Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Altolamprologus fasciatus

Autor tasma
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Mar 2006 06:48 
... nie wiem czemu to alto na poczatku nazwy. Zupelnie nie pasuje do tych ryb. Dla mnie to takie szary leloupi w paski z troche wiekszym (tutaj chyba jednyne podobienstwo so "prawdziwych" altolamprologusow) pyskiem oraz slicznym wielki niebieskim okiem.
No wiec od niedzieli plywa u nas para tych ryb.
Czy ktos z Was ma znimi jakies dopswiadczenia. Szczegolnie interesuje mnie rozmnazanie.
Przemek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 21 Mar 2006 08:35 
Przemku

Czy one nadal są takie spokojne jak u nas w grupie?

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Mar 2006 08:58 
Wydaje mi sie ze juz oswoily. Sa bardzo spokojne. Samca troszke przestawiala compressicepsowa. Za bardzo sie interesowal tym co w muszli. Pozniej zobaczyl swoje odbicie w szybie i probowal przestraszyc "tego drugiego" . Pieknie wyglada.
W stosunku do innych ryb nie wykazuja zadnej agresji.

Autor sue
Użytkownik
#4 - Posted: 21 Mar 2006 21:25 
Och... fasciatusy są po prostu boskie :)

Strasznie chciałam je bliżej poznać i... od niedzieli mamy już taką możliwość. Rybki zadomowiły się niemal od razu, chętnie jedzą, nie mają większych problemów z innymi współmieszkańcami akwarium.
Hmm... jakby je opisać, to altolamprologusy w innym, nowym wydaniu ;) Z jednej strony duże, zaopatrzone w liczne ząbki szczęki, "statyczny" sposób spędzania czasu ;), "ziewanie" tak szerokie, że aż "wszystko" im w środku widać ;), nadymanie podgardla w celu przestraszenia innych ryb lub swojego odbicia ;)...
a z drugiej, tak odmienny kształt ciała :) Ja dla potrzeb własnych ochrzciłam je " NASZYMI PRZECINECZKAMI"

Zauroczona
Magda

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 22 Mar 2006 06:30 
Madziu

Twój opis ich zachowań jest taki jak mój, spokój, brak agresji, ale kształt to maja naprawdę "drapieżny" prawda?

Silnie wydłużony pysk, ostre zęby, mnie czasami przypominają szczupaki.

Czy wybrały sobie jakis szczególny teren w Waszym akwarium?

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Mar 2006 10:08 
Ryby plywaja po calym akwarium. Raz kreca sie za skalami. Innym razem plywaja po otwartej przestrzeni. Nie moga sie zdecydowac.
Wczoraj szukaly czegos w pustej muszli, a pozniej samica prezyla sie przed samcem. Czyzby kolejne muszlowce? Ksztalt ciala na to nie wskazuje...
Przemek

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 22 Mar 2006 10:14 
A maja pusta muszlę do zasiedlenia? Bardzo mnie interesuje, gdzie sie rozmnożą.

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Mar 2006 10:24 
I tak i nie. Sa dwie duze puste muszle, ale obie sa pod kontrola calcusa. Ma takie hobby. Kontrola pustostanow.
Fasciatusy wczoraj przegladaly muszle winniczka. Chyba za mala na cokolwiek.
Jeszcze jedna ciekawostka. Przedwczoraj zaczely wyplywac male compresie. Miot liczyl pewnie okolo 100szt. Wczoraj jak przyszedlem z pracy nie bylo ani jednego. Przy obsadzie z naskalnikowa niektore mlode przezywaly do 10 dni. Teraz nie bylo nawet 24 godzin. Na 99% to sprawka fasciatusow.

Przemek

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 22 Mar 2006 10:28 
To niezłe żarłoki!!

Ja wczoraj swoim nie dałam wieczorem jedzenia i dzisiaj, jak rano weszłam do firmy, wszystkie czekały przy szybie, poganiając mnie by dać im jak najszybciej jeść. Widok był niesamowity. Nawet ten największy samic, który siedzi najczęściej na filtrze (to chyba jego teren), czekał przy szybie.

Marta

Autor sue
Użytkownik
#10 - Posted: 22 Mar 2006 23:12 
Marto myślę, że czekały na Ciebie nie tylko fasciatusy, ale też wszystkie pozostałe głodomory ;) Tak, widok musiał być niesamowity. One z resztą zawsze cieszą się na Twój widok! A jak jeszcze niesiesz jedzonko...

Twoje porównanie fasciatusów do szczupaków jest bardzo trafne! Tylko fasciatusy są wersją mikro z Tanganiki ;)

