Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Lamprologus ocellatus Kigoma

Autor tooold
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Sier 2006 11:00 
Przywieźliśmy też pięknego Lamprologus ocellatus Kigoma, ale wg mnie i Sendoga to L. wauthioni. Jak tylko Magda zrobi zdjęcia podeślę je TooOldowi do identyfikacji. Rybka jest niesamowita, przepięknie ubarwi

z moich krótkich obserwacji wnioskuję,że jest to ocellatus - kieruję się głównie kształtem płetw brzusznych - są zaokrąglone jak u wszystkich ryb z rodzaju Lamprologus , a Neolamprologus wauthioni należy między innymi dla tego do rodzaju Neolamprologus,że ma pierwszy promień tych płetw dłuższy.

Autor tooold
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Sier 2006 11:07 
Wiesz - one są takie od samego początku. Jak wkładam siatkę do zbiornika, to wpływają do niej. Wyłowienie nie stanowi problemu. Co jeszcze ciekawe. Są w 400l zbiorniku - (około 30 osobników), ani jedna ryba nie zajęła swojej muszli. Pływaja cały czas przy powierzchni lub w toni. Są niezmiernie towarzyskie. Każde moje zbliżenie sie do nich wywołuje ich zaciekawienie. Nigdy nie miałam do czynienia z tak "ciekawskimi" muszlowcami

w tej chwili te dwa osobniki które otrzymałem mają 50 litrów. Ich zachowanie jest z pewnością całkiem inne od tych które możecie zaobserwować u siebie w ilości 30 osobników. Samiec duży jest agresywny, zwiedza muszelki. Mniejszy osobnik (nie wiem jeszcze czy samica) zdominowany, chowa się. Samiec ugryzł mnie wczoraj dotkliwie - chyba wystąpię o odszkodowanie w stosunku do Roberta i Marty ;-)

Autor Sendog
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Sier 2006 13:24 
Tooold słuchaj Creek ma wauthioni i jego ryby nie miały wydłużonych promieni na płetwach brzusznych. Są zdjęcia na forum muszlowcowym. czy myślisz że jest to całkowicie udokumentowana cecha wauthioni. w takim razie jakie ryby ma Creek?

Autor tooold
Użytkownik
#4 - Posted: 21 Sier 2006 14:51 - Edytowany przez: tooold 
no obejrzałem te fotki - są niewyraźne .....

Creek pisze ,że mają płetwy jak ocellatus......

natomiast Konings w kilku publikacjach wzmiankuje o wydłużonych pierwszych promieniach - jak u brevisa, nawet chyba Ci wysłałem jedno takie zdjęcie - z tego co pamiętam to cecha rodzaju Neolamprologus

Autor tooold
Użytkownik
#5 - Posted: 23 Sier 2006 10:58 

Autor tooold
Użytkownik
#6 - Posted: 23 Sier 2006 20:38 
policzyłem twarde promienie w płetwie odbytowej - jest ich 7 , czyli
L. ocellatus (VII - IX ) , N.wauthioni ma V - VI

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 23 Sier 2006 21:02 
Myślę, że z ocellatus Kigoma i wauthioni jest niezłe zamieszanie. To co jest w necie przypomina nasze, i określane jest wauthioni. Prawdopodobnie jest mnóstwo błędnych informacji.

Z tego co wiem, to tylko Konings pisze o wauthioni. Czy jest jakaś inna pewna literatura naukowa Jurku?

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#8 - Posted: 23 Sier 2006 21:17 
informacje o promieniach w płetwie odbytowej zaczerpnąłem z drugiego tomu Atlas der Tanganjikasee Cichliden Pierre Brichard

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 23 Sier 2006 21:23 
Czy Brichard czytuje to za Koningsem czy Hemanem? Tę wiadomosć podaje również Herman w Aqualogu.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#10 - Posted: 26 Sier 2006 09:18 
Brichard wydał książkę w 1999 roku, ja mam takie wydanie.
Płyta Herrmanna jest z 1996.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 26 Sier 2006 09:57 
Rozumiem. Nie mam Bricharda, a szkoda....musze kupić.

Czyli mamy nowy gatunek? odmianę?

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#12 - Posted: 26 Sier 2006 10:10 
wolałbym aby ktoś to potwierdził - ;-) ,
ale przecież kupiliście je jako ocellatus Kigoma ?????

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 26 Sier 2006 10:43 
Dokładnie tak, otrzymaliśmy je jako ocellatus Kigoma.
Mój dostawca przeprosił mnie, że nie złowił wauthioni i podał, że używa się obecnie nazwy: N. onatipinnis wauthioni. Tyle wiem.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#14 - Posted: 26 Sier 2006 13:01 
bardzo ciekawe jest ubarwienie tych ryb - można powiedzieć daleko odbiegające od przyjętego standartu L. ocellatus. Zwłaszcza płetwa grzbietowa z czarnymi punkcikami na końcach promieni.

Autor tooold
Użytkownik
#15 - Posted: 26 Sier 2006 13:22 
chyba jednak nie jestesmy odkrywcami ;-).........



http://www.verduijncichlids.com/index_eng.htm

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 26 Sier 2006 14:14 
Czyli wszystko jest jasne.

Jest to bardzo mało znana odmiana, a niesamowicie ciekawie ubarwiona.

Dzięki Jurku

Marta

Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Lamprologus ocellatus Kigoma Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®