Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Chalinochromis brichardi oraz Lamprologus callipterus

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor lilith
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Sier 2011 12:26 
Witam,

Na wstępie chciałbym się przywitać i pozdrowić wszystkich forumowiczów.

Zamierzam założyć akwarium z następującą obsadą:
- Chalinochromis brichardi Black Mask - para lub dwie (tutaj liczę na radę)
- Lamprologus callipterus - 2+6
Czy ta obsada ma prawo bytu ? chalinochromisy są, z tego co czytałem, dosyć agresywnymi rybami. jeśli tak może jakoś specjalnie przygotować wystrój (pod callipterusy na pewno, ale co z brichardi ?)
Akwarium musiałem dostosować do wnęki, także wymiary są niestandardowe: dno 140x60 i mam pytanie czy przy tej obsadzie wysokość dać na 60 czy na 50 cm ?
Czy przy tej obsadzie wymagana jest pokrywa na akwarium ?
Wystrój muszle i wapienie drążone, dno oczywiście piasek :).
Filtracje planuje 2 filtry zewn Eheim Prof 2226 (czy wystarczy jeden Eheim Prof 2228 ? ) oraz jeden wewn. EHEIM - COMPACT + 1100 - 2000 l/h.
Grzałka z termostatem 150W.

Pozdrawiam i dziękuje za wszelkie rady.

Paweł

Autor chrzanio
Użytkownik
#2 - Posted: 3 Sier 2011 12:42 
http://www.youtube.com/watch?v=L9lDFCYDZww

Tu masz filmik z taką obsadą.

Jak widać callipterusy dają sobie świetnie radę :)

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 3 Sier 2011 12:49 
Może i dają sobie radę, tylko czy na tym ma polegać obsada zbiornika, aby ryby cały czas wałczyły?

Ponadto na filmiku samiec "callipterusa" jest wyraźnie młody. Normalnie osiągają rozmiary do 15 cm.

Czy koniecznie musisz łączyć te ryby?

Marta

Autor lilith
Użytkownik
#4 - Posted: 3 Sier 2011 12:55 - Edytowany przez: lilith 
Oczywiście, że nie muszę, dlatego wolałem się upewnić.
Dla mnie najważniejsze jest to, żeby ryby czuły się komfortowo a co za tym idzie obdarowały mnie potomstwem :).
W sumie obydwie mi się podobają, także teraz mam dylemat, w którą stronę iść.
Może mi zaproponujecie jakieś zestawy obsad dopasowanych do mojego przyszłego akwarium, ale z którąś z ryb jak w temacie.


Paweł

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 3 Sier 2011 13:31 
Propozycje:

1. Niecka z L. calliptrus - poczytaj na forum o tym lub artykuł w Tanganika MAGAZYN. Wtedy tylko gatunki pasujące do niecki.

2. Chalinochromis - raczej para, do tego Altolamprologus para i L. brevis - grupa 2 -3 par.

3. Chalinochromis, Paracyprichromis nigripinnis, na dole dodatkowo muszlowce.

O chalinochromisach możesz poczytać w artykule P. Tawil w Tanganika MAGAZYN:)

Marta

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 3 Sier 2011 13:41 
Zapewne propozycji jest znacznie więcej. Ja jednak callipterusy łączę zwykle, tak jak to jest w naturze w nieckę. Miałam je z limnochromisami, gdy po raz pierwszy je sprowadziliśmy. Nie był to najgorszy układ, bo ryby te zajmują odmienne biotopy, ale nie wiem czy ich zachowania były naturalne. Wtedy jednak nie dochodziło do takich bójek jak to można było zobaczyć na filmie i callipterusy się rozmnażały.

Trzeba pamiętać, że chalinochromisy wg P. Tawil poza jedną grupą należą do rodzaju Julidochromis i maja ich zachowania.

Marta

Autor lilith
Użytkownik
#7 - Posted: 3 Sier 2011 14:15 - Edytowany przez: lilith 
Dziękuje za odpowiedź.
Myśle, że zdecyduje się na opcję nr 2, bo alty (Altolamprologus calvus White to była taka trzecia możliwość :), a tutaj mam dwa w jednym.
Czy zamiast brevisów mógłbym dobrać np Neolamprologus multifasciatus 3 pary ?
MT właśnie zamówiony także za niedługo poszerzę swoją wiedzę :)

Skoro obsadę już mamy, to czy mogę dostać odpowiedź na moje powyższe pytania co do samego zbiornika ??
Zwłaszcza chodzi mi o pokrywę i czy dobór filtrów będzie pasował ?

