Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Altolamprologus - jaka odmiana?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor fazi64
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Kwi 2006 14:48 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Mam problem w nazwaniu ryb jw., ktore plywaja w moim akwarium - prosze o pomoc w identyfikacji:


Drugie i trzecie zdjecie, to samczyk i samiczka z jednego zrodla, natomiast pierwsze - samiczka z innego zrodla i mam obawy, ze nie jest to ta sama odmiana.
Pzdr.
Fazi64

Autor Sendog
Użytkownik
#2 - Posted: 18 Kwi 2006 15:56 
http://www.tanganyika-cichlids.com/Cartographie/Ca rte_Altolamprologus.jpg
To na pewno nie jest ta sama odmiana - 2 i 3 zdjęcie to raczej na pewno odmian Gold. Natomiast pierwsze hmmm nie wiem zajrzyj na przesłane zdjęcie - może to być jednak mylące

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Kwi 2006 16:04 
Bardzo prawdopodobne, ze wszystkie te ryby to altolamprologus compressiceps gold. Roznice w ubarwieniu potrafia byc bardzo duze. Proponuje zobaczyc zdjecia naszych w galerii trofeusa.
Istnieje podobna odmiana compresia golden head, ale na nia mi te ryby nie wygladaja.
Moze moglbys wkleic troszke wieksze zdjecia
Przemek

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 18 Kwi 2006 16:12 
Witam,
A ja celowalem w A. calvus "Yellow" Nkamba Bay. Przynajmniej ta samiczka z fot. nr 1
Czy na pozostalych dwoch, to na pewno sa compressicepsy?
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 18 Kwi 2006 16:22 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Zalaczam jeszcze jedna fotke samczyka w wiekszej rozdzielczosci:



Pzdr.
Fazi64

Autor drozd
Użytkownik
#6 - Posted: 18 Kwi 2006 16:47 
witam,

ja tak może trochę off topic ale mam pytanie do ciebie Fazi64... otóż mógłbyś podać wielkośc twojego zbiornika i obsadę (ilość, gatunki, układ płci)? widzę że udało ci się połączyć Tanganicodusy (o ile dobrze rozpoznałem) z Altolmprologusami i wnioskując ze zdjęć z innego forum z P. nigripinnis blue neon... jak taka obsada funkconuje? można śmialo ją polecić? jak wygląda dieta Tanganicodusów? z góry dzięki za podzielenie się uwagami :-) szukam towarzystwa dla moich Sexfasciatusów i stąd zainteresowałem się twoją obsadą...

pozdrawiam,

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#7 - Posted: 18 Kwi 2006 17:31 
Witam,
Zlamane sa u mnie wszelkie kanony, dotyczace zbiornika (126l) przy dlugosci 80cm ;(
Akwarium stoi w pracy w moim biurze, wiec mam go praktycznie stale na oku.
Wode filtruje zewnetrzny Tetratec 700 z biobalami, grysem koralowym i ceramika oraz wewnetrzny Aquel Fan-3, podmiany tygodniowe 10% wody, parametry stabilne.
Monitoruje zachowanie ryb na biezaco (mieszkaja tu jeszcze muszlowce L. similis i naskalniki regana). Juz slysze jak na mnie wyskoczycie-kilka postow nizej odradzam trofeusy w 112l, a sam (barbarzynca) trzymam "sledziki" w wiekszym sloju.
Ale gwoli wyjasnienia:
- ryby zasiedlalem jako maluszki i w wiekszosci pozostaly dobrane pary, z postanowieniem przeniesienia w przyszlosci (sledzie) do wiekszego baniaka,
- co poradzic jednak, gdy wszystkie zadomowily sie niezle (akwarium w tylnej czesci wyposazylem w lukowato wypietrzajacy sie grzbiet skalny z licznymi kryjowkami i grotami) znajdujac swoje miejsca i nie wchodza sobie w parade,
- nigripinnisy nawet w moim domowym baniaku (576l) trzymaja sie jednego miejsca (pionowy fragment sciany wapienia muszlowego) i nie sa skore do wedrowek wzdluz i wszerz akwarium tak, jak cyprichromisy;
w tym baniaczku dwa samce zajmuja skrajne czesci wewnetrznego tla, a samice plywaja w toni co jakis czas odwiedzajac partnerow na przemian (odbyly juz kilka nieudanych inkubacji)
- naskalniki wiadomo - zajely swoja nisze i wyprowadzaja juz trzecie pokolenie maluchow,
- altolamprologusy tez znalazly swoj rewir w centrum pod zalomem saklnym, gdzie umiescilem tez kilka muszli (samiec dzieli swe obowiazki miedzy obie panie, ktore schodza sobie z drogi, rzadko sie przeganiajac,
- muszlowce - wiadomo - jak kroliki, przybywa ich coraz wiecej,
- z pary Tanganicodus irsacae Kiku z odlowu dochowalem sie 9-ciu maluchow (prawie juz dorosly rodzicow).
Czeka mnie niebawem koniecznosc rozbiorki konstrukcji skalnych i odlowu tanganicodusow i naskalnikow, bo innego sposobu nie widze niestety w tak urzadzonym szkle.
Tanganicodusy uwazane sa za najmniej roslinozerne wsrod eretmodini i dlatego sie na nie zdecydowalem. Jednak pokarmy roslinne stanowia spory udzial w diecie moich ryb, wiec nie jest tak, ze karmie je tylko miechem. Kikusie to najpiekniejsze i najbardziej wszedobylskie ryby
z jakimi mialem do czynienia (eretmodusy przy nich to nosorozce), jednak jako towarzystwo dla szczelinowcow.....
Jesli chodzi o dostep do jedzenia - na pewno sobie poradza i nie dadza sie spacyfikowac, a i sexfasciatusy spirulinka nie pogardza.
Tyle jesli chodzi o mnie - licze na lagodny wymiar kary ;((
Pzdr.
Fazi64

