Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Sumbu Shell

Autor Sendog
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Kwi 2006 09:22 
Czy ktoś rozmnażał sumbu?
Z moich 4 osobników dobrała sie prawdopodobnie para - samica (?) mniejsza i mniej kolorowa i samiec wiekszy ciemniejszy, dłuższe płetwy i żóltawy odcień. Zajęły jedną muszlę tzn. samica praktycznie cały czas siedzi u jej wylotu a samiec przebywa ciągle do 10 cm od muszli. Bardzo ciekawe jest ich współżycie z meleagrisami które mieszkaja bardzo blisko. Samiec meleagrisa próbuje błyskawicznie podczas ich nieuwagi dostać się do ich muszli. Jeszcze mnigdy mu się nie udało być przed sumbu. Te małe skubańce są zawsze pierwsze - wygląda o prze śmiesznie. Para sumbu wydaję się być świetnie dobrana - żyją jak stare dobre małżeństwo.
Pytanie do osób które rozmnażały ten gatunek - jakiej wielkości ryby są zdolne podejść do tarła? Moje mają samiec 4 cm i samica 3,5cm. Wydaje mi się że są jeszcze zbyt młode. Proszę o Wasze opinie i doświadczenia.
Krzysiek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 12 Kwi 2006 09:28 
Krzyśku

Właśnie chciałam założyć podobny temat.

Już za parę dni przylatują do nas Sumbu. Oczekuję wszelkich praktycznych informacji na temat tego gatunku.

A Tobie gratuluję dobrania się pary.

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#3 - Posted: 12 Kwi 2006 09:38 
Ojoj czekam niecierpliwie na Telamtochromisy :)
Z moich obserwacji wynika że Sumbu w zachowaniu niczym nie różnią się od swoich większych krewnych compressicepsów. identyczne zachowanie jeśli chodzi o odżywianie się, stosunki z innymi mieszkańcami w akwarium.
Jedna uwaga: są bardzo bardzo interesujące, są u mnie od ok. 2 m-cy a już są moimi ulubionymi muszlowcami. Zresztą powiem Wam że trzymanie kilku gatunków muszlowców z róznych rodzajów w jednym zbiorniku to świetna sprawa. Nie drażnią się na wzajem i nie zajmują swoich terytoriów.
W 200L zbiorniku u mnie od lewej mieszkają meleagrisy-sumbu-brevisy-speciosusy. Te dwa skrajne nie sposób żeby były bliżej siebie - tylko wśród nich dochodzi do objawów agresji. Natomaist sumbu mieszkają w muszli oddalonej o 5 cm od muszli meleagrisa i udają że się nie widzą poza opisanymi przez mnie wyżej sytuacjami ale już coraz rzadszymi.
Nie polecam łączenia sumbu z wiekszymi muszlowcami - np. meeli już nie są dla nich tak łagodne jak inne ryby
Musze obejrzeć Marta Sumbu które przylecą do Was - mam nadzieję że będzie to jednak inna odmiana niż moje i powiększę skład. :)

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 12 Kwi 2006 09:47 
Nasze Sumbu odławione zostały w Camerun Bay.

Jakie muszle dla nich stosujesz?

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#5 - Posted: 12 Kwi 2006 10:13 
Miały do wyboru muszle Neothauma i największe jakie miałem winniczka i wybrały ... winniczka - TERAZ POLSKA :)
Nie wiem czy ta muszla wystarczy jak podrosną.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 12 Kwi 2006 10:16 
Ja już też nagromadziłam rózne muszle i winniczka i większe,

Marta

Autor creek
Użytkownik
#7 - Posted: 12 Kwi 2006 12:17 
Witaj Sendog ... a jak wyglada w twoim zbiorniku sprawa, ponoc wyjatkowej, płochliwosci tego gatunku ?
A.C Shell, przynjamniej w opinii wielu, za taka rybe wlasnie uchodzi.
Czy karmienie stwarza Ci jakies problemy ? Czy udaje im sie wygrywac konkurencje w kolejejce do stołu z pewnymi siebie muszlowcami ?.
Co prawda sam hoduje A.Compressicep i A.Calvus jednak ten mniejszy krewniak to juz troszke inna ryba.

