Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Neolamprologus signatus strategie rozrodcze

Autor WojtekB
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Cze 2006 17:04 
Dzisiaj zaobserwowałem bardzo ciekawe zachowanie moich muszlowców.l choć nie wiem czy je można tak nazywać bo w naturze zajmują jamy (tunele ) wykopane w podłożu, tak tez użądziełm dla nich zbiornik a jako że miałem tylko sybki piach musiałem wspomóc nature wkładając im kilka rurek pcv wbitych w dno. Moja para szybko zoreintowała się do czego te rurki służa i przez cały czas korzystały tylko z tunelów, oprócz tego wyposażenie zbiornika to kilka skał i kilka muszli winniczków. Pierwszego tarła nie widziałem bo rybki postanowiły powiekszyć populacje w czasie mojej nieobecności i po powrocie pływały juz małe przecinki. Dzisiaj natomiast zauważyłem przenoszenie ikry przez samice i co ciekawe z jednej muszli do drugiej, muszle jednak są tak okopane przez te muszlowce że i tak wyglądaja jak tunele (wlot do muszli jest ustawiony poziomo na równo z podłożem a cała muszla jest okopana piaskiem tak że widac tylko jamke pionowo w dół) Procedura przenoszenia ikry wyglądała tak że samiczka brała po kilka ziaren ikry z jednej muszli i siup do drugiej, była przytym bardzo niedbała i sporo ikry walało się w obrebie trasy przenosin, samiec natomiast patrolował szlak komunikacyjny i zbierał zgubioną ikre i zanosił ja spowrotem do muszli (zawsze do tej w której wczesniej się znajdowała) Samiczka przenosząc ikre wykonywała ruchy przeżuwające podobne do inkubujących samic pyszczaków. Bardzo to wszystko fajnie wygląda i pokazuje jak mogła przebiegac ewolucja pyszczaków.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 19 Cze 2006 17:09 
Bardzo interesujący opis Wojtku.

Bardzo to wszystko fajnie wygląda i pokazuje jak mogła przebiegac ewolucja pyszczaków.


Czy w tym zdaniu miales na myśłi w jaki sposób pyszczaki zostały pyszczakami, czyli jak "nauczyły się " inkubowac ikrę? Czy są jakieś teorie na ten temat?

Marta

Autor timus
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Cze 2006 18:06 
Moim zdaniem jedna właśnie Wojtek stwozył. ;)
No bo przecież inkubacja w pysku była wywołana droga ewolucji . Tak bynajmniej na chłopski rozum. Jakos tak bardziej mi pasuje jako pierwotny sposób. Składanie ikry na podłożu. Nawet bez opieki która dopiero w procesie ewolucji przekształciła sie do takiego fenomenu jak inkubacja w pyskach. Swoja droga jest chyba najskuteczniejsza metodą biorąc pod uwage procentowa liczebność donaszanych młodych.

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 19 Cze 2006 18:23 
Martcinie

To nasza teoria, albo jak ktoś woli Wojtka, mnie chodzi o ....to czy istnieją teorie naukowe opisane w literaturze.

Marta

Autor WojtekB
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Cze 2006 18:53 
Swoja droga to była takie moje luźne przemyslenia w duzej mierze powstałe pod wrażeniem obserwowanych przezemnie zachowań signatusów. Gdzieś właśnie taką teorie czytałem, no może nie teorie a bardziej hipoteze, i odrazu mi sie dzisiejsze zachowanie skojarzyło z tą hipotezą. (gdzie to czytałem to za chiny sobie nie przypomne) Moim zdaniem na 100 % najpierw był wyleng na podłożu a dopiero później natura wymyśliła inkubacje w pyskach, jakoś do tego musiało dojść zapewne metodą prób i błedów może przypadku ale obserwowane przezemnie zachowania przyczyniają się do właśnie takiego przypadku.
Choćby właśnie te gubienie ikry przez samice umnie w zbiorniku jest tylko para i spokojnie samiec czy samica mogła sobie taką ikre odzyskać ale w jeziorze pewnie czekało by już sporo chętnych na taką zgubioną ikre, i czy w takim przypadku samica która sprawniej przetrzymuje ikre w pysku nie zyskuje przewagi nad tymi co gubią. Od tego to juz tylko krok do gębaczy.
Tak mi się przynajmniej wydaje.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 19 Cze 2006 19:36 - Edytowany przez: admin 
Musze gdzieś poszperać - moze trafię na hipotezę/teorię jak to było. Przecież pyszczaki występuja również w morzach. Ciekawa jestem jaka jest tam przyczyna tego faktu.

Marta

Czekam na Wasze sugestie. Może ktoś spotkał sie z teorią ewolucji pyszczaków.

Autor timus
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Cze 2006 07:32 
Ja usze przekopac te sterte gazet w domu. Wydaje mi sie że był w którejs o tym artykuł.


Marcin.T <')))><

Autor tooold
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Cze 2006 23:25 - Edytowany przez: tooold 
(gdzie to czytałem to za chiny sobie nie przypomne

http://www.tooold.superhost.pl/lamprologus_signatu s.htm

Cechą szczególną jest to, że ikra tego gatunku straciła zdolność przyklejania się do podłoża. W związku z tym możemy tu podobno obserwować ciekawy mechanizm przenoszenia ikry w pysku przez oboje rodziców w inne miejsca, uważa się że taki mechanizm opieki na potomstwem jest pośredni pomiędzy rybami składającymi ikrę na podłożu, a pyszczakami

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Neolamprologus signatus strategie rozrodcze Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®