Autor Sendog
Użytkownik
#8 - Posted: 18 Kwi 2006 17:33 
2 i 3 to na pewno compressicepsy.
Ale 1 to młody osobnik i cięzko powiedzieć zwłaszcza myli ta ilość pasów na ciele.

Autor tooold
Użytkownik
#9 - Posted: 18 Kwi 2006 21:32 
2 i 3 to na pewno compressicepsy

na jakich przesłankach tak twierdzisz ?

Autor tasma
Użytkownik
#10 - Posted: 18 Kwi 2006 22:02 - Edytowany przez: tasma 
istnieja trzy podstawowe roznice w budowie ciala miedzy calvusem a compressicepsem:
- ksztalt glowy (wydluzony u calvusa, bardziej stromy z "wklesnieciem" na wysokosci oka u compressicepsa)
- ksztalt pletw brzusznych (krotsze i szersze u compresiow)
- obraz szczeki dolnej (dla bardziej zaawansowanych)
Magda i Przemek

Autor kasanga
Użytkownik
#11 - Posted: 18 Kwi 2006 22:43 
Pszepraszam szybkie pytanie dla FAZI64
Jak tam beda w koncu lupociatka?
jestem bardzo powaznie zainteresowany
POZDRAWIAM ROBERT

Autor drozd
Użytkownik
#12 - Posted: 18 Kwi 2006 23:41 
Fazi64 dzięki za opis swojego akwa :-) czyli jak rozumiem Tanganicodusy moga pływać w akwa z typowymi miesożercami? a czym na codzień karmisz taką obsadę? podajesz dużo mrożonek? fajnie byłoby mieć z moimi sexfasciatusami takie tanganicodusy ale czy takie połączenie zdałoby egzamin? a tak na marginesie masz bardzo ładne ryby, zwłaszcza podobają mi się tanganicodusy i przepiekne p. nigripinnis :-) no własnie a może "śledziki" też sobie sprawić?

pzdr,

Marek

Autor Sendog
Użytkownik
#13 - Posted: 19 Kwi 2006 11:15 
2 i 3 to na pewno compressicepsy

na jakich przesłankach tak twierdzisz ?

Przede wszystkim na podstawie kształtu głowy i szczęki tak jak pisał Tasma.Compressicepsy mają wyraźnie bardziej zadartą szczęke skośnie ku górze.
Hodowałem je kiedyś (póki teściowa je nie przekarmiła :( ) Tej ryby się nie zapomina.
Na linku który podałem wcześniej ta ryba jest opisna jako odmiana Malasa. w Polsce bardziej znana jako Gold

