Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Variabilichromis moorii - problem z ikrą

Autor kantor
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Lut 2012 17:45 
Witam
Na forum czasami zaglądam. Niestety tylko zaglądam, brak czasu, inne zajęcia...
Mam oczywiście dalej w domu swoją małą Tanganikę zbiornik 100x55x45 a w nim od około 5 lat Variabilichromis moorii 4 szt, Neolamprologus multifasciatus kilkadziesiąt i Altolamprologus compressiceps 1 para.

Mam problem z Variabilichromisami przez pierwsze trzy lata nie zaobserwowałem ani razu tarła. Jakieś dwa lata temu pierwszy raz złożyły ikrę niestety nie doszło do wylęgu po kilku dniach i kra zrobiła się mleczno matowa i znikła prawdopodobnie zjedzona. Co kilka miesięcy może co pół roku sytuacja się powtarzała. Od jakiś czterech pięciu miesięcy naprzemian dwie samice Variabilichromis moorii co kilka tygodni składają ikrę i niestety nic z tego nie wynika. Układ płci to 3 samice i jeden samiec. Ryby są bardzo wyrośnięte jak na V. moorii przypuszczam że samice mają ok 14-15 cm samiec ok 1 -1,5 mniejszy.
Parametry wody które znam:
GH > 21
KH ok 15
NO2 - 0
NO3 ok 25
PH ok 7,5
temp 25st
Wystrój piasek sześć dosyć sporych kamieni 5-15kg (piaskowiec), tło wewnątrz wyklejone łupkiem, ok 100 muszli winniczka wszystko porośnięte krasnorostem.
Filtry wewnętrzny fluval 4 plus ok 1000l/1h, zewnętrzny przelewowy ok 20 l wkładów keramzyt i gąbka. Wymiana wody co tydzień 40 litrów, co dwa tygodnie czyszczenie filtra wewn.
Jak myślicie co jest powodem braku wylęgu ikry Variabilichromis moorii?

pozdrawiam Janusz

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 20 Lut 2012 06:10 
Możliwości jest kilka,

Nieodpowiednie towarzystwo - zbyt mały zbiornik dla tej grupy ryb. Variabilichromisy do rozrodu wg mnie powinny być same.

zbyt niskie pH

grzyb w akwarium

bezpłodny samiec

To wg mnie podstawowe przyczyny, które mogą mieć miejsce.

Marta

Autor kantor
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Lut 2012 16:34 
Możliwości jest kilka,

Nieodpowiednie towarzystwo - zbyt mały zbiornik dla tej grupy ryb. Variabilichromisy do rozrodu wg mnie powinny być same.

zbyt niskie pH

Od jakiegoś roku w kranie leci coś ok PH 7,5 i niestety tak też mam w akwarium zastanawiam sie czy Soda oczyszczona może pomóc?- kiedyś stosowałem
grzyb w akwarium - myślę że nie Multifasciatusy mnożą się w najlepsze.
bezpłodny samiec - O tym nie pomyślałem... na cztery V moorii mam trzy samice i jednego samca. Był jeszcze jeden samiec ale odszedł w niewyjaśnionych okolicznościach - jakiś czas temu nie było mnie dwa lub trzy dni jak wróciłem leżał martwy częściowo przysypany piaskiem.
Niestety na zbyt mały zbiornik aktualnie nic nie mogę poradzić.

Janusz

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Variabilichromis moorii - problem z ikrą Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®