Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Paracyrpichromis brieni Isanga i towarzystwo :)

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Szarooka
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Sty 2013 21:01 - Edytowany przez: Szarooka 
Od niedawna pływa u mnie stadko 10szt. Paracyprichromis brieni Isanga w układzie 4+6. Rybki dołączyły do funkcjonującej już obsady składającej się z:
Xenotilapia spilopterus Mabilibili (8szt, w tym 2 parki po pierwszych tarłach),
Xenotilapia ochrogenys Mzuri (5szt, w tym dwa samce),
Telmatochromis vittatus (6szt, w tym karłowaty samczyk).

Całość pływa w zbiorniku ok. 400l.
Miałam pewne obawy odnośnie łączenia xen z muszlowcami (głównie z powodu panujących opinii, że nie należy ich łączyć), jednakże po rozmowie z Martą postanowiłam spróbować :) I w chwili obecnej jestem już pewna, że obsada, którą skomponowałam była bardzo dobrym wyborem - w szkle w każdej partii wody "coś" się dzieje, rybki są aktywne, nie ma żadnej agresji czy scysji międzygatunkowych i wszystkie gatunki mają swoje miejsce :)

Wracając do Paracyprichromisów - jak na P. brieni odmiana Isanga jest wyrośnięta i największe samce mają 10-12cm. Obecnie, po aklimatyzacji obserwuję pierwsze zaloty, a 3 samiczki są wyraźnie zaokrąglone w partii brzusznej. Najbardziej aktywny (i zadziorny) jest najmniejszy samczyk, który równocześnie jest najintensywniej wybarwiony. W czasie zalotów i obrony rewiru jego ciało ciemnieje i uwidaczniają się pionowe jaśniejsze pasy - płetwy również ciemnieją.

Nakręciłam dziś krótki filmik z życia moich podopiecznych.
http://youtu.be/HfQpXdp5NLA

Kilka fotek Paracyprichromisów:




Autor admin
Admin
#2 - Posted: 27 Sty 2013 09:30 
Jak dla mnie rewelacyjny zbiornik. Dużo się dzieje, ryby maja bardzo różne interakcje.

Świetnie w tym wszystkim funkcjonują telmatochromisy.

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Sty 2013 10:09 
Ta obsada to spełnienie moich wieloletnich marzeń - xeny i P. brieni. I bardzo się cieszę, że nie uległam mężowi, który chciał Tropheusy :P
Patrząc na to, jak ryby zachowują się, jak obierają terytoria, dobierają się w pary i podchodzą do tarła mam odczucie, że połączenie tych gatunków jest udane nie tylko pod względem spokoju międzygatunkowego, ale również dynamiki zbiornika. A Telamtochromisy mają zupełnie inne zachowania, niż mogłam to obserwować w szkle 80x40 - oczywiście na plus ;)

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 27 Sty 2013 10:43 
Jak zwykle przy dużych zbiornikach zachowania ryb się zmieniają:) Czekam na dalsze relacje.

Marta

Autor luki
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Sty 2013 21:16 
właśnie to jest super, kiedy możemy te swoje marzenia zrealizować!! Gratuluje zbiornika!!

Autor Szarooka
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Sty 2013 22:10 
właśnie to jest super, kiedy możemy te swoje marzenia zrealizować!!

Zdecydowanie tak, zwłaszcza po 3 latach oczekiwań na możliwość postawienia znowu czegoś ponad 300-litrowego ;)

Autor luki
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Sty 2013 18:11 
heh

Doskonale wiem co masz na myśli, sam przygotowywałem się ok 3 lat zanim wystartowałem mój własny zbiornik ;-)

Autor Szarooka
Użytkownik
#8 - Posted: 7 Lut 2013 20:01 
Doczekałam się - dziś po południu odbyło się pierwsze tarło P. brieni :)
Przez kilka ostatnich dni obserwowałam ostrą rywalizację pomiędzy trzema samcami - zwycięzcą został najmniejszy, a zarazem najmocniej wybarwiony ;)
Wkrótce postaram się o fotki inkubującej samiczki.

Autor woltek
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Lut 2013 09:30 
Gratulacje

:) u Ciebie wszystko się rozmnaża,więc P.brieni nie mogły pozostać w tyle.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 8 Lut 2013 09:45 
Moja samiczka brieni inkubuje od soboty. Tak więc tarła zgrały się i u mnie i u Joasi:)

Świetnie:)

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Lut 2013 11:46 
Moja samiczka brieni inkubuje od soboty.

U Ciebie maluchy pojawią się szybciej :)

Fotki inkubującej samiczki:






Dominującego samczyka:


I grupka:


Tak dla "towarzystwa" xenki:



Autor woltek
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Lut 2013 12:05 
Xenki, mniam ;)

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 8 Lut 2013 12:52 
Tak, kseny wyglądają prześlicznie:)

A paracyprichromis jest jednym z ciekawszych wariantów. Z tego co widzę, to wiele wariantów różnych gatunków zamieszkujących Isanga jest bardzo interesująco ubarwionych.

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#14 - Posted: 8 Lut 2013 12:59 
Zgadzam się Marto, że P. brieni Isanga są bardzo ciekawie ubarwione - na 4 samce każdy jest inny :D Jeden ma wyraźnie żółtą część płetwy grzbietowej i czarne obramowanie do ok. 1/3 jej długości (ten na zdjęciu), drugi ma czarne obramowanie na długości ok.1/2 płetwy grzbietowej i brak żółtego koloru, kolejny ma prawie całą płetwę grzbietową obramowaną na czarno, a ostatni nie ma ani obrzeżenia, ani żółtego znaczenia ;)

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 8 Lut 2013 13:19 
Tak obserwuje u siebie to zróżnicowanie. To bardzo interesujące. Szkoda,z ę nie mamy bardzo dużej grupy, aby zobaczyć jak jest z powtarzalnością tych modeli. To jest bardzo interesujące. Pierwszy raz obserwuję w jakimś wariancie, aż tak dużą zmienność.

