Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie /

Lophiobagrus cyclurus

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Sendog
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Sier 2006 15:54 
Witam
Marto napisałaś że ta rybya przyjedzie w następnej dostawie. Nigdzie nie mogę znaleźć jakiejkolwiek informacji o tej rybie. czy masz może jakieś zdjęcia?

Autor drozd
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Sier 2006 15:58 
http://www.republika.pl/sumowate/html/body_lophiob agrus_cyclurus.html

tam jest co nieco o rybie Lophiobagrus cyclurus... chyba o tego suma chodzi jak sądze...

pzdr,

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Sier 2006 16:07 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Uprzedziles mnie, bo sam chcialem zalozyc watek o tych rybach, po informacji o ich zamowieniu.
Na poczatek informacja jaka znalazlem w moim opaslym tomisku P. Bricharda (Book of Cichlids and All the Other Fishes of Lake Tanganyika):
1. Ryby te posiadaja zdolnosc (w razie zagrozenia) wydzielania do wody substancji, mogacej skutecznie zatruc np. inna rybe przewozona w tym samym pojemniku (i tu pytanie: a co jesli i w akwarium moga stosowac ta bron?).
2. Posiadaja kolce na koncach pletw, ktorymi moga skutecznie zranic czlowieka (np. przy probie ich odlowu), a skutki uklucia moga byc bardzo nieprzyjemne (reakcja alergiczna).
A w przegladarce wpisz: Lophiobagrus cyclurus
http://szort.pl/onitq
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 30 Sier 2006 16:16 
Tak nie jest to prosta, ale bardzo ciekawa ryba. Wiecej zapewne o niej napisze nam Daniel. Powinno sie ja chyba trzymac samą w zbiorniku.

Ale jak wiecie ja lubie ciekawostki, więc...

Marta

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 31 Sier 2006 13:04 

Autor worton
Użytkownik
#6 - Posted: 31 Sier 2006 13:57 
Witam,

sledzilem dokladnie przygode znajomego z l. cyclurus i ostatnie wnioski dowodza, ze zdecydowanie nalezy trzymac grupki tych ryb (4-5 osobnikow) w obszernych akwariach z duza iloscia kryjowek. Ewentualna opcja jest trzymanie pojedynczych osobnikow ale ryby staja sie wtedy bardzo plochliwe i raczej nie zobaczymy ich np. zerujacych w dzien.
Z L. cyclurus cala historia wygladala tak, ze wspomniany znajomy postawil sobie za cel rozmnozenie tych ryb. Trzymal po parce (ryby z odlowu) w baniakach 200 litrowych i zawsze konczylo sie smiercia samicy. Gdy wpuscil piatke ryb na raz do najwiekszego ze swoich akwariow (okolo 500 litrow) agresja dominujacego samca zostala rozlozona na wiecej niz jedna rybe co pozwolilo dobrac sie parze - cala historia zakonczyla sie gromadka mlodych :D.

Z moich obserwacji wynika, ze ryby z rodziny claroteidae nie lubia wielkich jaskin (takich jak np. synodontisy - doskonaly przyklad "wielkiej jaskini" widac w synodontisowym akwarium Marty i Roberta). Preferuja kamienie o dosc nieregularnej powierzchni pod ktorymi moga wykopac sobie niewielka norke niejako wciskajac sie miedzy kamien, a piasek. Piasek jest niejako konieczny w akwarium z tymi sumikami.

