2010 08:59 
U mnie dawały po około 10-12 sztuk narybku.

Marcin

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 25 Lis 2010 11:02 
Pytam celowo Marcinie, bo ostatni mój miot to było 36 maluchów od jednej samicy. Wtedy wielkość 3-4 mm.

Marta

Autor darecki123
Użytkownik
#12 - Posted: 25 Lis 2010 11:55 
dzięki za informacje

Autor darecki123
Użytkownik
#13 - Posted: 25 Lis 2010 11:59 
jeżeli dobrze policzyłem zbierane do pyska ziarenka przez największą samicę to było ich ok. 12 - 14 szt. a ile będzie maluchów zobaczymy, za jakieś dwa tygodnie planuję ją odłowić na razie siedzi schowana w grocie skalnej.

Autor marti
Użytkownik
#14 - Posted: 25 Lis 2010 13:46 
ostatni mój miot to było 36 maluchów od jednej samicy. Wtedy wielkość 3-4 mm.

Wiem Marto :) , chyba się zgodzisz że często duża ilość małych w miocie oznacza mniejsze ich rozmiary i odwrotnie, gdy jest niewielka liczba maluchów ich rozmiary są większe.
Te samice które ma darecki123 są jeszcze młode i nie osiągnęły jeszcze 10cm długości, maja około roku.
Natomiast Twoje Marto jak się domyślałam to już w pełni dorosłe osobniki.
Zapewne liczba i wielkość maluchów ma pewien związek z wiekiem rodziców...

Marcin

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 25 Lis 2010 14:01 
Zapewne liczba i wielkość maluchów ma pewien związek z wiekiem rodziców...

Zapewne tak, chociaż nie wiem od czego to zależy. Może Kuba podpowie, bo u trofeusów często jest tak. ze przy dużej ilości maluchów wcale nie są znacznie mniejsze niż przy małej.

I jeszcze jedno pytanie, czy Twoja samiczka Callochromis żerowała w czasie inkubacji?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#16 - Posted: 25 Lis 2010 17:20 - Edytowany przez: marti 
I jeszcze jedno pytanie, czy Twoja samiczka Callochromis żerowała w czasie inkubacji?

W początkowej fazie nie, ale w daleszej części raczej tak.
A jak było u Was ?

Marcin

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 25 Lis 2010 17:27 
No właśnie u nas było tak, ze zupełnie nie pobierały pokarmu. Były wyraźnie bardzo wychudzone po inkubacji. W jednym czasie wypuściły 2 samice i miałam ponad 70 maluchów.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Lis 2010 17:40 
W jednym czasie wypuściły 2 samice i miałam ponad 70 maluchów.

Wow ! to niezła banda ;)

ciekawe jak będzie u darecki123...

M.

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 25 Lis 2010 18:04 
Tak to bardzo ciekawe. Zobaczymy:)

Marta

Autor sander
Użytkownik
#20 - Posted: 25 Lis 2010 21:46 
admin

Zapewne liczba i wielkość maluchów ma pewien związek z wiekiem rodziców...

Zapewne tak, chociaż nie wiem od czego to zależy. Może Kuba podpowie, bo u trofeusów często jest tak. ze przy dużej ilości maluchów wcale nie są znacznie mniejsze niż przy małej.


Niektóre gatunki ryb wykazują bardzo specyficzne zależności między wiekiem a jakością produktów płciowych (co równoznaczne jest z jakością potomstwa). Pstrągi tęczowe w wieku 2+ generują ikrę najgorszej jakości podczas całego swego życia (ikra ta po przeprowadzeniu tarła nie jest używana do inkubacji, kiedyś wylewana do ścieków teraz przerabiana na kawior). Nie potrafimy wyjaśnić mechanizmu tego zjawiska ale zawsze ono występuje. Wpływ na ilość i jakość potomstwa ma głównie wielkość tarlaków i ich żywienie. W żywieniu ważną rolę odgrywają karotenoidy i kwasy tłuszczowe omega. Najlepszy źródłem tych związków w jeziornym ekosystemie jest plankton gdyż tylko on ma zdolność do produkcji tych cennych kwasów, które potem wraz z nim są przekazywane kolejnym przedstawicielom łańcucha pokarmowego. Reasumując nie wiek a tempo wzrostu determinuje ilość i wielkość potomstwa u ryb.