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#16 - Posted: 21 Lut 2013 15:54 
Na dzień dzisiejszy na 6 samic P. brieni 4 są po tarłach - jedna po 3 dniach straciła ikrę, 3 nadal noszą. Z dnia na dzień obserwuję powiększające się podgardla i zastanawiam się jak bardzo mogą się one rozciągać ;)
U jednej z samic (która inkubuje najdłużej - ponad 2 tygodnie) można dojrzeć już czarne oczka maluszków.







Autor Szarooka
Użytkownik
#17 - Posted: 11 Mar 2013 07:20 
Ponad tydzień temu jedna z samiczek wypuściła pierwsze maluszki - jest ich 16szt, mają trochę ponad 1cm i są śliczne :)
Fotki maleństw:





Autor admin
Admin
#18 - Posted: 11 Mar 2013 08:54 
Maluchy są prześliczne. U mnie dzisiaj rano samica wypuściła w ogólnym. Na razie pływają bez zagrożenia.
W tym samym akwarium dwie pary Xenotilapia leptura od tygodnia opiekują się młodymi. Są niesamowicie dzielne. Samce w czasie najmniejszego zagrożenia zbiera młode do pysków. A maluchy są naprawdę spore powyżej 1 cm długości.

Młode z innego miotu "brieni" zostały przełowione do małego akwarium z krewetką. Było ich 16 sztuk, jednak krewetka w nocy chyba podjada maluchy śpiące na gąbce. Krewetka ma obecnie około 4 cm długości korpusu. To jednak Macrobrachium.

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#19 - Posted: 11 Mar 2013 11:44 - Edytowany przez: Szarooka 
Dziś je pooglądam :) Rewelacyjnie musi wyglądać opieka rodziców nad potomstwem - czekam, aż moje xeny donoszą swoje maluchy i mam nadzieję na takie same obserwacje.

Nie mam szczęścia na zobaczenie tej krewetki.

ps. dziś jednak miałam szczęście i krewetkę (a przynajmniej jej część) widziałam :D
A młode leptury świetne, zwłaszcza, jak pchają się uparcie do pyszczka samca ;)

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 12 Mar 2013 09:09 
Rano wszystkie maluchy brieni nadal żyją w ogólnym, leptury pilnują swoich pociech:)

Bajecznie jest oglądać takie zachowania:)

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#21 - Posted: 12 Mar 2013 15:54 
Rano wszystkie maluchy brieni nadal żyją w ogólnym

Myślę u siebie zrobić jakieś miejsca, w których młode będą mogły się schronić. Może dodanie kilku roślin pomoże?

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 12 Mar 2013 16:25 
Teraz także wszystko jest ok. Młode chyba nawet są bardziej śmiałe niż rano.

Ponadto teraz pływają nad terytorium jednej z par leptur. Może to im także pomaga?

Trzecia para leptur inkubuje młode, terytorium ma na środku akwarium, nad kamieniem.

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#23 - Posted: 12 Mar 2013 17:42 
Pewnie na opiece leptur nad swoim potomstwem korzystają młode paracyprichromisy - żadna inna dorosła ryba nie ma prawa tam wpłynąć :D Tym samym brieni też są bezpieczne.

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 12 Mar 2013 19:05 
Pamiętasz mój artykuł z pierwszych numerów TM? Miałam w zbiorniku X. papilio Tembwe i X. leptura. Oba gatunki mnożyły się w jednym czasie i tworzyły "przedszkole" maluchów, którymi wspólnie się opiekowały.

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#25 - Posted: 12 Mar 2013 19:13 
Pamiętam :) Nawet całkiem niedawno go czytałam ponownie, bo leptury poważnie chodziły mi po głowie.
Taka wspólna opieka jest ciekawym zachowaniem - gatunki łączą siły, aby móc lepiej chronić potomstwo.

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 12 Mar 2013 19:19 
Taka ochrona młodych jest znana także w innych wypadkach, drapieżnik wychowuje swoje młode , a przy okazji młode innych gatunków np. Xen.

Popatrz tutaj http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=7&t =3269&start=40

Na tych zdjęciach to widać:)

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#27 - Posted: 12 Mar 2013 19:30 
Zdjęcia fantastyczne :)
Myślę, że na podobnej zasadzie funkcjonują w naturze niecki. Ale, jak wiadomo w warunkach sztucznych nie zawsze uda się osiągnąć zamierzony efekt ;)

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 12 Mar 2013 20:24 
Obawiam się, że musiałoby być co najmniej 10000 litrów, albo i więcej aby stworzyć coś takiego jak na tych zdjęciach:) Niemniej jednak zachowania gatunków w naturze są tak fascynujące, że chciałoby się spróbować.

Marta

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 16 Mar 2013 11:33 
Połączenie Paracyprichromis i Xenotilpia leptura to chyba jedno z najciekawszych, jakie ostatnio mogę obserwować. W zbiorniku swobodnie pływa od kilku dni około 50 sztuk narybku brieni oraz kilkanaście małych leptur, które pilnowane są przez rodziców. Najciekawsze jest to, że jedna z par Xenotilapia przejęła opiekę nad wszystkimi maluchami, obu par:)

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#30 - Posted: 16 Mar 2013 12:18 
Świetnie musi to wyglądać :D
I młode nie są "nagabywane" przez dorosłe (zwłaszcza spiloptery)?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Paracyrpichromis brieni Isanga i towarzystwo :) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®