Co do historii z toksycznoscia jest to nie do konca prawda. Sluz ryb (zarowno l. brevispinis jak i l. cyclurus) jest wyjatkowo niesmaczny i byc moze lekko trujacy. Ma to prawdopodobnie zwiazek z tym iz te niewielkie rybki zamieszkuja te same srodowisko co najwieksze drapiezniki jeziora, ktore takze sa aktywne noca. W akwariach jedyny zaobserwowany przypadek dzialania tego sluzu wygladal w ten sposob, ze duza frontosa postanowila zezres lophiobagrusa, wziela go do pyska po czym wyplula - w calej akcji nie ucierpiala ani frontosa ani sumik. Zdecydowana nieprawda jest to iz posiadaja kolce jadowe, szczerze to nie zauwazylem aby mialy jakiekolwiek kolce a przelawialem je juz kilkakrotnie (tylko, ze ja posiadam l. brevispinis). Nie sa tez w stanie wykorzystac sluzu jako broni do usmiercania przeciwnika :)) a potem jego ewentualnego zjedzenia. Co do transportu w jednym worku - u mnie jechaly z petricolami i wszystko bylo OK.

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 31 Sier 2006 14:07 
Danielu

Podobne informacje dostałam od mojego dostawy przed chwilą. Michelle była bardzo zdziwiona, jak napisałam jej o trującym działaniu i zapytałam jak mam postępować. Napisała, że trzyma je w sporych grupach w zbiornikach przed dostawą i że te ryby cieszą sie w USA ogromna popularnością.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#8 - Posted: 31 Sier 2006 14:14 
:D no prosze :)), Marto a czy moglabys zapytac czy maja inne gatunki phyllonemusów?

Hmm a jestes pewna, ze zamawiacie l. cyclurus? Masz moze fote?

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 31 Sier 2006 14:21 
Nie mam fotki, ale moge poprosić, tylko, ze nie zawsze jakość ich zdjęć jest dobra . Moze poczekamy jak przylecą i Magda z Przemkiem zrobią zdjecia?
Myślisz, że mogą mylić z l. brevispinis?

Marta

Autor worton
Użytkownik
#10 - Posted: 31 Sier 2006 14:23 
No wlasnie bardzo czesto (jak na sumy z tanganiki) mozna spotkac l. brevispinis a l. cyclurus tylko przypadkowo - no ale byc moze Michelle zna po prostu miejsce, w ktorym wystepuja w wiekszych ilosciach :).

Jesli przyjada l. brevispinis to chyba nawet lepiej bo sa generalnie latwiejsze w hodowli :D.

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 31 Sier 2006 14:28 
Mam nadzieję, że pomożesz je odróznić. Na co trzeba zwrócić szczególna uwagę, co sfotografować?

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 31 Sier 2006 14:36 
Mam nadzieję, że pomożesz je odróznić
Witam,
Dolacze sie z linkiem (byc moze pomocnym):
http://szort.pl/2nvc4
Pzdr.
Fazi64

Autor worton
Użytkownik
#13 - Posted: 31 Sier 2006 14:39 
Poza wielkoscia i budowa ciala (cyclurus sa jakby potezniejsze) pletwy sa kluczem. L. cyclurus ma krawedz pletwy ogonowej pozbawionej barwnika i zaokraglana, l. brevispinis ma zabarwiona cala pletwe, ktora jest poza tym lekko wcieta.

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 31 Sier 2006 14:43 
Dzięki

Czyli właściwie płetwa jest kluczem. Teraz "prośmy" je jak dotrą by chciały pokazać te swoje ogony. No cóz zobaczymy.

Z tego co czytałam to l. brevispinis są łagodniejsze, mniej terytorialne? prawda?

Marta

Autor worton
Użytkownik
#15 - Posted: 31 Sier 2006 14:47 - Edytowany przez: worton 
Hmmm moje nie wygladaja jak zadne z tego obrazka :(.
A jak sie przyjrzec fotografiom to to, co na obrazkach wyglada jak czarny na pletwach ogonowych jest w rzeczywistosci przezroczysty i bron boze nie wygladaja tak paskudnie! :D

U mnie (po tych obrazkach od Faziego to nie wiem czy mam l. brevispinis - bardziej te moje wygladaja jak aguilus chociaz z kolei dlugosc wasow odpowiadala by l. brevispinis - uhm jestem w kropce! - ciekawe skad te obrazki) lophioski nie sa w ogole agresywne ani miedzy soba ani wzgledem innych rybek, a z tego co pisal Sid l. cyclurus jest bardziej terytorialny i dosc skutecznie potrafi bronic swoich rewirow, to samo potwierdzil Dinyar tylko, ze on trzyma lophiobagrusy z synodontisami, a wiec agresja i tak nie miala wiekszego znaczenia :).


