Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

5ooL. TANGANIKA

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor szymek_gorlice
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Lut 2006 21:36 
Czesc mam na imie Szymek!!!!

Jestem w trakcie urzadzania akwarium-tanganika.W wiekszosci mam kupione do niego rzeczy tj.akwarium(160x50x60), i filtry 2 kanistrowe fluval404, filt podzwirkowy, filtr wewnetrzny i sterylizator uv.

nie wiem jednak do konca jak zaplanowac obsade do zbiornika?? nie jestem poczatkujacym akwarysta , mialem wiele akwariow m.in pielegnice z ameryki, pyszczaki i inne.

zalozylem juz podobny temat lecz na innym forum duzo sie tam dowiedzialem lecz ciagle odsylano mnie zebym zajzal tutaj bo tu sie lepiej znaja:):):)

wiec zaplanowalem wstepna obsade ale zaznaczam ze wstepna!!!

1.Neolamprologus leleupi 10x
2.Paracyprichromis nigrinnis 30x
3.Julidochromis regani 10x
4.Callochromis macrops Ndole 20x

wiem ze to duzo ryb moze i duzo za duzo ale ludzie mowia ze Paracyprichromis nigrinnis lepiej trzymac w duzych stadach i plywaja one w toni wodnej a reszta przebywa zazwyczaj w dolnych partiach akwarium wiec nie powinny sobie ryby wchodzic w droge a ponad to wszystkie ryby sa na ogol lagodniejsze(niz inne) wiec tym lepiej.

A co wy na ten temat myslicie doswiadczeni tanganiccy milosnicy ryb:):):):):):)

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 20 Lut 2006 21:46 
Witaj

Czytałam posty na tamtym forum i dziwię się, że chcesz zrezygnować z Calvusów i Compressicepsów.


Jeżeli do leleupi nie mam wiekszych zastrzeżeń w tej ilości to regani - to bardzo ostre ryby. 10 sztuk moze byc problemem ( oczywiscie gdy dorosna), bo z tego co wiem planujesz kupić młode ryby.

W tym akwarium 30 paracyprichromisów to tez zbyt duzo, one rosną do 10-12 cm. Zbyt przegęścisz akwarium. Będziesz miał problem z biologią i agresją niektórych odmian (regani, callochromis).

Callochromis tez uważam, że planujesz ich zbyt duzo. To terytorialne ryby i możesz mieć problem (10 sztuk max).


Co Ty na to?

Marta

Autor Grzegorz Z
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Lut 2006 21:51 
Szymek, ziomku !, jak już rybki sie zadomowią chetnie obejrzę. Mieszkam w Moszczenicy koło Gorlic (pochodzę z Gorlic i prawie całe życie tam mieszkałem).
Niestety nie doradzę w sprawie obsady , ponieważ jestem jedynie zagorzałym trofciarzem. Serdecznie pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 20 Lut 2006 21:51 
Z gorlic nie tak daleko do Krakowa do naszej firmy. Pzryjedź oglądnij kilka możliwości obsady takiego zbiornika. Łatwiej Ci będzie zadecydować. Zobaczysz te ryby dorosłe, ryby z odłowu wpełnej wielkosci i krasie.

Marta

Autor szymek_gorlice
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Lut 2006 21:52 
tak na pewno bede kupowal mlode ryby!!!!
Co do Calvusów i Compressicepsów boje sie ze nie odchowam mlodych.

tak lepiej??

1.Neolamprologus leleupi 10x
2.Paracyprichromis nigrinnis 20x
3.Julidochromis regani 6x
4.Callochromis macrops Ndole 10x

tylko moze btm w takim wypadku jeszcze cos dodal???

co myslicie na temat ksiezniczek ale one chyba zbyt agresywne by byly moze macie jakies ciekawe rybki na glowie zeby pasowaly do reszty????

Autor szymek_gorlice
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Lut 2006 21:56 
ty grzesiek jak bede mial juz zbiornik to chetnie zapraszam!!!!

A ty sie jeszcze uczysz w jakiej szkole albo cos bo ja narazie chodze do kromera:(:(:(

A na zakupy sie do krakowa napewno wybiore!!! Choc niektore gatunki dostane u siebie w Gorlicach ale niestety tylko leleupi i regani po reszte jak juz wspomnialem jade do krakowa!!!!

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 20 Lut 2006 21:58 
Z księżniczkami jest różnie, raczej nie polecam w tym układzie.

