Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Obsada 240 l (mięsożerna) - co dalej?

Autor bemben
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Lip 2006 17:50 
Witam serdecznie i pozdrawiam,

Mam pytanie dotyczące obsady. Hoduję w standardowych 240 l :
Parę L. Ocellatus,
Parę L. Caudopunctatus,
Parę A. Compressiceps Chumbu,
4 młode A. Calvus 3-4 cm.

Ryby są razem 3 miesiące.

Dobrane pary to Ocelltus i Caudopunctatus. Wybrały swoje terytoria i je utrzymują. Miałem już 3 razy młode u Caudo i 4 razy u Ocellatusów. Im generalnie jest dobrze. Problem mam z parą A.C. Chumbu, która niestety ma problemy z dobraniem. Samiec daje się we znaki samicy, która zajmuje od dłuższego czasu miejsca około filtrowe i grzałkowe (muszli nie chce: ) ). Małe Calvusy obrywają od wszystkich i muszą ostro się chować. Co prawda rosną ale mam wrażenie, że nie jest im najlepiej.
Jakie jest wasze zdanie? W jaki sposób pomóc A.C. Chumbu dobrać się w parę (wpuścić jeszcze jedną samicę, nie mam pojęcia?).
Mam wrażenie, że Altolamprolongusy mocno z sobą rywalizują więc pytam o wasze zdanie o młodych Calvusach żyjących razem z parą A. C. Chumbu.

Nie ukrywam, że najbardziej w obsadzie interesują mnie altolamprolongusy.

Z góry dziękuję za cenne uwagi

Krzysztof

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 15 Lip 2006 20:52 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Chodzi Ci z pewnoscia o odmiane A. C. Sumbu, bo o Chumbu nie slyszalem ;)
Czy ryby to odlow, czy f-ki?
Najpelniejszych informacji na tym forum oprocz admin'a P. Marty, udzielic Ci moga sue i tasma, uznani specjalisci w hodowli tych ryb :)
Pzdr.
Fazi64

Autor bemben
Użytkownik
#3 - Posted: 15 Lip 2006 21:38 
Cześć,
Ryby to odłów i Calvusy F1. Wszystkie z Tropheusa.
pozdr. k

Autor Sendog
Użytkownik
#4 - Posted: 15 Lip 2006 22:26 
"chumbu" fazi64 nie odrobiłeś zadania domowego
sumbu to zupełnie inna odmiana

słuchaj bemben nic tu za wilele nie zdziałasz wg nnie wyjścia sa dwa:
1. albo samica chumbu dojrzeje do tarła i zajmie wreszcie muszlę na terytorium samca
2. albo dołącz do zbiornika więcej ryb żeby rozładować stres

mam wrażenie że altolamprologusy lubią delikatny tłok wtedy w akwarium nie sa tak zestresowane

bemben wszystko będzie dobrze trochę czasu albo zastosuj się do punktu 1 i 2
pozdrawiam

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 15 Lip 2006 22:38 
"chumbu" fazi64 nie odrobiłeś zadania domowego
Witam,
Upal :((
Pzdr.
Fazi64

Autor bemben
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Lip 2006 23:01 
ok dzięki,
myślałem już o dołożeniu pary sexfasciatusów ale boję się przejść z małego problemu w większy : ). Czy leptosomy są opcją w 240 l i czy nie są zbyt trudne w hodowli? Inne rozwiązania kadrowe?
pozdr. k

Autor fazi64
Użytkownik
#7 - Posted: 15 Lip 2006 23:34 
Witam,
IMHO mozesz sprobowac zasiedlic stadko Cyprichromini w tym zbiorniku.
Jeszcze lepsze (mniej agresywne) beda Paracyprichomisy - przepiekne ryby i bardzo "pokojowo" nastawione, nietrudne w hodowli i nie tak ruchliwe, jak Cyprichromisy.
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 16 Lip 2006 06:53 
Nie wiem tylko czy leptosomy lub paracyprichromisy coś tu pomogą. Tłok się zrobi i to z bardzo pięknymi rybami, tylko, czy to sposowuje akceptację wśród altl.?

Magda i Rzemek i ja trzymamy alto w grupach - ja większych, oni mają po 2 pary. Podobnie zresztą wygląda sytuacja u innych naszych znajomych. Moze dołożenie drugiej pary coś zmieni?

Poczekajmy co Oni powiedzą.

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#9 - Posted: 16 Lip 2006 10:00 
Witam

Bemben
Zdzarza sie przed dobraniem sie pary, ze samiec niemilosiernie oklada samice. Do tej pory mialem jeden taki przypadek u calvusow. Poszlismy z Marta po najmniejszej linii oporu wymieniajac samice. Problem ustapil jak reka odjal. Teraz mam wrazenie, ze ta operacja nie byla konieczna. W calej zabawie chodzi o to ze on chce, a ona nie, a ze samiec jest wiekszy wyzywa sie. Piszesz ze nie chce muszli. Moze nie jest odpowiednia. Znasz stara altolamprologusowa zasade (nie obowiazujaca tylko u a.fasciatus) wejscie do muszli musi byc za male dla samca. Poszukaj w galerii zdjec naszych muszli. Taki ksztalt na pewno sie sprawdza. Srednica 7-8 cm.
Dolozenie druiej pary powinno rozwiazac problem samicy. Pamietaj jednak, ze jeden z samcow zajmie (jak to nazywasz) okolice okologrzalkowe. Za maly zbiornik, zeby kazdy znalazl dla siebie skrawek dna. Wybor nalezy do Ciebie.

