Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Cyprichromisy a Tropheusy

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Kris22
Użytkownik
#1 - Posted: 31 Lip 2006 11:55 
Witam mam takie pytanie związane z tymi gatunkami co w temacie czy moga one pływać razem w jednym zbiorniku pytam sie bo mam stado 16 tropheusów Mboko i 8 cyprichromisów laptosoma ultinta,i chcial bym przełożyć cyprichromisy do 3,40m akwarium z tropheusami bo obecne akwarium w kturym przebywaja jest troche za małe

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 7 Sier 2006 15:26 
Witam,
Troche juz trzymam te gatunki razem i widze, ze jednak lepiej nie laczyc ich razem. Wszystko jest OK, dopoki trofcie sa mlode i male - nie sa wtedy tak wszedobylskie i zostawiaja troche miejsca dla innych mieszkancow akwarium (podobnie rzecz ma sie z muszlowcami). Potem jednak baniak zostaje zdominowany przez trofeusy i malo przestrzeni zyciowej zostaje dla innych ryb (nawet dla szybkich i nie przywiazanych tak do jednego miejsca w zbiorniku "sledzikow"). Ja mam zamiar przeniesc moje "sledzie" do nowego, planowanego zbiornika dla pielegnic piaskowych by tam, nie zdominowane, lepiej sie mialy i zaczely udane tarla.
Pzdr.
Fazi64

Autor Kris22
Użytkownik
#3 - Posted: 7 Sier 2006 23:43 
heh troszke zapuźno już przełożyłem śledziki moje tropheusy juz są dorosłe jak narazie nie wchodzą w parade z Cyprichromisami jedne rybki pływaja stadkiem po jednej stronie a drugie po drugiej stronie.Nie zgodzie się z tobą że tropheusy pływają po całym akwarium nie zawsze,wiekszość obserwowanych przezemnie tropheusów wybiera sobie rewiry ale w niekturych akwariach rozprzesztżeniaja sie wszedzie

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 7 Sier 2006 23:58 
Witam,
Pisze, co widze i kwestia zgody/niezgody jest tu wzgledna,
IMHO zdrowy trofeus, to ruchliwy trofeus, szukajacy wszedzie czegos do skubniecia, a przebywanie tych ryb w jednym miejscu nie jest zbyt normalnym objawem.
Pzdr.
Fazi64

Autor duch
Użytkownik
#5 - Posted: 8 Sier 2006 09:48 
Witam.Kris 22.Też miałem śledziki z trofciami.Na początku wszystko wyglądało w porządku.Po pewnym czasie trofcie zaczęły sie do nich dobierać.Obskubane płetwy były na porządku dziennym.Sielanka trwała około miesiąca,więc uważam ,że u Ciebie jeszcze za wcześnie aby móc wyciągać wnioski.Następnym objawem ,który dał sie zauważyć po dłuższym czasie było wyrażne niedożywienie śledzi.Niestety,karmiłem pod trofcie,a to nie służy cyprichromisom.Odbiło sie to następnie na częstotliwości podejść do tareł.
Zadałeś na początku pytanie ,czy śledziki moga pływać z trofciami.Owszem moga.Sam zresztą sobie odpowiedziałeś wpuszczając je razem.Niestety na tym sie kończą zalety tego połączenia.Po pewnym czasie sam stwierdzisz,że nie był to zbyt udany pomysł.To potrwa,może miesiąc,może pół roku,ale wniosek będzie oczywisty.Pozdrawiam wszystkich.-Andrzej.

Autor Kris22
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Sier 2006 12:24 
fazi64 napisał
IMHO zdrowy trofeus, to ruchliwy trofeus, szukajacy wszedzie czegos do skubniecia, a przebywanie tych ryb w jednym miejscu nie jest zbyt normalnym objawem.

