Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

blue zaire moba vs inne odmiany blue zaire

Autor wiesiek78
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Maj 2011 15:02 
Witam
Zakupiłem ostatnio „ z niewoli” 2 potężne samce c.g. blue zaire – odkupiłem od gościa który wychował te ryby w słoiku 200 litrów przez 4 lata od narybku i zostały mu z różnych przyczyn 2 szt (choć to stary hodowca wielu gatunków swojego czasu). Ryby mają ok. 28 i 35 cm i aż trudno uwierzyć że w akwarium 100 cm wyrosły do tych rozmiarów. Facet nie wiedział dokładnie jaka odmiana blue zaire (że blue zaire nie podlega wątpliwości). W sumie zaryzykowałem nie wiedząc jaka odmiana dokładnie ale bardziej zależało mi na wybawieniu tych ryb ze słoika (co było widać szczególnie po podniszczonych płetwach ogonowych). Prawdopodobnie ogólnie ryby w przyszłości do selekcji gdyż akwarium będzie za małe jak dorosną moje.
Okazało się że dokupione ryby różną się jednak odcieniem niebieskości od moich 2 letnich podrostków moba F1 i stawiał bym tu chyba na kapampa.
W związku z tym mam pytanie do osób które mają porównanie w odmianach blue zaire. Która z odmian jest nieco jasniej niebiesko ubarwiona i przyprószona bardziej szarym kolorem na płetwach, natomiast lica są jakby bardziej fioletowe niż niebiesko-granatowe jak u moba. Ponad to ich pas na oku jest mniej wyraźny i kończy się równo z okiem (u moich moba pas koczny kończy się za okiem ok. 2cm). A możę to ta sama odmiana lecz na dorosłej rybie inaczej rozkłada się pigment....Jeśli mi się uda (a coś mi nie wychodzi wstawianie zdjęć) wstawię zdjęcie póki co zrobione komórką więc jakość byle jaka.
http://img864.imageshack.us/img864/350/zdjcie0059j .jpg
http://img847.imageshack.us/img847/1950/zdjcie0065 k.jpg

Pozdrawiam
Wiesiek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 30 Maj 2011 15:25 
Proponuję Ci wpisz w naszą galerię nazwy Kapampa i Moba czy Mikula - zobaczysz jak niewiele się różnią barwą. Obawiam się, że Twoje ryby przez warunki w jakich żyły są zmienione. Widać to choćby po pasach (porozdzielane) i ich wyglądzie.

Kolor tych ryb jest bardzo dziwny.

Marta

Autor wiesiek78
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Maj 2011 15:42 
Marta - zgadzam się z tobą żę kolory dziwne. Wsumie studiowałem różne galerie wiele razy i faktycznie różnice są niezauważalne stąd też moje pytanie o sugestie. Być może jakbym zobaczył ryby w jednym zbiorniku to jakieś niuanse bym dostrzegł (tak jak te gdy porównałem z moimi moba), ale nie mam takiej możliwości. Drugą sprawą jest też oświetlenie, w jednym akwarium takie w innym inne, co utrudia bardzo sprawę. Nie mniej jednak fakt ubarwienie dziwne i dalej nie wiem pod co to można podciągnąć. Ryby kupione od jakiegoś hodowcy we Wrocławiu 4 lata temu więc domniemywam że nie są mieszańce.

pozdrawiam

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 30 Maj 2011 16:10 
Czy mieszane czy nie tego nie można stwierdzić na 100%? Jak długo masz je w zbiorniku? Czy wiesz jak były karmione ?

Przebywały w takim zbiorniku, że warunki cyklu azotowego zapewne miały fatalne. To wpływa na ubarwienie ryb. Tak naprawdę to nieco dziwię się Twojemu zakupowi. Przyglądnij się swoim rybom i tym, zmiany paskowania, blade kolory. Szkoda mieszać tak ryby. Takie jest moje zdanie.


Marta

Autor wiesiek78
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Maj 2011 18:43 
Jak długo masz je w zbiorniku? Czy wiesz jak były karmione ?

U mnie w zbiorniku od ponad 2 tyg. Karmione były urozmaiconymi pokarmami i z tego co wiem to nie zawsze pokamem wskazanym dla frontoz np. serce wołowe. Być może zmiana diety i odpowiednia woda wpłynie po czasie na ich kolorystykę...

Tak naprawdę to nieco dziwię się Twojemu zakupowi

Teraz to ja też się sobie dziwię:)
A tak poważnie to moje ryby są jeszcze na tyle młode że nie rozmnażają się więc ryzyka skundlenia póki co nie było, akwarium mimo wszystko z takimi gigantami ogólnie nabrało wiele uroku, ponad to w większym stadzie ryby są śmielsze, do tego kupione ryby nie męczą się...i to są zdecydowane plusy. Ogólnie zakupione ryby nie odbiegają zachowaniem od pozostałej reszty, chętnie jedzą -najwięcej, pływają wchodząc w drobne utarczki (ustalanie nowej hierarchii trwa). Jednak w przyszłości kiedy moje zaczną się rozmnażać i podrosną to prawdopodobnie te ryby odsprzedam.

Przyglądnij się swoim rybom i tym, zmiany paskowania, blade kolory.

Fakt są różnice które jednak dopiero dobitnie zauważyłem jak porównałem te ryby u siebie w zbiorniku (tam światło było tylko niebieskie i ciemne, a z kolei moja świetlówka oddaje 98% naturalnej kolorystyki). Zdjęcia zamieściłem kiepskiej jakości to też swoje robi, jak zrobię lustrzanką zamieszczę dodatkowe.


pozdrawiam
wiesiek

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 31 Maj 2011 05:40 
Ile mają Twoje ryby cm? Bo wcale nie wyglądają na maluszki?

Marta

Autor wiesiek78
Użytkownik
#7 - Posted: 31 Maj 2011 11:00 
Stwierdzenie "podrosną" dotyczyło głównie samic które mają od ok 11 do 15 cm i nie rosną w szalonym tempie do tego niektóre (11) są wybredne w pokarmie iście pańskie i mają tak od zakupu (wprawdzie te 15cm to niby granica kiedy powinne zaczynać podchodzić do tarła ale póki co myślą zamiast działać:), natomiast samce mają ok 19-24 cm i pochłaniają sporo karmy. Jak widać ryby rosną nierówno, jak to bywa u wielu gatunków ryb i cech osobniczych.
Teraz większe stado i nieco inne układy w hierarchii, napewno przez to ryby stały się mniej płochliwe i pewniejsze siebie, a cała sytuacja dołączenia dwóch kolejnych dorosłych szt. wytworzy zapewne nowe zachowania i stymulacje. W przyszłości zapewne skoryguję co nieco w zależności od rozwijającej się sytuacji w zbiorniku, bo zupa rybna to nie dla mnie;)

wiesiek

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / blue zaire moba vs inne odmiany blue zaire Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®