Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

pomoc w doborze obsady

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor maniek240676
Użytkownik
#1 - Posted: 25 Paź 2010 13:03 
Akwarium 225x60x50 szer. W chwili obecnej multipki 2+3. Julidochromis dickfilda 2 szt. leleupi 4szt dziś dojdą 2 dodatkowe w celu rozladowania agresji. 100 sztuk muszli winniczka i 22 większe podobne nie wiem co w nich żyło. W tym tygodniu dojdzie 6-8 sztuk lamprologus hecqui. Przyznam szczerze że leleupi mnie nie urzekły i ewentualnie je wyeksmituje. i teraz pytanie czy i jakie można by było dodać ryby do obsady. Myślałem o lamprologus calipterus ale nie wiem czy 3 gatunki muszlowców dadzą radę w tym akwa choć jest duże. Podobają mi się neolamprologus kochanie i mam możliwość kupić 6 sztuk. Chciałbym jakiś większy gatunek. Co można by dodać do muszlowców.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 25 Paź 2010 13:52 
Witaj

Czy Ty przemyślałeś wcześniej obsadę czy tylko wrzucasz to co CI się podoba? Niestety odnoszę dokładnie takie wrażenie.

Zbiornik z przypadkową obsadą raczej nie będzie najlepszym pomysłem.


Podobają mi się neolamprologus kochanie A co to jest?

Marta

Autor maniek240676
Użytkownik
#3 - Posted: 25 Paź 2010 14:27 
Wiem że jest trochę przypadkowa. Multipków miało nie być ale już są. Więc wracając do pytania czy neolamprologus sexfasciatus mógłbym do tego zbiornika dołożyć lub lamprologus calipterus. Co w wyżej wymienionej obsadzie nie gra? Czego się ewentualnie pozbyć? Na leleupach mi nie zależy.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 25 Paź 2010 14:59 - Edytowany przez: admin 
Łączysz przypadkowo ryby.

Dla calliperusów najlepsza jest "niecka" z towarzyszącymi gatunkami.

Masz reasumując: multiki, dickfeldi, leleupi. Dokładasz agresywne hecqui i jeszcze myślisz o czymś innym?

Zaplanuj albo nieckę, albo grupę ryb takich jak: Altolamprologus, multifasciatus, dickfeldi, a do tego w toni grupę cyprichromisów.

Jak chcesz sexfasciatusy to raczej nie dodawaj hecgui. Ogranicz liczbę gatunków do 2-3 w skałach i na piasku i czegoś w toni.

Nie dokupuj ryb "bo masz możliwość".

Marta

Autor maniek240676
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Paź 2010 15:05 
dzięki za podpowiedź. czyli zostaje to co jest. Dojdą hecqui. z czasem zamiast leleupów wprowadzę alto prawdopodobnie i coś w toń.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 25 Paź 2010 15:30 
Przeczytaj to co napisałam dokładnie.

Ja nie dołożyłabym hecqui do tej obsady. To bardzo agresywne ryby.

Napisałam: 2-3 gatunki w skale i na piasku razem! Jak usuniesz leleupi i dodasz alto to będzie już full. W toni cyprichromisy.

Skały muszą tworzyć wyraźne rewiry dla alto i dickfeldi. Na piasku muszle i multiki.

Marta

Autor maniek240676
Użytkownik
#7 - Posted: 26 Paź 2010 09:19 
Dzięki marto za pomoc, zrezygnowałem z hecqui. Zostają multipki.

Autor marcino8819
Użytkownik
#8 - Posted: 13 Mar 2011 21:08 
Witam, mam nadzieje ze ktos mi pomoze w doborze rybek do mojego akwarium. Mam zbiornik o wymiarach 150x50x60, mam w nim 2 sztuki dickfeldi i dwa ocellatus gold zamierzam jeszcze dokupic 2 sztuki. I moje pytanie czy moge trzymac z moimi ocellatusami muszlowce wielopregie czyli Neolamprologus multifasciatus ktore zamierzam kupic i ile najlepiej sztuk. Prosze o pomoc np Pania Marte:) z gory dziekuje za pomoc i bardzo goraco pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 14 Mar 2011 08:46 
A jaką masz koncepcję całości akwarium? Czy będzie coś w toni? To spory zbiornik.

Marta

Autor marcino8819
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Mar 2011 13:56 
Myslalem nad stadkiem Cyprichromis Leptosoma Kigoma, ale najbardziej dreczy mnie czy bede mogl miec razem ocellatus gold i multifasciatus? Głownie nastawilem sie tylko na muszlowce.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 14 Mar 2011 14:27 - Edytowany przez: admin 
W tak dużym zbiorniku, przy odpowiednim podziale akwarium na terytoria, dla mnie bez problemu możesz mieć oba gatunki:)

Marta

Autor marcino8819
Użytkownik
#12 - Posted: 14 Mar 2011 15:40 
Dziekuje bardzo za pomoc:)

Autor marcino8819
Użytkownik
#13 - Posted: 22 Mar 2011 19:44 
Pani Marto, mam 2 muszlowce wielkookie i 6 sztuk Neolamprologus caudopunctatus zamiast wielopregich. Chcialbym dozucic jeszcze 3-4 sztuki calvus black co Pani na to? Zastanawiam sie czy calvus niebedzie przeszkadzal w rozmnazaniu sie muszlowcow?

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 22 Mar 2011 19:58 
Jak zagospodarujesz odpowiednio strefy skalne to para Alto powinna nieźle funkcjonować. Ale młodych muszlowców raczej nie uchowasz.

