Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Moja mała Tanganika - Julidochromis ornatus

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor Grehu
Użytkownik
#1 - Posted: 7 Lip 2011 21:33 
Wpuściłem do mojego 300l baniaczka (prezentowane w poprzednim temacie) 6szt naskalnika kędzierzawego. Początkowo rybki były osowałe, ale już po kilku minutach dwa osobniki znalazły sobie "domki". jeden koło muszli natomiast drugi pomiędzy wapieniami umieszczonymi pod filtrem. Oczywiście zaraz doszło pomiędzy nimi do sprzeczki ale szybko pogodzili się i zaczeli pilnować domków. Z pozostałej czwórki jedna rybka okazała się najbardziej śmiała i zadomowiła się w grocie w lewej części akwarium. I niestety wyjątkowo lubi wypływać z "domku" i gnębić pozostałe trzy ryby, które nie wiedza jeszcze co tutaj ze sobą zrobić.

Poniżej zdjęcia moich dominantów;)

http://www.flickr.com/photos/64405857@N04/59132585 52/in/photostream
http://www.flickr.com/photos/64405857@N04/59126947 71/sizes/l/in/photostream/

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 8 Lip 2011 06:36 
To jakieś wyjątkowe łobuzy jak na tak małe ryby? Obiorą terytoria bo maja wolne i może się uspokoją. Chociaż dla mnie 6 sztuk w tym zbiorniku to.....

Marta

Autor Grehu
Użytkownik
#3 - Posted: 8 Lip 2011 19:39 - Edytowany przez: Grehu 
Przez moment myślałem, że wszystko jest ok. Niestety jeden z łobuziaków szczypie inne większe osobniki. I co ciekawe mniejszymi się nie interesuje. Mam wrażenie, że zdominował cały zbiornik.

Autor Grehu
Użytkownik
#4 - Posted: 8 Lip 2011 21:24 - Edytowany przez: Grehu 
Już się prawie wszystko wyjaśniło. Z grupy 6 sztuk dobrała się para. Zamieszkali w grocie z dwóch dużych kamieni pod filtrem. Samiec przebywa w pobliżu groty. Natomiast ulubionym zajęciem samicy jest przepływanie całego akwarium tylko po to, żeby dać łupnia dwóm podobnej wielkości rybom, które przebywają w lewej części akwarium w okolicach nurzańca.

Ciekawe jest to, że inne ryby nie znalazły sobie terytoriów pomimo, że wszystkie groty (oprócz tej pod filtrem) są wolne.

Autor Grehu
Użytkownik
#5 - Posted: 10 Lip 2011 11:17 
Już się prawie wszystko wyjaśniło. Z grupy 6 sztuk dobrała się para. Zamieszkali w grocie z dwóch dużych kamieni pod filtrem.

Niestety pomyliłem się. W akwarium wytworzyły się 2 grupy ryb. Pierwsza to trzy mniejsze osobniki, które spokojnie pływają pomiędzy kamieniami. Natomiast drugą stanowią większe. W tej grupie jest jeden dominujący osobnik (prawdopodobnie samica) i dwa całkowicie zdominowane, które przebywają w pobliżu bocznej szyby, w lewej części akwarium. Przypuszczam, że te dwie ryby są samcami, ponieważ gdy tylko zbliżają się do siebie stroszą płetwy, rozchylają do przodu pokrywy skrzelowe, prężą się się przez moment, chwytają szczękami i siłują. Zwykle trwa to do momentu przypłynięcia samicy, która skutecznie "łagodzi" każdą ich kłótnie ;)

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 10 Lip 2011 19:53 
Skąd wiesz, że ten duży osobnik to samica?

Marta

Autor Grehu
Użytkownik
#7 - Posted: 10 Lip 2011 19:57 
Nie wiem. Dlatego napisałemprawdopodobnie samica. A czy rzeczywiście jest samicą czas pokaże. Ale dziwne zachowanie "samców" wobec niej pozwala mi tak twierdzić. A mianowicie "samce" jej nie atakują, natomiast miedzy sobą toczą boje pomimo, że wszystkie 3 mają podobne rozmiary

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 10 Lip 2011 20:00 
Niestety czeka Cię spory czas cierpliwości. Pamiętaj, że "ornatus" ma większe samce niż samice.

Marta

Autor Grehu
Użytkownik
#9 - Posted: 10 Lip 2011 20:07 
Czyli dotychczasowe dane w literaturze, że samce są mniejsze są nie aktualne?

U pozostałych gatunków jest podobnie?

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 10 Lip 2011 20:09 - Edytowany przez: admin 
I jeszcze jedno - jak ryby dorosną to wtedy stwierdzisz czy masz J. ornatus, czy J. sp. affin. ornatus. To dwa zupełnie różne wielkościowo (i nie tylko) taksony.

Polecam VIII i IX TM.