Magda

Autor tasma
Użytkownik
#11 - Posted: 13 Kwi 2006 17:30 
Odswiezam temat.
Jedyny opis tarla fasciatusow jaki kiedykolwiek widzialem ze strony www.tanganika.ru (podanej w innym watku przez Sendoga-dzieki) tlumaczony z rosyjskiego na angielski altavista:
the breeding:] the expressed intraspecific aggressive behavior. In nature they are usually encountered by pairs or one by one. Paired, monogamic tsikhlidy nerestyashchiyesya in the shelters ("peshcherniki"), nerestyatsya in the slots between the stones. In the aquarium as the spawning substratum it is possible to use those being suitable according to the size of the shell of mollusks. Female puts aside in the secluded place of approximately 100 roe corns, and male attempts to be squeezed in ukryte maximally closely to the laying for the fertilization. Frequently in view of the difference in the size for it it is necessary to let out soft roes out of the shelter. Female guards roe and fry, and male protects territory around the zone of spawning. With 26 В°.Ch, hatching larvas occurs after 2.5-3 days, and freely to float fry begin in 5-6 more days. From the first days they willingly take nauplii of Artemia. Adolescents are not allowed to the territory of parents. With the preparation for the spawning of vapor it is extremely aggressive to the intrusions of its own podrosshchikh by offset and drives off them from the spawning area sometimes even, killing the most insolent individuals.
Zyja w parach w skalistym terenie. W natorze rozmnazaja sie w szczelinach skalnych. W akwariach do rozmnazania mozna zastosowac muszle. Samica sklada w odosobnionym miejscu okolo 100 ziarenek ikry, ktora samiec zapladnia. Samica chroni narybek, a samiec patroluje terytorium w poblizu. Larwy wylkuwaja sie po 2,5-3 dniach, a po 5-6 zaczynaja swobodnie plywac (tutaj bylaby to znaczna roznica w stosunku do "prawdziwych" alto). Pozniej jest kawalek o karmieniu i parametrach oraz ze podczas tarla ryby sa agresywne i moga nawet zabic.
Mimo ze wygladaja zupelnie inaczej rozmnazaja sie jak typowe altolamprologusy. Czekam niecierpliwie na efekty. Widzialem juz kilkukrotnie samca, ktory wchodzil caly do muszli. Tlumaczylem sobie ze szuka narybku innych ryb. A moze szukal miejsca dla przyszlych dzieci ...

Nie wiem czy moglem wkleic tutaj ten tekst (zaznaczylem skad pochodzi). Jesli Admini uwazaja ze nie powinien sie tutaj znalesc prosze o usuniecie.
Przemek

Autor tooold
Użytkownik
#12 - Posted: 15 Kwi 2006 05:50 
Zyja w parach w skalistym terenie. W natorze rozmnazaja sie w szczelinach skalnych. W akwariach do rozmnazania mozna zastosowac muszle. Samica sklada w odosobnionym miejscu okolo 100 ziarenek ikry, ktora samiec zapladnia. Samica chroni narybek, a samiec patroluje terytorium w poblizu. Larwy wylkuwaja sie po 2,5-3 dniach, a po 5-6 zaczynaja swobodnie plywac (tutaj bylaby to znaczna roznica w stosunku do "prawdziwych" alto

wiesz ten tekst pasuje prawie do większości ryb - zmieniasz tylko ilość ziaren ikry ......;-)

Autor tasma
Użytkownik
#13 - Posted: 15 Kwi 2006 10:03 
To nie ja jestem jego autorem. Tlumaczylem tylko to co pisalo powyzej.
Fakt ze pasuju do wielu gatunkow. Mnie osobiscie zaskoczylo zainteresowanie tych ryb muszlami.

Autor sue
Użytkownik
#14 - Posted: 7 Maj 2006 19:48 - Edytowany przez: sue 
A. fasciatusy posiadamy od 1,5 miesiąca. To piękne ryby o wydłużonym ciele, ogromnych szczękach i ciekawych zachowaniach godowych. Taki altolamprologus w innym wydaniu... Jak trafnie zauważyła Marta to "mini szczupak" z Tanganiki ;)
Polecam je wszystkim amatorom mięsożernej Tanganiki.
Zdecydowanie warto!!!

Mimo iż minęło tak niewiele czasu, fasciatusy czują się już w pełni zadomowione. Przy karmieniu są zawsze pierwsze. Ze współmieszkańcami akwarium dogadują się dobrze. Wybrały sobie i zajęły muszlę, z której przez ostatnie 3-4 dni samica niemal nie wychodzi pilnując złożonej ikry. Samiec (mimo iż w dalszym ciągu przy jedzeniu jest pierwszy) dzielnie patroluje teren nad muszlą i "przekonuje" samicę by została w jej środku.
Fantastycznie jest poznawać zachowania godowe i macierzyńskie kolejnych altolamprologusów...

Pozdrawiam
Magda

Autor tasma
Użytkownik
#15 - Posted: 22 Maj 2006 23:14 - Edytowany przez: tasma 
Larwy wylkuwaja sie po 2,5-3 dniach, a po 5-6 zaczynaja swobodnie plywac (tutaj bylaby to znaczna roznica w stosunku do "prawdziwych" alto).
Sam siebie zacytuje. Oczywiscie roznicy nie bylo. To powyzej to bzdura. Rozwoj ikry trwa okolo trzy tygodnie. Zachowanie (poza niepowtarzalnym i pieknym tancem godowym) nie odbiega zbytnio od duzych alto.
Maluchy za to roznia sie. Maja bardziej wydluzone cialo i sa jakies takie inne :)
Niedlugo kolejna relacja z frontu.
P.S.
Tak sobie tutaj dyskutujeny w kolku wzajemnej adoracji Marta, Magda i ja (i jeden post Tooold'a). Ludzie takie fajowe ryby. Nikt ich nie ma? Wiem gdzie plywa jeszcze kilkanascie sztuk (nie mowie o akwarium u mnie w domu bo tam plywa pewnie ze 150 maluchow).

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 23 Maj 2006 12:24 

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Altolamprologus fasciatus Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®