Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Lamprologus Ocellatus

Autor Szarooka
Użytkownik
#1 - Posted: 10 Lut 2011 17:24 
Witam wszystkich.
Od poniedziałku, dzięki naszym Adminom, zamieszkały u mnie 2 szt L. Ocellatus. Razem z nimi otrzymałam 2 muszelki, a w jednej z nich bonus. Byłam dziś bardzo mile zaskoczona, jak zobaczyłam wyglądające maluszki. W jednej z muszli musiała być co najmniej ikra, a bardziej prawdopodobne, że "przecinki". Muszlę, w której są maluchy uparcie pilnuje większy z osobników (samiec). Systematycznie goni mniejszą, nie pozwala zbliżyć się do potomstwa. Moje pytanie skierowane jest głównie do osób, które miały przyjemność obserwować te ciekawe ryby - czy spotkaliście się z sytuacją, że z powodu braku mamusi (np z powodu rozdzielenia pary) opiekę nad potomstwem przejmuje samiec?
Dodam, że parka jest w zbiorniku sama.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 10 Lut 2011 20:26 
Joasiu,

A nadal opiekuje si maluchami? czy coś zmieniło się od rana?

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#3 - Posted: 10 Lut 2011 20:37 - Edytowany przez: Szarooka 
Marto, nic się nie zmieniło - dalej się nimi opiekuje. Jeden maluch wychylił się za bardzo to złapał go do pyska i wypluł do muszli :)

Myślę (właściwie to jestem przekonana), że jest to samiec. Zmieniło się jedynie nastawienie do towarzysza - już aż tak intensywnie go nie goni - podpływa i napina całe ciało. Pięknie to wygląda! A drugi odpowiada mu tym samym, tyle, że na bezpieczną odległość.
No i uparcie przygotowuje kolejną muszlę w pobliżu.

Zazwyczaj tak go zastaję:


Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 10 Lut 2011 21:27 
Ryba na zdjęciu wygląda jak by była opuchnięta?

Autor Szarooka
Użytkownik
#5 - Posted: 10 Lut 2011 21:32 
Może tak go uchwyciłam. Osobiści nie wydaje mi się, żeby coś mu dolegało.
Zamieszam jeszcze jedno


Autor admin
Admin
#6 - Posted: 11 Lut 2011 06:26 
Ten osobnik to od początku jakiś dziwak. Toczył zażarte walki z drugi, większym samcem. Zresztą po tamtym nieco to widać do tej pory. U nas zdominował cały zbiornik 150 litrowy (jednogatunkowy), a gdy zostały już tylko dwie pary to wtedy rządził na całego. U nas też z jednej muszelki wypłynęły maluszki.

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#7 - Posted: 14 Lut 2011 19:17 
Tatuś nadal troskliwie opiekuje się maluchami, które mu sprawy już nie ułatwiają. Z dnia na dzień wypuszczają się na większą odległość od muszli - opanowały już połowę zbiornika :D Ale samiec dzielnie nad nimi czuwa. Żal mi tylko samiczki, która nie ma szans oddalić się od swojej muszli.

Marto - DZIĘKUJE!

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 14 Lut 2011 22:08 
Joasiu, nie ma za co?

Mam nadzieję, ze będzie wszystko ok:)

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Lamprologus Ocellatus Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®