A dlaczego masz nie odchowac młodych calvusówm ryby dobrze prowadzone są raczej bezproblemowe. Musza dobrze dostawać jeść ( mięsko!!!) i raczej nie ma problemu.

Marta

Autor szymek_gorlice
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Lut 2006 22:01 
aha zle napisalem raczej nie odchowam innych mlodych ryb.

moze macie inne propozycje obsady ale nie trofeusy-nie stac mnie:(:(:(

Autor tooold
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Lut 2006 22:08 
moze macie inne propozycje obsady

z jednej strony piszesz,że nie jesteś początkujący, z drugiej nie wiesz co byś chciał mieć .
Wybacz ale dla mnie takie porady to strata czasu - gdybyś miał jakiś gatunek i chciał do niego coś dodać to widziałbym sens w takim doradzaniu, ale tu tylko : a może calvusy, a może chalinochromisy, a może .....

ja Ci w takimrazie poradzę tak - daj duże stado Paracyprichromis nigripinnis i nic poza tym .Potem zobaczysz co ewentualnie dalej.

Autor szymek_gorlice
Użytkownik
#10 - Posted: 20 Lut 2006 22:14 
znaczy najbardziej mi by pasoweala ta obsada:


1.Neolamprologus leleupi 10x
2.Paracyprichromis nigrinnis 20x
3.Julidochromis regani 6x
4.Callochromis macrops Ndole 10x

tylko chcialbym cos jeszcze dodac i dlatego sie pytam moze ktos mi pomoze jak ty nie chcesz to trudno moze mi pomoze ktos inny znalazl sie wlasnie na porzednim forum taki koles drozd ktory mi bardzo duzo pomgl i odeslal mnie z tamtego forum na to za co mu jestem bardzo wdzieczny:):):)

Autor Grzegorz Z
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Lut 2006 22:51 
Szymek, Ty SIĘ UCZYSZ, a ja UCZĘ. Kromera skończyłem jakieś 17 lat temu. Na prywatne pogaduszki zapraszam poza forum. Mój email - grezal@tlen.pl.


Zanim zdecydujesz się na obsadę koniecznie zobacz ryby u Marty. Wiem skąd pochodzą ryby w sklepie naprzeciwko szkoły ( ????). Lepiej kup ryby u Marty.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 20 Lut 2006 22:51 
Korzystając z odpowiedzi Tooold'a powiem tak: to Ty masz wiedzieć co chcesz. Kup coś, na co jestes zdecydowany a potem dobieraj resztę obsady.
Może zamiast wciąż pytać to poczytaj, co? A jest co czytać, oj jest...

Robert

Autor drozd
Użytkownik
#13 - Posted: 20 Lut 2006 23:44 - Edytowany przez: drozd 
Szymek, cieszę się że tu w końcu dotarłeś :-) jesli twoja Tanganika ma wystartować to oprócz nazwijmy to "pracy własnej" to późniejsze kosultacje na tym forum są bezcenne... zastanów się czy może jednak para calvusów nie mogłaby pływac w twoim akwa :-)