Autor fazi64
Użytkownik
#14 - Posted: 19 Kwi 2006 11:47 
2 i 3 to na pewno compressicepsy
Witam,
Widze, ze oprocz Tooolda wszyscy optuja za A. compressiceps (ja tez nie do konca jestem przekonany). A co z samiczka z foto nr 1?
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 19 Kwi 2006 11:51 - Edytowany przez: fazi64 
kasanga Jak tam beda w koncu lupociatka?
Witam,
Sa i traktuje je ze szczegolna atencja (moje piersze wyhodowane trofcie) ;)).
Sa cztery juz kolorujace sie i kolejne maluchy (chyba z 5-6) oraz kolejne w pyszczkach mam lupot. Chetnie sie nimi podziele, bo uwazam ta odmiane red'ow za jedna z bardziej efektownych kolorystycznie. Tylko jak pomysle o ich odlowie (wystroj z duza iloscia wapienia drazonego), to slabo mi sie robi ;((


Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#16 - Posted: 19 Kwi 2006 11:57 
drozd czyli jak rozumiem Tanganicodusy moga pływać w akwa z typowymi miesożercami?
Witam,
IMHO moga i uwazam, po 2-letniej obserwacji, ze ryby te sa w stanie poradzic sobie w kazdym towarzystwie. Sa odwazne, zadziorne (ale nie brutalne) i bardzo, bardzo interesujace w zachowaniu.
Karmione sa bardzo zroznicowanym pokarmem: platkowanym, granulowanym, mrozonym (oczlik, dafnia, artemia, ochotka, tanga mix) i zywym wodzieniem (potrafia zachowywac sie jak chomiki biorac jedzenia do pyszczkow "na zapas").
Sledzie to super sprawa w kazdym baniaku z Tanga (zyjac w strefach innych niz typowe szczelinowce, naskalniki i muszlowce) swietnie uzupelniaja obsade zbiornika. A ich wyglad i zachowanie sa rowniez przeciekawe.
Pzdr.
Fazi64

Autor tasma
Użytkownik
#17 - Posted: 19 Kwi 2006 14:43 
Widze, ze oprocz Tooolda wszyscy optuja za A. compressiceps (ja tez nie do konca jestem przekonany). A co z samiczka z foto nr 1?
Ja tez stawiam ze 2i3 to compresie. Co do pierwszego zdjecia. Potrafisz okreslic ze to samica (jak ?) a nie rozpoznasz gatunku? Zajdz ja z profilu i szukaj wklesniecia na wysokosci oka. Jest wyraznie widoczne u okolo 4cm ryb.

Sendog
Mozesz rozwinac temat ilosci pasow? Nigdy sie nad tym nie zastanawialem. Ich ilosc wydawala mi sie stala.

Przemek

Autor drozd
Użytkownik
#18 - Posted: 19 Kwi 2006 14:57 
Fazi dzięki za podzielenie się uwagami odnośnie Tanganicodusów :-) z info jakie zamiesciłes na innym forum wynika że masz bardzo przyjemny zestaw akwariów z bardzo interesującą obsadą... w przyszłości zamierzam postawić jakąś słusznych rozmiarów trofciarnie i oczywiście planuję sobie już moją wirtualną obsadę, wolałbym skupić się na jednym gatunku ale coś mi się wydaje że skuszę się na dwa... z jednej strony ostatnio bardzo podobają mi się Lupoty, które zdaje się masz... drugi gatunek to byłyby prawdopodbnie jakies Brichardi (może nie są najbardziej kolorowe ale jak się na nie patrzy to się chce je mieć :-)

wracając do głównego teamtu watku to wg mnie podobnie jak przedmowcy ryba ze zdjęć 2 i 3 to A. Compressiceps, z 1 może byc różnie...

pzdr,

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#19 - Posted: 19 Kwi 2006 15:37 - Edytowany przez: fazi64 
Potrafisz okreslic ze to samica (jak ?)....
Witam,
Kiedy miala jeszcze partnera, mialem to szczescie i zobserwowalem ich tarlo, jej kilkudniowy pobyt w ciasnej muszli winniczka i kilka malutkich przecinkow na dnie muszelki (niestety wkrotce znikly). Do tarla podchodzily kilkakrotnie. Mam takie dziwne przekonanie, ze z dwoch samcow "chleba by nie bylo" i stad pewnosc ;))
Pzdr.
Fazi64

PS.
A jesli jest wklesniecie, to o czym swiadczy?