Marta

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 10 Lip 2011 20:10 
Większe samice są tylko w grupie regani/marlieri

Marta

Autor Grehu
Użytkownik
#12 - Posted: 10 Lip 2011 20:18 
Teraz to mam już zupełny mętlik w głowie ;)

Autor Grehu
Użytkownik
#13 - Posted: 10 Lip 2011 20:22 
Pożyjemy zobaczymy ;)

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 10 Lip 2011 20:23 
To poczytaj W. Staecka i P. Tawil. Dowiesz się prawdy, a nie gdybań.

Marta

Autor Grehu
Użytkownik
#15 - Posted: 10 Lip 2011 20:32 
Nieźle. Czyli autorzy piszący dotychczas o tym gatunku mylili się. W takim razie pasuje zrobić korektę literatury, żeby ludzi w błąd nie wprowadzać.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 10 Lip 2011 20:44 
Ale ja o tym piszę od dawna. To nie odkrycie. Niewiele osób jednak wierzy mi:)

Marta

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 10 Lip 2011 20:47 
Dodam tylko, że po to drukujemy artykuły znanych specjalistów tanganickich w TM, aby wyprostować wiele problemów i dostarczyć literatury. Każdy artykuł ma spis literatury naukowej. Widziałeś Tanganika MAGAZYN?

Marta

Autor Grehu
Użytkownik
#18 - Posted: 10 Lip 2011 20:50 
Dlatego, że na wszystkich stronach, zarówno anglo i polskojęzycznych, a także w dostępnych w księgarniach książkach twierdzą, że samice są większe. A najciekawsze jest to, że podobno pierwsi obserwatorzy tych ryb twierdzili w oparciu o zachowanie ryb, że większe osobniki są samcami. W przypadku J. ornatus historia zatoczyła koło;)

Autor Grehu
Użytkownik
#19 - Posted: 10 Lip 2011 20:52 
Niestety nie miałem jeszcze okazji. Dopiero tutaj się o nim dowiedziałem;) Jeżeli nie ma czegoś w księgarni lub w kiosku to dla mnie "nie istnieje" ;)

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 10 Lip 2011 20:54 
W julidochromisach problem polega na tym, ze wiele gatunków jest nieopisanych naukowo. Formy przypominają opisane już gatunki i robi się problem.

Prawdziwy "ornatus" jest jednym z większych taksonów, "sp. affin. ornatus" jednym z najmniejszych.

Marta

Autor Grehu
Użytkownik
#21 - Posted: 10 Lip 2011 20:56 
Ja dodatkowo mam dwie formy barwne.

Cztery osobniki mają niewielki czarny pas na płetwie grzbietowej. Natomiast dwa mają prawie całą czarną.

Autor Grehu
Użytkownik
#22 - Posted: 10 Lip 2011 21:01 
W czasopiśmie akwarium z 1975 podają właśnie, że w naturze spotyka się osobniki nawet 20cm. Czyli musi być większy

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 10 Lip 2011 21:02 
Tak właśnie jak kupuje się ryby ze "sprawdzonych źródeł".

Zadałam Ci pytanie czy widziałeś TM?

Marta

Autor Grehu
Użytkownik
#24 - Posted: 10 Lip 2011 21:03 
Niestety nie miałem jeszcze okazji. Dopiero tutaj się o nim dowiedziałem;) Jeżeli nie ma czegoś w księgarni lub w kiosku to dla mnie "nie istnieje" ;)

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 10 Lip 2011 21:07 
Ja jak czymś się interesuję to szukam:) Informacje i spisy treści masz na naszej stronie i na forum.

Marta

Autor Grehu
Użytkownik
#26 - Posted: 10 Lip 2011 21:11 
Tak teraz już wiem;)

Tylko szkoda, że dostęp do tego magazynu jest taki ograniczony ;)

Obydwa numery są nadal dostępne?

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 11 Lip 2011 07:12 - Edytowany przez: admin 
Dostęp nie jest ograniczony: są prenumeraty, sklepy stacjonarne, np. w Krakowie Rotala i sklepy internetowe, które maja magazyn: Rybarium, Akwarystyczny 24 itp. Magazyny są na Allegro.

U nas można także odebrać osobiście, a o ile wiem jesteś z Krakowa.

Właśnie rozesłaliśmy prenumeraty IX numeru.

Wszystkie numery są dostępne.



Marta

Autor Grehu
Użytkownik
#28 - Posted: 11 Lip 2011 13:15 
O to rzeczywiście jest mnóstwo źródeł zakupu;)

Tylko kase zbierać;)

Autor Grehu
Użytkownik
#29 - Posted: 12 Lip 2011 15:01 
Ups właśnie odkryłem, że te moje J. ornatus wcale nie są J. ornatus ;P

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 12 Lip 2011 17:20 
Ciekawa jestem do jakich wniosków doszedłeś?

Marta

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Moja mała Tanganika - Julidochromis ornatus Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®