Paweł

Autor pkubek
Użytkownik
#8 - Posted: 3 Sier 2011 14:48 
Hej,

zbiornik ma spoko rozmiar natomiast co do pokrywy - tu decyzja należy do Ciebie. Ja mam teraz akwarium z pokrywą aluminiową jednak mój nowy zbiornik - 160x60x60 będzie bez pokrywy. Oświetlenie zainstaluję na szybie lub na krawędziach akwarium. Możliwości jest sporo, sklepy oferują całą gamę produktów, które wg. wydają się lekkie i funkcjonalne, nie tworzą wrażenia "katafalku". Niestety tak ostatnio zaczęły mi się kojarzyć pokrywy :)
Pokrywy też w jakimś sensie, wg. mnie, ograniczają dostęp do akwarium. Chąc wygadnie prowadzić prace np sprzątanie, wymiana filtrów, jakieś drobne sprawy, łatwiej jest operować np. dwoma szybami. Wadą szyb jest natomiast kurz.
Lampy montowane do krawędzi możesz regulować. Te kłodzione na szybie dają Ci z kolei możliwość tworzenia stref bardziej i mniej oświetlonych, możesz kombinować ze świetlówkami. Pokrywa to zintegrowane urządzenie, w którym pole manewru jest mniejsze.
Co do samej kwestii przykrywania zbiornika - sądzę, że to raczej niezbędne. Ogranicza wyparowywanie wody, zapobiega wyskakiwaniu ryb. Temat ten był dyskutowany na forum, znajdzie się sporo głosów, że to nie szyba a boczne listwy zabezpieczają przed wyskoczeniem. Najlepiej zatem najpierw przemyśleć system oświetlenia a potem zdecydować o szybie. Być może nie będzie niezbędnym dodatkiem przy wybranym oświetleniu

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 3 Sier 2011 15:05 - Edytowany przez: admin 
Czy zamiast brevisów mógłbym dobrać np Neolamprologus multifasciatus 3 pary ?


Multiiki są bardzo dynamiczne i bardzo kopiące. Wg mnie mogą być bez problemu:))

A o pokrywach odpowiedział Ci Paweł.

Przy tej obsadzie jeden filtr zewnętrzny powinien być wystarczający. Jak do tego dodasz wewnętrzny to będzie ok.

Marta

Autor lilith
Użytkownik
#10 - Posted: 3 Sier 2011 15:09 
dzięki za podpowiedź :)
to jeszcze zapytam, czy wysokość akwarium dać na 50 czy na 60 cm dla w/w obsady, oraz czy dwa filtry zewnętrzne czy jeden ?

Paweł

Autor lilith
Użytkownik
#11 - Posted: 3 Sier 2011 15:15 
Multiiki są bardzo dynamiczne i bardzo kopiące. Wg mnie mogą być bez problemu:))
No zamierzam mieć dosyć sporą warstwę piasku także niech kopią :)

Przy tej obsadzie jeden filtr zewnętrzny powinien być wystarczający. Jak do tego dodasz wewnętrzny to będzie ok.
no to lux, nic mi nie zostaje jak powoli już zbierać (kupować) poszczególne rzeczy.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc i porady.

Paweł

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 3 Sier 2011 17:29 
Przy tej obsadzie wysokość nie ma takiego znaczenia. W tej chwili musisz raczej myśleć o wyglądzie i proporcjach zbiornika, aby odbiór wizualny był ok.

Marta

Autor lilith
Użytkownik
#13 - Posted: 3 Sier 2011 18:34 
No to myślę, że na przyszłość to jednak wezmę 60 :)
Mam sporo piachu, kamieni i grysu dolomitowego (w tzw spadku po sporej tanganice znajomego). Oczywiście będę się "chwalił" tutaj na forum (o ile mogę) jak idą postępy no i pytał o rady :)
Ze względów na to, że szafka, akwarium będzie robione na zamówienie oraz, że wakacje planuje dopiero w październiku, to wszystko tak ustawiam, żeby akwarium było dojrzałe na pierwszy tydzień listopada, aby móc rybki wpuścić i od samego początku je obserwować.
W sprawie ryb, będę liczył na pomoc Tropheusa :) (ale to już rozmowa poza forum :)

Paweł

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 3 Sier 2011 18:40 
Masz pomysł na aranżację zbiornika?

