Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Haplotaxodon - poznać tajemnicę

Autor Alex
Użytkownik
#1 - Posted: 11 Lut 2011 15:52 
Witam

Od dobrych kilku lat bardzo interesują mnie te ryby.W ciągu tego czasu zebrałem trochę informacji,a właściwie wchłonąłem chyba większość tego co jest napisane w sieci na temat tego gatunku,a także garstkę artykułów.Intrygującą sprawą jest to,że mimo tego iż wielu hodowców posiada te ryby,rozmnożenie ich w niewoli dalej pozostaje zagadką.Za próby doprowadzenia tych ryb do udanego tarła brały się również osoby bardzo doświadczone,mające na swoim koncie rozmnożenie wielu "problematycznych" gatunków.Tajemnica jest dalej nie rozwiązana.Jak myślicie,gdzie może leżeć problem ? Dodam,że występowanie H.Microlepis w jeziorze jest bardzo częste,co dodatkowo świadczy o płodności tych ryb.Jaki może być czynnik blokujący ten ciekawy gatunek przed rozrodem w niewoli?

Maciek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 11 Lut 2011 16:36 
Pytałeś mnie o różnice pomiędzy H. microlepis, a H. trifasciatus

Masz tutaj w abstrakcie http://www.jstor.org/pss/1447390

Marta

Autor Alex
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Lut 2011 16:43 
Mam to opracowanie Takahashiego,ale dzięki.Chodziło mi dokładniej o H.sp Zambia,dzięki za wyjaśnienie,nie domyślałem się,że H.sp.Zambia to najpewniej właściwie H.Trifasciatus tylko po prostu łowiony w Zambii.

Maciek

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 11 Lut 2011 16:45 
A to znasz?

http://www.wdc-jp.biz/pdf_store/isj/publication/pd f/35/351/35109.pdf.
Popatrz co jest napisane we wstępie o parach tych ryb - oddzielają się od grupy i żyją w strefie skalnej.

Marta

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 11 Lut 2011 16:50 
Opisane są tylko dwa gatunki: microlepis i trifasciatus, tamten to chyba jednak pomyłka.

Marta

Autor Alex
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Lut 2011 16:55 
Tego opracowania nie miałem,informacje o parach jednak tak.Ciekawe jest właśnie to,dlaczego przykładowo w akwarium nawet jednogatunkowym,jest "stadko" powiedzmy kilkunastu sztuk i na przestrzeni dłuższego czasu mimo wszystko,żadna para nie chce się dobrać/odłączyć od stada.Z tego co wiem takie zachowania nie były obserwowane.Jest kilka osób,które posiadają właśnie takie zbiorniki,czekają długi czas,pózniej nawet dochodzi do podmiany kilku osobników i dalej nic się nie dzieje.Ciekawe jest to co blokuje ryby w niewoli i nie pozwala na naturalne zachowania.

Maciek

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 11 Lut 2011 17:02 
A zwróciłeś uwagę na rozmiary ryb?

H. microlepis dorasta do 26 cm
H. trifasciatus do 16 cm

Ciekawa jestem czy w tych zbiornikach o których piszesz były ryby tylko jednego gatunku Haplotaxodon? U nas zawsze przylatuje mieszanka obu gatunków.

Marta

Autor Alex
Użytkownik
#8 - Posted: 11 Lut 2011 17:05 - Edytowany przez: Alex 
Na fotce poniżej wdg. autora H.sp.Zambia i Trifasciatus to jednak co innego.Faktycznie patrząc na to zdjęcie widać różnice,wydaje mi się jednak,że bardziej tutaj chodzi o miejsce odłowu niż faktycznie dwa odrębne gatunki:



Zdjęcie pochodzi z wątku na CRC:

http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=7&t =2712&hilit=haplotaxodon

Maciek

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 11 Lut 2011 17:07 

Autor Alex
Użytkownik
#10 - Posted: 11 Lut 2011 17:14 
Ubiegłem Cię ;)

Czy sądzisz,że akwarium musi być ściśle jednogatunkowe aby w ogóle próbować rozmnożyć te ryby ? Wydaje mi się,że nie ma to chyba dużego znaczenia,jednak faktycznie przy tych rybach,każdy czynnik należy brać pod uwagę.

