Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Cyprichromis

Autor darecki123
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Lis 2010 16:32 
Cześć

W związku z planowanym zakupem cyprichromisów mam pytanie który gatunek osiąga najmniejszy rozmiar? pytam ponieważ dysponuję standardowym akwarium 450l, chodzi mi aby rybki się dobrze czuły , i drugie pytanie ile sztuk kupić do mojej 450-tki

dzięki za sugestie.

Autor sander
Użytkownik
#2 - Posted: 13 Lis 2010 17:33 
Ostatnio dostałem stadko dzikich Paracyprychromisów i są tak duże, że do krótszego akwarium niż 150cm bym ich nie proponował. Może warto więc pomyśleć o Paracyprichromis?

Autor darecki123
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Lis 2010 19:29 
paracyprichromis odpadają jestem zdecydowany na cyprichromisy

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 13 Lis 2010 19:47 
Najspokojniejsze, chociaż nie najmniejsze są C. zebra Zonatus. Te w ilości 12-15 sztuk możesz mieć.

Najmniejsze są C. leptosoma, ale za to bardzo agresywne.

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#5 - Posted: 13 Lis 2010 21:22 
Witam,

Ja posiadam u siebie w 450 cyprichromis jumbo yellow head. Kupiłem ich 20 sztuk. Na tą chwilę pozostało jedynie 9 osobników. 3 samce i 6 samiczek. Ryby maja od 12 do 8 cm. Jeden dominant, który skupił wokół siebie pięć samiczek. Dwa pozostałe samce są ganiane po akwarium. No i jeszcze jedna samiczka, która jest "wierna" jednemu z uległych samców.
Tak więc jak planujesz cyprichromisy to zacznij od większego stada, które przeprowadzi naturalna selekcję.

Pozdrawiam
Jaosh

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 13 Lis 2010 21:25 
Piotrze,

Przy rybach z odłowu nigdy nie straciłam ani jednego osobnika z powodu walk. Są agresywne, ale się nie zabijają. Nie miałam innych pokoleń i o tym nie mogę pisać.



Marta

Autor policmen
Użytkownik
#7 - Posted: 13 Lis 2010 23:14 
Witam serdecznie.
Jeśli chodzi o C. leptosoma muphulungu jestem już od dluższego czasu posiadaczem stada w ilości okolo 15 szt dorosłych i kilkunastu sztuk młodzieży. Ryby pływają w zbiorniku o wym. 150X60X60 wraz z 6 osobnikami Cyathopharynx foai Mbita zakupionymi dzięki uprzejmości Pani Marty. Stado C. leptosoma jest w układzie 5 samców i 10 samic. Obecnie jak i od początku nie mam problemów z agresją wewnątrzgatunkową jak i w stosunku do ryb innego gatunku. Drobne utarczki między samcami zdarzają się w trakcie tarła. Tu moje pytanie czy inni koledzy lub koleżanki zaobserwowaliście aby wasze ryby podchodzily do tarła stadnie. U mnie jeśli dojdzie do tarla zazwyczaj jednocześnie podchodzi do niego 5 lub 6 samic. A tak powracając do tematu. Moim skromnym zdaniem jest wielka różnica między rybami z odlowu a rybami pochodzącymi z hodowli krajowych. Ryby z odłowu zawsze będą mialy silniejszy instynkt samozachowawczy natomiast kolejne pokolenia urodzone w niewoli częściowo go tracą. Ryby z tego biotopu wielokrotnie wprawiały mnie wręcz w oslupienie swoim zachowaniem. Jakiś czas temu w akwarium wraz z C. leptosoma pływały tropheusy ikola, których posiadaczem bylem wcześniej. Nadmieniam, że tropheusy wychowały się same odżywiane byly tylko pokarmami pochodzenia roślinnego OSI, HIKARI, DAINICHI i co jakiś czas cyklopem i solowcem. Po zadomowieniu się C. leptosoma i kilku udanych tarlach gdzie dochowałem się szczęśliwie narybku zauważyłem jak dwa dorosłe samce T.ikola doslownie polowały na narybek. Gdy ten był już większy i sam potrafil uciec napastnikom prześladowcy goniąc i uderzając w samice C. leptosoma noszące narybek zmuszaly je do wypuszczenia maluchów lub wyplucia ikry bądź larw. W swojej kilkuletniej zabawie w akwarystyce nie spotkałem się wcześniej z takim zachowaniem tych ryb. Myślę, że bez problemów możesz w takim akwarium trzymać okolo 15-20 szt tych pięknych ryb i nie powinno to przeszkadzać im nawzajem. Moja rada abyś tylko zadbal aby było tam kilka samców co znacznie zmniejsza agresję gdyż rozklada się ona na kilka osobników.
Pozdrawiam Artur.
Ps.
No i Pani Marto jak rozmawialiśmy we Wrocławiu w końcu się odwarzylem wtrącić swoje pięć groszy :)

Autor jaosh
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Lis 2010 09:41 
Przy rybach z odłowu nigdy nie straciłam ani jednego osobnika z powodu walk. Są agresywne, ale się nie zabijają. Nie miałam innych pokoleń i o tym nie mogę pisać.


