Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

c. leptosoma - tarlo

Autor worton
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Cze 2006 09:47 
Jakies szczescie mam ostatnio do rozmnazania rybkow :)

Wrocilem wlasnie dzisiaj do domcciu po 2 dniach nieobecnosci - patrze i jedna leptosomka ma pelna gebe :)).

Jest to o tyle dziwne, ze mam tylko dwie leptosomy i sa male - maja po 4cm :D.

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 23 Cze 2006 09:55 
Czyli masz samca i samicę...:-)))

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 23 Cze 2006 09:56 
Witam!!
Bede pewnie troche nie dobry ;-) jak napisze że szczescie bedzie jak z tego pieknego zjawiska beda maluchy. Na pewno masz pare rybek? przy tej wielkosci rózne odmiany rózniej sie wybarwiaja.
A szczescia do rozmnażania rybek gratuluje!! Szykuj powoli zbiorniki na maluchy, ja już mam ten problem. Musze maly regalik dostawic.
Leszek

Autor tooold
Użytkownik
#4 - Posted: 5 Sty 2008 07:20 
nareszcie znalazłe stary wątek dotyczących mojej ciekawości

otóż czytam Leszku Twój artykuł aktualnie na stronie PT ( jak wiesz wysyłam Ci archiwalna korektę ;-) i jedno mnie zaciekawiło :
piszesz że początkiem tarła jest wydalanie nasienia, czy znaczy to że najpierw samiec puszcza nasienie, a dopiero potem samiczka wydala ziarno ikry i je bierze do pyska ?

Autor winiar
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Sty 2008 09:45 
Czołem!

Co prawda pytanie skierowane do Leszka ale pozwolę sobie napisać moje obserwacje.

Takie zachowanie ma P. Nigripinnis, który wyciera się przy skałkach, czy innym pionowym substracie. Samiec staje troche poniżej samicy i wypuszcza nasienie. Wówczas samica wypuszcza ziarenko ikry, które przepływa przez nasienie i zostaje w ten sposób zapłodnione. Samica w dalszej kolejnosci płynie w dół by słapać ikrę do pyska.
Co do C. Leptosoma - Samica wypuszcza ziarenko, które łapie w pysk. Następnie samiec prężąc się podstawia samicy zakończone jaśniej [koloru ikry] końcówki płetwy brzusznej. Samica myśląc, że to ikra podpływa i stara się chwycić tą płetwę do pyska. Wówczas samiec wypuszcza nasienie i ikra zostaje zapłodniona.
Zobacz piąte zdjęcie w artykule:
http://www.projekttanganika.pl/index.php/artykuly/ artykul/66

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Sty 2008 10:42 - Edytowany przez: rufus1 
Jezeli chodzi o opis tarla w artykule w NA.

Co do opisu tarla to musze odszukac swoje notatki i ew. to zweryfikuje, ale z tego co pamietam to pierwszy samiec sklada pletwy brzuszne (w artykule jest moj blad bo napisalem piersiowe) w "rynienkę" i lekko sie przechylajac na bok caly drzy. Ja zalozylem (nie wiem czy slusznie) ze wlasnie w tym momecie jest wydalena nasienie. Nastepnie samica podplywajac do samca to nasienie lapie do pyszczka (tak jak jest na rysunku). Nastepnie sklada ikre w toni wodnej i ja lapie. cykl z samcem sie powtarza.
Teraz nasuwa mi sie pytanie: czy to zbieranie nasienia przed zlozeniem PIERWSZEGO zarenka ikry jest "cwieczniem" przed tarlem czy jest to juz celowe zbieranie nasienia do pyszczka przed zlozeniem ikry? Wydaje mi sie ze o ten momemt chodzi. Pozniej jak juz samica ma ikre w pyszczku to nie ma to juz znaczenia kiedy samiec wydala nasienie poniewaz ryby kreca sie caly czas. Cykle sa powtarzalne.

A moze moj opis malo konkretny? nie wiem, to jedna z moich pierwszych prob pisarskich i moze uleglem pewnym emocjom ;-) w niezbyt dokladnym opisie. Mozna to oczywiscie zweryfikowac i poprawic.

