Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Proszę o opinię na temat obsady 400 L

Autor Sliwka69
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Maj 2012 08:44 
Witam po dłuższej przerwie.
Jestem właśnie w trakcie przeprowadzki z mojego starego, niedawno ponownie uruchomionego 200L ;) .
Nowy zbiornik 190 x 45 x 50 w weekend stanie na nowym stelażu i zapewne od razu zostanie zalany.
Po przeczytaniu kilku wątków na forum , powstała wstępna koncepcja obsady , co do której jednak mam dość spore wątpliwości ;) skład następujący :
1. Altolamprologus Calvus black - początkowo 4 - 5 sztuk młodych , docelowo dobrana para ( trójka młodzieży już pływa w 200L ).
2. Altolamprologus compressciseps gold - początkowo 4-5 sztuk młodych , docelowo dobrana para
3. Neolamprologus Leleupi - początkowo 4-5 sztuk docelowo para.
4. Neolamprologus brichardi - Początkowo 4 sztuki docelowo ... wiadomo jak to z księżniczkami .
5. Lamprologus multifasciatus - mała kolonia z plażą muszli ( jak na razie są 2 samce +3 samice i bliżej nieokreślona ilość młodych )
6. Cyprichromis Leptosoma - dostały mi się w gratisie wraz z calvusami 4 sztuki zamęczone przez inne ryby , udało się je odratować , aktualnie podchodzą dość regularnie do tarła , choć w zbyt małym baniaku nie są jeszcze w pełni wybarwione , ani jakoś donosić nie mogą ... docelowo chce uzupełnić do około 10 -12 sztuk.

W zbiorniku ma się znaleźć około 60 kg drobniutkiego piasku , oraz układ 3-4 skupisk kamieni , ponadto dla leptosomek 3-4 dość wysokie kawałki łupka ustawione na tylnej szybie.
Priorytetem jest dla mnie spokój i bezpieczeństwo alto i tu rodzą się moje wątpliwości co do księżniczek. Co do Leupi , sądzę że przy tej wielkości akwarium każda z ryb znajdzie dla siebie swój kąt, natomiast w przypadku księżniczek boję się że w dość szybkim tempie opanują większą część zbiornika i bezlitośnie zagonią calvusy w kąt...
Proszę o opinię nt obsady , ewentualnie sposobu urządzenia zbiornika .

Autor jaosh
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Maj 2012 10:20 
Witam,

I kolego wielce prawdopodobne, że tak właśnie będzie. Księżniczki zdominują baniaczek. Alto strasznie wolno rośnie i zanim zaczną się dobierać w pary i szukać swojego M3 w akwarium to księżniczek będziesz mieć już chmarę a co za tym idzie nie będzie miejsca dla innych mieszkańców.

Nie jestem pewien też wzajemnych stosunków pomiędzy księżniczkami a multikami.

Plusem Twojego akwarium jest długość, która może dać szanse na powodzenie takiej obsady choć ja na Twoim miejscu z listy tych 6 gatunków wykreślił bym dwa.

Autor Sliwka69
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Maj 2012 10:33 
Hmmm wykreślenie dwóch ?
Czyli Księżniczki i leupi ? Czy też księżniczki i multiki ?
Jeśli chodzi o połączenie Alto + Multiki , testowałem już kiedyś takie rozwiązanie , samce muszlowców byly na tyle zadziorne o obrębie niecki z muszlami że nawet narybek multików uchowywał się bez większych problemów. Raz się powiodło , myślę że i tym razem powinno się udać .

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 29 Maj 2012 12:47 
Mam wrażenie, że ta obsada to taka nawrzucana i bez składu Byle było sporo gatunków. Jaosh ma rację - księżniczki zdominują zbiornik. Szybko się namnożą, a dorastające utworzą nowe kolonie.

Wg mnie proporcje tego zbiornika są dziwne i nie wiem czy to tak rewelacyjnie będzie wyglądało. Długa, wąska kiszka.

Marta

Autor Sliwka69
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Maj 2012 13:14 
Mam wrażenie, że ta obsada to taka nawrzucana i bez składu Byle było sporo gatunków.
Bardziej pod względem preferencji i gustu ;) . Wiem że to gatunki dość popularne , ale cóż poradzę że akurat te mi się podobają.
Co do dominacji księżniczek spodziewałem się , lecz chęć założenia małej koloni skłoniła mnie do poddania w dyskusję , a potwierdzenie mych obaw u bardziej doświadczonych ... cóż trzeba odpuścić.


Jaosh ma rację - księżniczki zdominują zbiornik. Szybko się namnożą, a dorastające utworzą nowe kolonie.


Tak podejrzewałem , ale koniec języka... ;) Z księżniczek zrezygnuję ...

Wg mnie proporcje tego zbiornika są dziwne i nie wiem czy to tak rewelacyjnie będzie wyglądało. Długa, wąska kiszka.

No cóż ... niestety... życie , a skoro Leptosomki są już u mnie, to trzeba im stworzyć warunki. Kolejny zbiornik będzie już zakładany w domu , nie w mieszkaniu i rozmiary na pewno będą słuszniejsze. Niestety w tym zbiorniku, mimo słusznej długości, o Frontosach mogę zapomnieć...

Wnioskuję iż co do składu powiedzmy :
1. Calvus 4 sztuki młode
2. Compresciseps 4 sztuki młode
3. Mutifasciatus Kolonia 2+3 + nieznana ilość młodych
4. Leptosomma 10-12 sztuk
Raczej uwag nie ma ?
Może jakaś opinia nt Leupi ? Czy ewentualnie jakieś inne gatunki ?

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Proszę o opinię na temat obsady 400 L Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®