Jesli chodzi o male calvusy. Musza przegrywac rywalizacje. Jedyne co mozesz dla nich zrobic to dolozyc kryjowek. Przy ich wielkosci swietnie sprawdza sie muszle winniczkow umieszczone poza terenem innych ryb. Nie beda w stanie ich obronic, ale beda mialy sie gdzie schowac. Pamietaj o odpowiedniej diecie. Nic tak nie przyspiesza wzrostu malych alto jak zywy pokarm.

Nie sadze zeby dodanie cyprychromisow albo parac. zmienilo sytuacje. Jedyne ryby jakie obchodza compressicepsy to inne compressicesy i calvusy reszta bedzie ignorowana. Dodanie dodatkowej pary chumbu lub sexfasciatusow to jeszcze mniej miejsca dla calvusow. Sam nie wiem co lepsze.
Pozdrawiam
Przemek

Autor bemben
Użytkownik
#10 - Posted: 16 Lip 2006 10:55 
Wielkie dzięki za pomoc,

Z decyzją poczekam jeszcze z 2 miesiące, może w końcu się dobiorą. Jeżeli nie wyjdzie to wprowadzę jeszcze jedną parę compressiceps.

Pytanie czy dodatkowa para alto powinna być tej samej odmiany?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

Autor tasma
Użytkownik
#11 - Posted: 16 Lip 2006 11:25 
Koniecznie. To tylko odmiany geograficzne tego samego gatunku. Inne ubarwienie nie przeszkadza w rozmnazaniu. Tyle tylko ze bastard ...

Autor bemben
Użytkownik
#12 - Posted: 17 Lip 2006 20:01 
Cześć,
Dodam jeszcze, że muszle, na które chciałem namówić samicę Chumbu mają 8 cm średnicy i na moje oko powinna się zmieścić. Próbowała z nimi walczyć ale w końcu zrezygnowała i teraz mam tam młode Caudo.

Dołożyłem dzisiaj dodatkowe muszle dla małych Calvusów ale na razie wizytuje je tylko Ocellatus i pewnie je zakopie : )
dzienx
Krzysiek

Autor bemben
Użytkownik
#13 - Posted: 17 Lip 2006 22:01 
Jeszcze jedno pytanie do Tasmy:

Czy dodatkowa para alto powinna być tej samej odmiany?

Koniecznie. To tylko odmiany geograficzne tego samego gatunku. Inne ubarwienie nie przeszkadza w rozmnazaniu. Tyle tylko ze bastard ...

Czy to oznacza, że dodatkowa para musi być też Chumbu, czy mogę dołożyć na przykład parę Red Finów

dzięki z góry

dzięki z góry

Autor sue
Użytkownik
#14 - Posted: 17 Lip 2006 23:36 - Edytowany przez: sue 
Witam

Bemben gratuluje zbornika, bardzo ciekawa obsada :)

Czy to oznacza, że dodatkowa para musi być też Chumbu, czy mogę dołożyć na przykład parę Red Finów

Altolamprologus compressiceps to gatunek,
Chumbu, Red Fin, Gold, Gold Head to odmiany (w obrębie gatunku).

W jednym akwarium można trzymać różne gatunki,
ale nie odmiany barwne/ terytorialne jednego gatunku!!!

Jeżeli więc posiadasz A. calvus (jeżeli ryby pochdzą z Tropheusa to pewnie odmianę - black :) i A. comprssiceps odmianę - Chumbu to tak już powinno pozostać. Możesz wprowadzać zmiany w ilości ryb, ale nie powinieneś!!! dokładac kolejnej odmiany... Czyli nici z Red Finów...

Pozdrawiam
Magda

Autor bemben
Użytkownik
#15 - Posted: 18 Lip 2006 07:14 
Cześć,
Teraz wszystko jasne :) Wolałem się jeszcze upewnić.
Dziękuję za wyjśnienia i pozdrawiam
Krzysiek

Autor tooold
Użytkownik
#16 - Posted: 19 Lip 2006 21:28 
Nie ukrywam, że najbardziej w obsadzie interesują mnie altolamprolongusy

a jak masz podzielone dno, jak tam rewiry, skałki etc ?