Pytanie do Marka:
Czy obserwowales cale tarlo C. leptosom od poczatku? chodzi mi o zaloty, wejscie do rewiru samca, pierwsze proby i ikra?
Bo moze tu tkwi ta roznica.

Ciekawe ze tak zachowuje sie P. nigripinnis. Nawet o tym nie wiedzialem, ale ja na pewno mialem C. leptosoma ;-).

Następnie samiec prężąc się podstawia samicy zakończone jaśniej [koloru ikry] końcówki płetwy brzusznej

jezeli Marku sugerujesz ze te koncowki moga byc jako atrapy jajowe to napisze ze nie wszystkie odmiany maja tak zakonczone koncowki pletw brzusznych. Najwiecej ich jest w grupie C. letosoma, a najmniej w C. leptosoma "Jumbo". Tak mi sie wydaje :-).

Leszek

ps. czyli jak widze nie tylko ja jestem "rysem historycznym" z C. letosoma

Jest to o tyle dziwne, ze mam tylko dwie leptosomy i sa male - maja po 4cm :D.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Sty 2008 12:03 
Teraz nasuwa mi sie pytanie: czy to zbieranie nasienia przed zlozeniem PIERWSZEGO zarenka ikry jest "cwieczniem" przed tarlem czy jest to juz celowe zbieranie nasienia do pyszczka przed zlozeniem ikry?

Myślę że jedno i drugie. Samica często ma problem złożyć pierwsze jajko przy pierwszym podejściu co nie zmienia faktu że nawet jak go nie złoży to do pyszczka dostanie się nasienie samca.

Samiec staje troche poniżej samicy i wypuszcza nasienie. Wówczas samica wypuszcza ziarenko ikry, które przepływa przez nasienie i zostaje w ten sposób zapłodnione.

Nigdy czegoś takiego nie obserwowałem a widziałem conajmniej kilkadziesiąt tareł paracyprichromisów. U mnie trą się identycznie jak Cyprichromisy(samica po złożeniu jajka/jajek podpływa do płetwy odbytowej samca i zbiera nasienie). Jedyna różnica tkwi w tym że Cyprichromisy trą się w toni a Paracyprichromisy tak jak wspomniałeś Marku przy skałach lub innych pionowych przedmiotach znajdujących się w zbiorniku.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor yakuzo77
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Sty 2008 16:25 
Moim zdaniem samiec i samica pobudzają się nawzajem pyszczkami robią to parokrotnie przed złożeniem ikry wygląda to jakby próbowały na"sucho".Nie zauważyłem żeby to samiec pierwszy puszczał nasienie zawsze to najpierw samiec podpływa pierwszy do samicy i pobudza ją pyszczkiem samica ustawia się lekko głową w dół i znosi jajeczko po czym szybko łapie je w pyszczek płynąc do tyłu po czym podpływa do samca i wykonuje podobne ruchy co samiec .Tyle tylko że samiec przechyla się lekko na jeden bok i drży jak samica pobiera mlecz.
Takie zachowanie tarła na "sucho" zaobserwowałem też między dominującymi samcami i młodymi samcami , nawet jeżeli samica nosi w pyszczku ikre też czasami widać jakby pobierała mlecz powtarzając te czynności jw.