Pozdrawiam.

Autor fazi64
Użytkownik
#16 - Posted: 31 Sier 2006 14:57 
Witam,
Strona: http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php ?id=9346
podaje jednak info o trujacych wlasnosciach sluzu tych ryb i (co ciekawe) o inkubowaniu ikry i mlodych przez (prawdopodobnie) tylko przez samce.
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 31 Sier 2006 14:57 
Dai bron boze nie wygladaja tak paskudnie


Danielu, ale nie są to najpiękniejsze ryby jakie widziałam. Ale mają swój urok. To tak jak mastacembalusy, niby jak wąż - a jednak tak urokliwe, ja je uwielbiam.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#18 - Posted: 31 Sier 2006 15:09 
Z obserwacji prowadzonych przez ludzi, ktorzy rozmnozyli l. cyclurus wynika, ze gniazdo rzeczywiscie pilnowane jest wylacznie przez samce ale moze miec na to wplyw fakt iz w akwarium nie bylo innych ryb. L. brevispinis pilnuja mlodych razem w akwariach, w ktorych jest sporo pielegnic, a w akwariach, w ktorych sa same opieka nad mlodymi zajmuje sie tylko samiec. L. cyclurus byl rozmnozony zaledwie kilka razy wiec ciezko stwierdzic jakie zachowania rozrodcze na pewno cechuja ten gatunek. Co do toksycznosci sluzu to jestem bardziej niz pewien iz jest to nieprawda - jest on na pewno niesmaczny dla drapieznikow ale nie jest w stanie zabic ryby (no chyba, ze cos malego probowalo by zjesc lophiobagrusa - ale musialaby to byc szalona ryba zeby rzucac sie na przeciwnika duzo wiekszego od siebie :)). Poza tym fishbase wspomina iz ikra i mlode sa inkubowane przez samca w pysku czemu z kolei przecza informacje dostarczone przez ludzi, ktorzy rozmnozyli ten gatunek mowiace iz jajka sa niezwykle lepkie (tak lepkie iz przyklejaja sie do nich ziarenka piasku i nie odczepiaja sie nawet przy silnym falowaniu) i przyklejane na oczyszczonym dnie jaskini. Podobnie z l. brevispinis - ani razu nie zaobserwowano by samiec zbieral jajka czy narybek do pyska - nawet w sytuacj zagrozenia.

W pysku inkubuja ikre phyllonemus typus (tylko te jak dotad rozmnozono w akwarium).

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 31 Sier 2006 15:43 
Przygotuje zbiornik dla nich samich. Łatwiej w takim zbiorniku nauczyć je jeść. A potem zobaczymy. Mozliwości połączenia z innymi rybami mam sporo.

Marta

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 12 Wrz 2006 09:02 - Edytowany przez: admin 
Znalazłam bardzo ciekawą pracę o rodzaju Lophiobagrus
http://www.springerlink.com/content/j7484xk01qx8cw cx/fulltext.pdf

Marta

Sprawdźcie czy link wchodzi, bo wysłałam go z uczelnianego komputera.

Autor worton
Użytkownik
#21 - Posted: 12 Wrz 2006 09:29 
Access to this resource is secured. (trza 30$ zaplacic zeby to przeczytac, a naglowek jest "Paternal mouthbrooding bagrid catfishes in Lake Tanganyika") wiec jesli dotyczy l. cyclurus nie ma sensu :).

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 12 Wrz 2006 09:39 
Kto będzie chciał wyśle pdf na maila.
W skrócie chodzi o to jak w naturze rodzice opiekują się potomstwem. Czy są to gatunki inkubujące w pyskach, czy nie? U tego rodzaju mówi się o tym, że samce inkubują ikrę i młode.