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 21 Lut 2006 00:58 
Witam!!!
Na wstępie witam na forum. Dziwnie sie składa ale połowa mojej rodziny to Gorlice i Owczary, a ja wylądowałem nad samiutkim morzem.
Jeżeli chodzi o pomoc i doradztwo. Szymku w pewnym sensie tooold pomógł Ci - widać że nie jesteś jeszcze do końca zdecydowany i to jest zrozumiałe, ale taka mieszanina różnych gatunków może spowodować tylko zamieszanie w akwarium. Może rzeczywiście warto jest skupić sie na jednym, dwóch gatunkach i obserwować. Łatwiej jest urzadzic akwarium pod takie gatunki i później wyciągnąć z tego wnioski ew. co jeszcze.
Przede wszystkim należy sie dobrze zapoznać z rzetelnymi opisami gatunków. Czy przypadkiem nie będą sobie one po jakimś czasie wchodziły w drogę, o czym pisała Marta.
No cóż teraz konkretniej.
Z mojej praktyki mogę sie domyślać że z Julidochromis regani zostanie ci para (duża agrsja wewnątrzgatunkowa). Samica wybiera sobie samca. Są to jedne z największych naskalników. Nie polecałbym łączenia tego gatunku z Lamprologus brichardi. Walka o rewiry i później duża agresja księżniczek przy wychowywaniu młodych. Nelamprologus leleupi równiez jest dość agresywny w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku. Jak widzę wybraleś w przewadze ryby z popularnie zwanych "szczelinowców". Callochromis macrops to duża ryba i potrzebuje dość dużo wolnego miejsca do pływania. Sa to pielegnice piaskowe. Samiec podczas tarła może być dość zaborczy i kopie kopce. Paracyprochromisy to spokojne ryby (czyli przeciwieństwo poprzednich). Lubia przebywać w stadzie. W odróżnieniu od Cyprochromisów lubią przebywać również w niższych partiach akwarium (tak przynajmnie bylo u mnie). Moim zdaniem należy rybom stworzyć takie warunki aby mogły sie spokojnie rozmnażać i obserwować ich niczym nie zakłócone zachowanie i to jest ta "sztuka". Nie sztuką jest wpuścić do akwarium dużo różnych ryb i jakoś tam będą żyły, a z czasem i tak sie będą wybijać.
Proponuję na wstepie zapoznać sie z dobrymi opisami gatunków, popytać konkretniej na forum o wybrane przez Ciebie Szymku gatunki (uwagi co do hodowli), zobaczyć w miarę możliwości ryby na żywo (np. w Krakowie) i wtedy podjąć decyzje . Unikniesz wtedy moim zdaniem nieprzewidzianych problemów z rybami.
Pozdrawiam Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 21 Lut 2006 11:17 
Uzupełnienie mojego posta. Myśląc o wpuszczeniu do akwarium ryb preferujących skały i szczeliny robimy to kosztem dna. Julidochromisom i Neolamprologusom właśnie taki wystrój akwarium odpowiada i robi sie to kosztem powierzchni dna. Pytanie : co wtedy z Callochromisami? One uwielbiaja duże powierzchnie piasku, wolnego od skał.

Leszek

Autor szymek_gorlice
Użytkownik
#16 - Posted: 21 Lut 2006 11:35 
ja chcialbym miec najbardziej te ryby co napisalem powyzej i wiem ze ryby n.leleupi i j.regani wykazuja duza agresje wewnatrzgatunkowa i na poprzednim forum milem tak dobrane ryby:

1.Neolamprologus leleupi 6x
2.Altolamprologus Compressiceps 4x zostawie tylko pare
3.Altolamprologus Calvus 4x zostawie tylko pare
4.Neolamprologus Sexfasciatus Mpimbwe Gold 4x zostawie tylko pare
5.Paracyprichromis nigrinnis 10x
6.Julidochromis regani 4x zostawie tylko pare
7.Callochromis macrops Ndole 10x

ale po dluzszych konsultacjach doszedlem do wniosku ze to za duzo gatunkow wiec chcialem ja zredukowac!!!!

chcialem napisac na tym forum jak proponowal drozd ale mi sie pomylilo i napisalem w www.tropheus.pl a tam doradzili mi zebym mial naskalnikow regana i szczelinowcow leleupi od 8 do 12 sztuk bo ich wogole nie bedzie widac a Paracyprichromis nigrinnis 30-40 sztuk wiec troche zglupialem!!

Ale raczej chcialbym trzymac te ryby i z tego co czytalem to naskalnikkom i szczelinowcom zyje sie dobze razem i nie wchodza sobie w droge. Paracyprichromis nigrinnis zyja w toni wodnej wiec wiekszosci ryb nie przeszkadzaja a Callochromis macrops Ndole grzebia sobie w piasku i to nad dnem spedzaja wiekszosc czasu. Weic wedlug mnie chyba sie to wszystko klei ale jeszcze musze sobie o nich poczytac bo narazie wszystkiego nie zdarzylem:):):):)

Wiec z tego co mowicie lepiej juz nic nie dokladac????a regani i leleupi kupic po 4 sztuki i zostawic 1 pare?

Autor szymek_gorlice
Użytkownik
#17 - Posted: 21 Lut 2006 11:40 
postaralbym wydzielic strefe dla naskalnikow i szczelinowcow jako skalki itd i duza piaszczysta strefe dla Callochromis macrops Ndole. ale mam juz jeden problem bo mam juz filtr podzwirkowy wiec nie moge miec piasku czy drobny zwirek im nie bedzie przeszkadzal jak bardzo to zrezygnuje z tego filtra z czego czytalem(a jest tego dosc o nich malo) pisze ze preferuja pisek bo lubia przesiewac kopac dolki itd. A wy macie jakies z nimi doswiadczenia musi byc piasek???

