Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Meleagris/compressiceps shell + similis - jaka obsada?

Autor melloncollic
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Lut 2015 23:03 - Edytowany przez: melloncollic 
Witajcie!

Wracam do Tanganiki po dłuższej przerwie i pojawiło się kilka pytań - pomóżcie :-)

Stawiam zbiornik 80x35x40 i chciałbym połączyć w nim dwa gatunki. Kiedyś miałem w nim połączenie meleagris + similis - działało bardzo dobrze. Nie pamiętam jednak proporcji. Czy wg Was 1+2 meleagrisów i 2+4 similisów jest ok? Ile wtedy kupilibyście ryb, aby wykrystalizować proporcje?

Myślę też o compressiceps shell - czy testowaliście połączenie similis+compressiceps shell lub meleagris+compressiceps shell? Plus, jak jest finalnie z mono- lub poligamicznością compressiceps shell? Jaki wtedy układ byście zaproponowali: 1+1, 1+2, 2+4? Plus ponownie ile wtedy kupilibyście ryb, aby wykrystalizować proporcje?

Zastanawiam się też nad filtracją. Czy przy filtrze EHEIM CLASSIC 2213 (o taki: http://allegro.pl/show_item.php?item=5024586211) potrzebna według Was jest jeszcze dodatkowa filtracja wewnętrzna lub napowietrzanie ekstra?

I jeszcze jedno - oświetlenie. Kupiłem programator do światła, tylko zastanawiam się, w jakich godzinach powinno się świecić?

Dzięki wielkie za pomoc!

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 16 Lut 2015 16:12 
Nigdy nie łączyłam similisów z innymi muszlowcami. Te ryby w mojej opinii powinny być same w zbiorniku, przynajmniej w takim jak planujesz.

Alto shelle w naturze wystęują w koloniach multifasciatusów, ale czy similisów, watpię, ale nie sprawdzałam.

Alto shelle może występować w parach, ale także spokojnie w grupach. W mojej opinii lepszym połaczeniem jest alto shell z jakimś gatunkiem z grupy ocellatus.

Nie znam się na kupowaniu grup młodych ryb wiec nie odpowiem.

Co do filtracji - zawsze lepsze są dwa filtry niż jeden, to pewność i gwarancja.

A światło zależznie od umiejscowienia akwarium w pokoju i pory roku. Musisz to napisac.

Marta

Autor melloncollic
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Lut 2015 16:32 
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Ok, może faktycznie lepszą opcją byłoby odpuszczenie similisów. A jeśli chodzi o liczbę to w jaką powinienem celować jeśli chodzi o altolamprologusy? 1+2 czy 2+4 zaznaczając, że wolę grupę?

Co do światła - akwarium jest w średnio naświetlonym miejscu, a co do pory roku, planuję zasiedlenie od marca.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 16 Lut 2015 17:21 
W mojej opinii shelle lepiej czują sie w grupie. U nas niekiedy jest ich sporo w zbiorniku i radzą sobie fajnie, nie chowają sie aż tak. Nie wiem dlaczego uważasz, ze samic powinno być wiecej od samców? Nie ma to aż takiego znaczenia, wazne jest jak urzadzisz zbiornik. Jak wydzielisz terytoria? Wtedy ukłąd płci mzoe być 1:1 w grupie. Mam wrazenie, ze samice w tym gatunku sa bardziej śmiałe. Celowanie z układem płci przy tych rybach, zwłaszcza, ze chcesz kupić młode to loteria, płeć mozna oznaczyć przy dobrze wyrośniętych osobnikach.

Światło powinno sie świecić 8-10 godzin dziennie. W lecie tym rybom wystarcza światło słoneczne. W zimie możesz doświetlać, zwłaszcza jak chcesz je oglądać, gdy za oknem jest zmrok.

Marta

Autor melloncollic
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Lut 2015 21:01 
Super, dziękuję bardzo za pomoc.

Jeszcze pytanie do similisów - z czego wynika to, że najlepiej trzymać je samodzielnie?

Pamiętam, że łączyłem je z meleagrisami oraz z brevisami i był to gatunek, który najlepiej znosił towarzystwo innych - zupełnie odwrotne doświadczenia miałem przy multifasciatusach.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 17 Lut 2015 07:58 
W mojej opinii przy tak małym zbiorniku jak Ty planujesz nie powinno się dokładać innych ryb, czyli tylko multiki lub tylko similisy. To ryby, które lubią swoje kopanie, przemeblowania. Taki sposób ich funkcjonowania nie musi być dobry dla innych gatunków, które maja zupełnie inne zachowania. Jak postarasz się o zbiornik o dnie 150 x 50 cm to wtedy możesz wydzielić terytoria innym gatunkom. Tutaj chodzi o komfort ryb. Trzeba dopasowywać ryby nie tylko pod względem żywienia, ale także zachowań.

Marta

Autor melloncollic
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Lut 2015 08:32 
Racja - dziękuję za trzeźwe spojrzenie :-) Zostanę przy opcji meleagris + alto.

Autor melloncollic
Użytkownik
#8 - Posted: 18 Lut 2015 20:16 
Mam jeszcze jeden mały pomysł/pytanie

Autor melloncollic
Użytkownik
#9 - Posted: 18 Lut 2015 20:17 
Mam jeszcze jeden mały pomysł/pytanie - czy byłoby ok, gdybym do obsady dołożył Laustricola pumilus? Jeśli tak, to w jakich proporcjach i czy są obecnie w ofercie?

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 19 Lut 2015 07:48 
pumilusy to fajne ryby, ale żyją także w zupełnie innych miejscach niż muszlowce.

W naszej ofercie ich nie ma.

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Meleagris/compressiceps shell + similis - jaka obsada? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®