Przeprowadzono badania w naturze różnych osobników L. cyclurus i L. aquilus.

Z wyłowionych ze środowiska L. aguilus samców: na 23 osobniki - 8 miało ikrę w pyskach
a u L. cyclurus na 21 osobików tylko 1 inkubował.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#23 - Posted: 12 Wrz 2006 09:47 
!!! ja chce !!!

tylko jedno ale od chyba 93 roku rodzaj lophiobagrus nie jest juz w rodzine bagridae ;].

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 12 Wrz 2006 09:49 - Edytowany przez: admin 
Dalej piszą, że u Lophiobagrus jaja są lepkie i zbijają sie w masę. Takie zjawisko inkubowania "lepkiej ikry" znane jest tylko u gatunków morskich ryb. Nie wiem dlaczego ( to moze Daniel wie) pisza, że taka lepka ikra jest szybciej zbierana przez samce niż samice i dlatego też osobniki męskie moga inkubowac ikrę, a samice nie.

Inne gatunki "inkubujące w pyskach" należace do tej rodziny mają zawsze "sypką" ikrę.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#25 - Posted: 12 Wrz 2006 09:59 
Hmm no wlasnie wszystkie opinie z jakimi sie spotkalem (bede mowil o l. brevispinis bo byly juz duzo razy rozmnozone w akwarium) zdecydowanie przecza jakoby lophioski braly irke do pyska. Glownym argumentem jest wlasnie lepkosc ikry, ktora jest mocno przytwierdzana do podloza (u l. cyclurus sklepienia) jaskini. No i fakt, ze ani razu nikt nie zaobserwowal aby samce braly jajeczka/larwy/narybek do pyska - nawet w sytuacji zagrozenia. Blokowaly wtedy wlasnym cialem wejscie do jaskini.

Sid pisal, ze ikra l. cyclurus jest tak samo lepka jak l. brevispinis wiec mozna by wnioskowac, ze takze nie beda braly jajek do pyska.

Jezeli jednak samica mialby nie brac udzialu przy opiece nad mlodymi to dlaczego zostaje z samcem przez caly ten okres?

Niestety nie mam pojecia dlaczego samce mialyby szybciej niz samice zbierac lepka ikre.

Wiem za to, ze ikra Phyllonemus typus nie jest lepka i zbiera ja samica :).

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 13 Wrz 2006 18:57 
Danielu to L. cyclurus - ma przeźroczyste obwódki na płetwach.

Teraz wieczorem wyszły z kamieni - są super.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#27 - Posted: 13 Wrz 2006 22:48 
:))) dopilnuj zeby mialy dobre kryjowki bez ostrych krawedzi - ekstra sie sprawdzaja rurki z pvc (pcv - nigdy nie wiem jak to sie pisze ;]) jezeli nie zalezy nikomu na wygladzie akwa. Ostatnio musialem powiekszyc kryjowki swoim bo juz sie za bardzo nie miescily i mialy cale boki poobdzierane :/.

Plywaja jak szalone w kolkach w gore i w dol przy szybach? :)

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 14 Wrz 2006 05:47 
Nie pływaja jak szalone, nie są zestresowane. Pływały po dnie - chyba szukajac jedzenia.

Zobaczymy jak dzisiaj.

Marta

Autor worton
Użytkownik
#29 - Posted: 14 Wrz 2006 11:50 
Szalenstwo!

A jaki maja kolor?

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 14 Wrz 2006 12:16 
Danielu

Podałam im dzisiaj nieco kryla, jadły - wypłynęły z kamienii

Kolor mają czarny, a 2 sztuki jeszcze w czasie rozpakowywania były brązowe. Teraz mam z nimi problem, bo jak chce je pooglądać to są w kamieniach.

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Inne ryby tanganickie Forum Tropheus Tanganika / Inne ryby tanganickie / Lophiobagrus cyclurus Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®