Autor winiar
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Sty 2008 18:12 
Czy obserwowales cale tarlo C. leptosom od poczatku? chodzi mi o zaloty, wejscie do rewiru samca, pierwsze proby i ikra?
Tak, niejednokrotnie. U mnie wyglądało to mniej więcej tak. Samiec alfa ;-) przegania w zasadzie wszystkie ryby z rewiru. Samo tarło odbywa się na terytorium mniej więcej piłki do siatkówki. Samiec jest bardzo agresywny i nie szczędzi innych ryb. W zasadzie nie ma to znaczenia jaka jest obsada - było tak, gdy w baniaku był oprócz śledzi były meleagrisy i P. Nigripinis - baniak 240l. Tak samo jest gdy pływa w baniaku bento, lamprichthys, P. Brieni i 3 gatunki piaskówek - baniak 650l.
Tarło odbywa się zawsze w toni wodnej. Samiec zachęca samice do tarła pływając przed nią delikatnie do przodu, również i do tyłu a w międzyczasie "trzęsie się" i wygina pokazując swoje atrybuty - soczyste ubarwienie. Gdy samica akceptuje zaloty, jej ciało staje się centrum rewiru. Samiec podpływa do niej i wygina się prężąc, również pokazując płetwy brzuszne [obserwacje C.L. tricolour [zwana również yelow head] oraz mpulungu]. Podpływa do niej bliżej [Czasem odgania intruza zataczając koła i pokazuje swe wdzięki z drugiej strony]. Drgając i jeszcze bardziej wyginając sie na bok podpływa do niej. Ona delikatnie się wygina i wypuszcza dość spore ziarenko ikry. Było ono zawsze nieregularną kulą koloru beżowego o średnicy ok 3mm [wiem, że opis jest cokolwiek ciekawy ale mam nadzieję, że zrozumiesz/cie]. Para jest zawsze skierowana głową do dna, ale nie jest to pion - pozycja była mniej więcej [w zależności od tarła i pary] ok 30 do 45 stopni od poziomu. Po wypuszczeniu 1 ziarenka ikry samica "zrywa się" i zatacza kółko by złapać do pyszczka ikrę. Co ciekawe samica zawsze robiła kółko przepływając z tyłu samca. Gdy już ikra znalazła się w pyszczku samiec drgając podpływał do samicy i bardzo odchylał płetwę brzuszną [końcówka imituje kolor ikry]. Samica myśląc, że to ikra podpływa do samca i wręcz stara sie złapać w pyszczek tą końcówkę. W tej chwili samiec wypuszcza nasienie. Następnie samiec wykonuje kółko odpędzając intruzów. Tarło w opisany przeze mnie sposób przebiega do wypuszczenia wszystkich ziarenek ikry. U mnie było to od 6 do dwudziestu kilku. Najwięcej jak policzyłem samica wypuściła 18 maluszków, o ile się nie mylę. Po tarle samica odpływa w miejsce ustronne, w zasadzie chowa się przed samcem i przed innymi rybami. Samiec przez jeszcze ok 30 min jest "nakręcony" a później uspokaja się.

Nigdy czegoś takiego nie obserwowałem a widziałem conajmniej kilkadziesiąt tareł paracyprichromisów.
Przepraszam, powinienem napisać, że to moje obserwacje. A tak na marginesie - to właśnie jest super, że mamy inne doświadczenia na temat tych samych ryb.

Marek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Sty 2008 18:54 - Edytowany przez: rambowskixx 
Przepraszam, powinienem napisać, że to moje obserwacje. A tak na marginesie - to właśnie jest super, że mamy inne doświadczenia na temat tych samych ryb.


Zgadza sie Marku na tym przykładzie też widać że niektóre pozycje książkowe opisujące zachowanie poszczególnych gatunków opierają sie na pobieżnych obserwacjach jakiejś małej grupy osobników. Dopiero wymiana doświadczeń np. na takim forum daje szerszy pogląd na pewne sprawy.

Łukasz

Autor fazi64
Użytkownik
#11 - Posted: 5 Sty 2008 19:10 
Witam,
Ja moze jeszcze doloze od siebie (z obsrwacji C. leptosoma Utinta), ze zanim dochodzi do tarla, samiec dominant zaczyna krazyc (jak jastrzab) ponad stadem samic, plywajacych wspolnie w grupie, po czym nagle spada z gory w sam ich srodek, probujac "wyluskac" ktoras z nich i zaprosic do tanca godowego (swietny opis Marka). Takie rajdy, to rewelacyjny widok - kolory samca intensywnieja, wszystkie pletwy naprezone, cialo wygiete w luk - sama radosc.
Pzdr.
Fazi64

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / c. leptosoma - tarlo Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®