I w to wierzę. Bo odłowów innych trochę mam i w momencie utarczki to ryby wiedzą kiedy dać sobie na wstrzymanie.

Co dziwniejsze moje cyprichromisy jeszcze nie doczekały się maluchów. Dominant jest wybarwiony. Dwoi się i troi przed "dziewczynami" ale jego wyczyny i stroszenie płetw nie zrobiło jeszcze wrażenia na płci "pięknej".

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 14 Lis 2010 11:16 
policmen

Miło, że wreszcie coś napisałeś:)

Piotrze,

Ile teraz mają Twoje ryby?

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Lis 2010 11:29 
Ryby maja ponad rok. Samce ok 10-11 cm, Samice maja ok 9 cm. Tak jak pisałem wcześniej. Samce są aktywne, wybarwione i co chwila stroszą się przed samiczkami. Natomiast samiczki jak na razie nie wykazują zainteresowania.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 14 Lis 2010 11:49 
Dziwne, ale być może ryby stresują się towarzystwem innych. Wg moich obserwacji młode pokolenie trzymane bez rodziców dojrzewa wcześniej niż gdyby były razem.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 14 Lis 2010 15:36 
policmen

Tu moje pytanie czy inni koledzy lub koleżanki zaobserwowaliście aby wasze ryby podchodzily do tarła stadnie

To jest naturalne zachowanie "gębaczy ławicowych". Potwierdzają to zdjęcia ryb z jeziora na których widać liczne ławice inkubujących samic.

Autor jaosh
Użytkownik
#13 - Posted: 14 Lis 2010 21:31 
Dziwne, ale być może ryby stresują się towarzystwem innych. Wg moich obserwacji młode pokolenie trzymane bez rodziców dojrzewa wcześniej niż gdyby były razem.

Obsadę mojego baniaczka znasz. Może wśród ryb są jacyś agresorzy, których Cyprisy się boją. Ja tego nie zauważyłem. Faktem jest jednak to, że ubyło mi 11 sztuk. Wtedy były jeszcze młode. Teraz mają wymiary i może to pohamowało stręczyciela. Tylko kto nim może być? One zajmują górna strefę akwarium. Reszta ryb "siedzi" wśród kamieni. Druga sprawa jest taka, że to rodzeństwo jest i tu znowu stawiam pytanie jak to jest wśród rodzeństwa.

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 15 Lis 2010 06:18 
Chodziło mi Piotrze o to, że jak masz same młode ryby to rozmnażają się znacznie szybciej niż gdyby były ze swoimi rodzicami. W takim wypadku nawet 5-6 cm osobniki (a takie widziałam u siebie) mogą mieć młode.

Wczoraj przeglądałam swoje obsady i:

w zbiorniku z Greenwodochromis chrystyi, T. benthicola, julidami nosi kilka samic C. z Komakonde.

C. pavo inkubują w towarzystwie Limnochromis auritus, N. savoryi.

Nie wiem w takim razie jaka może być u Ciebie przyczyna, może ryby jednak są zbyt młode?

Marta

Autor maniutek15
Użytkownik
#15 - Posted: 15 Lis 2010 07:06 
Przepraszam za OT ale Marto jak zachowują się u Ciebie C. pavo?

Autor sander
Użytkownik
#16 - Posted: 15 Lis 2010 08:56 
jaosh może problem leży w diecie?

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 15 Lis 2010 08:58 
maniutek15
A o jakie zachowania Ci chodzi? Rozrodcze, zachowanie w akwarium?

Marta

Autor maniutek15
Użytkownik
#18 - Posted: 15 Lis 2010 19:35 
Ogólnie jak się w zbiorniku zachowują.

Autor jaosh
Użytkownik
#19 - Posted: 15 Lis 2010 22:42 
jaosh może problem leży w diecie?

hmm, nad tym się nie zastanawiałem,


mógłbyś rozszerzyć myśl??

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 16 Lis 2010 05:26 
Ogólnie jak się w zbiorniku zachowują.


Jak wszystkie cyprichromisy:) tylko, że wycierają się na piasku. No i chyba są jednak najspokojniejszymi rybami w rodzaju.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#21 - Posted: 17 Lis 2010 10:56 
Chodzi mi o to, że może zbyt "skromnie" jedzą. Nie mam na myśli, że je głodzisz tylko ryby planktonożerne wymagają przy dojrzewaniu owocytów dużych ilości karotenoidów, co potwierdzają badania na coregonidae. W tym okresie prawie wszystkie karotenoidy wędrują do gonad gdzie nagromadzone w przyszłości uczestniczą w wymianie gazów u larw.

Autor jaosh
Użytkownik
#22 - Posted: 19 Lis 2010 19:30 
Coś w tym może być co piszesz. Z racji tego jaka mam pracę to ryby przez 4 dni jadą na suchym bo moja żona brzydzi się mrożonek. W weekend próbuje zawsze nadrobić te braki ale najwidoczniej za mało tego jest.

Autor sander
Użytkownik
#23 - Posted: 20 Lis 2010 17:05 
jaosh

Coś w tym może być co piszesz

Mam nadzieję ;-)

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Cyprichromis Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®