Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Jak to jest z L. meleagris?

Autor admin
Admin
#1 - Posted: 11 Cze 2006 10:14 
Pytam doświadczonych speców

na www.akwarystyka.com.pl ktoś rzuciła hasło, że muszlowiec ten jest rybą haremową. Powołuje sie na aqualex i wieści z firmy w której je kupił.

Co o tym sądzicie lub wiecie?

Moje doświadczenia całkowicie zaprzeczaja "haremowości" meleagrisów, ale moze ja sie mylę?

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#2 - Posted: 11 Cze 2006 12:22 
ja czekam na rybki już drugi tydzień - będą nowe obserwacje ....

z poprzednich lat pamiętam,że traktowałem je jak ryby żyjące w parach,choć chyba zdażyło się mieć dwie czy trzy samiczki z jednym samcem .Będę w domu to zajrzę do notatek.

o już znalazłem : "Nie jest to ryba typowo monogamiczna i można się pokusić aby samca trzymać z kilkoma samiczkami - jest nawet sugerowane, że tak się dzieje w warunkach naturalnych. Sam miałem akwarium w którym jeden samiec był partnerem trzech samiczek jednocześnie"

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 11 Cze 2006 18:14 
Taki układ jeszcze rozumiem, natomiast obawiam się, ze w zrozumieniu tamtych ludzi chodzi u grupę kilku samców i samic.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Cze 2006 08:19 
harem to dla mnie jednoznaczne pojęcie ;-)

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 12 Cze 2006 09:14 
Dla mnie też...

Marta

Autor Vepsik
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Cze 2006 12:45 
Tez poruszalem ten problem na akwarystyce.com.pl a potem oczywiscie dzieki zlej interpretacji moich slow wlascicielka firmy, od ktorej muszlowce kupowalem dostawala rozne telefony i maile, ze sie myli i w ogole jak moze cos takiego wygadywac. Mowiac o haremowosci powolywalem sie na tekst ze strony p. Tooolda. Przynajmniej tutaj temat zostal zrozumiany.

Autor winiar
Użytkownik
#7 - Posted: 15 Cze 2006 21:54 
Podpisze sie pod postem Tooold'a. Mam kilka meleagriskow w baniaku. Dominujacy samiec jednczesnie zabiega przez caly czas o wzgledy dwoch samiczek. Ze skutkiem :-))

Autor Sendog
Użytkownik
#8 - Posted: 16 Cze 2006 09:47 
Trzymam parę tych muszlowców i zauważyłem że samce tego gatunku są bardzo oschłe wobec samic - najdłużej dobierała się para właśnie tego gatunku. Śmiem jednak twierdzić że gdybym trzymał samca z kilkoma samicami w jednym zbiorniku dochodziłoby do tarła z każdą samicą. Związek tych ryb nie jest tak ścisły jak np. ocellatusa gdzie para jest bardzo zgodna . U meleagrisów częściej dochodzi do konfliktu. Samce są chyba bardziej samotnikami i zbliżają się do samic raczej na czas tarła. Natomiast bardzo łagodnie podchodzą do swoich młodych. Problemem w utrzymaniu narybku z rodzicami nie są samce lecz samice które przygotowują się do kolejnego tarła i tu już po równo - meleagris, ocellatus czy speciosus każda z tych samic przepędzi maluchy lub jeśli nie odpłyną to je zje przed kolejnym tarłem.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 16 Cze 2006 09:58 - Edytowany przez: admin 
Myśle Krzyśku, że są to bardzo ważne obserwacje i dla mnie naprawdę bardzo istotne. Zarówno i speciosusy i meleagrisy, zwykle wymagaja czasu w dobraniu i jak widać wcale nie są stałe w związkach "małżeńskich".

A jak to jest z caliurusami i brevisami? ma ktoś doświadczenia z nimi?

U mnie brevis samiec, żyje w zgodnym związku z 2 samiczkami ( układ taki został zupełnie przypadkowo) i mają mnóstwo młodych.

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#10 - Posted: 16 Cze 2006 10:12 
co ciekawe - meleagris, ocellatus i speciosus wyprowadza młode w ogólnym akwarium z innymi gatunkami (tylko muszlowce) natomiast brevis ma chyba jakąś tremę :)
Para odkąd jest w ogólnym akwarium mimo iż nadzwyczaj zgodnie zyje z innymi nie odważyła się na rozród. Miotu doczekałem się tylko gdy para mieszkała osobno w mniejszym akwarium.

Autor tooold
Użytkownik
#11 - Posted: 21 Cze 2006 22:52 - Edytowany przez: tooold 
u mnie tak samo - wiele razy o tym pisałem - brevisy w ogólnym nie mnożą się

co do meleagrisów - mają się dobrze ,załączam zdjęcie zbiornika w którym wylądowały - to moje ostatnie tęsknoty za zieloną tangą , na razie się sprawdza



PS. jedna uwaga jesli wysyłasz ryby powinieneś się zaopatrzyć w inne woreczki do transportu - nie mogą mieć prostokątnego dna tylko łukowate zgrzewy, aby przez przypadek ryba nie ugrzęzła w załamanym rożku

Autor Sendog
Użytkownik
#12 - Posted: 22 Cze 2006 12:46 
ok
ugrzęzła ? :)

Autor tooold
Użytkownik
#13 - Posted: 22 Cze 2006 14:46 
nie, nie, to tylko życzliwa uwaga - na prawdę

Autor tooold
Użytkownik
#14 - Posted: 22 Cze 2006 23:36 
aha - możesz napisać kiedy te rybki się urodziły ?

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Jak to jest z L. meleagris? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®