Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Xenotilapia Ohrogeys i Enantiopus

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor timus
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Sier 2006 12:13 
Witam!

Ostatnio usłyszałem od mojego Kolegi że te dwie ryby zostały wrzycone do jednego "wora" Czyli że według nowego ujęcia nie ma juz enantiopusa a jest X.Melanogenis. Faktem jest że oba gatunki a raczej jeden podobnie sie rozmnazają. Czyli że tylko w pewnym okresie swojego życia 1-2 lata.

No ale powiedzcie co Wy o tym sądzicie.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 15 Sier 2006 12:17 
Marcinie ja osobiscie nie spotkalem sie jeszcze z informacja do "krotkowiecznosci" Xenotilapii ochrogenys. Rzeczywiście takie informacje mozna zlaeźć dotyczace Xenotilapii/ Enantiopusa/ melanogenys.
Jezeli moglbs podac źrodlo dotyczce informacji nt. dlugosci zycia X. ochrogenys.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#3 - Posted: 15 Sier 2006 12:21 
Leszku ja nie mówie o długości zycia X.Ohrogenys a o mozliwości jej rozmnażania (okresu płodnośći)

A wyczytałem to w Pielęgnice moja pasja Ad'Konigsa Opisuje tam rozmnazanie X.Ohrogenys i mówi żeby pozostawić sobie młode z pierwszego miotu bo rodzice rozmnażaja sie tylko około1-2 lat.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 15 Sier 2006 13:37 
Rozumiem, chodzi o dlugość okresu rozrodczego.

Wracajac do nazwenictwa.
Zmianę nazwy z Enatiopus na Xenotilapię zproponowal w 2003 roku Takahashi przedstwiajac nowe ujecie rodzaju/gatunków Xenotilapia.
Tam wlasnie jest juz podana nowa nazwa Xenotilapia melanogenys (stara nazwa: Enantiopus melanogenys).

Obserwujac w akwarium gatunki X. ochrogens i X. melanogenys mozna zuwazyc ze te gatunki sa chyba najbardziej jaskrawo/roznorodnie ubarwione z Xenotilapii. Ich ubarwienie jest wielokolorowe na calym tulowiu, z metalicznym polyskiem ,czego nie obserwujemy u innych gatunkow. Pozostale gatunki sa koloru bezowego z plamkami na pletwach lub bez nich, ew. sa cale srebrzyste z wystepujacymi rowniez plamkami na pletwach (np. X. nigrolabiata (?) "Red princess").
Gatunek X. ochrogenys wystepuje w plytszych miejscach jeziora, X. melanogenys wystepuje na nieco wiekszych glebokosciach. Wspolne co ich laczy to piasczyste podloze. W zachowaniu rozrodczym widac pewne roznice (w akwarium). X. malnogenys sa aktywne caly czas w stosuku do samic i pilnuja swoich kraterow ktore sa w najlepiej oswietlonych miejscach w akwarium. Nigdy w moim akwarium sie nie zdarzylo zeby krater byl zbudowany w poblizu kamieni, ale nie wiem jak to jest u innych hodowcow.
X. ochrogenys buduje maly krater z "wiezyczkami" z piasku na okres tarla. Później nie dba o swoj dolek. Czy ta roznica w aktynosci ma wplyw na dlugosc okresu rozrodu, nie wiem. Ciekawe co sadza inni?
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 15 Sier 2006 13:45 
Ja sobie tak mysle że ubarwenie X. ochrogenys i X. malanogenys ma jakis zwiazek z miejscem budowania kraterow, czyli miejsca plytkie, dobrze naslonecznione gdzie ich przepiekne barwy sa dobrze widoczne przez samice ktore przeplywaja nad dolkami samcow i caly czas lśnia swoim kolorami. Zapewne tez wystepuje duza konkrencja miedzy samcami i rywalizacja o wzgledy samic.
Ze zdjec wnisoskuje że X. ochrogenys wystepuje w srodowisku bardziej porośnietym roslinnościa na dnie niz np. X. malanogenys.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Sier 2006 14:07 - Edytowany przez: timus 
Leszku a ja powiem teraz coś na przekór ;)

Dla mnie X. Ochrogenys ma więcej wpulnego z rodzajem Enantiopus niż Xenotilapiami.

