Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Kontrola populacji

Autor RGR
Użytkownik
#1 - Posted: 10 Kwi 2015 10:46 
Witam.

Mam trochę przewrotne pytanie, mianowicie w zbiorniku z samymi Tropheusami, prędzej czy później zaczyna robić się gęsto od tych ryb. W zbiorniku dekoracyjnym ze skałami, odłowienie młodych osobników jest praktycznie nie możliwe. I tutaj pojawia się moje pytanie, czy istnieje jakaś ryba która będzie polować na narybek Tropcheusów - myślałem o Calvusie jednak nie wiem czy dieta Tropheusów nie będzie jemu szkodzić na dłuższą metę ? Mam duże wewnętrzne opory w związku z takim mixem ale "tysiące Tropheusów" po jakimś czasie w zbiorniku głównym to nie to co chciał bym osiągnąć.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 10 Kwi 2015 18:01 
My robiliśmy to tak w domowym akwarium. Gdy liczba młodych osobników wzrastała "niepokojąco" wyciągaliśmy cześć aranżacji, wyławialiśmy młode i sprzedawaliśmy/oddawaliśmy je. Dla nas był to najlepszy sposób:)

Czy tak nie możesz zrobić?

Marta

Autor marek
Użytkownik
#3 - Posted: 10 Kwi 2015 18:42 - Edytowany przez: marek 
Mam podobny problem tylko nie z Tropheusami a Naskalnikami. 700 litrów wody, kilkanaście wiader kamieni. Calvusy z zupełnie naturalnych powodów są w akwarium od początku i z 6 wpuszczonych Naskalników, teraz jest chyba sporo ponad 200. Tak jak pisze Marta ja też znalazłem odbiorcę mojej nadwyżki, tyle tylko, że wyjmowanie kamieni nie wchodzi w grę, pułapki zupełnie nie skuteczne. Dokładnie teraz siedzę i obserwuję jak ignorują kolejne sidła i w bardzo głębokim poważaniu mają moje pomysły na zredukowanie ich populacji. Może ktoś coś podpowie.

Autor janas1970
Użytkownik
#4 - Posted: 10 Kwi 2015 20:28 
Marto jak następnym razem odłowisz i nie będziesz wiedziała co zrobić z niechcianym narybkiem to proszę o info chętnie przygarnę.Pozdrawiam Krzysiek

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 10 Kwi 2015 20:44 - Edytowany przez: admin 
Napisałam wyrażnie - robiliśmy tak w domowym akwarium....A było to przed założeniem firmy....14 lat temu.

Obenie młode ryby można u nas także kupić, wystarczy zapytać. Większość młodzieży trafia za granicę:) Trofeusów młodych nie mamy obecnie, ale reagnochromisy, xeny bathyphilus, ornatipinnis, melanogenys, paracyprichromisy dorastają. Mieliśmy mnóstwo L. lemairii tak z 300 sztuk), X. bathyphilus, Ectodus descampsii i wiele innych:) Odłowy to ryby łatwo sie rozmnażające:)

Marta

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 10 Kwi 2015 20:51 - Edytowany przez: admin 
A w sprawie drapieżnika. Polecam małe gatunki mastacembelus. Takie M. sp. Intermediate, rosną do 20 cm, młode ryby na pewno znikną w ich pyskach.

Przy nieco wiekszych gatunkach jak np, trofeusy polecam M. albomaculatus. Rożnie nieco większy. Jeżeli w zbiorniku jest stały nadmiar młodzieży zupełnie ich nie trzreba dokarmiać. W naturze jedzą rzadko, więc głodówka kilkudniowa nie jest im opca. Zjadają także mrożonego kryla czy wodzienia.

Marta

Autor RGR
Użytkownik
#7 - Posted: 10 Kwi 2015 21:59 
Dokładnie z aranżacją zbiornika jest problem, gdy w zbiorniku jest sporo kamieni raczej trudno jest raz na kilka miesięcy wyjmować wszystko aby odłowić nadwyżkę. Stwarza to niepotrzebny stres dla wszystkich ryb i dla właściciela aby w trakcie tego nie puknąć w szybę kamieniem, pomijam fakt, że jeżeli przykładamy dużą rolę do estetyki to ponowne ułożenie skał tak aby odbudować pierwotny wygląd, graniczy z niemożliwością.

Marto - rozumiem, że piszesz o takim jegomościu ?

http://www.suephoto.pl/index.php/galeria/index/5/2 17

Czy takie węgorzyki można u Was nabyć ?

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 11 Kwi 2015 05:52 
Nikt nie mówi, ze jest łatwo:) Ale czy nie szkoda narybku?


Tak piszę o takim:) Zdjęcia pochodzą z naszej firmy, więc tak... mamy je:)

Polecam 12 numer Tanganika MAGAZYN> Tam są wszystkie gatunki węgorzyków szczegółowo opisane.

Marta

Autor RGR
Użytkownik
#9 - Posted: 12 Kwi 2015 19:06 
To aby nie mnożyć tematów upewnię się czy dobrze kombinuję co do ewentualnej obsady (chociaż wahamy się z żoną jeszcze pomiędzy Tropheusami a mięsożerną Tanganiką - są pewne rozbieżności zdań :) )

Mam zbiornik 140x70x60h co daje około 600L do tego dochodzi sump +100L tak więc wody w obiegu będzie 700L, ale dno tak jak napisałem 140x70. Planuję 15 Tropheusów i węgorzyki o których mowa powyżej (gazetka już zamówiona więc do edukuję się czy trzyma się je w grupie czy mogą być pojedyncze sztuki)

Pytanie, czy nie będzie tych ryb zbyt mało ? Czy będą się dobrze czuć w takiej liczbie. Nie chcę zbiornika przerybionego, ale może "niedorybienie" ma też swoje wady, typu walki terytorialne itp.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 13 Kwi 2015 09:24 
W tym zbiorniku lepiej będzie rybom z grupy mięsożernej.

Dziwi mnie, że myślisz o drapieżniku do eliminacji populacji ryb, nie mając jeszcze zbiornika.

Zanim założysz zbiornik doczytaj o każdej grupie ryb, którą planujesz.
Wegorzyki możesz wpuścić wyłącznie do dorosłej obsady. Zawsze lepiej jest mieć więcej węgorzyków niż jednego. W Tanganice na metrze kwadratowym doliczono się co najmniej kilku osobników z różnych gatunków. To najliczniej reprezentowana grupa ryb.

Marta

Autor RGR
Użytkownik
#11 - Posted: 13 Kwi 2015 10:09 
To nie jest moje pierwsze akwarium, i z doświadczenia wiem, że lepiej wszystko najpierw teoretycznie opracować, niż potem czegoś żałować. I zastanawiać się co dalej. Nie dziw się zatem proszę :)

Co do obsady, sprawa wygląda tak, że mnie bardzo podobają się Tropheusy Chaitika. Natomiast żonie takie ryby jak Calvusy i Księżniczki.

Ciekawi mnie Twoja opinia dotycząca Tropheusów - dla czego nie, powierzchnia dna nie jest taka mała - chyba, że o długość zbiornika chodzi ?

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 13 Kwi 2015 11:11 
Wg mnie powierzchnia to jedno, ale długość to podstawa!

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Kontrola populacji Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®