Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Pomoc - obsada 200l

Autor Xiviss
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Paź 2016 13:52 
Witam, na początek standardowo informacje:

Baniak: 200l 100x40x45 (dł. x szer. x wys.)
Podłoże: drobny piasek ( do piaskownic z atestem)
wystrój: zielony serpentynit
filtracja: Aquael FAN 3 (mechanik) hw-302 (biologiczny)
grzałka: 100 W z termostatem
chemia: testów jeszcze nie robiłem jako że baniak dość świeży ( ze strony wodociągów ph 7,6-7,7 gh : 16-17)

Jako, że zarówno wiele osób z forum jak i właściciel sklepu zoologicznego polecili mi pójść bardziej w tanganike aniżeli malawi ze względu na litraż jak i osprzęt, chciałbym się dowiedzieć jakie ryby mógłbym w nim trzymać (prosiłbym o przykładową obsadę) i jakie ewentualnie elementy wyposażenia musiałbym wprowadzić ( nie znam się kompletnie na Tanganice, sporo osób wymieniało muszle, jednak nie wiem czy są one wymogiem dla wszystkich ryb, czy jedynie dla niektórych gatunków)

Ponadto jak ma się sprawa z roślinami? Na YouTube widziałem, że sporo osób miało w swoich Tanganikach anubiasy czy nurzańce, ew. moczarki.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 16 Paź 2016 10:59 
W mojej opinii zakładajac zbiornik tanganicki, podobnie jak każdy inny powinieneś jednak poczytać o rybach, biotopie, wymaganiach parametrów wody itp.

To pierwszy krok i najważniejszy.

Zbiornik Twój nadaje się dla muszlowców: np:, grupy N. multifasciatus i Altolamprologus shell.

Jeżeli inne ryby to: 1 para Neolamprologus buesheri lub N. cylindricus. Ale w tym wypadku mówimy tylko o parze ryb w zbiorniku!

Mozesz mieć także grupę Synodontis petricola i grupę Mastacembelus sp. Intermediate lub M. tanganicae.

Wybór należy do Ciebie. Nie napisałeś nawet jakie masz preferencje co do obsady.

Marta

Autor Xiviss
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Paź 2016 11:52 - Edytowany przez: Xiviss 
Witam, dziękuję za odpowiedz.

Cały czas się wacham między Malawi a Tanganiką.

W malawi myślałem o Pseudotropheus Saulosi ( 2 + 6/8) lub Labidochromis caeruleus

Jeśli chodzi o Tanganikę, myślałem o muszlowcach, dokładniej o Neolamprologus buesheri , z tym, że nie wiem ile mógłbym ich trzymać w tym zbiorniku i z jakimi ewentualnie innymi gatunkami mogłby one w miarę bezkolizyjnie koegzystować.

Jakie rośliny mógłbym trzymać w takim zbiorniku, rogatek sztywny, anubiasy czy nurzaniec śrubowy byłyby odpowiednie?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 16 Paź 2016 15:51 
Neolamprologus buescheri to nie jest muszlowcem! Nie przeczytałeś nawet mojej odpowiedzi. Napisałam Ci, że możesz trzymać w nim tylko jedna parę N. buescheri.

Anubias nie jest rośliną biotopową. Możesz mieć rogatka lub nurzańca.

N. buescheri żyje na dość dużych głębokościach, w skałach, tam nie występują rośliny. Polecam artykuł o tych rybach w 12 numerze Tanganika MAGAZYN

http://tropheus.com.pl/tanganika-magazyn-numery/ta nganika-magazyn-12-2012/.



Marta

Autor Xiviss
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Paź 2016 16:42 - Edytowany przez: Xiviss 
O matko boska przepraszam, skopiowałem złą nazwę, no cóż, mało co mi mówią łacińskie nazwy i ciężko mi było zauważyć błąd.

Chodziło mi o o neolamprologus multifasciatus.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 16 Paź 2016 17:28 
Przeczytaj co napisałam powyżej:

Zbiornik Twój nadaje się dla muszlowców: np:, grupy N. multifasciatus i Altolamprologus shell.

Marta

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 16 Paź 2016 17:39 
http://tropheus.com.pl/tanganika-magazyn-numery/ta nganika-magazyn-6-2009/

W tym numerze znajdziesz artykuł o multifasciatusach

"exLamprologus multifasciatus (Boulenger, 1906) – mały budowniczy - Łukasz Stanek"

Marta

Autor Xiviss
Użytkownik
#8 - Posted: 16 Paź 2016 18:27 
A jakie muszle by Pani proponowała dla w/w gatunków muszlowców?

Wystarczą odpowiednio spreparowane muszle winniczków? Czy może są dostępne gdzieś na allegro jakieś inne, lepsze muszle?