Maciek

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 11 Lut 2011 17:17 
Nie zrozumiałeś mnie - ja pytałam czy w tych zbiornikach zawsze jest tylko jeden gatunek haplotaxodonów? a może mieszanka?

Marta

Autor Alex
Użytkownik
#12 - Posted: 11 Lut 2011 17:22 
Wydaje mi się,że częściej jednak jest to mieszanka obu gatunków,co nawet widać w temacie na CRC.Nie wiem jednak jak jest u osób,które próbują i mają za główny cel rozmnożyć ten gatunek.To osoby,spoza naszego kraju,u nas pewnie jeszcze długo gatunek ten pozostanie "mniej atrakcyjny".

Maciek

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 11 Lut 2011 18:16 - Edytowany przez: admin 
Czasami to brak cierpliwości powoduje, że takson nie jest rozmnażany w zbiorniku. czasami jednak ...jak Neolamprologus sexfasciatus Blue...nie wiadomo dlaczego? To są zagadki Tanganiki:)

Marta

Autor sander
Użytkownik
#14 - Posted: 11 Lut 2011 21:17 
admin

zasami to brak cierpliwości powoduje, że takson nie jest rozmnażany w zbiorniku. czasami jednak ...jak Neolamprologus sexfasciatus Blue

Znam osobę u której te ryby rozmnożyły się. Widziałem akwarium z dorosłymi osobnikami i potomstwem.

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 11 Lut 2011 21:18 
Napisz coś więcej!!

Jakieś fotki - który takson?

Marta

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 11 Lut 2011 21:20 
Myślę, że wiele gatunków jest rozmnożonych tylko nikt o tym nie wie:(

Marta

Autor sander
Użytkownik
#17 - Posted: 11 Lut 2011 21:27 
Marto oboje znamy tą osobę ale zanim napiszę coś więcej muszę spytać telefonicznie.

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 11 Lut 2011 21:30 
Ok:)

Marta

Autor sander
Użytkownik
#19 - Posted: 11 Lut 2011 21:37 
Gdyby ktoś miał ryby z Tanganiki, których nie potrafi doprowadzić do tarła a chciałby zobaczyć ich potomstwo, proszę mi je dostarczyć, jeśli będą obu płci jest duża szansa, że rozmnożą się u mnie.

Autor Jarud
Użytkownik
#20 - Posted: 25 Mar 2011 23:42 
Jakubie, wprawiasz mnie w zdumienie.... !
Ile to się jeszcze człowiek może na stare lata nauczyć...?
Chciałbym sie zrewanżować jakąś interesującą dla Ciebie wiadomością. Coś pomyślę...
J.

