Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Neolamprologus sexfasciatus - agresja?

Autor bemben
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Maj 2006 19:08 
Cześć,
Chiałbym dodać do mojej obsady parę Sexfasciatusów. Mam standardowe 240 l z 10 rybami: Parę Compressiceps, parę Caudopunctatus, parę Ocellatus i 4 młode Calvusy 3,4 cm. Miałem niedawno doświadczenie z bardzo agresywnym samcem Leleupi i nie chcę go powtórzyć dlatego szukam opinii kogoś znajacego Sexfasciatusy. Prośba o pomoc.
pzdr

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Maj 2006 20:21 
Witam!!!
Ja hodowałem kiedys podobny gatunek czyli N.tretocephalus, czyli dawna polska nazawa szczelinowiec pieciopregi. Ale myśle że wymagnia sa podobne. Sa to ryby bardzo agresywne i trzyma sie je tylko w parach. Wielkośc ok. 15 cm. Typowe drapieżniki.
Moim zdaniem obsada którą masz w tym akwarium jest juz wystarczajaca. Dobrana para N. sexfasciatusa potrzebuje troszke miejsca i grot.
Jak Ci podrosna A. calvus i bedzie para to bedziesz mial dobra obsade skaldajaca sie z 4 różnych gatunków. Może być problem z tarlami i wychowuwaniem narybyku ale to juz inna para kaloszy :-).
Ale niech sie tez wypowiedza inni forumowicze którzy te ryby trzymali lub trzymaja.
Leszek

Autor bemben
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Maj 2006 21:04 
ok, tak zrobię, wielkie dzięki
pozdr,k

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 30 Maj 2006 21:14 
Widzisz Leszku

I tutaj musze powiedzieć, że moje doświadczenia z tymi rybami sa zupełnie inne. Mam je w dwóch wariantach i musze powiedzieć, że nie mam z nimi najmniejszych problemów. U mnie żyja w grupie z calvusami, muszlakami i - idealny spokój.

Czekam na wypowiedż DROZDA, on tez je mam

Marta

Autor drozd
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Maj 2006 21:40 
jestem, jestem... :-) cieszę się że ktoś się zainteresował tymi naprawdę ładnymi rybami... jesli chodzi o mnie to posiadam dorosłę parę N. Sexfasciatus Gold z odłowu, obecnie ryby są same w 240 litrowym akwa (czeka mnie przeprowadzka a potem pomyślę nad uzupełnieniem obsady) i muszę powiedzieć że dawno nie widziałem tak spokojnych ryb o tak złej reputacji... rybcie są spokojne, spotkałem się z opiniami że towarzystwo dla nich jest konieczne żeby rozładowć napięcie miedzy samcem i samicą i żeby odciążyć słabszą z ryb w parze od nachalności partnera gdy tymczasme u mnie samotna para żyje w zgodzie... no może czasami poprzepychają się pyszczkami ale nic poza tym... npisałem że planuje im jakieś towarzystwo ale tylko dlatego że jak są same to są bardziej płochliwe, zwłaszcza samica jak zaobserwuje jakiś większy ruch to chowa się w swojej grocie, samiec choć mniejszy jest bardziej odważny...

do niedawna miałem razem z nimi Ctenochromisy Horei, wpuszczałem je jak miały jakieś 5 cm do dorosłych Sexfasciatusów, obawiałem się że Sexfasciatusy mogą po prostu je zjeść gdy tymczasem nic im nie zrobiły, ryby żyły w zgodzie nie wchodząc sobie w paradę... ostatecznie musiałem znaleźć nowy dom dla C. Horei ale to ze względu na ich agresję w stosunku do siebie na wzajem (jednak 240 litrów to zdecydowanie za mało dla tych ryb), jakby to kogoś interesowało to przypominam że był o tym wątek na forum...

a wracając do Sexfasciatusów to z moich dotychczasowych obserwacji wynika że są to spokojne a nawet nieśmiałe ryby... fakt oprócz Horei nie miałem z nimi innych ryb... wydaje mi się jednak że to idealni towarzysze właśnie dla Altolamprologusów czy niektórych muszlowców... tak zachowują się dzikie ryby a one często potrafią się zachowywać inaczej niż akwariówki choć nie jest to regułą...

pzdr,

Marek

ps. pani Marto a jakie konkretnie muszlowce trzyma pani z Sexfasciatusami? czy niebieskie trzyma pani ze złotymi?

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 30 Maj 2006 23:45 
Ja z N. tretocephalusem w akarium mialem problem po dobraniu sie pary. Wczesniej jak rosły to rzeczywiście były bardzo spokojne.
Po przeniesieniu ich do oddzielnego akwarium byl spokoj. Zwiekszyla sie nieco ich plochliwość ale wlożenie kilku doniczek spowodowało że para sie wytarła i później juz pływały razem z ławica maluchów po całym akwarium . Uwaga! to bardzo plodne ryby!!! ;-). Można szybko sobie zablokowac akwaria maluchami.
Doświadczeń z N. sexfasciatusem nie mialem czyli mozliwe że jest tak jak piszecie, co innego praktyka co innego teoria. Ale czy w tym akwarium te ryby sie odnajda? Nie bedzie nieco za małe.
Leszek

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 31 Maj 2006 06:07 
ps. pani Marto a jakie konkretnie muszlowce trzyma pani z Sexfasciatusami? czy niebieskie trzyma pani ze złotymi?

Nie forma niebieska jest osobno, a Gold osobno.

Trzymam je z caliurusami i Atl. Chumbu
a drugie z red Finami i calvus White.

Marta

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 31 Maj 2006 06:09 
Goldy są bardzo duze - niektóre osobniki do 15 m.
Blue jest mniejsze - około 10 cm.

My mamy je w 400l, jak bedzie w 240 trudno powiedzieć.

Marta

Autor drozd
Użytkownik
#9 - Posted: 31 Maj 2006 12:48 
co akwa dla Sexfasciatusów to powiem tak... moje dzikie Goldy są faktycznie duże, zwłaszca samica (ma dobre 15cm, samiec jest mniejszy), tak jak pisałem te dwie ryby samotnie królują u mnie w 240 litrach, a ich włości stanowią groty z wapienia i piaszczyste dno... wg mnie w tak nieprzerybionym zbiorniku jak mój taka para ma dosyć miejsca, poza tym ewentualne powiększanie obsady bede robił pod kątem potrzeb Sexfasciatusów oczywiście ... podsumowując wg mnie Sexfasciatusy w 240 litach - czemu nie pod warunkiem że nie przerybi się zbiornika, zapewni rybom rewir a ewentualne towarzystwo bedzie tłem/uzupełnieniem dla Sexfasciatusów w tym litrażu... wydaje mi się że uzupełnienie może stanowić parka Altolamprologusów i to właściwie byłoby na tyle w 240 litrach...

Marek

ps. w przypadku Altolamprologusów bedziemy mieli oczywście do czynienia z "uzupełnieniem obsady"... to tak tylko na wypadek gdyby miłośnicy tych ryb pomyśleli że uważam je za "tło" dla innego gatunku... wręcz przeciwnie coraz bardziej mi się te ryby podobają :-) może za jakiś czas po przeprowadzce???

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Neolamprologus sexfasciatus - agresja? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®