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 17 Paź 2016 11:02 
Proponuję Ci wpisz w szukaj. "multifasciatus" i poczytaj. Jak nie, to kup numer Tanganika MAGAZYN i poczytaj!

Muszle winniczka moga być! Znajdziesz je na łące.

Marta

Autor Xiviss
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Lis 2016 20:24 - Edytowany przez: Xiviss 
Witam ponownie, chciałbym się dopytać o możliwość hodowli w moim akwarium muszlowców z gatunku Neolamprolugus Meeli lub Neolamprolugus Brevis.

Chciałem kupić multifasciatusy czy altolamprolugus'y shelle, ale brak ich w mojej okolicy :/

Czy mają one jakieś specjalne wymagania? Jeśli chodzi o wystrój akwa to wszystko jest tak jak wyżej, zakupiłem muszle winniczków.

Autor Xiviss
Użytkownik
#11 - Posted: 13 Lis 2016 19:43 
Na chwilę obecną akwarium zamieszkują 2 Multifasciatusy (samiec + samica, zamierzam dokupić 2 samiczki) i 5x Neolamprolugus Caudopunctatus, niewiadomej płci, zastanawiam się, czy dobrze zrobiłem, kupując je.

Nie chcąc zakładać nowego tematu chciałbym się spytać także o to, czy prawdą jest iż piasek do piaskownic, a dokładniej SOBEX z Castoramy mogą być przyczyną dużego wykwitu Okrzemków, (ale także i sinic) za sprawą ogromnej ilości zawartych w nich związków krzemu i kolejno fosforanów.

Jeśli tak, to czy piasek z czasem się wyjałowi i ataki glonów osłabną, czy płonne są moje nadzieje?

Myślałem o takim piasku URL

Tylko czy zmieniło by to cokolwiek, warto jest wymieniać całe podłoże?

Proszę o udzielenie mi rady.

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 14 Lis 2016 09:55 
Połączenie ryb, które zrobiłeś jest dlla mnie totalnie z księżyca. Caudopuntatusy zdominują multiki, namnoża się niesamowicie. Nic nie doczytałes.

Okrzemki to wynik niedojrzałego zbiornika, a sinice to niewłaściwy stosunek Redfielda.

Marta

Autor Xiviss
Użytkownik
#13 - Posted: 14 Lis 2016 13:30 
Witam, cóż, z tych 2 gatunków co pani podała dostępne były u mnie tylko multifasciatusy, shelli nie było.
O caudopunctatusach ogólnie mało jest informacji, szczególnie po polsku, zostały mi one doradzone.

Na chwilę obecną z tego co zaobserwowalem caudopunctatusy gryzą się trochę między sobą, natomiast multikow nie ruszają, ba to nawet samica multika przegania je z pobliżu muszlowiska.

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 14 Lis 2016 14:25 
Na razie.....

Marta

Autor Xiviss
Użytkownik
#15 - Posted: 14 Lis 2016 18:40 - Edytowany przez: Xiviss 
Nie zrobiłem przecież tego w złej wierze. Po raz pierwszy mam do czynienia ze zbiornikiem o biotopie Tanganiki, caudopunctatusy zostały mi doradzone jako dobzi wspolokatorzy takiego akwarium dla multikow.

Czy naprawdę piątka caudopunctatusow nie jest w stanie bezkolizyjnie żyć z multifasciatusami? Czy one rzeczywiście mnożą się jak króliki?

To jest raptem mniej niz 10 małych rybek na 200l akwarium

Przeczytałem o stosunku Redfield'a , niestety dysponuje jedynie testami na ph, aczkolwiek wydaje mi się, że za dużo jest fosforanow (zasługa podłoża), dużo ryb nie mam, a i filtracja biologiczna wydaje się być dobra, może zbyt dobra?

Rośliny też jakoś słabo rosną, rogatki mają jakieś wolne przyrosty.. możliwe jest ze brakuje azotanów? Jest nieproporcjonalnie dużo związków fosforu w stosunku do związków azotowych? Czy prawie herezje? :)

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 16 Lis 2016 09:26 
Pytasz tutaj, otrzymujesz informację, a potem robisz inaczej.

Para caudopunctatus jest w stanie namnożyć sie w akwarium tak, że dziesiątki młodych będą pływały w akwarium. One zachowuja sie w akwkarium jak N. pulcher. Potrafią zdominowac inne gatunki i zepchnać je w róg. A to nie o to idzie w akwarystyce, prawda? Jeżeli tworzysz akwarium to po to aby ryby w miarę czuły sie komfortowo. Caudopuntatusy teraz są małe, ale jak wszystkie ryby rosną i mnożą się intensywnie!