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#15 - Posted: 3 Sier 2011 20:53 
masz rację z 60 cm wysokości, to daje większe pole do popisu przy obsadzie. Może zechcesz kiedyś na przykład wpuścić tam cyprichromisy? Zawsze to 10 cm więcej :)

Autor lilith
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Sier 2011 01:17 
Masz pomysł na aranżację zbiornika?
pomysł mam i jest on dostosowany pod obsadę (tak jak pisałem wcześniej, wszystko będę pokazywał na bieżąco). Nie jestem zwolenikiem tłów, także mój zbiornik nie będzie posiadał takowych. Postaram się zrobić optymalne środowisko dla moich przyszłych pociech.

masz rację z 60 cm wysokości, to daje większe pole do popisu przy obsadzie. Może zechcesz kiedyś na przykład wpuścić tam cyprichromisy? Zawsze to 10 cm więcej :)
Wolałbym nie przerybiać na siłę. Myślę, że przy tej wielkości zbiornika, to co będę miał, sprawi mi naprawdę dużo radości.

Paweł

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 4 Sier 2011 07:25 
Fajne podejście do sprawy:)

Czekamy w takim razie na relacje.

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#18 - Posted: 5 Sier 2011 09:58 - Edytowany przez: jaosh 
Witam,

Kwestia na jakiej wysokości stać będzie akwarium. Moje ma 60 cm wysokości i stoi na szafce o wysokości 80 cm. Przy moim wzroście 179 cm, krawędź akwarium mam na wysokości 140 cm i strasznie duży problem by dotknąć dna w akwarium. Weź pod uwagę w wyborze wysokości ten fakt, że będziesz zmuszony czasami pogrzebać na dnie. Fakt. 10 cm robi duża różnicę i można rzeczywiście wpuścić tam jakieś stadne ryby choćby opisane w ostatnim numerze TM. Da to fajny efekt i wypełni przestrzeń w akwarium.

Pozdrawiam
Piotrek

Autor lilith
Użytkownik
#19 - Posted: 5 Sier 2011 13:38 
Witam,

ja myślę, że szafka będzie na 1m wysoka, akwarium 60cm plus gąbką pod :)
przy moim wzroście 1,9m powinno wystarczyć (przynajmniej jak próbowałem z centymetrem to wydawało się ok).
A takie pytanko jeszcze zadam. jako że stolarz ma przyjść do mnie na przymiarkę, to ile potrzebuje miejsca na filtr Eheim Prof 2228 plus wszystkie pokarmy i chemie (nie chce później się posiłkować innymi półkami) i oczywiście dziurę na kable i rury od filtra na bocznej ściance wyciąć ?

Fakt. 10 cm robi duża różnicę i można rzeczywiście wpuścić tam jakieś stadne ryby choćby opisane w ostatnim numerze TM

Na tą chwilę chce się skoncentrować na tych trzech gatunkach, także nie myślę o innych. Wybór na wyższy padł z myślą o dalekiej przyszłości.

Pozdrawiam

Paweł

Autor pkubek
Użytkownik
#20 - Posted: 8 Sier 2011 22:23 

Autor lilith
Użytkownik
#21 - Posted: 9 Sier 2011 08:21 
Widzę, że uparty jesteś :), ale to dobrze hehe będziemy rozmawiać na ten temat jak już będę miał zalany zbiornik wraz z aranżacją.

A teraz z innej beczki.
Wczoraj otrzymałem TM8 i jestem po lekturze na temat callipterusów. Jedną z rzeczy co mnie zaintrygowało to, tzw karłowate samce. Czy one rodzą się już z "piętnem" karłowatości ? czy gdzieś tam podczas swojego rozwoju mówią sobie "jestem słaby, moja niecka ma już paru guru, więc idę w partyzantkę" ? Z drugiej strony są również dorosłe samce (nieskarłowaciałe), które pływają w grupach przemierzając jezioro.
To teraz czy aby taki skarłowaciały samiec nie jest naznaczony jakimś uszczerbkiem genetycznym, a co za tym idzie jeśli posiadamy takie w akwarium i skoro uprawiają pasożytnictwo rozrodcze, to czy nie jest wskazane w jakiś sposób pozbywania się tego problemu w celu utrzymania dobrych genów ??
Oczywiście są to wynurzenia laika, także proszę o wyrozumiałość.

Pozdrawiam

Paweł

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 9 Sier 2011 08:58 
karłowate samce są genetycznie mniejsze, jak stwierdzono są one często lepiej przystosowane niż inne tzw. normalne samce. Zerują całe życie, nie muszą głodować w okresie tworzenia niecki, czyli okresie rozrodczym itd, iitd. Ich spryt powoduje, ze często to one są ojcami potomstwa. Miałam raz takiego samca i radził sobie genialnie w zbiorniku. Nie może jednak tworzyć niecki, bo jest zbyt mały i słaby do przenoszenia muszli.