Autor bemben
Użytkownik
#17 - Posted: 20 Lip 2006 09:53 
Cześć,

W pierwszej wersji ustawiłem 3 strefy kamieni (oddzielone od siebie) z tyłu akwarium i cześć z tylko z paskiem dla muszlowców. Niestety małe Calvusy nie mogły znaleźć sobie zupełnie miejsca, wiec połączyłem wszystkie kamienie w jedną strukturę zwiększając liczbę grot. Tył akwarium jest w formie półek skalnych, z przodu mam piasek bez kamieni.
W tej chwili prawa cześć akwarium z piaskiem zajęta jest przez Ocellatusy, lewy przedni róg przez Caudo (obecnie w muszlach). Samiec Chumbu siedzi obok Caudo w grocie z przerwami na patrolowanie reszty akwarium, zaloty (często brutalne) wobec samicy i przeganianie Calvusów. Duża część struktury kamieni nie jest wykorzystana. Calvusy chowają się przy filtrach, muszlach i w części kamieni. Kiedy Caudo i Ocellatusy mają młode sytuacja Calvusów i samicy Chumbu staje się trudniejsza bo gonione przez samca Chumbu trafiają na ich terytorium.
Pozdr. k

Autor fazi64
Użytkownik
#18 - Posted: 20 Lip 2006 09:57 
Witam,
Mnie sie cos wydaje, ze dla calvuskow (a potem calvusow) w tym baniaku juz raczej nie bedzie miejsca ;((
Skoro masz troche wypietrzen w tylnej czesci akwarium - zasiedl je naskalnikami - to rowniez super ciekawe ryby.
Pzdr.
Fazi64

Autor tooold
Użytkownik
#19 - Posted: 20 Lip 2006 13:46 
mnie to dziwi ,że w 240 litrach nie mieszczą Ci się te ryby , no ale to akwarystyka a nie matematyka ;-)

Autor tasma
Użytkownik
#20 - Posted: 21 Lip 2006 08:50 
To nie tak ze sie nie mieszcza. Male alto sa takie ciapowate. Boja sie wszystkiego co nie jest dwa razy mniejsze od nich.
Okolo trzy miesiace temu do zbiornika z doroslymi altolamprologusami (para calvusow i dwie pary compressicepsow, para fasciatusow, dwa brevisy i zbrojnik) wpuscilem na probe trzy sztuki okolo cztero-centymetrowych calvusow. Przez pierwszy miesiac nie widzialem ich wogole. Po miesiacu zobaczylem dwaa. Kilka dni temu znalazlem trupa. Wydaje mi sie ze jeden zyje (nie widzialem go przynajmniej dwa tygodnie). Maluchy (no moze nie takie maluchy) byly tluczone szczegolnie przez brevisy, a ze sa to samice byly od nich (tych brevisow) wieksze. I co? Podkulily ogon i w skaly.
Obserwuj je. Jesli jedza regularnie i nie sa bite, a tylko przeganiane, to podrosna i zrobia porzadek. Jesli jednak nie dojadaja to bedzie problem. Alto sa bardzo na to wrazliwe. W takiej sytuacji trzeba bedzie je przeniesc do innego zbiornika, podtuczyc przez dwa-trzy miesiecy i wpuscic spowrotem.

Przemek

Autor bemben
Użytkownik
#21 - Posted: 21 Lip 2006 10:37 
Cześć,

Małe Calvusy mają dobry apetyt i w czasie karmienia zawsze są widoczne. Mam nadzieję, że dadzą radę. Bardziej martwi mnie samica Chumbu, co prawda je normalnie (prawie z ręki), ale później wisi w rogu akwarium. W połowie sierpnia wprowadzę drugą parę Chumbu i zobaczymy czy się uda.

Widzę też, że 40 cm szerokości akwarium to trochę za mało.

Zastanawia mnie również jak tak duża ryba jak Compressiceps ustępuje pola Caudo czy Ocellatusowi. Czy to element strategii dla utrzymania w dobrej kondycji potencjalnego żywiciela.

Dzięki za rozmowę
Krzysiek

Autor fazi64
Użytkownik
#22 - Posted: 21 Lip 2006 10:53 
Witam,
Altolamprologusy, wygladajace bardzo wojowniczo, wcale takimi rybami nie sa i ustepuja czesto pola mniejszym, a bardziej zaczepnym rybom (patrz: muszlowce).
Dopiero w typowo jednogatunkowym zbiorniku mozna zobaczyc ich prawdziwa nature.
Faktycznie 40 cm dla "terytorialistow" - to ciut za malo i jedynie dobre rozplanowanie dna moze troche poprawic sytuacje.
Pzdr.
Fzi64

Autor bemben
Użytkownik
#23 - Posted: 2 Wrz 2006 22:47 
Wznawiam wątek dla podzielenia się dalszym ciągiem wydarzeń.
Wciąż widząc wiszenie samicy Chumbu nad lustrem wody zdecydowałem się wprowadzić dodatkową parę tych ryb. Początek był trudny, bo dotychczasowa ofiara najbardziej dawała się we znaki nowo przybyłym. Później samiec „gospodarz” zaczął pokazywać prawdziwe oblicze, ale miał do obsłużenie więcej ryb. Pod wpływem rady Pani Marty zmieniłem zupełnie wystrój i dało to efekt. Z dnia na dzień obserwowałem lepszą akceptację ryb. Dzisiaj myślę, że są zaaklimatyzowane. Niestety nie dobierają się na razie w pary, ale czekam cierpliwie.
Pozdrowienia dla wszystkich
Krzysiek

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Obsada 240 l (mięsożerna) - co dalej? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®