Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Akwarium nie dla Tropheusów?

Autor Belgrano
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Lut 2006 12:52 
Witam.
Mam w planach akwarium 120x50x50 i zastanawiam sie czy mozna mysleć o obsadzie piaskowej dla takiego zbiornika? O muszlowcach nie myślę a raczej o Xsenach , Enantiopusach, Ectodusach itp? Czy jest szansa na zagospodarowanie takiego akwarium w takowe odłowy?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 27 Lut 2006 13:13 
Ectodusy to moze tak Piotrze, ale Xeny czy Enantiopusy to chyba nie bardzo...zbyt małe akwarium.

Marta

Autor Belgrano
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Lut 2006 14:24 
Ectodusy to moze tak Piotrze, ale Xeny czy Enantiopusy to chyba nie bardzo...zbyt małe akwarium.

Marto a co dałabyś? Chciałbym aby to była inna tanga i wyłacznie odłów. Ostatnio sprowadzasz już na tyle ciekawostek a forum jeszcze mnie nakreca że zaczynma mysleć nad Takim piaskiem, ale tylko takim miejscem będę dysponował. Na górę wiadomo Cypro... lub podobne stado ale zostaje piasek:-))

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 27 Lut 2006 17:15 
Musisz do nas zajrzeć i pooglądać. Zawsze coś zobaczysz nowego i może wtedy coś doradzimy Ci.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Lut 2006 06:32 
hmm w końcu to 300 litrów : ja bym jednak spróbował Xen na pewno , choć Enantiopusy zwłaszcza Kilesa są piekne ;-)

z tym,że jakoś ostatnio jestem zwolennikiem nie robienia misz-maszu, czyli nie dawałbym do toni jakis pływających ryb

Autor Belgrano
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Lut 2006 09:15 
z tym,że jakoś ostatnio jestem zwolennikiem nie robienia misz-maszu, czyli nie dawałbym do toni jakis pływających ryb

Wiesz nawet też myślałem aby zrezygnować nawet do 30cm wysokości i duże dno, tylko z dnem nie wyrobię 120x50 więcej, no może na szerokość ale kosmetycznie. Co do Xsen też o nich czytam.

Autor fazi64
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Lut 2006 14:25 
Witam,
Moje nastepne akwarium (mam nadzieje, ze jeszcze w tym roku) rowniez bedzie baniakiem z "pielegnicami piaskowymi", ale zdecydowanie beda to enantiopusy, plus jeszcze jeden gatunek "denny" i jak u Belgrano sledziki.
Pzdr
Fazi64

Autor Belgrano
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Lut 2006 14:57 
Witam,
Moje nastepne akwarium (mam nadzieje, ze jeszcze w tym roku) rowniez bedzie baniakiem z "pielegnicami piaskowymi", ale zdecydowanie beda to enantiopusy


A jaką wielkościa zbiornika masz zamiar dysponować?

Autor fazi64
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Lut 2006 15:13 - Edytowany przez: fazi64 
Dobre pytanie - ktore sam chcialem zadac. Prawdopodobnie bedzie to akwarium narozne... i tu rodzi sie problem. Np. baniak o wymiarach 107x107x60 (delta) o pojemnosci 470 l (wiec calkiem calkiem) powierzchnie dna ma niezbyt imponujaca. Czy mozna zatem marzyc o umieszczeniu tego typu ryb w takim "narozniaku"?
Fazi64

Autor Belgrano
Użytkownik
#10 - Posted: 1 Mar 2006 20:35 
Dno ładne, ja zastanawiam się u siebie czy robić 120x50x50 czy 120x50x40. Czy wysokość bedzie dawała mi jakies profity?? Czy nawet jak dam Cypro lub podobne czy bedzie dobra i czy lepiej dać 50 tke???