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 26 Lis 2010 05:40 
Dzięki Kuba:)

Jak zwykle można liczyć na fachową odpowiedź:)

Marta

Autor marti
Użytkownik
#22 - Posted: 26 Lis 2010 07:48 - Edytowany przez: marti 
A ja w tej wypowiedzi Kuby czegoś nie rozumiem :

Pstrągi tęczowe w wieku 2+ generują ikrę najgorszej jakości podczas całego swego życia........Reasumując nie wiek a tempo wzrostu determinuje ilość i wielkość potomstwa u ryb.

W jednym zdaniu napisał że jakośc ikry ma związek z wiekiem, a w następnym zaprzeczył...

Poza tym sądzę że tylko niektre mechanizmy mogą być wspólne dla pstrągów i Callochromis. Głównie z tego względu, że gębacze inkubujące ikrę w pysku mają zupełnie inne ograniczenia związane z objętością pyska samicy w której ikra , a następnie młode są inkubowane.
Pstrąg i setki innych gatunków "idą na ilość" przy składaniu ikry i to jest ich kluczem do przetrwania gatunku.
U gębaczy ten klucz jest zupełnie inny. Dla mnie te dwa gatunki nie są dobrym przykładem do porównywania, przynajmniej jeśi chodzi o mechanizmy kierujące ilością ikry i wielkością potomstwa.

M.

Autor sander
Użytkownik
#23 - Posted: 26 Lis 2010 10:00 
marti wyjaśniam:

Pstrągi podałem jako przykład specyficznej zależności między wiekiem a jakością produktów płciowych. Ta specyficzna zależność występuję tylko podczas jednego sezonu rozrodczego u tego gatunku. Poza tym jednym sezonem interesujące nas kwestie są zależne od tempa wzrostu i żywienia jak wyjaśniałem wyżej i odnoszą się tak samo do Callochromis jak i Onchorhynchus bez względu na przyjętą strategię przetrwania gatunku w oparciu o behawior rozrodczy.

Wyjaśnię może jeszcze prościej. Wielkość młodych zależna jest od jakości (między innymi parametrów ikry) produktów płciowych. Produkty płciowe są wysokiej jakości gdy tarlaki są odpowiednio żywione.

Płodność ikrzyc (a także marti - ograniczenia związane z objętością pyska samicy w której ikra , a następnie młode są inkubowane) zależne są od tempa wzrostu. Przykład: samica gatunku XX w akwarium A w wieku 3+ osiągnęła 12cm i płodność 30szt ikry a samica gatunku XX w akwarium B w wieku 3+ osiągnęła 10cm i płodność 20szt ikry.

Mam nadzieję, że wszystko jest już chyba jasne marti?

Autor marti
Użytkownik
#24 - Posted: 26 Lis 2010 10:22 - Edytowany przez: marti 
sander oczywiście że jasne i jestem tego samego zdania :)
Tylko że twoje przykłady są zupełnie nieadekwatne do sytuacji.
Sytuacja jest taka, że obie samice dają potomstwo w odwrotnie proporcjinalnej ilosci do jego wielkości.
Odpowiedziałeś że dobrze karmione samice dają więcej ikry i dobrej jakości (czyli takiej z której są większe i dobrze rozwinięte maluchy).
Podałeś przykład z dwoma samicami tego samego gatunku, w tym samym wieku i ten przykład jest oczywisty i nie budzi kontrowersji.
Watpliwość pojawia się dopiero w przypadku takim jak powyżej z dwoma samicami Callochromis, czyli gdy samica "młoda, mniejsza" wypuszczająca 12 sztuk dość dużych maluchów (7 mm), oraz samica starsza i większa wypuszczająca dużo wiecej ale 2x mniejszych maluchów.
Jak tutaj odpowiedzieć, bo takie było pytanie i problem tego wątku.