To natura i dostosowania rozrodcze. Takie samce są wyjątkowo rzadko odławiane i raczej nie masz szansy na ich zdobycie. Ja miałam szczęście:)

Marta

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 9 Sier 2011 08:59 
Mogę Ci wysłać sporo naukowy opracowań jak jesteś zainteresowany:)

Marta

Autor lilith
Użytkownik
#24 - Posted: 9 Sier 2011 09:28 
A z przyjemnością poczytam, bo powiem szczerze te ryby zaciekawiły mnie niezmiernie :)
Pozdrawiam
Paweł

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 9 Sier 2011 09:39 - Edytowany przez: admin 
Wysłałam Ci sporą porcję. Potwierdź czy dotarły, ja mam ogromną skrzynkę mailową.

Marta

Autor lilith
Użytkownik
#26 - Posted: 9 Sier 2011 10:01 
Dziękuje doszedł mail :) także dzisiaj po pracy mam dobrą lekturę, przy okazji podszlifuje angielski :) same plusy.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje
Paweł

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 9 Sier 2011 10:07 
W artykule oparłam się na tych i wielu innych publikacjach pisząc cześć teoretyczną o L. calliterus. To jestem z najlepiej opracowanych gatunków właśnie ze względu na bardzo interesujący dymorfizm płciowy i zachowania rozrodcze. O pasożytnictwie nawet w naszych wodach pisał kiedyś Sander.

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#28 - Posted: 12 Sier 2011 14:27 
lilith, tu na filmie jest fragment pokazujący dokładnie nieckę i oportunistyczne zachowania T. Vittatus:

http://www.aquanet.tv/Video/172-fische-des-tanganj ikasees-kleine-buntbarsche

wogóle zerknij na te filmiki, jest tam masa z jeziora Tanganika, widać różne typy siedlisk, są gatunki w ich naturalnym kontekście. Jeśli znasz niemiecki to wogóle bajka.

Autor lilith
Użytkownik
#29 - Posted: 22 Wrz 2011 22:43 - Edytowany przez: lilith 
Witam,

Wczoraj został zmontowany nowy "mebel".
Poniżej parę fotek, niestety aparat słaby i umiejetności również :(
Planowana obsada to na pewno para calvusów white (lewa strona akwa), para chalinochromis brichardi (prawa strona akwa), 3 pary muszlowców (tutaj jeszcze się waham, ale na pewno zrezygnuje z multików). Teraz patrząc na to akwarium wydaje mi się, że jeszcze miejsca by było na jakis gatunek uzupełniający wolną przestrzeń, ale nic na siłę (może Wy mi doradzicie ? ), najważniejsze aby ryby czuły się jak najlepiej. Przypomne rozmiary: 140x60x50 (miało być wyższe, ale siła wyższa :( ). Flitracja Eheim 3 prof 2075 oraz wewn eheim biopower200. Planowane docelowe zarybienie pierwszy weekend grudnia.



















Oczywiście prosze równiez o uwagi i dobre rady :)

Paweł

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 23 Wrz 2011 07:41 
Witaj,

Hmmm - dla mnie aranżacja "totalnie taka sobie" - mało tanganicka. No ale to Tobie ma się podobać. Tyle razy już pisaliśmy, ze wapień filipiński i inne typy drążonego wapienia są nienaturalne w tym biotopie. Lepiej nazbierać samemu kamieni i włożyć do zbiornika. Taniej i efekt znacznie lepszy:)


Zapomnij jednak o tym, że wybierzesz rybom strony akwarium, a one to zaakceptują. To ryby dokonała wyboru miejsc swoich terytoriów.

Co do obsady to trudno doradzić do końca. Akwarium jest spore, ale widać wyraźnie, że przeznaczasz je dla ryb dennych. Czy ta aranżacja jest ostateczna?

Przy tych wymiarach zbiornika mógłbyś spokojnie pokusić się o spokoje ryby "toni" np. Cyprichromis pavo. Ryba spora, ale spokojna, pływa w toni, ale wyciera się na piasku nie tworząc budowli.

Sam musisz określić preferencje, co chcesz mieć, co Ci się podoba, a potem to skorygujemy.

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Chalinochromis brichardi oraz Lamprologus callipterus Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®