Aby zbadać poziomy fosforu i azotu kup testy. Nikt w ciemno nic Ci nie doradzi. Testy to podstawa każdego akwarysty i nie są to wyłacznie testy na pH, ale właśnie na N02, N03, P04.

Marta

Autor Xiviss
Użytkownik
#17 - Posted: 16 Lis 2016 20:40 
Informacje odnośnie parametrów wody będę miał na dniach, z tego co Pani napisała dowiedziałem się że mógłbym trzymać z multikami jedynie comprecissepsy shelle.

Czy w tym litrażu nie da się trzymać żadnych innych ryb razem z multikami?

Żadne szczelinowce np. Leleupi czy naskalniki np. Dickfelda nie nadają się do tego zbiornika?

Ponadto chciałbym się zapytać o caudopunctatusy. Są to ryby kolonijne czy z czasem dobierze się para a resztę należałoby odłowić?

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 18 Lis 2016 07:25 
To zbyt mały zbiornik dla Julidochromisów. Jedyne możliwe ryby to Telmatochromis vittatus. Formy skalne.

Caudopuntatusy mogą żyć w kolonii, ale nie z innymi rybami, bo je totalnie zdominują.

Dalej pytasz, a zupełnie nie czytasz. O tych rybach, które wymieniasz jest wiele artykułów i to solidnych w Tanganika MAGAZYN. Zacznij czytać!.

Dobór obsady nie polega na wrzucaniu czego popadnie, tylko dobraniu połączenia, które będzie zgodne, ryby będą czuły się dobrze.

W obecnym czasie ryby można kupować z wysyłką.

Marta

Autor Xiviss
Użytkownik
#19 - Posted: 19 Lis 2016 17:10 - Edytowany przez: Xiviss 
Narazie jestem pewien, że mam 2 samce caudopunctatusow , zajęły one terytoria i przeganiaja inne ryby ze swojego rewiru.

Jak wygląda dobieranie się w pary u tych ryb? Są w akwarium już z 2 tygodnie i szczerze nie widzę by któreś z ryb pływały razem, te 2 pewnikowe samce przeganiaja wszystkich przedstawicieli swojego gatunku jeśli podpłyną zbyt blisko.

Ponadto, czy tylko samce "stroszą" płetwy plywajac tak jakby pionowo, kierując pyszczek w dół? Dodatkowo widoczne są szare pręgi. Czy samice również się tak zachowują?

Bo póki co zauważyłem takie zachowanie jedynie u 3 z 5 ryb.

Jak wygląda terytorializm u tych ryb, tylko samce zajmują rewiry i ich strzegą, czy samice też go wykazują?

Narazie planuje odlowic jednego z tych 2 pewnikowych samców i obserwować rozwój sytuacji,obawiam się jedynie tego by nie okazało się czasami ze wszystkie z tych 5 ryb to samce, jest jakiś sposób na odroznienie płci?

Czekam niecierpliwie na odpowiedź.

Dzisiaj dodatkowo zauwazyłem zachowanie polegające na łapaniu się za pyszczki dwóch samców - oznacza to walkę o dominację?

Autor Szarooka
Użytkownik
#20 - Posted: 20 Lis 2016 22:51 
Narazie jestem pewien, że mam 2 samce caudopunctatusow , zajęły one terytoria i przeganiaja inne ryby ze swojego rewiru.

Twoja "pewność" nie ma podstaw - u caudo zarówno samce, jak i samice obierają terytoria i ich bronią.
Są różnice w budowie między samcami i samicami, m.in. obwódka na płetwie ogonowej, zakończenie płetw grzbietowych i odbytowych...

Autor Xiviss
Użytkownik
#21 - Posted: 21 Lis 2016 11:27 
O obwodce na pletwie ogonowej czytałem, jednak nie jest to podobno regułą, samce są też większe, ale o tych pozostałych nic niewiem.
Mogłabyś powiedzieć coś więcej odnośnie różnic w wyglądzie pletw grzbietowych i odbytowych?

Autor Szarooka
Użytkownik
#22 - Posted: 21 Lis 2016 20:52 
U mnie obwódka była regułą ;)
Samce mają ostro zakończone płetwy odbytową i grzbietową, samice - zaokrągloną. Ponadto samice są bardziej krępe.

Autor Xiviss
Użytkownik
#23 - Posted: 23 Lis 2016 18:53 
Wydaje mi się, że w końcu dobrała mi się parka, rzeczywiście jedna z rybek
(ta mniejsza) ma obwódkę na płetwie ogonowej i ostro zakończone płetwy odbytową i grzbietową.

Zauważyłem również, że samica ma jakby spuchnięty ryjek - czy może to być następstwem zapasów między nią a inną rybą? jakiś czas temu widziałem jak trzymały się za ryjki i mocno szarpały.

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Pomoc - obsada 200l Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®