Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Wszystko o Xenotilapiach

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor drwie
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Maj 2006 15:03 
Witam,
Witam Serdecznie wszystkich Hodowców Xenotilapi i innych piaskowców.
Chciał bym rozpocząc nowy temat, dotyczacy tych ryb. A także dowiedziec sie wszystko o hodowli, o pokarmach i zwyczajch.
Był bym bardzo wdzięczny za pomoc w informacjach, a także chciał bym poznac Hodowców tych wspaniałych ryb.

Pozdrawiam
Przemek

Autor JGr
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Maj 2006 15:46 
Przemku, chcesz zacząć temat, więc... po prostu to zrób.

Napisz po Ci te info. Co już wiesz, a czego konkretnie chciałbyś się dowiedzieć? Czy przeczytałeś to, co już tu napisano o tej grupie ryb (było tego naprawdę sporo) - może z czymś się nie zgadzasz, bo masz inne spostrzeżenia? To byłoby w moim rozumieniu - "rozpoczęcie nowego tematu", a tak... właściwie nie wiadomo o co chodzi i od czego zacząć, pielęgnice piaskowe jako takie (mnogość gatunków, obyczajów, itd.) - to przecież potężny temat.

Jarek

Autor drozd
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Maj 2006 16:16 
witam,

pielęgnice piaskowe to bardzo ciekawe ryby, niestety na razie nie dane mi było goszczenie ich w moim zbiorniku ale z zaciekawieniem śledzę każdy wątek na forum na ich temat a tak jak pisał Jarek już troche ich było... dla porządku poniżej wklejam kilka odnośników znalezionych tak na szybko...

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=4&topic=385&page=0

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=4&topic=426&page=0#8

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=4&topic=323&page=0#26

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=1&topic=223&page=0#18

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=1&topic=190&page=0#11

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=1&topic=172&page=0#6

mimo to mam nadzieje że kolejny temat o piaskowych się roziwnie, może zbnierze się tu różne informacje? ja w każdym bądź razie z miła chęcią sobie poczytam...

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 28 Maj 2006 17:45 
Witam!
No, temat dla dla mnie!!!
Przemku ja hoduję Xenotilapie od paru lat. Obecnie mam w swojej hodowli takie gatunki jak: X. papilio Tembwe, X. suflower Mpimbwe, X. ochrogenys Ndole, Xenotilapia (Enantiopus) melanogenys. Na tym forum z tego co wiem to jeszcze hoduje Xenotilapie admin tej strony, czyli Marta, oraz mój kolega-przyjaciel Artur (artkras123) :-). Jak narazie nikt wiecej nie pochwalił sie tymi gatunkami. Z pielegnic piaskowych hodowałem jeszcze gatunek Callochromis pleurospilus, który hoduje równiez o ile pamiętam Jarek.
Założyłeś temat, dzięki! ale dobrze napisał Jarek, co chciałbyś wiedziec, czy masz juz jakąś wiedze na temat tych ryb. Myślę że z checią wymienimy sie swoimi spostrzeżeniami, obserwacjami i wiadomościami na temat tych ryb. Czekam na rozwniecie tematu.
Leszek

Autor artkras12379
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Maj 2006 22:51 
Witaj Przemku
Przyjaciel-Leszek wymienił kilka gatunków, które zresztą hoduje od lat ;-)
Ja niestety mogę pochwalić się tylko jednym X.ochrogenys mzuri.
Muszę przyznac racje moim przedmówcom - co konkretnie chcesz wiedzieć? Zadaj kilka pytań? A może podziel się jakimiś spostrzeżeniami lub doświadczeniami!!!
Pozdrawiam serdecznie
Artur