Autor fazi64
Użytkownik
#20 - Posted: 19 Kwi 2006 15:44 - Edytowany przez: fazi64 
drozd ... z jednej strony ostatnio bardzo podobają mi się Lupoty, które zdaje się masz... drugi gatunek to byłyby prawdopodbnie jakies Brichardi (może nie są najbardziej kolorowe ale jak się na nie patrzy to się chce je mieć :-)

Witam,
Nie mam nic przeciw kolorom brichardow (sa rewelacyjne-szczegolnie Kipili), a lupoty.... zreszta - zobacz sam:





Pzdr.
Fazi64

Autor kasanga
Użytkownik
#21 - Posted: 19 Kwi 2006 16:40 
fazi64 za te lupoty to CIE ozloce ale jeszcze niestety nie teraz
dojrzalem po prostu do tego by zaczynac przygode z t rofeusem od zbiornika 450 l
musze pozbyc sie mojej 315 a ztym wiaze sie nowe wydatki zone jakos ugadalem dodatkowa kase bede mial za miesiac moze dwa
Bede gotowy na wpuszczenie ryb lipiec najpozniej sierpien
nie wiem czy nie zrobie jednego stada chcialbym 30 lupociatek min 20 dolacze do tego eretmodini lub tanganikusy
pozdrawiam ROBERT KONTAKT:trebor67@o2.pl

Autor fazi64
Użytkownik
#22 - Posted: 19 Kwi 2006 16:59 - Edytowany przez: fazi64 
kasanga za te lupoty to CIE ozloce

Witam,
Hi, hi - jak Midas jakis bede potem ;))
Umowa stoi - przestaje szukac kupca na lupoty. Te 4 najwieksze sobie zostawie, reszta (mysle, ze do sierpnia jeszcze sie troche pojawi) bedzie dla Ciebie.
Aha i jeszcze dla jasnosci - mamusie to odlow, a tatus F1.
Pzdr.
Fazi64

Autor kasanga
Użytkownik
#23 - Posted: 19 Kwi 2006 18:52 
ile masz tych tatusiow dobrze by bylo aby mlode byly od roznych rodzicow jezeli mam z tych lupociatek zlozyc stado

Autor kasanga
Użytkownik
#24 - Posted: 19 Kwi 2006 21:35 
Fazi64 podaj swoje namiary to sie skontaktuje poza forum
Robert

Autor Sendog
Użytkownik
#25 - Posted: 19 Kwi 2006 22:59 
Sendog
Mozesz rozwinac temat ilosci pasow? Nigdy sie nad tym nie zastanawialem. Ich ilosc wydawala mi sie stala.

Ryba na pirwszym zdjęciu ma ich 8 licząc od ogona do płytw piersiowych natomiast zdjęcia 2-3 mają po 6 . Odmiana Gold ma ich własnie 6

Autor tooold
Użytkownik
#26 - Posted: 19 Kwi 2006 23:51 
Na linku który podałem wcześniej ta ryba jest opisna jako odmiana Malasa. w Polsce bardziej znana jako Gold

miałem kiedyś tę odmianę jak sądzę, sprzedano mi ją jako Gold Head


a u mnie wyglądały tak :


hmm widzę tu jednak 8 pręg

Autor tasma
Użytkownik
#27 - Posted: 20 Kwi 2006 00:44 
A jesli jest wklesniecie, to o czym swiadczy?
Spojrz na to zdjecie. Calvus z lewej, compres z prawej.

Przemek

Autor tasma
Użytkownik
#28 - Posted: 20 Kwi 2006 00:56 - Edytowany przez: tasma 
W kwestii paskow. U naszego najwiekszego samca naliczylem 10. Zdjecie w galerii:
http://tropheus.com.pl/galeria/displayimage.php?al bum=23&pos=25
U pozostalych doliczam sie osmiu.
http://tropheus.com.pl/galeria/displayimage.php?al bum=23&pos=8
Moze to zalezy od wielkosci ryby. Ten duzy samiec ma prawie 15cm dlugosci.
Ciekawe prawda?

Autor tooold
Użytkownik
#29 - Posted: 20 Kwi 2006 06:07 
Moze to zalezy od wielkosci ryby. Ten duzy samiec ma prawie 15cm dlugosci.
Ciekawe prawda


widzisz to tylko zależy od tego jak traktujesz pasek podwójny - jesli jako dwa paski to wychodzi inna liczba

Autor tasma
Użytkownik
#30 - Posted: 20 Kwi 2006 07:30 
No wlasnie. Dlatego metoda paskowa wydaje sie byc zawodna.
Te trzy ktore podalem wyzej sa pewne.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Altolamprologus - jaka odmiana? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®