Owszem jeśli tropheus stoi w jednym miejscu to nie jest to normalne dobrze o tym wiem ale jesli pływa najcześciej po jednej stronie akwarium to jest to normalne,poprostu wybrał sobie najdogodniejsze miejsce do pływania ,a od czasu do czasu wypłynie w inne miejsce w akwarium.Co do Cyprichromisów to karmie je odzielnie,narazie nic się nie dzieje niepokojącego.Poniżej zamieszczam link zdjecia mojego zbiornika

http://img163.imageshack.us/my.php?image=dsc01329b q3.jpg

Po lewej stronie widać tropheusy a po prawej cyprichromisy

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 8 Sier 2006 12:28 
Jak długi masz ten zbiornik?

Marta

Autor Kris22
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Sier 2006 12:38 
340cm troszke słabe zdjecie nie mialem jak go ująć

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 8 Sier 2006 13:24 
Dlatego też mozesz nie miec problemu z ciprichromisami. Ja miałam je z trofeusami w 1000l zbiorniku i nie było problemu. W wielu wypadkach zbiornik i jego wielkość decyduje o kooegzystencji ryb.

A tak apropos - fajny masz zbiornik - takie wymiary to coś.

Marta

Autor Kris22
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Sier 2006 13:58 
Dzieki, właśnie dużo zależy od zbiornika jak bedą sie zachowywać ryby.W moim zbiorniku nie zauważyłem żadnego przejawu agresji miedzy gatunkami no może od czasu do czasu

Autor drozd
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Sier 2006 15:09 
Kriss22 faktycznie zbiornik masz słusznej długości, a jakie są pozostałe wymiary? jak filtrujesz wodę w swoim akwa? przepraszam za mały off topic ale takie sprawy przy dużych zbiornikach zawsze mnie interesują... :-)

Marek

Autor duch
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Sier 2006 15:45 
Kris22.Rzeczywicie tylko pogratulować baniaka!!!Kto Ci go chłopie skleił!!!!!Swoje doświadczenia z połączenia śledzików z trofciami mam na podstawie baniaczka tylko 375 litrów i 150cm długosci.Miałem nadzieję ,że jest wystarczający na takie połączenie.Niestety nie sprawdziło sie .Może u Ciebie przy tej długości przyniesie ono powodzenie.Rzeczywiście na pierwszy rzut oka wygląda tak,iż mimo że to jeden baniak,wydaję się jakby były dwa oddzielne.Ta długośc może dać szansę powodzenia.Może spróbować pójść dalej i do śledzików dać jakieś pielęgnice piaskowe?????Ryby mięsożerne karmiłbyś z jednej strony,a po dłuższym spacerze-roślinożerców z drugiej:)Pozdrawiam-Andrzej.

Autor Kris22
Użytkownik
#13 - Posted: 8 Sier 2006 20:41 
Witam przedstawione akwarium ma wymiary 340x35x40szer. Pojemność wynosi 476 litrów.Akwarium zklejone jest z dwóch części kleiłem sam.
Wodę oczyszczają dwa filtry wewnętrzne z wkładami węgla aktywnego,cersanitu i coralitu. Woda jest podmieniana co dwa tygodnie w ilości 200l z innego zbiornika gdzie się wcześniej odstała. Skały są wapienne i granitowe,niema za dużo roślin bo tylko jedna Vallisneria gigantea. W zbiorniku pływają ryby z gatunku Cyphotylapia frontosa 5szt trzy dorosłe i dwa podrostki,Cyprichromis leptosoma''utinta'' 8szt 2samce i 6 samic,Julidochromis marlieri 8szt 4pary,Neolamprologus lelupi 6szt 2pary,Neolamprologus tretocephalus 3szt 1samiec 2samice,Tropheus moorii''Mboko'' 14szt 7samców 7samic i to by było na tyle.
Pozdrawiam... Grzegorz

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 8 Sier 2006 21:00 
No to pięknie namieszałeś!