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Maj 2006 23:37 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
rufus1 i artkras12379 - co sadzicie o akwarium naroznym (ok. 450l), jako domu dla tych ryb. Mam wlasnie rog pokoju do zagospodarowania i marzenie - enantiopusy i moze cos z xeno, callochromisow (lub limnochromisow - przepiekne).
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Maj 2006 00:12 
Moim zdaniem to zalezy jakiej długości beda boki tego akwarium. Wiadomo im wieksze tym lepiej, lepiej zrobic dłuższ niz wyższe. Co Do obsady to moja propozycja byla by taka: jeżeli palnujesz jeden gatunek żerujacy na dni, to drugi poroponowałbym taki ktory funkcjonuje przy skalach, które można umiescic w rogu akwarium.
Na dno widze że chciałbyś wpuścic enentiopusa, to drugim odpowiednim gatunkiem może byc jakiś przedstawiciel z grypy "sunflower" lub "papilio". Te ostatnie zyją w parach dobranych, broniąc swoich rewirów ale w poblizu skał. Nie wpuszczałbym do akwarium jako drugiego gatunku ktory równiez podobnie jak enentiopus funkcjonuje na podlożu. Moim zdaniem przeważnie te gatunki żyja w haremach i bedzie zbyt duży "tłok" na dnie. Pamietajmy również o tym ze niektore gatunki kopią duże kratery których bronią.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Maj 2006 00:20 
Witam,
Dzieki za info ;) I jeszcze jedno - czy polaczenie tych ryb (enantiopusy-dno, xeno-skalki) z rybami z grupy Cyprichromini-dla wypelnienia toni wodnej akwarium ma sens?
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Maj 2006 00:52 
Tak. Podobnie jakbys połączyl np. w tym akwarium Bentochromisa. Cyprichromisy zajmuja najwyższe partie wody w akwarium. Xenotilapie nie odpłyna od skał zbyt daleko, chyba że przy karmieniu na pewna chwile, a Enantiopus zajmie tylko dno, podczas karmienia równiez podpływa do powierzchni wody.
Ale pamietaj o jednen rzeczy. Wprowadzajac ryby do akwarium kupuj je w podobnej wielkości, a najlepiej jak Enantiopusy beda nieco mniejsze. Lubia czasami pozywic sie mniejszymi rybkami i bardzo szybko rosna.
Leszek



wprowadzaj

Autor drwie
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Maj 2006 10:31 
Witajcie,
W tym momencie w moim zbiorniku pływa 11 młodych enantiopusow i niedługo bede też mial 30 cyprichromis kigoma. Na początku jesieni zaplanowalem sobie, załozenie zbiornika o wielkosci 200x60x60. do tamtych ryb chce dołaczyc xenki, wiem jedno ze ochrogenysy odpadaja, bo beda sie bily z enantiopusami, zostaja sunflower. Jak duze moge wposcic stado sunflowerów?
Wracajac do x. ochrogenys, czytalem atlas ryb Ad Koningsa, i w opisie tego gatunku podane sa minimalne wymiary dno 100cm, i wlasnei posiadam teraz takie puste akwarium do którego mógl bym wposcic ochrogenysy, lecz wszystko co przeczytalem na tym forum wskazuje ze kategorycznie odpada taka pojemnosc akwa. Wiec chcial bym sie zapytac, dlaczego nie moge trzymac tych ryb w tym awkarium? Czy takei warunki powoduja skarłowacenie, czy tez podobnie jak u Tropheusów wielką agresje wśród stada (haremu)?

Autor drwie
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Maj 2006 10:45 
Witam,
Kolejne pytanie:
Jakie pokarmy według Was, sa najlepsze? Ja swoim enantiopusom serwuje tylko i wyłacznie zywą artemie i cyklop mrożony. Mieszkam w takim miescie (białystok) co w zadnym sklepie nie ma nic innego? Czy uważacie ze moje menu jest za male? w sklepach maja także larwy komara, ale czy podawac je rybom o wielkosci 3-4cm i czy wogle je podawac?
Pozdrawiam
Przemek

Autor drwie
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Maj 2006 10:54 
drwie
Zapomnialem o mrożonym Krylu i TanganikaMIX, które nie są lubianymi przez enantiopusy, podalem im kilka razy, bo na codzien krylem karmie moje Frontosy. Jesli chodzi o suche pokarmy to nawet nie ma co wsypywac, bo sa bardzo słabo tolerowane. Na przeczyszczenie jelit podaje tez spiruline, chociaż ja jedza:) Zamowiłem pokarm Tropical Tanganyika. Co myslicie o tym nowym wynalazku?
Pozdrawiam
Przemek

Autor drwie
Użytkownik
#13 - Posted: 29 Maj 2006 11:05 
Mam też takie male pytanko, delikatnie odchodzące od teamtu.
Pytanie kieruje do Państwa Mierzeńskich, Czy mają Państwo mozliwośc sprowadzenia innych produktów OSI? Dla ryb mięsożernych z Tangi? Czy OSI produkuje takie specjalistyczne pokarmy?
Pozdrawiam
Przemek