Postawmy w jednym szeregu X. Papilo X. Flavipinnis X.Ochrogenys i Enantiopusa.

I popatrzmy na takie cechy jak: rozmiar; ułożenie pyska ; sposób pobierania pokarmu ; sposób rozmnażania ( okres) I co nam wyjdzie?

Nie mam zamiaru obalac jakichs teori ale fakty sa takie jakie są.

Swoja droga jestem ciekaw co dokładnie spowodowało wcielenie Enantiopusa do Xen. Na czym opieraja swoją teorie.

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#7 - Posted: 15 Sier 2006 14:56 
No zkoda że juz sobie nie poczytam Waszych wypowiedzi ;(
Zmykam do domu i wróce na początku września. Łza sie w oku kręci!

Marto a co Ty możesz powiedziec o X.Ochrogenys?
Masz juz je jakis czas u siebie. Jak mnie pamięc nie myli to na jednym z moich filmów mówisz cos o grudniu 2004.

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 15 Sier 2006 14:59 
Marcinie

Analiza Takahashi oparta jest na 14 morfologicznych cechach. Wynika wyraźnie z nich, ze Enantiopus, X. sima, X boulengeri i X. bathyphylla są bardzo do siebie zbliżone i są w bliskiem pokrewieństwie z X. ochrogenys. Inne gatunki Xenotilapia są znacznie bardziej odległe. Podobnie uczyniono z Asprotilapia leptura - zaliczono ja do Xenotilapi.

Marta

Mam oryginalną prace Takahashi'ego.

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 15 Sier 2006 15:07 
Marto troche Ci zazdroszcze tej pracy Takahashi' ego, ale co dla mnie nie odganione to mobilizuje mnie do szukania i zdobywania :-).
Leszek

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 15 Sier 2006 15:10 
Leszku jak nie zapomnę to zrobię ksero i wyslę Ci. Przypomnij prosże.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 15 Sier 2006 15:26 
Marcinie ja powiem tylko to ze kiedys Xenotilapia ochrogenys byla zana pod nazwa Enantiopus ochrogenys. Ale po kolejnych rewizjach gatunkow zostala zaszeregowana do Xenotilapii.
Teraz Takahashi zaszeregowal Enantiopusa melanogenys do Xenotilapii, jak ten świat potrafi zaskoczyc ;-). Czyzby z czasem nazwa "Enatiopus" zniknie z nazewnictwa, bo zostal jeszcze tylko "Kilesa" i tez roznie o nim sie mowi.

Marcinie jeszcze wroce na chwile do tematu dlugosci okresu rozrodczego X. ochrogenys. Na podstawie czego wywnioskowales ze ten okres trwa u tego gatunku 1-2 lata. W pozycji na ktorej sie opierasz nie ma wzmianki ze dotyczy to X.ochrogenys. Autor (Ad Konings) okresla ten fakt bardzo, bardzo ogolnie bez wyszczegolniania gatunkow ryb, a jedynie odnosi sie do grupy ryb zwanych w jego ksiazce "pielegnice pisaczystego dna" i w tabeli podaje 12 gatunkow ryb. Ja hodowalem Callochromisa pleurospilusa i na pewno ten okres jest duzszy niz 1-2 lata.
W innej pozycji tego autora nie ma rownież wspomniane że ten okers rozrodczy u tego gatunku jest tak krotki.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 15 Sier 2006 15:28 
Wow!!!
Super Marto dziekuję!!!!!! Na pewno przypomne sie w odpowiednim czasie, wiem ze teraz jestes zejeta swoja praca to nie bede przeszkadzal.
Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKUJĘ!!!
Leszek

Autor tooold
Użytkownik
#13 - Posted: 15 Sier 2006 17:14 
Marto troche Ci zazdroszcze tej pracy Takahashi' ego
podaj jakiś adres ;-)

