Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Tak mnie to dręczy i męczy !

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor fazi64
Użytkownik
#31 - Posted: 29 Sier 2006 13:56 
Witam,
Leszku, zeby jeszcze baerdziej nie namieszac - "magara" lub "magarae", a nie "Mangara".
A juz twierdzenia, ze similis i calliurus to te same gatunki - zupelnie nie pojmuje ;((
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#32 - Posted: 29 Sier 2006 14:02 
Tak, masz racje pisownia powinna byc taka jaka podałeś. to "n" lezy niedaleko od "m" na klawiaturze.
Powinno być " MAGARA" lub spotykane jest jeszcze inna nzaa która równiez wymieniłeś.
Co do "similis" i "calliurus" to nie wchodze w temat bo mnie głowa rozboli ;-).
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#33 - Posted: 29 Sier 2006 14:08 
co do N. similis :
Synonyms of Neolamprologus similis :
Lamprologus similis (Büscher, 1992) new combination No
Neolamprologus similis Büscher, 1992 original combination Yes

Synonym of Neolamprologus similis

Neolamprologus similis Büscher, 1992
Status: original combination
Valid: Yes
Status Ref.: Eschmeyer, W.N., 1997

Büscher, H. H. 1992.
Ein neuer Cichlide aus dem Tanganjikasee *Neolamprologus similis* n. sp. Aquar. Terrar. Z. 520-525
CAS Ref No.: 20694

Nie ma ani slowa wspominego o L.calliurus.

Leszek

Autor Sendog
Użytkownik
#34 - Posted: 29 Sier 2006 16:36 
Konings podaje dwa odrębne gatunki brevis i calliurus zresztą o ile dobrze pamiętam tak jest w systematyce Neolamprologus. sprawdzę wieczór ale Magara jest własnie podawana jako N. sp. Magara czyli też jako odrębny gatunek.
Miło byłoby gdyby ktoś usiadł nad tym i rozróżnił wszelkie opisane do tej pory osobniki pod względem różnic morfologicznych i anatomicznych i opisał je wszystkie jeszcze raz. Problem jest stale z odmianami geograficznymi nieraz bardzo różniącymi sie od znanych nam osobników tego samego gatunku. kluczem musi być jednak budowa. Dobrym przykładem był osatnio ocellatus Kigoma - dopiero odnaleziony przez Tooolda klucz do oznaczenia gatunku dał odpowiedź. Rzeczywiście sprawdziłem jest to różnica anatomiczna która wyklucza inny gatunek.

co do systematyki Tooold pisał że Konings rozdziela Lamprologus od Neolamprologus po kształcie płetw brzusznych - zaokraglonych u L. i wydłużonych u N. Tenm sam autor w jednej ze swoich książek zamiennie stosuje Neolamprologus i Lamprologus zupełnie wbrew tej zasadzie. Np. brevis jest jako L. brevis.

Więc krótko: " mamy tu niezły burdel w tym Archeo " :)

Autor rufus1
Użytkownik
#35 - Posted: 29 Sier 2006 16:45 
Co do A. Koningsa powtórze sie jeszcze raz z uporem akwariowego maniaka: biore to wszytko na dystans i stosuje współczynniki Janosika. Nie tylko chodzi o Lamprologusy i Neolaprologusy.

Jak sam napisałeś:
" Ten sam autor w jednej ze swoich książek zamiennie stosuje Neolamprologus i Lamprologus zupełnie wbrew tej zasadzie. Np. brevis jest jako L. brevis."
Dlatego staram sie jak najmniej bazowac na tych pozycjach tzn. tego autora. Wyłacznie korzystam i traktuje jako wiedzę encyklopedyczna czyli telexpress, Tanganika w pigułce.
Zdjecia robi nawet niezle :-).
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#36 - Posted: 29 Sier 2006 17:08 
Przejrzalem wszystkie jakie mam informacje o Tanganice i gatunkch w tzw. PDF, na forum bylo rowniez podawanych kilka stron.
Nigdzie nie znalazem nazwy Lamprologus brevis (jest tylko ta nazwa w pozycjach Koningsa), ale za to znalazlem w tamtych pozycjach PDF) nazwę Neolamprologus brevis.
No chyba ze byly jakies ostatnio zmiany w systematyce Lamprologus/ Neolamprologus które byly poźniej dokonane niz wydano te pozycje A. Konings'a które mam to moze tlumaczys ta rozbieżnośc w nazwnictwie.
Moje wczesniejsze posty opieralem na źródla moim zdaniem "świeżym" i dość solidnym.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#37 - Posted: 29 Sier 2006 17:22 
Teraz zaskoczyłem.
Jak czytam swoje posty w tym temacie i spojrzalem na temat podany przez Beatę, jaka on idelanie pasuje :

" Tak mnie to dręczy i męczy !"

No moze z tą druga częścia zdania nie jest jeszcze tak źle ;-).
Leszek

Autor eremita
Użytkownik
#38 - Posted: 2 Wrz 2006 11:06 
ja mam 63l akwa i tez sie zastanawiam co do niego wlozyc
muszlowce ale ile moze ich byc w akwa???
ktore z nich sa kolorowe?
i ktore proponujecie??
moze macie jakies zdjecia???
a jesli nie muszlowce to co????????????????

Autor trzcinka
Użytkownik
#39 - Posted: 2 Wrz 2006 12:49 
U mnie padło na meleagrisa lub sumbu.Jeszcze myślę,zaraz zaczne czytać
Zdjęcia są w galerii .

Autor eremita
Użytkownik
#40 - Posted: 4 Wrz 2006 22:55 
czy wie ktos gdzie kupic muszlowce w Poznaniu??

Autor trzcinka
Użytkownik
#41 - Posted: 5 Wrz 2006 00:41 
Eremita-ponieważ w temacie założonym przeze mnie zadałeś to pytanie-to ja Ci odpowiem.
Jeśli chcesz kupić muszlowce ,lub jakiekolwiek inne ryby nie od Firmy Tropheus Tanganika-to daj ogłoszenie np w www.akwarystyka.pl.
Na tym forum -które jest prywatną własnością tej Firmy-nietaktem jest o to pytać.

Ja widziałam piękne muszlowce właśnie w Krakowie i tam je będę kupowała.Ich zdjęcia są w galerii a opisy w artykółach.Odległość nie stanowi problemu ,bo jest coś takiego jak przesyłki kurierskie-PKPRyby doskonale znoszą taki transport.

Natomiast jeśli będziesz już miał rybki(i to bez względu na to z jakiego żródła)i jakiekolwiek pytania-to odpowiedz na nie TUTAJ dostaniesz.
Jest tu wielu fachowców i wielkich znawców i pasjonatów Tanganiki-i akwarystyki w ogóle.oraz troszkę takich laików jak ja.

Musisz jednak pytania sprecyzować-co znaczy jeśli nie muszlowce to co???-gupiki mieczyki ,złote rybki-O jaki konkretnie biotop,czy typ akwarium Ci chodzi.
Bo że do 60 l mogą byc tylko muszlowce -jeśli chodzi o ryby z Tanganiki-to wynika to z postów w tym temacie -przecież.

Pozdrówko

Autor trzcinka
Użytkownik
#42 - Posted: 5 Wrz 2006 00:47 
Odnośnie nazw -neolamprologus i lamprologus-też zauważyłam czsami zamienność tych nazw w literaturze.Nie mam jeszcze na razie takiej wiedzy,ale czytając zwróce na to uwagę.

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Tak mnie to dręczy i męczy ! Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®