Autor drwie
Użytkownik
#14 - Posted: 29 Maj 2006 11:37 
Prosił bym także, o opis gatunkow xenotilapi. Leszek posiada kilka odmian, napewno kazdy z nich charakteryzyje sie innym zachowaniem. Jesli chodzi o xenotilapia Artura, tez napewno rozni sie w jakis sposob od ochrogenysów Leszka. Prosze o ogolny opis tych odmian. Taki opis pomoze mi w wybraniu gatunkow najbardziej odpowiadajacych dla mnie.
Pozdrawiam
Przemek

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 29 Maj 2006 12:00 
Witam !!1
Postaram sie kolejno bardzo krótko odpowiedziedzieć na Twoje posty.
Post1.
Nie wiem skąd wiesz że xenotilapie ochrogenys bedą sie biły z enentiopusami? Moga byc dla siebie rywalami o pokarm na dnie, czyli ograniczenie przestrzeni żerowania, a to nie ma nic wspólnego w tym przypadku z agresja. sa to typowe przepychanki i rozpychanki miedzy rybami. Ja obecnie mam w swoim akwarium wlasnie takie połaczenie (ale juz niedługo) i nie ma żaddnych problemów z agresja. Jednen i drugi gatunek rozmnaża sie, ale jest niestety tłok na dnie. Planując zbiornik o wymiarach jakie podałes wyżej myslę że nie powinno być z tym problemu. Uważam ze na takiej powierzchni dna (u pielegnic pisakowych bardzo ważna, jak nie najważniesza sprawa żeby je z powowdzeniem hodować) stado 11 enetiopusów i o podobnej ilość X. ochrogenys może spokojnie funkcjonować. Podajesz a raczej A. Konings) ze min. akwarium dla Xen o wymiarah dna 100 cm, a gdzie drugi wymiar? Ważna jest powierzchnia dna, czyli długość i szerokość. Później piszesz o pojemności akwarium, jakiej?
Post 2.
Xenotilapie należa do bardzo delikatnych ryb, czyli pokarm powinien byc dla nich bardzo dobrej jakości i również delikatny. Nie lubią twardych pokarmów (np. czarny komar za bardzo dojrzały lub wodzień równiez juz w późniejszym stadium rozwojowym). Niektóre gatunki Xenotilapii żeruja wyłączniena dnie i przesiewają piasek przez skrzela wylapując w ten sposób pokarm, inne zas to juz kombinacja przesiewania piasku+ delikatne skubanie skał (np. sunflower). Bardzo ważnym skladnikiem w diecie Xenotilapii jest spirulina która nalezy podawać w płatkach lub w granulacie namoczonym i przeciśnietym przez sitko (takie małe kuleczki).
Z pokarmów mrozonych ja swoim Xenotilapiom i Enantiopusom podaję: cyklop, moina, bosemina, jaj krabów, zooplankton morski, roztartego kryla, mysis, wodzień, ochotkę i artemie ale tylko raz w tygodniu. Podstawowa karma to spirulina i skorupiaki.
Do tego calą game pokarmów sztucznych: Tetra discus (roztarty), Tropical Krill, Tropical D- Allio plus, spirulina OSI, spirulina Hikari, spirulina Tropical 36 % Forte, JBL Krill, Tetra Rubin i pokarmy w tabletkach które to ryby uwielbiaja.
Co do braku zainteresowania przez Twoje enantiopusy pokarmami sztucznymi to taka sytuacja mnie nie dziwi. Wnioski same sie nasuwaja po tym co napisales, czyli "Ja swoim enantiopusom serwuje tylko i wyłacznie zywą artemie".
Mam rowniez nowy pokarm Tropical "Tanganyika". Na razie ten pokarm testuje. Ryby go jedza tak sobie. Myśle że problem leży w jego twardosci. Sa to grube, twarde platki. Ja go rozcieram i podaje lekko namoczony. Duzo lepiej wyglada karmienie pokarmem tej samej firmy Tropical Krill, gdzie platki sa delikatne.
Leszek

Autor drwie
Użytkownik
#16 - Posted: 29 Maj 2006 19:20 
mam puste akwarium o dokładnych wymiarach 100x40(szer)x50(wys), zbornik ma 200l, chciałbym do tego akwarium kupic stadko około 7 Xenotilapii ochrogenys ndole. Chciałbym sie dowiedziec jaka jest Wasza opinia na temat wielkosci tego zbiornika i odpowiedniej dla niego obasady. Jezeli jest za mały dla X.ochrogenys ndole to moze X.sunflower lub papilo? Najbardziej zalezy mi na x.ochrogenys ndole.