Autor duch
Użytkownik
#18 - Posted: 21 Lut 2006 11:55 
Wita,Szymek!Naprwdę najpierw poczytaj,a potem zestawiaj obsadę i licz na rady innych.Odnoszę wrażenie,że masz mdłe wyobrażenie o rybach,którer planujesz mieć.Już im współczuję!Mam jednak nadzieję,żę najpierw coś się o nich dowiesz,a potem kupisz,a nie odwrotnie!!!!Andzrej.

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 21 Lut 2006 12:39 
Jeżeli chodzi o Twoja obsade to nie ja raczej zrezygnowałbym z Callochromisów i Paracyprochromisów. Reszta to mozna powiedzieć same "skalniaki", ale i tak moim zdaniem jest ich sporo.
Czy Neolamprologus Sexfasciatus juz sie u Ciebie rozmnazał?
Jak sam napisałeś naskalniakom i szczelinowcom żyje sie dobrze, ale kiedy jak są maluchami i mlodzieżą. Czy te gatunki rozmnażały sie u Ciebie? Chcąc mówić o wspólnym bytowaniu tych gatunków w akwarium należy wziąść pod uwage ich potrzeby przy wychowywaniu młodych. Stąd moje pytanie np. o N. Sexfasciatus który posiada bardzo duzo narybku. Do tego Julidochromis (u mnie miały ok.80-100 sztuk narybku, dorosła samica), a co z reszta?
Callochromisy są to typowe pielęgnice piaskowe. Przeczesują piasek cały czas. Odsysaja pokarm z piasku.
Jak widze wybierając ryby do swojego akwarium trzymasz sie zasady "układ doboru gatunków w strefach akwarium góra-srodek- dno", czyli wszystkie strefy akwarium zajete. Ten uklad stosowany jest przeważnie do ryb popularnie zwanych "ozdobnymi". W przypadku ryb z jeziora Tanganika nie dokońca on sie sprawdza. Ryby te maja swoje potrzeby i taki poddzial mija sie z celem. Chcąc hodować ryby z Tanganiki należy brać pod uwagę ich potrzeby pokarmowe, temperament, wymagania do rozmnażania, urzadzenie zbiornika itp.
Czy masz pewność że np. spokojne Paracyprochromisy nie będą atakowane przez np. N. Sexfasciatusy podczas wychowywania mlodych? Pamiętaj że akwarium to bardzo ograniczona przestrzeń życiowa dla ryb. Na takim małym obszarze może dochodzić do wielu niekontrolowanych zjawisk i agrsji przecież wszystkie ryby walczą o swój "kawałek podlogi" potrzebny im do rozmnażania. Szczelinowce nie należa równiez do małych rybek, to należy również brac pod uwagę. Patrz jak ryba będzie za rok, dwa a nie jaka jest teraz.
Leszek

Autor szymek_gorlice
Użytkownik
#20 - Posted: 21 Lut 2006 13:02 
no nie teraz to juz wogole nie wiem co trzymac????

Myslalem ze latwo mi bedzie wybrac obsade do 5oo litrowego zbiornika ale widze ze to nie bedzie jednak takie latwe:(:(:(

Czyli jak te ryby do siebie wogole nie pasuja to musze sie widze zastanowic nad inna obsada a szkoda bo tamte rybki bardzo mi sie podobaja

Faktycznie kierowalem sie tez obsadzaniem zbiornika tak aby zasiedlic wszystkie regiony w akwarium ale patrzylem tez na zachowanie, czym sie ozywiaja czy nie nastreczaja wiekszych problemow ale w takim razie jak zle dobralem na co mam zwracac szczegolna uwage w doborze ryb do zbiornika zeby tym razem wszystko bylo ok???

Szkoda ze nmie moge miec tej obsady co proponowalem ale tam rufus1 juz nie bylo Neolamprologus Sexfasciatus Mpimbwe Gold bo to byla stara obsada z porzedniego forum:):):)

Moja ostatnia proponowana obsada to ta wyzej podana:):):)

Autor szymek_gorlice
Użytkownik
#21 - Posted: 21 Lut 2006 13:41 
wyczytalem ale juz nie pamietam gdzie bo tak duzo tych artykolow ze w 600 litrowym zbiorniku gosc trzyma frontosy, Altolamprologusy i ksiezniczki taki uklad jest nawet spoko ale ksiezniczki zbyt szybko zdominowalyby sobie akwarium bo z tego co wiem je sie tylko choduje w jednogatunkowych akwariach a ten gosc co napisal ze ma taka obsade to chyba musza byc bardzo mlode ryby

Ja nie znalazlem nic ale moze mozna jednak chodowac jakies ryby z ksiezniczkami?????