Marta

Autor marcino8819
Użytkownik
#15 - Posted: 22 Mar 2011 20:38 
Tak mysle ze jak ktorys z muszlowcow zlozy ikre to przeniose samice wraz z ta muszla do innego akwarium co Pani o tym mysli?

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 23 Mar 2011 05:34 
Dla mnie nie jest to najlepszy pomysł i samiec i samica opiekują się ikrą i narybkiem, przynajmniej na początkowym etapie po wykluciu. Samiec bardziej broni terytorium, a samica wachluje ikrę i pilnuje narybku.

Dla mnie zatracisz w ten sposób najlepsze obserwacje.

Marta

Autor marcino8819
Użytkownik
#17 - Posted: 23 Mar 2011 20:40 
To moze zrobie tak ze dopiero jak mlode sie wykluja przelowie je, skoro samiec pilnuje terytorium to raczej odpedzi calvusy? Bo z trgo co widzialem ma duzy temperament.

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 24 Mar 2011 10:01 
To moze zrobie tak ze dopiero jak mlode sie wykluja przelowie je

To może być trudne, ale spróbuj.

Marta

Autor Guezmir
Użytkownik
#19 - Posted: 28 Mar 2011 13:40 
Jeśli można proszę o poradę.
Robię aktualnie mała rewolucję akwarystyczną, rezygnuję z 240L na rzecz 126L o rozmiarach dna 80x35 cm. Chcę hodować ryby z Tanganiki, a jako że urzekło mnie piekno n.caudopunctatusów i n.meeli, mam prośbę o radę.
Czy mogę hodować po parce tych ryb w akwarium o takich rozmiarach?
Czy jeśli wydzielę im rewiry, zapewnię kryjówki z muszli i skał będzie szansa na odchowanie potomstwa?

Moge oczywiście wybrać akwarium jednogatunkowe, z tego co czytałem mój baniak powinien wystarczyć dla dwóch par n.meeli. Czy starczy miejsca dla dwóch par n.caudopunctatus?

Dziękuję.

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 28 Mar 2011 14:55 
Moge oczywiście wybrać akwarium jednogatunkowe, z tego co czytałem mój baniak powinien wystarczyć dla dwóch par n.meeli. Czy starczy miejsca dla dwóch par n.caudopunctatus?

Rozumiem że albo, albo?

Wg mnie 2 pary caudopunctatus powinny żyć bez problemu, o ile rozdzielisz im rewiry. Oczywiście mówię o parach rozmnażających się. Niedobrane w pary ryby i nie mnożące się mogą żyć w większej ilości.

Jednak z moich obserwacji wynika, ze te ryby czują się najlepiej w dużych zbiornikach, wtedy o wiele łatwiej dobierają się w pary i mnożą.

Marta

Autor Guezmir
Użytkownik
#21 - Posted: 28 Mar 2011 15:26 
Tak, tak "albo, albo" :)

Nie wiem po prostu na co się zdecydować.

Najciekawiej prezentowałaby się mieszanka, czyli para meeli + para caudopunctatus. Czy w przyszłości będę mógł coś dorzucić do tej obsady?
Na przykład parę meleagris, ocellatus, brevis, albo telmatochromis vittatus?
Czy wprowadzanie nowych ryb w momencie gdy mieszkańcy się zadomowili ma jakikolwiek sens?

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 28 Mar 2011 15:59 
Obawiam się, ze najbezpieczniej jest mieć dwie pary L. caudopunctatus. O innych rybach, które wymieniłeś zapomnij - nie ten litraż. A mieszanka dwóch gatunków? nie wiem czy meeli i caudopunctatusy to dobre połączenie. Oba gatunki mają duży temperament i są bardzo terytorialne.

Marta

Autor Guezmir
Użytkownik
#23 - Posted: 28 Mar 2011 16:02 
Dziękuję za pomoc.

Autor Guezmir
Użytkownik
#24 - Posted: 28 Mar 2011 17:45 - Edytowany przez: Guezmir 
Wrócę jeszcze jesli można do potencjalnej obsady mojego akwarium 126L.
Czy połączenie caudopunctatusów z jakąś odmianą alto byłoby lepszym rozwiązaniem? Albo meeli i alto?

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 28 Mar 2011 19:27 
Które alto - shell czy normalne formy?

Marta

Autor Guezmir
Użytkownik
#26 - Posted: 28 Mar 2011 19:46 
Pani Marto,
właśnie o to chodzi, że chce się zdać na pani, lub innych doświadczonych "maniaków" podpowiedzi :)

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 28 Mar 2011 19:49 
Ja zrobiła bym jednogatunkowy zbiornik:))

Marta

Autor Guezmir
Użytkownik
#28 - Posted: 28 Mar 2011 19:53 
Bardzo dziękuję :)

Autor Guezmir
Użytkownik
#29 - Posted: 18 Kwi 2011 10:58 
Witam ponownie.
Ostatni tydzień spędziłem w Warszawie i trafiłem w jednym ze sklepów na L.ocellatus gold (podobno f1). Mieli ostaqtnie 3 sztuki, zdecydowałem się je zakupić.

W związku z tym, że w moim akwa zamiast n.caudopunctatusów pojawiły się l.ocellatusy, jeszcze raz proszę o radę odnośnie ewentualnego uzupełnienia obsady. Mam boki akwa o powierzchni dna 80x35cm zawalone otoczakami. Czy w zwiazku z tym znalazłoby się według Was miejsce dla jakichś alto, lub julido?

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 19 Kwi 2011 07:55 
Mieli ostaqtnie 3 sztuki, zdecydowałem się je zakupić.

Ciekawa jestem jaki układ płci kupiłeś?

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / pomoc w doborze obsady Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®