Autor fazi64
Użytkownik
#14 - Posted: 15 Sier 2006 19:57 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Na stronie z linkami do ciekawych artykulow, o ktorej juz kiedys tu pisalem:
http://www.springerlink.com/content/?k=tanganyika
znalazlem:
http://tiny.pl/7m52
Mysle, ze to ten artykul.
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 15 Sier 2006 20:03 
Dokładnie to ta praca.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 15 Sier 2006 20:08 
Dziekuje! juz mam.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#17 - Posted: 15 Sier 2006 20:14 
Witam,
A tak w nawiazaniu do tematu - kiedy dopiero zaczalem sie wglebiac kwestie, dotyczace pielegnic piaskowych, to rzeczywiscie te odmiany xen, z watku Leszka i enantiopusy wydawaly mi sie tymi samymi rybami, w odroznieniu do innych odmian xen.
Cos w tym musi byc. A co z krzyzowaniem sie tych ryb??
Pzdr.
FAzi64

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 15 Sier 2006 22:43 
Jezeli chodzi o krzyzowanie sie np. X. ochrogenys i X. melanogenys nie zauwazyłem w akwarium jakichkolwiek prób podejscia tych do wspolnego tarla. Nie zauwazylem rowniez wzajemnej agresji wynikajacej z okresu rozrodczego. Ryby sa na siebie obojetne. Jedyne co jest widoczne to wzajemne, nie szkodliwe "przeszkadzanie" sobie na dnie podczas zerowania. Oba te gatunki caly czas żeruja, przesiewajac piasek.
Jezeli chodzi o X. papilio Tembwe i X. "papilio sunflower" Mpimbwe tu równiez nie zaobserwowalem prób podejscia do tarla miedzy tymi gatunkami. Ale w przypadku tych Xenotilapii jest zauważalna rywalizacja i agresja w obrebie terytorium. W przypadku X. Tembwe pojedyńczego osobnika (prawdpodobnie samiec, nie ma jeszcze dobranej pary), w przypadku X. Mipimbwe pary. Xenotilapia Tembwe obiera jak narazie rewir w wyzszych partiach skal, a X. Mpimbwe miedzy skalami i blizej podloża. Moim zdaniem polaczenia tych gatunkow w zbyt malym zbiorniku moze spowodowac problemy z tarlami i donaszaniem narybku (inkubuja zarowno samica i samiec).
Innych gatunkow Xenotilapiijeszcze nie mialem okazji dluzej obserwować w akwarium, ale mysle że to kwestia czasu jak to bedzie sie powoli zmieniac :-).
Leszek

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 16 Sier 2006 15:05 
Jeszcze jedna praca oparta na badaniach molekularnych
http://www.evolutionsbiologie.uni-konstanz.de/~wal ter/Other/010.JME.2004.pdf

Marta

Autor timus
Użytkownik
#20 - Posted: 20 Sier 2006 12:52 
Leszku ale kiedy Konig's mówi o tym że rozmnazaja sie tylko okresowo wymienia Ochrogenys i Enantiopus.

Ale jeszcze raz zajże i przeczytam.

Marcin.T <')))><

Ps. Własnie w związku z tym zadałem pytanie Marcie. Bo ma mozliwość obserwaci X.Ochrogenys już ponad rok a pamiętam że już na początku 2005 one sie rozmnażały.

I czy dalej sie trą?

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 20 Sier 2006 13:12 - Edytowany przez: admin 
Tamtych xen już nie mam. Ale wiem, że się trą. Teraz od kwietnia mam nowe.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 20 Sier 2006 19:26 
Marcinie jakbys mogl podac literature, strone lub ew. cytat dotyczacy tego okresy rozrodczego X. ochrogenys i x. malanogenys.
Przeprasam za maja dociekliwosc.
Leszek

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 20 Sier 2006 19:39 
Leszku
na www.tanganjika.pl w dziale ryby - opis Enantiopus i Xenotilapia ochrogenys.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#24 - Posted: 20 Sier 2006 20:19 
Witam
A czy prawda jest stwierdzenie, majace zwiazek z jednorazowym tylko okresem rozrodu (przeczytane na Cichlid Forums), ze enantiopusy, to jedne z najkrocej zyjacych pielegnic?
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 20 Sier 2006 20:28 
Bzdura, one wielokrotnie się rozmanżaja i wcale nie tylko przez jeden rok.