Autor Saint
Użytkownik
#22 - Posted: 21 Lut 2006 14:01 
Witam
Z ksiezniczkami mozesz trzymac ryby z rodzaju julidochromis badz altolamprologus sa na tyle "silne" aby nie dac sie zdominowac przez ksiezniczki pozatym 500l daje ogromne mozliwosci co co obsady i tak jak radzili inni poczytaj wybierz jeden gatunek ktory najbardziej tobie sie podoba i do niego dobieraj pozostala obsade
Mirek

Autor Saint
Użytkownik
#23 - Posted: 21 Lut 2006 14:02 
jeszcze jedno dlaczego ksiezniczki zyskaly miano ryb malo towarzyskich
u mnie sa lagodne jak przyslowiowe baranki
Mirek

Autor tasma
Użytkownik
#24 - Posted: 21 Lut 2006 14:13 
A moze tak jak Marta proponowala wybierzesz sie do Krakowa i tam w konsultacji z Marta (i pod wrazeniem ryb, ktore u niej zobaczysz) wybierzesz obsade.
Przemek

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 21 Lut 2006 14:19 
Szymek jak widać wszsytko by chciał mieć w swoim akwarium. Jeżeli wreszcie zdecyduje sie na jeden gatunek i poobseruwje jego zachowania, sam zobaczy na czy polega jego błąd.

Jak na razie wybierasz obsadę, a nie powiedzałeś nam jak urządziłeś Szymku akwarium. Przeciez to ważne inaczej zabudowujemy akwarium dla Callochromis, inaczej dla szczelinowców.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 21 Lut 2006 14:28 
Jezeli moge cos zaproponować : nie sugeruj sie tylko jednym artykulem co kto trzyma i z jakimi rybami. Hoduje ryby juz jakiś czas i różne "dziwne rzeczy czytałem". Jeżeli taka samą informacje znajdziesz w 8 artykulach na 10 to mozna wtedy ew. przemysleć ten problem ze jest to odpowiedni dobór gatunkow. Np. Księżnieczka z Burundii "słynie" ze swojej agresywności wobec innych ryb podczas wychowywania młodych. Potrafi odgryzać płetwy innym gatunkom, a tu jak pisze Marcin u niego jest inaczej. Pytanie: dlaczego?Jeżeli zdecydujesz sie na ten gatunek to zapewne kilku innych hodowców podzieli sie z Tobą swoimi uwagami. Oczywiście pisząc księżniczka mam na myśli gatunek N. brichardii, gdzie np. N. sp. Daffodil (księżniczka zlota tak chyba na nią mówią) jest dużo spokojniesza. Gatunki o podobnym temperamencie i zwyczajach (pokarm, rozmnażanie) mozna trzymać razem. Im wiekszy zbiornik tym lepiej, ale należy mieć na uwadze ilość ryb w zbiorniku. W akwariach z rybami z Tanganiki ważna jest długość zbiornika i szerokość, czyli powierzchnia dna. Wysokośc jest mniej ważnym parametrem (no może z małymi wyjątkami).
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 21 Lut 2006 14:31 
Marta wspomniała o bardzo ważnej rzeczy.
Leszek

Autor szymek_gorlice
Użytkownik
#28 - Posted: 21 Lut 2006 15:29 
Teraz raczej nie wybiore sie do krakowa bo nie mam jak wprawdzie sa ferie ale dopiero co wrocilem z Warszawy

No dobrze wiec wybiore 1 gatunek dokladnie sie o nim wszystkigo dowiem i wytedy poszukam ryb ktore moglbym z nimi trzymac.

Po glowie mi chodza 2 gatunki i na 100% zdecyduje sie na jeden z nich zeby juz nie gramolic to sa ksiezniczki czyli chodzi mi o N. brichardii lub jakis rodzaj pielegnic piaskowych.

No takrze teraz sobie poczytam a potem na[pisze co bym wolal choc juz na wstepie kusza mnie bardziej pielegnice piaskowe bo oprocz ciekawego rodzaju zdobywania pokarmu mozna trzymac z nimi wiecej ryb np. w toni wodnej:):):)

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 21 Lut 2006 15:31 
A wystrój co palnujesz? lub co masz juz przygotowane?

Marat

Autor szymek_gorlice
Użytkownik
#30 - Posted: 21 Lut 2006 15:31 
akwarium przebuduje sie na potrzeby ryb:):):):) bo w koncu to one sa w nim najwazniejsze:):):)

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / 5ooL. TANGANIKA Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®