Ja nie popieram takiego połączenia, frontosa i trofeusy, jak Ty to karmisz? Toż to straszny "misz masz" Ponadto to chyba jednak zbyt wąskie akwarium na frontosy.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 8 Sier 2006 23:41 
Witam,
Juz mialem napisac: "chlopie - do takiego baniaka (3,4m) kupuj Petrochromisy", ale szczeka mi opadla na inne wymiary. Tu na pewno te wszystkie ryby nie beda sie dobrze czuly. Co Cie ograniczalo przy projektowaniu, ze skleiles taki tunel? Czy od razu zamierzales umieszczac tam Tanganike? Takie wymiary zdecydowanie nie sa dla ryb z tego biotopu. Szkoda, ze nie zwiekszyles szerokosci o min. 20 cm i wysokosci o 10 cm - to juz by bylo niezle "jezioro" z nieograniczonymi mozliwosciami zasiedlenia roznych (ale o podobnych preferencjach pokarmowych) gatunkow ryb.
Pzdr.
Fazi64

Autor tooold
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Sier 2006 07:24 
Takie wymiary zdecydowanie nie sa dla ryb z tego biotopu

no powoli , powoli - dla muszlowców , naskalników i cyprichromini to mógłby być fajny zbiornik

Autor duch
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Sier 2006 08:14 
Witam.Szczerze mówiąc ja też myślałem,że ten zbiornik oprócz imponującej długości ma pozostałe wymiary troszkę korzystniejsze.Dodatkowo ta obsada jest rzeczywiscie lekko zwariowana.Początkowo była mowa tylko o trofciach i śledzikach.Widzę ,że z wolna dawkujesz emocje.Przydałóby się z lekka uporządkować to akwa!!!Stwierdziłeś pewnie,że ryby żyją,czyli jest oki,ale pewne gatunki wyraźnie się "gryzą" w tym zbiorniku.Oprócz tego,że zbiornik jest ciut za wąski dla frontos to dodadkowo cyprichromisy są naturalnym pożywieniem "królowej Tanganiki " w naturze!!!Mam poważne obawy czy długpo będziesz się nimi cieszył.Pozdrawiam wszystkich-Andrzej.

Autor fazi64
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Sier 2006 09:24 
Takie wymiary zdecydowanie nie sa dla ryb z tego biotopu
Witam,
Pewnie - gdyby moglo sie postawic w domu kilkanascie zbiornikow, to i takie 3,5 metrowe mozna by przeznaczyc dla muszlowcow. Ja mialem na mysli oczywiscie ryby bardziej terytorialne i sluszniejszych rozmiarow z tego biotopu.
Pzdr.
Fazi64

Autor Kris22
Użytkownik
#19 - Posted: 16 Sier 2006 11:18 
Witam nie było mnie troszkę ;)

do Admin-frontosy dobrze się czują w akwarium,rozmnażają się,może i akwarium jest troszke za wąskie ale narazie nic na to nie poradze.Z karmieniem nie mam żadnych problemów po części frontosy jedzą to co tropeusy i odwrotnie.

do Fazi64-stwierdzenie napewno w akwarystyce jest względne czasami dzieją się takie żęczy na kture trudno znaleść odpowiedz,w moim akwarium ryby czują siędobrze jak by tak nie było to bym je odzielił od siebie,nie jestem początkującym akwarystą.A do sklejenia akwarium zmósił mnie ragał na kturym akwarium stoi.

do Tooold-i takie ryby będą tam żyć w przyszłości ale narazie musi zostaćtak jak jest.

do duch-szczeżę muwiąc nie widze żadnego napięcia miedzy rybami(gatunkami)tropheusy ganiąją sie między sobą,lelupy między sobą..........i tak dalej........Caprichromisy a Frontosy odwieczny rywal,może i w jeźorze frontosy konsumują sledziki ale w akwarium moim zdaniem to się nie zdaża tyle czasu co one pływają u mnie w akwarium to już nie powinno być ani jednego,gdzieś nawet czytałem żę w naturze frontosy jedzą tylko młode osobniki a nie dorosłe(z tym się zgodze)ale frontosy zjedzą każde młode rybki jakie by im nie wpuścił.