pozdrawiam
Krzysiek

Autor Sendog
Użytkownik
#8 - Posted: 12 Kwi 2006 13:41 
Fakt sumbu były płochliwe na początku.
Jednak kiedy akwarium zamieszkali wszyscy mieszkańcy - 10 ryb w 200l wszystkie ryby zajęły sie codziennym krzątaniem, "znaczeniem " terenu, i sumbu przestały być płochliwe. w walce o pokarm niczym nie ustepują brevisom, speciosusom czy meleagrisom. Jedzą chętnie i potrafią wyłapać żarcie dla siebie. Mrożona artemia równie szybko trafia do ich pysków jak i innych muszlowców.
Jest jakaś magia w tych rybach która sprawia że inne muszlowce traktuja je tak jakby były zahipnotyzowane :) Jedi?
Hehe
ale tak poważnie to doskonały kompan dla innych nryb w zbiorniku - sam nie wywołuje awantur i nigdy nie obrywa od innych. Delikatne przepychanie się to największy objaw agresji.

Autor creek
Użytkownik
#9 - Posted: 12 Kwi 2006 15:05 
No to rzeczywiscie sielanka :) z twojego opisu wynika ze sumbu traktowane sa przez reszte obsady ze sporym szacunkiem ... muszlaki chyba zdaja sie wiedziec z kim maja do czynienia :)
Godne uwagi i pochwaly jest tez to ze postanowiles tylko utrzymywac tylko 10 ryb w 200litrowym zbiorniku.
Na pewno daje to gwarancje pewnej rownowagi w zbiorniku ...oczywiscie w przypadku przemyslanej /odpowiednio dobranej obsady

pozdrawiam
Krzysiek

Autor sue
Użytkownik
#10 - Posted: 12 Kwi 2006 22:12 
Witam!

My już nie możemy się doczekać nowej dostawy, a szczególnie Sumbu... Akwarium już stoi... czeka na nowych mieszkańców :)

Mam nadzieję że już niedługo będziemy mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi hodowli tych pięknych ryb!

Pozdrawiam
Magda i Przemek

Autor Sendog
Użytkownik
#11 - Posted: 13 Kwi 2006 16:45 
Hmmm
Długo się zastanawiałem nad tym co piszę ale chyba hmm... w Polsce nikt jeszcze tych ryb nie rozmnażał. Przynajmniej nikt tego nie podaje. Nie wiem jak Tooold ale na jego stronie też opis raczej mizerny i zdjęć narybku nie ma.
A przecież tą rybę zna chyba każdy miłośnik Tanganiki nie mówiąc o zapalonych "muszlarzach" :)
Poniżej jeden z najobszerniejszych opisów w necie - jest też coś ciekawego na stronach francuskojezycznych:
http://www.tanganyika.ru/fishdesc.php?&fid=17

Autor tasma
Użytkownik
#12 - Posted: 13 Kwi 2006 17:16 
Sendog:
Dzieki za adres tej strony. Nie "gawariam pa ruskij" za dobrze, ale po przetlumaczeniu na angielski mozna cos odtworzyc z tego belkotu.
W sumie taki normalny altolamprologus, tylko mniejszy ;) . Zobaczymy co bedzie jak juz przyjedzie....
Przemek

Autor tooold
Użytkownik
#13 - Posted: 13 Kwi 2006 21:08 
Długo się zastanawiałem nad tym co piszę ale chyba hmm... w Polsce nikt jeszcze tych ryb nie rozmnażał. Przynajmniej nikt tego nie podaje. Nie wiem jak Tooold ale na jego stronie też opis raczej mizerny i zdjęć narybku nie ma.

ja osobiście nie rozmnażałem - z odłowu trafiłem na same samce .