M.

Autor sander
Użytkownik
#25 - Posted: 26 Lis 2010 21:25 
marti pytanie było jedno i Ty je postawiłeś mianowicie cytuję:

Zapewne liczba i wielkość maluchów ma pewien związek z wiekiem rodziców...

Ja odpowiedziałem precyzyjnie, że nie ma takiego związku i podałem adekwatne przykłady a także specyficzny wyjątek na istnienie takiego związku u tęczaków.

To, że narybek od małej samiczki był większy należy wiązać z tym, że jak sam napisałeś żerowała ona pod koniec inkubacji (młode miały dostęp do pokarmu egzogennego) u większej samiczki to nie wystąpiło. Dodatkowo mimo małej ilości ikry mogła ona zgromadzić więcej cennych składników w samej ikrze ale to mniejsze prawdopodobieństwo. Nie można w tym wypadku określić wpływu żywienia gdyż samiczki były w innych zbiornikach.

marti zawsze staram się precyzyjnie odpowiadać i podawać adekwatne przykłady. Edytując post nie poprawiałeś błędów czy literówek tylko zmieniłeś znacznie sens wcześniejszego tekstu. Wydaje mi się to nie fair play, bo mogłem nie zajrzeć do tego topic-u i wyjść na frajera.

Autor darecki123
Użytkownik
#26 - Posted: 26 Lis 2010 21:59 - Edytowany przez: darecki123 
Cześć
dzisiaj byłem świadkiem kolejnego tarła drugiej samicy callochromis z dominującym samcem,który kilka dni temu odbył tarło z największą samicą, samiec w tym czasie był niesamowicie wybarwiony a jego tańce godowe to super widok, samica urodziła ok 12 ziarenek ikry, którą teraz inkubuje, pozostałe samce siedzą zagonione za grzałką i filtrem w czasie tarła samiec odganiał wszystkie podpływające ryby calvusy, alto,naskalniki, leleupi, tarło odbyło się w tym samym miejscu co z poprzednią samicą.
ps.
ciekawe co z tego będzie???

Autor marti
Użytkownik
#27 - Posted: 26 Lis 2010 22:45 
Edytując post nie poprawiałeś błędów czy literówek tylko zmieniłeś znacznie sens wcześniejszego tekstu.

sander przepraszam, ale zmiana tekstu miała na celu uściślenie zagadnienia o które mi chodziło, a nie zastawianie jakichś pułapek.
Faktycznie postawiłem wyżej takie pytanie, Ty odpowiedziałeś ,a w ostatnim poscie wyczerpałeś temat i zgadzam sie z tym całkowicie.

Marcin

Autor darecki123
Użytkownik
#28 - Posted: 1 Gru 2010 15:20 
cześć

mam pytanko czy wasze samice callochromis podczas inkubacji ikry pobierały pokarm ? pytam ponieważ u mnie jedna samica dzielnie inkubuje ikrę siedząc cały czas między skałkami a druga samiczka pływa po całym akwarium i podskubuje pokarm oraz przesiewa sobie co jakiś czas piasek....

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 1 Gru 2010 15:38 
darecki123

Jak widać nie przeczytałeś wątku, który sam założyłeś.

Przeczytaj co napisaliśmy nieco powyżej.

Marta

Autor darecki123
Użytkownik
#30 - Posted: 1 Gru 2010 16:23 
wątek czytałem dokładnie, chciałbym natomiast aby na wyżej założony wątek wypowiedziało się szersze grono akwarystów.

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Callochromis Macrops Ndole Red Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®