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 29 Maj 2006 19:31 
Jeżeli chodzi o Xenotilapie i ich opisy to na pewno znajdziesz to wszystko w internecie. Mam na mysli zdjecia z poszczegolnymi gatunkami i odmianami.
Jak juz wcześniej wspomniałem część Xenotilapii i wiekszośc pozostałych pielegnic piaskowych przebywa w poblizu podloża (piasek). niewielka grupa Xenotilapii wybiera jednak groty i rejon skal.
Do pierwszej grupy mozna zaliczyć gatunki np. Xenotilapia flavipinis (opieka nad narybkiem przez obojga rodziców), X. nogrolabiata, X. ochrogenys, X. ornatipinis, X. "red princess", Enantiopus, Callochromis, Ectodus. W drugiej zas grupie znajdują sie Xenotilapia papilio, X. "papilio suflower". Ta grupa charakteryzuje sie tym że ryby zyja w parach i inkubacja ikry i narybku zajmuja sie oboje rodzice.
Gatunki z grupy "papilio" charaktryzuja sie tym ze posiadaja na swoich pletwach duzo ciemnych plamek, kropek lub nie maja ich wcale a ich pletwy sa przeważniew kolorze żółtawym. Natomiast grupa "papilio suflower" to Xenotilapie które posiadaja na płetwie grzbitwej jdną wieksza plame lub dwie mniesze i przewaznie ta plama bialą obwódkę. Jedynym wyjatkiem w tej grupie jest odmiana Chituta, ktora nie posisad plamki na płetwie. Do najbardziej kolorwych gatunków, mieniących sie różnymi kolorami należa Xenotilapia ochrogenys i Enentiopus, Callochromis.
to narazie tyle. Jak masz jakieś pytania to pisz. Później cos napisze o dobieraniu ilości ryb do stada w zaleznosci od gatunku, tarlach, wychowie narybku itd.....
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 29 Maj 2006 19:33 
Nie ukrywam że zbiornik mógłby byc nieco wiekszy lub przynajmniej inne wymiary dna 100x50, ale marudze co ;-).
Ale jeżeli chcesz wpuścic 7 sztuk X. ochrogenys to mysle że im to wystarczy. Proponuje układ płci 2+5.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 29 Maj 2006 19:39 
Aha bardzo wazna informacja! chcac skompletowac obsade zlożona z X. papilio lub sunflower niestety :-( musisz sie liczyc z wiekszymi wydatkami na zakup tych gatunkow. Należa one do najdroższych ryb + X. "red princess". Pozostale gatunki sa tańsze i co jest z tym po cześci zwiazane łatwiejsze w hodowli i maja wiecej narybku od wspomnianych wcześniej.
To taka nieco mniej przyjemna informacja, ale prawdziwa. No chyba że masz swoje źródła zakupu, po cenach konkurencyjnych, ale te gatunki do popoplitych w naszych akwariach nie należą.
Leszek

Autor drwie
Użytkownik
#20 - Posted: 29 Maj 2006 20:25 
Witaj Leszku.
Mi chodzi wlasnie o to zeby miec jak najwiecej wyzwań. :) Jesli chodzi o zakup ryb, to preferuje kupno od prywatnych hodowcow. Zawsze mam pewnosc ze ryby nie sa odchodowywane w inkubatorach, ze maluszki nie sa za szybko zabierane od samiczek.
Pozdrawiam
Przemek

Autor duch
Użytkownik
#21 - Posted: 29 Maj 2006 20:33 
Witam wszystkich.Nie wypowiadam się na temat obad,zwyczi itp.Tutaj niech wypowie się chyba największy autorytet w tej materii,czyli Leszek..Padło natomiast pytanie o pokarm Tropical Tanganyika.Karmie nim caudopunctatus moliro i enantiopusy.Ryby wręcz za nim przepadają.Nie wszystkie płatki jedzą zbyt chetnie,a przy taganyice poprostu aż woda chlapie.Pozdrawiam-Andrzej.