pozdrawiam Grzegorz :)

Autor fazi64
Użytkownik
#20 - Posted: 16 Sier 2006 11:27 
Witam,
Nigdy "n a p e w n o" nie zgodze sie ze stwierdzeniem, ze dieta frontoz i innych miesozercow z Tangi bedzie rowniez odpowiadala diecie trofeusow.
Pzdr.
Fazi64

Autor Kris22
Użytkownik
#21 - Posted: 16 Sier 2006 11:34 
Jak by im nie odpowiadała to by tego co daje frontosom nie jadły,w naturze tropheusy nie jadą na samym pokarmie roślinnym

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 16 Sier 2006 11:59 
Widze ze temat mieszania skrajnych gatunkow pod wzgledem pokarmowym powraca jak bumerang.
Najbardziej niepokoi mnie ze to czytaja rowniez "nie doswiadczeni akwarysci/ poczatkujacy".
Skoro Grzegorzu wiesz co jedza trofeusy w naturze oprocz glonow, nie rozumiem wczesniejszych Twoich wypowiedzi dotyczacych wspolnego karmienia trofeusow, cyprichromisow i frontoz, sa to 3 rozne diety.
Moim zdaniem hodujac jakis gatunek nalezy mu zapewnic min. warunki bytowania w niewoli. Podstawowe dla mnie to parametry wody, pokarm i towarzystwo innych ryb. Powinno to byc robione z rozwaga i z max. ostroznościa. Obsada u ciebie Grzegorzu jest dla mnie typowa obsada akwarium dekoracyjnego, przepraszam ze to napisze, ale niestety poczatkujacego akwarysty ktory chyba nie za duzo wie o swoich rybach, ich preferencjach. To ze u ciebie te ryby plywaja i sie chyba rozmnazaja ( cos o tym wspominales) to wedlug mnie nie zanaczy ze tak powinno sie podchodzic do profesjonalnej akwarytyki, bo chyba wszyscy do tego dazymy.
Czym ty karmisz Frontozy?
Leszek

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 16 Sier 2006 12:25 
Jak by im nie odpowiadała to by tego co daje frontosom nie jadły,w naturze tropheusy nie jadą na samym pokarmie roślinnym


Kris22 - a czy frontosy maja inny wybór!!! Dałeś im go, wg mnie nie.

Marta

Autor Kris22
Użytkownik
#24 - Posted: 16 Sier 2006 13:05 
Jak by im nie odpowiadała to by tego co daje frontosom nie jadły,w naturze tropheusy nie jadą na samym pokarmie roślinnym


Kris22 - a czy frontosy maja inny wybór!!! Dałeś im go, wg mnie nie.


mają wybór,zreszta w tym zdaniu jest mowa o tropheusach
a naczym się zaczyna profesjonalna akwarystyka na odpowiednim doborze ryb do akwarium???nie sztuką jest dobrać gatunki zachowujące się nie agresywnie miedzy sobą,wyborem pokarmów dla ryb,te wszstkie pokarmy są tako samo sztuczne jak i opakowanie w kturych się znajdują(no może asz tak to nie ale nie są tylko na bazie naturalnej)a frontosy karmie granulatem podawanym pstrągom((1pokarm na bazie rybiego mięsa 2na bazie skorupiaków,glonów oraz fitoplanktonów) odrazu powiem żę tropheusy tego nie jedzą)ochotka,szklarka i czerwone robaki

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 16 Sier 2006 13:20 
Myśle, że skutki swojej decyzji zobaczysz juz niedługo. Nie zamierzam Ciępouczać, sam zobaczysz i ....