A czas życia? mam 2 samce, które u mnie są 2 lata. Nie wiem w jakim wielu przyjechały, ale miały około 10 cm - teraz 15-16 cm.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 20 Sier 2006 20:42 
Marto przeczytalem 3 artykuly czyli o X. ochrogenys, X. sp. ochrogenys Ndole i X. (E). melanogenys. Szczerze przyznam ze maja one duzo wspolnych fragmentow i sam nie wiem jak do tego podejsc. w akwarium zachowuja sie na pewno inaczej, mowie o X. ochrogenys Ndole i X. enantiopus. Czy te roznice dotycza rowniez okresu rozrodczego nie wiem, czas pokaże. Szkoda ze autor nie podaje źrodla informacji, bo rowniez nie pisze ze sa to jego obserwacje.
Zglupialem tez nieco po przeczytaniu info. o A. Koningsie, do tej pory milaem nieco inna wiedze, chociaz te artykuly czytalem juz bardzo dawno.
Dobrze ze tooold to odtworzyl.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 20 Sier 2006 20:52 
moim zdaniem nie chodzi o "jednorazowy ' okres rozrodu, a moze jak napisał autor na ST przedstawiajacy gatunek E. melanogenys chodzi o "jednoroczny cykl rozrodu", co do tego ja rowniez do konca nie jestem przekonany i wcale nie twierdze ze tak jest. Tez mam pewne watpliowsci co do 3 letniego zycia enantiopusa, o czym napisala wczesniej Marta.
Ciekawe jak to stwierdzono w naturze ze one tak krotko zyja i ze ich okres rozrodczy trwa tylko przez rok?
Wiadomo ze w war. sztucznych pewne zachowania u ryb moga ulec zmianie.
Leszek

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 20 Sier 2006 20:52 
|Wiesz Leszku

Myślę, że wiedza o xenach i enantiopusach jest powielana. Kiedyś ktoś coś napisał i tak zostało... Nie słyszałam o obserwacjach w jeziore tych ryb. A trudno cokolwiek wnioskować jak było się nad jeziorem 2 tydodnie (A. Konings). Do tego potrzebne są wieloletnie obserwacje. Myślę, że takie obserwacje w kilka osób (niestety tylko w akwarium) mozemy poczynić. Ważne, żeby nie były to tylko ryby z odłowu, ale róznież F1. Nie chodzi mi o zachowania, bo te moga nieco byc zmienione w zbiornikach, ale o cykl rozrodczy.

Marta

|Marat

Autor rufus1
Użytkownik
#29 - Posted: 20 Sier 2006 22:04 
Marto wlasnie o to mi chodzi.
rowniez podobnie mysle jezeli chodzi o AK'a.
Ja od 3 maja 2005 roku prowadze krotkie notatki jezeli chodzi o X. melanogenys. Od tego okresu posiadam rybki ktore byly 2 cm.
X. ochrogenys tak sie sklada ze sa w tym samym akwarium to bede to wszystko prownac (oba gatunki). Juz teraz widac pewne cechy wspolne ale jest tez kilka roznic w zachowaniu.
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#30 - Posted: 27 Sier 2006 10:16 
Leszku nie wiem gdzie dokładnie to przeczytałem (nie pamiętam) a z braku czasu nie moge poszperać w literaturze.

Niemniej wyryło sie to w mojej pamięci.

Ja jestem za własnymi obserwacjami co zreszta czynisz. To co pisze Ad to nie zawsze sie pokrywa z prawdą. Robi swietne foty w srodowisku naturalnym ale jego opisy hodowli i obserwacji w akwarium pozostawiaja wiele do zyczenia.

Dlatego tez mnie zastanawia ten okres rozrodu obu Xen (Ochrogenys i Enantiopus) I jak tylko uzbieram kaske to równiez dołacze do grona obserwatorów.

Marcin.T <')))><

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Xenotilapia Ohrogeys i Enantiopus Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®