Autor drwie
Użytkownik
#22 - Posted: 29 Maj 2006 20:57 
O wlasnie:
chciał bym wiedziec jakie wielkości stada najlepiej hodowac?
Czy np przy wiekszej liczebnosci stada ryby zachowuja sie inaczej niz w odwrotnej sytuacji.
Czy wieksza ilosc samcow w stadzie prowadzi do itensywniejszych barw.
W przypadku papilo i suflower czy pary tworza stałe związki. I czy dobrane pary sie odizolowuja od reszty stada?
Pozdrawiam
Przemek

Autor drwie
Użytkownik
#23 - Posted: 29 Maj 2006 22:49 
witajcie,
Jestem tez zainteresowany jak Wy oddzielacie młode rybki od samiczek a takze z głownego akwarium. Chodzi mi o wszystkie pyszczaki.
Pozdrawiam
Przemek

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 29 Maj 2006 23:56 
Witam!!
Jeżeli chodzi o kwestię: czy ma byc stado czy teżnie? Otóż są gatunki Xenotilpii i podobnych, które zyja w stadach, powiedziałbym nawet ławicach. Takie gatunki należy koniecznie trzymać w stadzie, z przewagą samic. Jeżeli to bedzie bardzo małe stado lub można powiedziec pojedyńcze sztuki to wystapi agresja w takiej grupie. Natomiast sa nieliczne gatuki które zyja wyłącznie w parach, stałych parach. Przewaznie u tych ryb obydwoje rodzice inkubja ikre i maluchy. Dbrana para broni swojego rewiru w poblizu kamieni, grot , czyli staje sie agresywna w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku a czasami i innych gatunków. Dlatego tez proponowałbym trzymanie w akwarium np. dodatkowo jeszcze jednej lub dwóch par żeby skierowac agresje inkubujacej pary na inna pare lub na ew. inne samodzielne ryby tego samego gatunku. Wtedy jest duże prawdopodobieństwo ze para donosi ikre bez problemow. Jeżeli bedzie sama para w akwarium moze dojść do kłotni miedzy "małżonkami" i niestety ikra może być stracona.
Jeżeli chodzi o stymulacje samców w stadzie. Tak. Jeden samic stymukuje drugiego do pokazywania ciekawych zachowań w akwarium, intensywniejszego wybarwiania sie oraz do tarla. Tak jest np. u X. ochrogenys i Enantiopusa (gdzie rywalizacja trwa cały czas).
Temat oddzielanie i sposobów wchowywania narybku był juz poruszany na tym forum. Poszukaj w tematach i archiwalnych postach.
Leszek

Autor drwie
Użytkownik
#25 - Posted: 30 Maj 2006 07:35 
Witam,
Jesli chcial bym dołaczyc np, x. papilo lub suflower do akwarium 200x60x60 to ile sztuk najlepiej było by dodac? Ja chce kupic oczywiscie młode rybki (najchcetniej pokolenie F1). Mysle ze w każdym miocie jest raczej wiecej samiczek. To jesli np. jeden miot to ok 20sztuk narybku, jesli bym kupil polowe tego miotu, to mysle ze bylo by ok? Jak uważasz Leszku, czy dobrze mysle? Ogolnie nie chce zrobic w tamtym akwarium przepychu. I dla xenek suflower czy papilo zrobil bym, np. punktowo taką sterte otoczaków.
Pozdrawiam
Przemek