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 1 Mar 2006 21:36 
Jeżeli chodzi o hodowle pielegnic piaskowych najważniejsza sprawa w utrzymaniu ich w dobrej kondycji oprócz jakości wody, pokarmu jest powierzchnia dna. Im wieksza tym lepiej. Jeżeli możesz to sklej zbiornik o wymiarach 120x60 cm. Na pewno szerokość ma duzy wpływ na trzymanie enantiopusów (myślę o kilku samcach w jednym akwarium). Jeżeli chodzi o wysokośc (podajesz 50 cm) np. enantiopus bedzie pływał przy dnie i w środkowej części (przeważnie robią to samice i młode samce pływajac ławicą). Podczas karmienia podpływają nawet pod powierzchnię jak pokarm zaczyna dopiero tonąć i tak razem opadają na dno ;-). Piaskowce lubią dobrze i dużo zjeść.
Leszek

Autor Belgrano
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Mar 2006 09:11 
A jak wygląda sprawa z naroznym o wymiarach 80x80 lub 100x100?? Przekątnej nie znam ale są takie narozne? Wysokie na ok. 50 wtedy można mysleć czy lepiej robić proste??

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 3 Mar 2006 11:24 
Witam!!!
Jeżeli chodzi o akwarium narozne (100x100) to proponowałbym z pielegnic piaskowych gatunki Xenotilapii. Dlaczego? Ponieważ enantiopusy kopią dołki i patrząc na dno trudno byłoby tam moim zdaniem pomieścic 2-3 samce ze swoimi kraterami. Średnica takiego dołka to ok. 40 cm (3-4 krotność długości ryby). Go tego jakieś skałki lub inna dekoracja i dno robi sie małę. Xenotilapie zaś potrzebują mniej dna do funkcjonowania ponieważ nie kopią dołków lub są one małe i tylko na czas tarła (np. Xenotilapia ochrogenys). Xenotilapie z grypy "sunflower papilio" one nie potrzebuja aż tak duże powierzchni dna, preferują skały i ich otoczenie. Można np. połączyć w akwarium np. X. ochrogenys (dowolna odmianę barwną) z X. papilio/sunflower. Jedna zajmuja wole dno piaskowe a drugie skały np. umieszczone w rogu akwarium zakrywając rurki od filtra (oczywiście to prpozycja, wystrój zbiornika zależy od akwarysty ale należy miec na uwadze potrzeby ryb).
Pozdrawiam Leszek

Autor timus
Użytkownik
#14 - Posted: 3 Mar 2006 11:52 
Witam!
Więc nie łatwo stworzyc domek dla enantiopusów. Bo jesli mamy akwarium o powierzchni dna 150x50 to teoretycznie jest w nim miejsce dla 3 samców. I jeśli chcieli bysmy dołożyć do nich calochromisy czy xeny to nie ma juz dla nich praktycznie miejsca na dnie. Pozostają jedynie wyższe partie dla ryb żyjących w toni wodnej. A moze się myle i na dnie ryby jakos sie pomieszcza?
A powiedzcie jak zachowuja się ectodusy? Czy one tez kopia areny?
Marcin.T

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 3 Mar 2006 12:22 
Przy dnie o powierzchni 150x50 3 samce enetiopusa znajda sobie miejsce. Callochromisy beda stanowiły konkurencje dla nich jeżeli chodzi o dno. Natomiast Xenotilapie to juz różnie. Są gatunki które preferuja piasek jako miejsce bytowania, czyli nie musza kopać dołków, ale cały czas szukaja pożywienia na dnie i w ten sposób naruszają rewiry enantiopusa (np. X. ochrogenys, X. flavipinis), a Xenotilapie sunflower papilio tak jak pisałem wcześniej bardziej "przywiązane" sa do skał. Na dnie również szukaja pozywienia, ale jest to sytuacja chwilowa. Pływaja równiez w toni wodnej, nad dnem trzymając się w pobliżu skał i grot.
Jeżeli chodzi o Ectodusy to nic nie wiem jak zachowuja sie w akwarium, nie hoduje tego gatunku. Brak juz miejsca (akwarium) dla nich w moich akwariach, ale może kiedyś........... :-).
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Mar 2006 12:46 
Pytam bo juz kiedys rozmawialiśmy o domku dla enantiopusów Leszku.Tylko ze teraz znalazło sie miejsce na stojaku na akwarium 150x50 ale wysokie na 40. i powiem ze pielegnice "piaskowe sa bardzo ciekawe.Tylko że jeśli juz postawie taki zbiornik to troche chciał bym ich tam miec (wieczny niedosyt) Więc sobie kombinuje ;)
Marcin.T

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Akwarium nie dla Tropheusów? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®