Natomiast z rozmnażaniem nie ma w zasadzie kłopotu. Bez problemu (tylko inną odmianę) rozmnażała nasza Koleżanka Maja Prusińska - ta która pisuje czasem w NA .

Autor tooold
Użytkownik
#14 - Posted: 19 Kwi 2006 06:56 
to zdjęcie odmiany którą przywieźliśmy kiedyś z Niemiec

Autor tooold
Użytkownik
#15 - Posted: 19 Kwi 2006 06:57 
a to te rozmnażane przez Maję

Autor Sendog
Użytkownik
#16 - Posted: 19 Kwi 2006 10:59 
pierwsza to chyba najpiękniejszy Shell - Mbity Island
Druga to Sumbu

Autor sue
Użytkownik
#17 - Posted: 15 Maj 2006 17:42 
Witam!

Od 9 dni jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami Sumbu. Są to ryby z odłowu, które do firmy Tropheus przyjechały wraz z kwietniową dostawą. Jak ogromne było dziś nasze zaskoczenie, gdy oprócz rodziców zobaczyliśmy maluszki!!!

Zaskoczeni, ale ogromnie zadowoleni
Magda i Przemek

P.S. Marto chyba mam oko/rękę do wybierania ryb ;)
Nasze mieszkanie powoli wyrasta na altolamprologusowy raj :) Czyżby pozytywne wibracje???

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 15 Maj 2006 17:53 
Madziu

Już pisałam Przemkowi, musisz chyba przyjechać i "poczarować" pary. Wybierajac swoje dokładnie wiedziałaś, że będą parą - nie wiem jak to zrobiłaś.

Bardzo, bardzo się cieszę, to ryby, które mnie ostatnio zafascynowały!!!

Marta

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 19 Maj 2006 08:44 
To zdjęcia Magdy - maluszki w całej okazałości.

http://tropheus.com.pl/galeria/thumbnails.php?albu m=lastup&cat=-23

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#20 - Posted: 19 Maj 2006 09:04 
Kilka spostrzezen na goraco. Maluchy mimo tego, ze jeszcze nie do konca przejadly woreczki zolciowe juz wiedza do czego sluza muszle (wieksze alto muszelkami interesuja sie dopiero po kilku miesiacach). Mioty sa mniejsze niz u duzych (okolo 20-30 sztuk) choc to akurat moze byc spowodowane wielkoscia samicy (ma ok. 3 cm). Mlode sa spore jak na wielkosc rodzicow (3-4 mm).

Jeszcze tylko fasciatusy wypuszcza to czego pilnuja od trzech tygodni i wszystkie altolamprologusy bedziemy miec zaliczone ;)

Przemek

Autor Sendog
Użytkownik
#21 - Posted: 14 Sier 2006 22:17 
Przemku napisz czy samica po tarle stale przebywała w muszli czy tylko co jakiś czas wpływała do środka i wahlowała ikrę? Dziś moja samica wyraźnie schudła :) i ma wystawione pokłdaełko. co jakiś czas wpływa do muszli i wahluje ogonem. Mam nadziję że są tam zirenka ikry.

Autor tasma
Użytkownik
#22 - Posted: 15 Sier 2006 16:48 
Hmm. To dosc trudne pytanie. Nasze Sumbu sa bardzo plochliwe i kazde wejscie do pokoju gdzie jest akwarium powoduje ze chowaja sie do muszli. Na pewno samica w trakcie pilnowania ikry sporo czasu spedza w musz. Plywa jednak normalnie po akwarium, nie tylko podczas karmienia.
Jedno jest pewne. Wachlowanie oznacza ze w muszli jest ikra. Maluchy juz niedlugo.
Ja dzisiaj odlowilem od rodzicow trzeci miot maluchow. Tym razem bylem szybki. Mniej wiecej dwa tygodnie od wyplyniecia rodzice zaczynaja kosztowac maluchy. Miej to na uwadze.

Przemek

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Sumbu Shell Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®