Szkoda mi tylko ryb...

Nie komentuje też pokarmu dla pstrągów. Są tacy akwaryści, którzy wiedzą lepiej i nic z tym nie zrobię.

Marta

Autor Kris22
Użytkownik
#26 - Posted: 16 Sier 2006 13:38 
Nie no prosze bardzo wypowiedz się to jest w końcu forum nik tu nikogo nie poucza tylko wypowiada swoią opinie na dany temat z chęcią może się naucze czegoś nowego.Co jest złego w pokarmie dla pstrągów ma podobny skład co nie kture pokarmy tropikala lub sery a jest nieporuwnywalnie tańszy.Mam te akwarium już od 3lat praktycznie z obsady dużo się nie zmieniło,były korekty powoli dokładane ryby te kture stważaly zagrożenie dla innych zostały odłowione i jak bedą zagrażaly znowu jakieś też zostaną odłowione te akwarium nie powstalo z dnia nadzień z myślą (a takie mam ryby to sobie je wpuszcze ) internet mam nie długo zarejestrowałem się na forum żeby się podzielić wiedza i czegoś się nauczyć do tej pory rozmawiałem z akwarystami na wystawach,giełdach i u prywatnych hodowców,na forum każdy hoduje ryby prawie tak samo te same ryeguły pokarmy sprzęt.Ja robię coś inaczej i odrazu zostałem zkrytykowany i oblężony jak bym głosił ina religię lub coś niedobrego,nie wiem może tak nie jest ale ja to tak odbieram :(

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 16 Sier 2006 20:00 
Grzegorzu!
Jezeli chodzi o pokarm dla pstrągów - pozostawie to bez komentarza, ogolnie szajs dla ryb akwariowych. Ja ten pokarm podawalem przez jakis czas Thorichtys mekki (pielegnica Mekka). Uboczne efekty tej karmy byly bardzo widoczne. Moim zdaniem tym pokarmem nie powinno sie karmic ryb ozdobnych!!!! Zapewne domyslasz sie dlaczego. Jezeli uwazasz ze jest taki dobry to pochwal sie swoimi obserwacjami w tym kierunku. Bardzo chetnie wymienie swoje doswiadczenia w karmieniu tym pokarmem wspomniane wczesniej ryby.

Jezeli chodzi o "profesjonalna akwarytyke' i dazenie do tego to ja mam na mysli odpowiedzialne podejscie do tematu (w bardzo szerokim ujeciu). Jak to rozumiesz to juz jest Twoja sprawa i nie zamierzam cie do niczego przekonywac.
Widze ze obce jest ci podawanie naturalnych pokarmow, skoro piszesz tylko o sztucznych. Ja niestety podaje rowniez naturalne pokarmy swoim rybom :-).

Nie wiem co miales na mysli piszac o ochotce, szklarce. A co to sa czerwone robaki? Czy te pokarmy podajesz trofeusom?

Grzegorzu forum jest po to , jak slusznie napisales, do dzielenia sie wiedza. ale ta wiedza moim zdaniem powinna byc poparta swoimi doswiadczeniami, obserwacjami i rzetelna wiedza. Łatwo jest napisac " ryby u mnie jedza to i to i jest wsztko wporzadku", tylko poźniej mniej doswidczony akwaryta to przeczyta i co pomozesz mu jak bedzie mial problem? Po to jest ta dyskusja zeby wymieniac poglady na ten temat. Podawanie odpowiedniego pokarmu rybom zgodie z ich preferencjami to podstawa w zywieniu ryb i profilaktyka w unikaniu schorzen przewodu pokarmowego i calego metabolizmu ryb. Proponuje zajrzec do prac/artykolów prof. Antychowicza o schorzeniach przewodu pokarmowego. Jedna jeszcze tylko powiem - jest to proces dlugotrwaly, czyli skutki/ efekty beda widoczne po jakims czasie.
Konczac: sa to twoje ryby i karm je jak chcesz. Moim zdaniem nie jestes krtykowany za to ze robisz cos inaczej, przeczytaj kilka rzetelnych opracowan o rybach ktore hodujesz i wtedy zrozumiesz dlaczego jestes "oblęzony", bo moim zdaniem glosisz nie dobre wiadomosci dla poczatkujacych akwarystow ktorzy zaczynaj przygode z Tanganika.
Leszek