Autor Alex
Użytkownik
#21 - Posted: 29 Lis 2011 12:07 
Witam

Obserwując ten gatunek,już od dłuższego czasu mam pewne spostrzeżenia.Domyślam się już na czym może polegać problem w udanej hodowli tych ryb.Aktualnie mam 7 sztuk,ryby dorosłe wielkości od 18-22 cm.Stadko wygląda rewelacyjnie,twierdze że mała ławiczka tych ryb bardzo fajnie uzupełnia obsadę.Ryby po osiągnięciu tych rozmiarów wyglądają naprawdę efektownie.Przypomnę,że pływają w akwarium 1100 litrów.Prawdopodobnie jeden z problemów jaki powstaje przy rozmnożeniu tych ryb jest ich zachowanie oraz wielkość zbiornika.Ryby są płochliwe ale nie tylko odnośnie osób przebywających przed akwarium,ale także a zwłaszcza przez inne ryby w zbiorniku.Często u mnie jest tak,że nawet jak Haplotaxodony "coś zaczną" to zaraz wpada między nie nabuzowana Cyphotilapia, akurat przeganiająca innego osobnika.Ryby przez to z wiadomych względów nie mają nawet jak zacząć zalotów.Problem pojawi się też gdybyśmy nawet chcieli trzymać je same w zbiorniku nawet w dużej liczbie, podejrzewam,że płochliwość byłaby nie mniejsza ale wtedy zależna od osób przebywających przy akwarium.Kolejna sprawa to wspomniana wielkość akwarium.Uważam że akwarium,które posiadam ledwo spełnia minimum dla tych ryb.Zbiorniki od 1500 litrów w górę dopiero mają sens jeżeli chcemy się za cokolwiek zabierać.Oczywiście ryby z powodzeniem można trzymać i w 700 litrach,ale tylko jeśli w ogóle nie interesuje nas ich rozmnożenie.Ryby muszą mieć spokój i nie być nękane ani przeganiane przez inne gatunki.Kolejną sprawą jest ich liczebność,prawdopodobnie szanse zwiększają się z każdym dodatkowym osobnikiem,o ile w stadzie jest minimum 10 sztuk.Ryby w znacznie większej grupie czują się dużo lepiej,o czym przekonałem się dodając dwa maluchy do mojej szóstki (niestety na jedną zapolowała prawdopodobnie Cyphotilapia a resztki pożarł krab) i została siódemka.To tyle jeśli chodzi o obserwacje,ryby te ciągle mnie czymś zaskakują,także może w przyszłości dowiem się czegoś więcej.

Maciek

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 29 Lis 2011 12:18 
Piszesz o H. microlepis czy H. trifasciatus, bo to jednak dwa różne gatunki?

Marta

Autor Alex
Użytkownik
#23 - Posted: 29 Lis 2011 12:33 
Moje obserwacje dotyczą H.Microlepis.Trifasciatusy są mniejsze i na pewno ich wymagania są również inne.To pewnie ma też związek z tym,że H.Trifasciatus udało się rozmnożyć w około 1000 l zbiorniku.

Maciek

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 29 Lis 2011 15:25 
Trifasciatusy podchodzą do tarła także w 800 litrowych zbiornikach. Uważam,że w każdym wypadku, gdy chcemy rozmnożyć trudny gatunek, ryby powinny być same zbiorniku. To podstawowa zasada.

Marta

Autor Alex
Użytkownik
#25 - Posted: 29 Lis 2011 15:49 
Oczywiście zgadzam się,jak pisałem u mnie Haplotaxodonom przeszkadzają inne ryby.Nie jestem jednak pewien, czy trzymając kilkanaście sztuk lub więcej samych w zbiorniku wszystko było by ok.Podejrzewam,że rybom należałoby zapewnić pełny spokój,ale tutaj dochodzi jeszcze karmienie i inne sprawy związane z obsługą akwarium.Faktycznie jednak ryby powinny być same jeśli chcemy cokolwiek zdziałać.

Czy masz może Marto jakieś informacje o nowych rozmnożeniach Trifasciatusów? Przyznam,że śledzę temat ale na nic się nie natknąłem.Chyba,że zrobił to ktoś,ale jak często bywa nie chce się tym wydarzeniem pochwalić.

Maciek

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 29 Lis 2011 16:39 
U nas podeszły do tarła, ale samica nie utrzymała ikry właśnie z powodu tego, że były w towarzystwie.

Teraz mam już tylko 2 sztuki i dopóki nie uzupełnię stada nic z tego nie będzie.

Marta

Autor Alex
Użytkownik
#27 - Posted: 29 Lis 2011 16:43 
To świetna wiadomość.Gdy odbyło się tarło ile sztuk liczyło stado? Czy para "odizolowała" się od reszty grupy po tarle? Jak długo udało się samiczce nosić ?

Maciek

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 29 Lis 2011 16:49 
Wtedy było 7 sztuk. Samiczka nosiła tylko dwa dni, trudno nazwać coś izolacją jak ciągle pływają inne ryby przy nich.

Tak jak napisałam, ryby muszą mieć spokój. Zresztą trifasciatus jest znacznie mniejszy i szybciej chyba dojrzewa płciowo.

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Haplotaxodon - poznać tajemnicę Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®