Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

obsada do duzego akwarium

Autor Krzysiek S
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Maj 2013 19:07 
Właśnie zastanawiam się nad obsadą do mojego "najważniejszego" zbiornika, 363 dł. 100 szer. 77 wys. (wymiary w cm.), jedną z rozważanych obsad jest "obsada tanganicka". Chciałbym aby akwarium zamieszkała grupa jednogatunkowa, względnie dwugatunkowa, oczywiście wiec musiałyby to być ryby stadne. Absolutnie nie biorę pod uwagę ryb z rodzajów: Petrochromis, Tropheus, Cyphotilapia, po prostu nie podobają mi się. W akwarium chciałbym niewiele ryb, ale wówczas pojawi się chyba kwestia płochliwości, więc chodzi o ryby nie przejawiające płochliwości. No i najlepiej abym mógł zasiedlić zbiornik rybami młodymi. Wystrój zbiornika jest "oszczędny" piasek na dnie i trzy grupy dużych kamieni tworzących konstrukcje sięgające prawie powierzchni wody, ale zajmujące nie więcej niż 1/3 powierzchni dna (na długość- w szerokości dna to nie więcej niż 30 cm.). Proszę zatem o rady.

Acha, jeśli chodzi o kwestie filtracji, oświetlenia, ogólnie pojętej obsługi, to są to sprawy dobrze mi znane, więc nie o to chodzi w tym temacie.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 2 Maj 2013 20:50 
Czyli zmiana zbiornika z Malawi?

Masz spore wymagania bo, najciekawsze wg mnie ryby takie jak Benthochromis czy Bathybates raczej musiąłbyś kupować z odłowu. To ryby piękne, które na pewno byłyby ozdobą tego zbiornika.

Jeżeli chcesz mieć stadne, które chcesz kupić jako młode to duża grupa Cyprichromis w toni i jakieś Xenotilapia np. flavipinnis na dno.

Strasznie ograniczyłeś swoimi wymaganiami ten zbiornik. Jest ogromy i daje spore możliwości niekoniecznie na przeładowany zbiornik:)

Marta

Autor Krzysiek S
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Maj 2013 21:13 
Właśnie, zastanawiam się nad zmianą, chociaż niekoniecznie, co do Malawi mam pewne typy, ale to nie temat na tutejsze forum. Natomiast co do tych gatunków, które zaproponowałaś Marto, to Benthochromis też raczej mnie nie interesują, natomiast Bathybates, Hemibates już tak, ale pytaniem jest jak będzie wyglądało współzamieszkiwanie osobników gdy już podrosną? Co z agresją wewnątrzgatunkową? Zastanawiam się też nad Bulengerochromis microlepis, czy zbiornik mimo wszystko nie byłby zbyt mały dla tego gatunku? Zastanawiam się nad tym, czy grupa tych ryb (6-8, 8-10?) będzie prawidłowo funkcjonować bez towarzystwa i w miarę śmiało? Mówię tutaj o przedstawicielach któregoś z trzech wskazanych wyżej rodzajów. Czy po osiągnięciu dojrzałości płciowej pozostanie tylko para, czy może pozostać większa grupa ryb?

Jeśli chodzi o ryby z odłowu to nie wykluczam również i tej opcji.

Miałem też przez kilka miesięcy grupy X. ochrogenys 25 sztuk i C. zonatus 30 sztuk i nie do końca było to to, o co mi chodziło.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 3 Maj 2013 08:16 
Hemibates nie jest osiągalny, nikt żywego nie sprowadził:)

Bathybates to spokojne ryby, atakują pokarm gdy są głodne. Zasada - osobniki powinny być równej wielkości, mniejsze mogą być zjedzone przez współbratymców.

Boulengerochromis raczej nie polecam. W ostatnim Tanganika MAGAZYN opublikowaliśmy artykuł o tym gatunku. Warto poczytać:)

Przy Bathybates - muszą być ryby z odłowu, sprowadza się młode osobniki, bo bardzo trudno przeżywają transport w formie dorosłej. U mnie nie było problemów nigdy z młodymi osobnikami (10-12 cm). Kiedyś Michelle wysłała mi takiego 20 cm osobnika i był spory problem, chociaż udało mi się go utrzymać.

Do Bathybates możesz dołożyć także Haplotaxodon:)

Uwielbiam drapieżniki i polecam je w zbiorniku.

Marta

Autor Krzysiek S
Użytkownik
#5 - Posted: 3 Maj 2013 10:03 
Właśnie, nad Haplotaxodon także się zastanawiałem, jednak gdzieś czytałem że są ekstremalnie płochliwe, jak jest z tą kwestią?

Boulengerochromis w zasadzie nie brałem na poważnie pod uwagę (mimo wszystko, nawet w 8000 l. zbiorniku wyglądają na zbyt duże, a co dopiero byłoby w moim). Tego artykułu z najnowszego TM nie czytałem (jeszcze :-)) ale domyślam się, że jeśli chodzi o opis rozmnożenia w akwarium to dotyczy to tego właśnie zbiornika:
http://www.cichlidsforum.fr/un-8000-litres-consacr e-au-tanganyika-t22591.html

W istocie, jeśli chodzi o obsadę tanganicką do mojego akwarium, to skłaniam się właśnie ku Bathybates, oczywiście chodzi mi o jak najmłodsze osobniki, muszę się zatem rozglądnąć za ich dostępnością.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 3 Maj 2013 18:17 
Nie zauważyłam płochliwości Haplotaxodon.

Co do dostępności Bathybates - napisz do nas maila:)

Marat

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / obsada do duzego akwarium Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®