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 30 Maj 2006 11:56 
Witam!!!
Xenotilapie z tej grupy jak juz wczesnej pisałalem żyją w parach. Pary te dobieraja sie same, co z duzym prawdopodobieństwem gwarantuje ze bedą stałe i miały kolejne pokolenia narybku. Pary kojarzone na siłę moga mieć z tym problem. Jedno, dwa tarla udane (może) ale poźniej moga wystapić problemy z agresja (skad my to znamy, ach Babeczki= eretmodus). Dlatego proponowałbym jeżeli juz decydujesz sie na zakup młodych ryby kupić od 8 do 12 sztuk. Takie min. to moim zdaniem 6 sztuk.
A skąd wiesz ze w kazdym miocie jest wiecej samiczek? Na pleć ryb ma wpływ wiele czynników i jest to dość złożone.
Jeżeli chodzi o rozmieszczenie kamieni dla Xen to jest to dobry pomysł, ale pamietaj że równiez w tym akwarium maja byc Xeny ochrogenys lub/i Enentiopusy. Oczywiście myslę tu o dużej powierzchni wolnego piasku. Xeny nie lubia zbyt mocnego i jaskrawego światła. Jeżeli ogłbym cos zasugerować to proponowałbym akwarium oświetlic z przodu i srodek , a tylna syzba i boki żeby były lekko zacienione i tam ulożyc kamienie. Gwarantuję że enentiopusy zajmna najlepiej oświetlone miejsce, wiadomo dlaczego. Xenotilapia ochrogenys jest bardziej mobilna, ona smiga po całym akwarium i to stadem. Fajnie to wyglada jak takie "krówki" pasą sie na piasku jedna obok drugiej w odległości dosłowanie 1-2 cm. Tylko na czas tarła samiec kopie dołek w wybranym prze siebie miejscu i tam zwabie samicę. Dołek jest niewielki w porównaniu z kraterem enentiopusa. Ciekawostka jest to że samiec X. ochrogenys kopiąc dołek na jego obrzeżu buduje kilka małych, pojedyńczych kopczyków, takie wieżyczki. U mnie rekord to 5 takich usypanych "stozków". Po tarle dolek i kopoczyki znikają, w przeciwieństwie do enentiopusa który jak raz wykopie dól to siedzi tam sobie i dba o niego (wielkie sprzatanie) no i cały czas wabi samice swoimi kolorami.
Leszek

Autor drwie
Użytkownik
#27 - Posted: 30 Maj 2006 19:34 
Witam,
Jesli chodzi o swiatło to planowalem nie robic pokrywy dla tego awarium tylko przykryc je szkłem, zostawiajac male szparki. a oswiatlenie stanowily by dwie lampki zawieszone nad akwarium. Oczywiscie lampy beda skierowane na przednia czesc akwarium. Jesli chodzi o x. ochrogenys to nie bede wpuszczal ich (chyba) do tego duzego awarium. lecz dokupie enantiopusy ( tak zeby, np. stado skladalo sie z ok 18 sztuk)
a w tylnej czesci akwa ułoze otoczaki, tak jak wczesniej mowilem beda one rozłozone punktowo. "zakochane" pary bada mialy miejsce do schronienia sie i odizolowania od reszty ryb.
Wracajac do pytania Leszka, o tym z kad wiem ze jest wiecej samiczek w miocie. Poprostu z rybami z ktorymi mialem do czynienia bylo tak naj czesciej.
Pozdrawiam
Przemek

Pozdrawiam
Przemek

Autor drwie
Użytkownik
#28 - Posted: 3 Cze 2006 17:36 
Witam,
Czy ktos z forumowiczów hoduje Xenotilapia flavipinnis?


Pozdrawiam
Przemek

Autor winiar
Użytkownik
#29 - Posted: 11 Sty 2007 12:53 - Edytowany przez: winiar 
Witam!

Nie zakładam nowego wątku - będę kontynuował ten.
W zasadzie prośba o poradę z doborem obsady.

Zbiornik 180x60x60 ;-) Zbiornik będę starał się urządzić tak aby po dwóch stronach w tylnych rogach były skałki. Po środku umieszczę jakąś niewielką skałkę do max 25 cm wysokości zbiornika.

Obsada, która bedzie na tą chwilę [przenoszę z mniejszego zbiornika] to:
9 stuk X. Melanogenys [Enantiopus Melanogenys]
12 szuk P. Nigripinnis
8 sztuk Lamprichthys Tanganikatus

Do tego zamówione
10 sztuk Xenotilapia Flavipinis Gombe

Co jeszcze na podłoże?
X. Ochrogenys?
Kajam się ale nie mogę znaleźć informacji, które Xenotilapie wola piaszczyste dno [X. Melanogenys i X.Ocgrogenys i..? ] a które przedywają w pobliżu skałek [...???].

Co sądzicie o Callochromis pleurospilus? - to bardzo luźna propozycja [pewnie nie, ale chciałbym poznać Wasze opinie]

W późniejszym czasie do obsady dołaczą jeszcze
4 sztuki Benthochromis Tricoti

Marek

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 11 Sty 2007 13:08 
Xenotilapia papilio i X. leptura to siedliska skalne.

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Wszystko o Xenotilapiach Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®