Autor Kris22
Użytkownik
#28 - Posted: 16 Sier 2006 20:32 
Widze ze obce jest ci podawanie naturalnych pokarmow, skoro piszesz tylko o sztucznych. Ja niestety podaje rowniez naturalne pokarmy swoim rybom :-).

Nie wiem co miales na mysli piszac o ochotce, szklarce. A co to sa czerwone robaki? Czy te pokarmy podajesz trofeusom?


Ja pisze tylko o sztucznych pokarmach heh,moje ryby dostaja pokarm pół na pół rano pokarmy suche granulaty,płatkowany itd.a pod wieczur pokarm żywy,mrożony u tropheusów kaurat są to glony i groszek,szpinaku nie jedzą

podaje frontosom ochotkę i szklarkę,tak to jedzą i topheusy.Nie jedzą czerwonych robaków,nie wiesz co to są czerwone robaki???nazwa ich dendrobena jest jeszcze pare innych gatunków ale nie pamietam nazwy

jakie masz doświadczenie z pokarmem dla pstrągów moim rybom nic nie jest po tym ,a nie karmie ich tym od wczoraj ,nie zauważyłem żadnychg efektów ubocznych po tym może karmiłeś jakimś innym postaram sie poszuka c opakowania po tym pokarmnie

A tak wogule zamieżam kupić pokarm nowy dla trophusów i cyprichromisów co polecasz oprucz pokarmów sery tropicala i OSI bo te już mam

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 16 Sier 2006 21:13 
Kris 22

Powiem tak - ręce opadają jak sie to czyta!!!

Młodzi i nowi akwaryście - NIE RÓBCIE tak - pozostaje mi tylko apel. Ty i tak, jak napisał Leszek zrobisz po swojemu. Szkoda tylko by Twoje "odkrycia" zaszkodziły innym.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#30 - Posted: 16 Sier 2006 21:44 
Co jest złego w pokarmie dla pstrągów ma podobny skład co nie kture pokarmy tropikala lub sery a jest nieporuwnywalnie tańszy

chciałoby się powiedzieć za grekiem Zorbą : ale piękna katastrofa" ......

ale napiszę tak : frontozy i tropheusy i leleupy i cyprichromis - kogel-mogel w niedobrym wydaniu.
Wrócę do diety ,choć inni już o tym pisali , ale widzę że radzimy Ci a Ty dalej drzewo rąbiesz. Dieta frontoz to mięsko, dieta tropheusów to glony z peryfitonem. Nie ma pokarmu spełniającego jednocześnie te kryteria. Owszem pokarmy roślinne typu spirulina Tropikala zawierają dodatki, ale mają podstawowy skłądnik - spirulinę. To nie jest pokarm dla frontoz, ostatecznie może być czasem dla leleupów i cyprichromis . Z drugiej strony szklarka i ochotka. Robisz tak jak hodowcy dążący do szybkiego wzrostu i sprzedaży ryb , nie patrzysz co dalej. To błąd.
Wracając do granulatu - to pokarm wysokobiałkowy. Specjalnie stworzony do tuczu pstrągów w celach hodowlanych, tak jak warchlaki . Ale nie jest to pokarm dla żadnych z Twoich ryb, choć wiem że także hodowcy go stosują - cel jest ten sam : szybka sprzedaż .

masz złe przykłady od hodowców , powszechne ale złe i postaraj się to zrozumieć .

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Cyprichromisy a Tropheusy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®